Постанова № 137514770, 18.06.2026, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
163/43/25
Номер документу
137514770
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 163/43/25

Провадження № 3/163/352/26

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 червня 2026 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Гайдук А.Л.,

з участю секретаря Кузьміної А.В.,

представника Волинської митниці Кунєвої З.Ю.,

захисника Немченко Л.А. (в режимі відеоконференції),

розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом №0508/20500/24 про притягнення до відповідальності за ст.485 МК України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, що проживає по АДРЕСА_1 , директора ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» (код ЄДРПОУ 44549924), РНОКПП НОМЕР_1 ,

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_1 , будучи керівником ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП», під час митного оформлення товару «транспортні засоби...», вчинила дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів в загальній сумі 742 132, 85 грн. шляхом подання митному органу сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №№ PL/MH/AV0007851, PL/MH/AV0008145, PL/MH/AV0008239, PL/MH/AV0008311, PL/MH/AV0008322, PL/MH/AV0008413, PL/MH/AV0008431, PL/MH/AV0008476, PL/MH/AV0008566, PL/MH/AV0008585, PL/MH/AV0008669, PL/MH/AV0008672, які, згідно відповіді митних органів Республіки Польща, містять неправдиві відомості щодо країни походження товару та стали підставою для неправомірного застосування преференційного режиму, заявленого в митних деклараціях типу ІМ40ДЕ №№: UA205140/2023/71001, UA205140/2023/84221, UA205140/2023/89817, UA205140/2023/92194, UA205140/2023/93459, UA205140/2023/96712, UA205140/2023/98042, UA205140/2023/99567, UA205140/2023/104083, UA205140/2023/104545, UA205140/2024/1196, UA205140/2024/1255, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.485 МК України.

Вперше протокол про порушення митних правил №0508/20500/24 надійшов на розгляд судді Любомльського районного суду Шеремети С.А. 07 січня 2025 року.

Постановою Любомльського районного суду Волинської області від 05 червня 2025 року ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, і накладено на неї стягнення у розмірі 742 132, 85 гривень та стягнуто судовий збір.

Постановою Волинського апеляційного суду від 10 грудня 2025 року апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 , адвоката Кінах Я.В., задоволено частково, Постанову судді Любомльського районного суду Волинської області від 05 червня 2025 року скасовано, а матеріали справи передано територіальному управлінню БЕБ у Волинській області для приєднання до кримінального провадження №42024030000000033 від 30.05.2024 за ознаками ч.3 ст.358, ч.1 ст.212 КК України по фактах виявлення порушень законодавства України під час ввезення із-за кордону транспортних засобів та їх розмитнення, у тому числі в адресу ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП».

31 грудня 2025 року матеріали кримінального провадження №42024030000000033 приєднано до кримінального провадження № 72023020000000013 від 24.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.212, ч.3 ст.358, ч.2 ст.2014, ч.5 ст.2051 КК України.

Постановою детектива Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Волинській області від 02.02.2026 кримінальне провадження № 72023020000000013 від 24.02.2023 закрите в частині кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв`язку з встановленою відсутністю складу кримінального правопорушення. Матеріали справи про порушення митних правил 06 лютого 2026 року повернуто Любомльському районному суду Волинської області на новий розгляд для вирішення питання щодо накладення адміністративних стягнень та притягнення до адміністративної відповідальності у порядку, визначеному КУпАП та МК України, протоколом автоматизованого розподілу справи визначено головуючу суддю Гайдук А.Л.

На розгляд справи ОСОБА_1 та її захисник Кінах Я.В. не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату та місце розгляду справи, адвокат висловила свою позицію у письмових запереченнях від 23 квітня 2026 року, зокрема, просила закрити провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Обґрунтовано клопотання тим, що відповідь уповноваженого органу Республіка Польща не може бути єдиним та беззаперечним доказом винуватості порушення ОСОБА_1 митних правил. Матеріали справи не містять будь-яких документів, які б спростовували походження ввезених транспортних засобів. Наданий Волинською митницею лист уповноваженого органу іноземної держави вважається недопустимим доказом у справі, оскільки документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають обов`язковому перекладу українською мовою, з подальшим нотаріальним засвідченням правильності такого перекладу відповідно до вимог статті 79 Закону № 3425-XII. Відсутність дотримання цих вимог унеможливлює визнання таких документів як належних доказів у справі. У даній справі, переклад документів з англійської мови на українську мову було здійснено ОСОБА_2 . Однак, до справи не приєднано нотаріально посвідченого документу, який підтверджує рівень володіння англійською мовою. У матеріалах справи відсутній Акт перевірки, що у свою чергу ставить під сумнів взагалі факт вчинення адміністративного правопорушення та розмір нарахованих митних платежів. Приєднана до протоколу службова записка начальника УК та АМП Волинської митниці з доданими довідками-розрахунками недоплачених сум митних платежів за митними деклараціями не відповідає приписам ст.ст.55 України, 295, 345-354 МК, тому не може бути допустимим доказом, її використання обмежується лише службовими цілями. У матеріалах справи відсутні докази щодо підроблення ОСОБА_1 документів, які подавалися до митного оформлення, що підтверджувало б наявність в її діях умислу на зменшення митних платежів. При цьому, Волинська митниця не витребувала в ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» оригіналів вказаних сертифікатів з метою проведення експертизи на предмет підробки таких документів. Ні до випуску товару у вільний обіг, ні після його випуску, митним органом жодного рішення про коригування митної вартості товарів не приймалось, що свідчить про відсутність у митного органу сумнівів заявленої митної вартості товару. Доказів того, що ОСОБА_1 знала про недійсність сертифікатів EUR.1, усвідомлювала протиправність їх використання, мала намір неправомірно зменшити митні платежі матеріали справи не містять. Сам по собі факт того, що митними органами іншої держави не підтверджено видачу сертифікатів, не свідчить про умисні дії імпортера.

Захисник особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_1 - адвокат Немченко Л.А. в судовому засіданні просила закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення з підстав, викладених у письмових запереченнях. Додала, що при митному оформленні ОСОБА_1 подала в повному обсязі документи, необхідні для визначення митної вартості та походження товарів, підробка яких не встановлена; відповідальність за достовірність відомостей, вказаних у сертифікатах продавцем, не може покладатися на покупця.

Представниця Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, адже преференція на товари при митному оформленні була заявлена саме нею як керівником підприємства, умовами контракту, за яким здійснювалася поставка, не передбачено видачу сертифіката продавцем, а поняття "країна відправлення товару" та "країна походження товару" не є тотожними, відтак префенційне походження товару не підтверджується. Просила накласти стягнення в межах санкції ст.485 МК України.

Дослідженням доказів по справі встановлено таке.

Факт ввезення на митну територію України товару «транспортні засоби..» і випуск їх у вільний обіг підтверджується доданими до протоколу митними деклараціями типу ІМ40ДЕ №№UA205140/2023/71001, UA205140/2023/84221, UA205140/2023/89817, UA205140/2023/92194, UA205140/2023/93459, UA205140/2023/96712, UA205140/2023/98042, UA205140/2023/99567, UA205140/2023/104083, UA205140/2023/104545, UA205140/2024/1196, UA205140/2024/1255.

Відправниками товару були компанії «Bayari Trucks GmbH» (Німечина), «WEST RARTNERS Sp.z o.o» (Респубілка Польща), отримувачем - ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП».

Декларантом у митних деклараціях зазначена ОСОБА_1 .

Відповідно до облікової картки ЗЕД та податкового блоку станом на дату подання митних декларацій керівником отримувача товару ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» є ОСОБА_1 .

У графі 36 митних декларацій заявлена преференція при сплаті мита за митне оформлення товару за кодом 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС).

Преференція заявлена на підставі сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №№ PL/MH/AV0007851, PL/MH/AV0008145, PL/MH/AV0008239, PL/MH/AV0008311, PL/MH/AV0008322, PL/MH/AV0008413, PL/MH/AV0008431, PL/MH/AV0008476, PL/MH/AV0008566, PL/MH/AV0008585, PL/MH/AV0008669, PL/MH/AV0008672.

Згідно інформації, отриманої митним органом від уповноваженого органу Республіки Польща від 12.07.2024 №0201-ІGC.4331.27-38.2024, проведена іноземним митним органом перевірка не підтвердила достовірність вказаних сертифікатів EUR.1, печатка та підпис у графі 11 сертифікатів не відповідають зразкам печаток та підписів посадових осіб, уповноважених легалізувати сертифікати.

З огляду на таку інформацію начальник управління контролю та адміністрування митних платежів у доповідній записці від 21.08.2024 зазначила, що указані в сертифікатах товари не мають преференційного походження відповідно до Доповнення І «Визначення поняття походження товарів і методів адміністративного співробітництва» Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження. Управлінню проведення митного аудиту визначено здійснити контрольно-перевірочні заходи у відповідності до положень статей 345-354 МК України до платника податків ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП».

Відповідно до акту від 25.10.2024 № 44/24/7.3-19/44549924 «Про результати документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» (ЄДРПОУ 44549924) вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування за МД» проведеною перевіркою встановлено порушення ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» вимог:

- Доповнення 1 до Регіональної конвенції, Угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії в частині відсутності підтвердження статусу преференційного походження товарів, ч.1 ст.257, ч.5 ст.280 МК України, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ввізного мита, зокрема, за 12-ма МД типу ІМ40ДЕ вказаними вище в сумі 618 444,04 грн;

- підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті податку на додану вартість, зокрема, за 12-ма МД типу ІМ40ДЕ в сумі 123 688,81 грн.

Отже, загальна суму митних платежів, яка підлягає сплаті, становить 742 132,85 гривень.

Згідно з ч.1 ст.41 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару.

Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом цієї країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару (ч.3 ст.41 МК України).

Відповідно до ч.1 ст.43 МК України перевірка документів, що підтверджують країну походження товару, зазначених у статті 41 цього Кодексу, здійснюється відповідно до цієї статті після завершення митного оформлення.

Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.280 МК України ввізне мито на товари, митне оформлення яких здійснюється в порядку, встановленому для підприємств, нараховується за ставками, встановленими Митним тарифом України. Ввізне мито є диференційованим щодо товарів, що походять з держав, які спільно з Україною входять до митних союзів або утворюють з нею зони вільної торгівлі. У разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України. До товарів, що походять з України або з держав - членів Світової організації торгівлі, або з держав, з якими Україна уклала двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння, застосовуються пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України, якщо інше не встановлено законом. До решти товарів застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.

Частиною 1 статті 281 МК України встановлено, що допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Протоколу І Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: (a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або (b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, - декларація, що надалі іменуватиметься "декларацією інвойс", надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати.

За змістом ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частина восьма статті 257 МК України передбачає, що митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі про країну походження товару.

Стаття 485 МК України визначає відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.

При цьому, статтею 485 МК України передбачено наявність спеціальної протиправної мети неправомірного звільнення від сплати чи зменшення розміру сплати митних платежів, що вказує на те, що це правопорушення може бути вчинено тільки з умисною формою вини, оскільки необережно не можливо заявити неправдиві відомості.

Досліджені у справі докази у своїй сукупності достатньо підтверджують той факт, що переміщення в адресу ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» і випуск у вільний обіг товарів «транспортні засоби..» за митними декларацією типу ІМ40ДЕ, що зазначені вище відбулося з використанням сертифікатів з перевезення товару EUR.1, видача яких під час проведеної перевірки компетентним органом Республіки Польща підтверджена не була, що свідчить про безпідставність заявлення в цих митних деклараціях преференції за кодом 410 і, як наслідок, неправомірне звільнення від сплати митних платежів в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.

Заінтересованою стороною з економічної точки зору у здійсненні поставки товарів із використанням сертифікатів з перевезення товару EUR.1 є саме очолюване ОСОБА_1 товариство «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП».

Жодної економічної вигоди у використанні указаних сертифікатів для продавців товару «Bayari Trucks GmbH» (Німечина), «WEST RARTNERS Sp.z o.o» (Респубілка Польща) по справі не вбачається.

Від дня складання протоколу про порушення митних правил (28 листопада 2024 року) та по дату розгляду справи в суді жодних претензій продавцям з приводу не підтвердження компетентними органами сертифікатів з перевезення товару EUR.1 ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП» не пред`являло, хоча для цього мало реальну можливість та більш як достатньо часу.

Така пасивна поведінка ОСОБА_1 лише підтверджує вищезроблені висновки щодо винуватості отримувача товару у вчиненні дій, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів шляхом подання митному органу сертифікатів з перевезення товару EUR.1, автентичність яких не підтверджена.

Відповідь митних органів Респубілки Польща здобута у передбаченому МК України порядку, є офіційним документом, який складений і видавався службовою особою від імені органів державної влади іноземної країни та посвідчує важливі факти, які мають правове значення, а тому є належним і допустимим доказом по справі в розумінні ст.495 МК України, і цей доказ нічим не спростований.

Жодного прямого чи непрямого доказу, який би ставив під сумнів указану відповідь митних органів Республіки Польща, по справі не здобуто.

Досліджені в справі докази жодним чином не спростовані, тому є належними і допустимими у підтвердженні фактів і обставин, які підлягають доведенню у цій справі.

Наведена у відповіді уповноважених іноземних митних органів інформація є конкретною та однозначною, підтверджує юридично значимі факти та будь-яких посилань на необхідність проведення додаткових перевірочних заходів на підтвердження існування цих фактів не містить, у зв`язку з чим, незважаючи на доводи захисту, відсутні підстави для витребування оригіналів сертифікатів та проведення додаткових експертиз.

Переклад відповіді на українську мову з англійської мови було здійснено ОСОБА_2 , належний рівень перекладу підтверджується долученою завіреною копією сертифіката про володіння англійською мовою на рівні В2, сумнівів у правильності перекладу у суду не виникає, у тому числі, з наведених захисником мотивів.

Неправильності здійсненого перекладу сторона захисту не довела, власного перекладу відповіді польського митного органу, який би ставив під сумнів наявний у справі переклад документів, суду не надала.

Доводи захисту про відсутність коригування митної вартості товару не спростовують вини ОСОБА_1 у вчиненні порушення, адже таке коригування здійснюється під час митного оформлення товару у разі виявлення заниження митної вартості товару. Оформлення товару за згаданими у протоколі про ПМП №0508/20500/24 митними деклараціями здійснювалося за документами, поданими ОСОБА_1 , фальшивість яких встановлена значно пізніше з відповіді уповноваженого органу Республіки Польща від 12.07.2024 №0201-ІGC.4331.27-38.2024.

Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил … при вчиненні таких порушень підприємствами можуть бути посадові особи цих підприємств.

Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов`язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Отже, в силу вищенаведених норм митного законодавства ОСОБА_1 , будучи на момент подання митних декларацій типу ІМ40ДЕ в кількості 12 штук керівником ТОВ «ВІКТОРІЯ ЛІДЕР ГРУП», є належним суб`єктом відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України.

Таким чином, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ст.485 МК України порушення митних правил є повністю доведеною поза будь-яким розумним сумнівом, тому вона підлягає відповідальності в межах санкції даної норми.

Враховуючи конкретні обставини справи, відсутність обтяжуючих та пом`якшуючих відповідальність обставин, стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у виді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.

З порушниці, відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI, підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України, суддя -

п о с т а н о в и л а :

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, і накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 742 132 (сімсот сорок дві тисячі сто тридцять дві) гривні 85 копійок.

Штраф в розмірі 742 132 (сімсот сорок дві тисячі сто тридцять дві) гривні 85 копійок підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області А.Л. Гайдук