Постанова № 137521942, 18.06.2026, Старосамбірський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
455/957/26
Номер документу
137521942
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 455/957/26

Провадження № 3/455/481/2026

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 червня 2026 року м. Старий Самбір

СТАРОСАМБІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

суддя Титов А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення про притягнення

ОСОБА_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ,

до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

ЗМІСТ ПРОТОКОЛУ ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ

В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №004439Е від 14.05.2026 зазначається, що 14.05.2026 о 16:40 годині в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Смільниця-Кросценко», територія Хирівської ОТГ Самбірського району Львівської області, ОСОБА_1 під час прикордонного контролю на в`їзд в Україну пред`явила на паспортний контроль паспорт громадянина Італійської Республіки для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 14.06.2023 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В процесі прикордонного контролю встановлено, що вона є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданим 22.11.2023 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги статей 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України та і в`їзду в Україну громадян України» та пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №57 від 27.01.1995, чим здійснила спробу незаконного перетину державного кордону в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів, тобто вчинила правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ В СУДОВОМУ ЗАСІДАННІ

Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (частина 1 статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

У даному випадку, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась завчасно та належним чином, в судове засідання не з`явилась, причин неявки суду не повідомила, подала на адресу суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило - у зв`язку з чим, з огляду на вищевикладені положення статті 268 КУпАП, суд розглядає справу у відсутності такої особи.

ЗАКОНОДАВСТВО ТА СУДОВА ПРАКТИКА

Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі за текстом КУпАП)

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).

Передбачена частиною 1 статті 204-1 КУпАП відповідальність настає, за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Законодавство у сфері порядку перетину державного кордону

Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Порушенням державного кордону України є, зокрема, перетинання його будь-якими технічними або іншими засобами без відповідного на те дозволу чи з порушенням встановленого порядку (частини 1 та 8 статті 9 Закону України «Про державний кордон України»).

Пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в`їзду на територію України або виїзду з України (стаття 12 Закону України «Про державний кордон України»).

Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред`явлення одного з таких документів - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в`їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в`їзду в Україну можуть використовуватися інші документи (частина 1 статті 2 Закону України «Про порядок виїзду і в`їзду в Україну громадян України»).

Правила перетинання державного кордону України громадянами України, затверджені Постановою Кабінету міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (далі за текстом - Правила).

Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється, серед іншого, в пунктах пропуску через державний кордон, за одним із таких документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу (пункт 2 Правил).

Пропуск громадян через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону (пункт 10 Правил).

Початком здійснення прикордонного контролю особи, транспортного засобу, вантажу є момент подання особою паспортного, інших визначених законодавством документів для перевірки уповноваженій службовій особі Державної прикордонної служби України (частина 2 статті 6 Закону України «Про прикордонний контроль»).

Паспортні та підтверджуючі документи громадян, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону з метою встановлення їх дійсності та належності громадянину, який їх пред`являє (пункт 12 Правил).

Європейська конвенція про громадянство

Кожна держава визначає у своєму законодавстві, хто є її громадянами (частина 1 статті 3 Європейської конвенції про громадянство).

Конституція України та Закон України «Про громадянство»

В Україні існує єдине громадянство (стаття 4 Конституції України).

Законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна, за змістом якого якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України (пункт 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про громадянство»).

ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ В ХОДІ СУДОВОГО РОЗГЛЯДУ

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи громадянкою України, перебуваючи 14.05.2026 о 16:40 в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Смільниця-Кросценко», територія Хирівської ОТГ Самбірського району Львівської області, під час перевірки документів при перетині державного кордону України пред`явила інспектору Державної прикордонної служби України документ - паспорт громадянина Італійської Республіки для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 , виданий 14.06.2023 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вищевикладені обставини встановлені судом на підставі наявних в матеріалах справи доказах, якими, зокрема, є: (-) протокол про адміністративне правопорушення ЗхРУ №004439Е від 14.05.2026; (-) паспорт громадянина Італійської Республіки для виїзду за кордон серії НОМЕР_1 виданий 14.06.2023 на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія); (-) паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 виданий 22.11.2023 на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія); (-) письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ;

МОТИВИ СУДУ

З огляду на встановлений Статтею 4 Конституції України принцип єдиного громадянства, зміст якого розкривається в пункт 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про громадянство» (якщо громадянин України набув громадянство іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України) - пред`явлення громадянином України при перетині державного кордону України документів, отриманих ним як громадянином іноземної держави, зокрема, паспорту громадянина іноземної держави - суперечить вищезазначеним положенням Закону України «Про порядок виїзду і в`їзду в Україну громадян України», оскільки такий документ надає право на перетин кордону особою саме як громадянином іноземної держави, а не як громадянином України, а тому в обставинах правових відносин з представником державної влади України, яким є інспектор Державної прикордонної служби України, такий документ не є належним та відповідним, оскільки не надає особі права на перетин кордону як громадянином України.

Оскільки початком здійснення прикордонного контролю, відповідно до положень частини 2 статті 6 Закону України «Про прикордонний контроль» - є момент подання особою паспортного документу для перевірки, а пропуск громадян через державний кордон відповідно до пункту 10 Правил здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону - факт надання громадянином України при проходженні прикордонного контролю інспектору Державної прикордонної служби України паспортного документу іноземної держави утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП - спроба незаконного перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів.

ВИСНОВКИ СУДУ

За викладеного, суд дійшов висновку, що адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 204-1 КУпАП, а саме - спроба незаконного перетинання державного кордону України в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів - дійсно мало місце, ОСОБА_1 винна у його вчиненні.

Обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність - не встановлено. Підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу - відсутні. Правопорушенням майнової шкоди не заподіяно.

Таким чином, на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, з урахуванням відомостей про її особу, майнового стану, характеру вчиненого правопорушення - з метою виховання у дусі додержання законів України, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством, зміцнення законності, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, слід накласти адміністративне стягнення на рівні мінімальної межі санкції частини 1 статті 204-1 КУпАП - у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн.

На підставі статті 40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 статті 4, статті 9 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.

СУДОВЕ РІШЕННЯ

Керуючись статтею 283 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

1. ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів - ГУК Львів/Старосамбірська тг/21081100, ЄДРПОУ отримувача - 38008294, рахунок отримувача - UA808999980313020106000013909, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку - 899998, код класифікації доходів бюджету - 21081100.

2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів - ГУК м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ отримувача - 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106 (судовий збір).

Строк набрання постановою законної сили та її оскарження

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.

Строки і порядок виконання постанови в частині накладення штрафу

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (частина 1 статті 307 КУпАП).

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше 3 робочих днів після закінчення строку передбаченого частиною 1 статті 307 КУпАП надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу (частини 3 та 4 статті 307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 308 КУпАП).

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).

Суддя Титов А.О.