Ухвала суду № 137508511, 18.06.2026, Березівський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
18.06.2026
Номер справи
494/2182/25
Номер документу
137508511
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Березівський районний суд Одеської області

18.06.2026

Справа № 494/2182/25

Провадження № 1-кс/494/150/26

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.06.2026 року м. Березівка

Слідчий суддя Березівського районного суду Одеської області ОСОБА_1

за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

слідчого - ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

захисника - ОСОБА_6 ,

захисника - ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Березівка Одеської області клопотання слідчого СВ Березівського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене керівником Березівської окружної прокуратури ОСОБА_8 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є громадянином України, уродженцем с. Скосарівка Миколаївського району Одеської області, працює на посаді голови Чернівської сільської ради Березівського району Одеської області, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий, підозрюваного у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади голови Чернівської сільської ради Березівського району Одеської області, строком на 2 місяці, у кримінальному провадженні №42025162260000004 від 25.02.2025 року.

Справа визначена слідчому судді ОСОБА_1 та призначена до розгляду на 18.06.2026 року.

Слідчий суддя також вважає зазначити, що у зв`язку з надмірним навантаженням справами, яке виходить за межі фізичної можливості розгляду кожної справи у розумні строки, оскільки у Березівському районному суді Одеської області наразі працює 2 (два) судді (за штатом 4 (чотири)), та які є водночас слідчими суддями на території колишнього Миколаївського, частини Лиманського та Березівського районів; постійним повітряними тривогами на території Одеської області, а тому слідчий суддя позбавлений можливості проводити розгляд справи в розумні строки визначені КПК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України, 16.06.2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України.

На обґрунтування поданого клопотання, слідчий посилалася на те, що 18.06.1997 року проведено державну реєстрацію Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області, код ЄДРПОУ 04380181, місцезнаходження: Одеська область, Миколаївський район, село Андрієво-Іванівка. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 720-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Одеської області» утворено Андрієво-Іванівську сільську територіальну громаду Миколаївського району Одеської області. На підставі постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» ліквідовано Миколаївський район Одеської області та утворено Березівський район Одеської області, до складу якого увійшла серед інших і Андрієво-Іванівська сільська територіальна громада. У зв`язку з викладеним 19.11.2021 назву Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області змінено на Андрієво- Іванівську сільську раду Березівського району Одеської області. Постановою Верховної Ради України від 19.09.2024 № 12043 назву села Андрієво-Іванівка змінено на село Чернове, у зв`язку з чим назву сільської ради змінено на Чернівську сільську раду Березівського району Одеської області. На засіданні першої сесії Андрієво-Іванівської (на момент вчинення кримінальних правопорушень) сільської ради Березівського району Одеської області (далі - Андрієво-Іванівської сільської ради) VIII скликання головою Андрієво-Іванівської сільської територіальної виборчої комісії Березівського району Одеської області 19.11.2020 оголошено рішення про обрання ОСОБА_5 головою Андрієво-Іванівської сільської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 19.11.2020 року ОСОБА_5 склав присягу посадової особи місцевого самоврядування та був попереджений про спеціальні обмеження, встановлені Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції». Відповідно до ст. 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі, діяльність громадян України, які обіймають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Згідно зі ст. З Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Відповідно до ст. ст. 12,42 Закону України «Про місцеве самоврядування» ОСОБА_5 , як сільський голова, є головною посадовою особою територіальної громади та наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими обов`язками, зокрема: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; видає розпорядження у межах своїх повноважень. Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» встановлено, що сільський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Таким чином, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України сільський голова Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 з 19.11.2020 року є службовою особою, яка постійно здійснює функції представників місцевого самоврядування, а також обіймає постійно в органах місцевого самоврядування посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій. Відповідно до ст. ст. 19, 68 Конституції України органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов`язані діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. Крім того, відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин, а рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням депутатів. Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення щодо безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у приватну власність приймаються не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Поряд з цим, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, яка постійно здійснює функції представників місцевого самоврядування, а також обіймає постійно в органах місцевого самоврядування посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, достеменно знаючи в силу займаної посади вимоги чинного законодавства щодо порядку набуття фізичними особами права власності на земельні ділянки комунальної власності, а також процедуру прийняття відповідних рішень органом місцевого самоврядування, діючи умисно, з корисливих мотивів, в інтересах інших осіб та всупереч інтересам служби, використав надані йому службові повноваження з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами у виді передачі майна, а саме земельних ділянок із числа земель комунальної власності, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам. Так, 01.12.2021 року до Андрієво-Іванівської сільської ради надійшла заява голови фермерського господарства «Нептун» ОСОБА_9 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу на сім земельних ділянок земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, яка перебувала у його постійному користуванні для ведення фермерського господарства і згідно з п. 24 «Перехідних положень» Земельного Кодексу України належала до земель комунальної форми власності. Також 01.12.2021 року до Андрієво-Іванівської сільської ради надійшла заява ОСОБА_9 про безоплатну передачу у власність йому та іншим членам фермерського господарства «Нептун» ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_13 семи земельних ділянок, утворених після поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435. За результатами розгляду зазначених заяв на пленарному засіданні сесії Андрієво-Іванівської сільської ради Березівського району Одеської області 16.12.2021 депутатами сільської ради прийнято рішення про відмову у затвердженні технічної документації із землеустрою та у передачі зазначених земельних ділянок у власність названим фізичним особам. Однак у період з 16.12.2021 року по 22.08.2023 року у ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на використання службового становища всупереч інтересам служби, з метою одержання визначеними фізичними особами у власність з комунальної власності територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , будучи достовірно обізнаним із порядком набуття права власності на земельні ділянки комунальної власності, знаючи, що рішення щодо безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність фізичним особам відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 та п. 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» приймаються виключно на пленарних засіданнях ради не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, а також знаючи, що відповідне рішення сесією ради 16.12.2021 року не приймалося, діючи умисно та попри волевиявлення депутатів сільської ради, використав своє службове становище всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами у виді передачі їм майна, а саме земельних ділянок із числа земель комунальної власності. З цією метою ОСОБА_5 у період з 16.12.2021 року по 22.08.2023 року у невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, власноручно підписав, у якості сільського голови Андрієво-Іванівської сільської ради, і затвердив відбитком печатки Андрієво-Іванівської сільської ради виготовлений невстановленою особою за допомогою невстановленої комп`ютерної та друкувальної техніки у невстановленому місці та в невстановлений період часу за формою та реквізитами документів Андрієво-Іванівської сільської ради завідомо неправдивий офіційний документ - рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 року № 658 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 5123582200:01:001:0435, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_9 для ведення фермерського господарства на території Левадівської сільської ради Миколаївського району Одеської області (за межами населеного пункту)», до якого внесені відомості, що не відповідають дійсності, а саме про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435, припинення ОСОБА_9 права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, та про безоплатну передачу у власність ОСОБА_9 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_10 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5.7146 га, ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_14 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_13 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га. Крім того, сільський голова Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 усвідомлюючи, що неправдивий офіційний документ у вигляді рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 року №658 є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки та вибуття їх із власності територіальної громади, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби, з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами в період з 16.12.2021 року по 22.08.2023 року видав невстановленій у ході досудового розслідування особі зазначений завідомо неправдивий офіційний документ - рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 року №658, для його використання зацікавленими особами. Надалі на підставі вказаного завідомо неправдивого офіційного документа державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг» Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області 22.08.2023 року відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-1V зареєстровано право власності на зазначені земельні ділянки за вказаними особами. У результаті кримінально-протиправних дій ОСОБА_5 незаконно безоплатно передано у власність: ОСОБА_9 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_10 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5,7146 га, ОСОБА_12 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_14 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_13 земельну ділянку з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га. Всього передано у власність сім земельних ділянок загальною вартістю 1877204,08 грн, які знаходяться на території Андрієво-Іванівської сільської ради, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам. Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Окрім того, рішенням сесії Андрієво-Іванівської сільської ради Березівського району Одеської області від 16.12.2021 року відмовлено у задоволенні заяв ОСОБА_9 від 01.12.2021 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу на сім земельних ділянок земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, розташованої за межами с. Левадівка, яка перебувала у його постійному користуванні для ведення фермерського господарства, та відповідно до п. 24 «Перехідних положень» Земельного кодексу України, належить до земель комунальної власності, а також про безоплатну передачу новоутворених земельних ділянок у власність ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_13 і ОСОБА_13 . Однак у період з 16.12.2021 року по 22.08.2023 року у голови Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 виник злочинний умисел, спрямований на службове підроблення та видачу завідомо неправдивого офіційного документа з метою одержання фізичними особами у власність з комунальної власності територіальної громади земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Так, ОСОБА_5 , діючи умисно, у період з 16.12.2021 року по 22.08.2023 року, достовірно знаючи, що 16.12.2021 року депутати відмовили в затвердженні технічної документації із землеустрою щодо поділу на сім земельних ділянок земельної ділянки комунальної форми власності з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435, а також щодо передачі новоутворених земельних ділянок у власність фізичних осіб, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, використав своє службове становище всупереч інтересам служби та власноручно підписав, як голова Андрієво-Іванівської сільської ради, і затвердив відбитком печатки Андрієво-Іванівської сільської ради виготовлений невстановленою особою за допомогою невстановленої комп`ютерної та друкувальної техніки у невстановленому місці та в невстановлений період часу за формою та реквізитами документів Андрієво-Іванівської сільської ради завідомо неправдивий офіційний документ - рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 року № 658 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки 5123582200:01:001:0435, що перебуває у постійному користуванні гр. ОСОБА_9 для ведення фермерського господарства на території Левадівської сільської ради Миколаївського району Одеської області (за межами населеного пункту)», до якого були внесені відомості, що не відповідають дійсності, зокрема про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435, припинення ОСОБА_9 права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5123582200:01:001:0435 площею 40,0021 га, та про безоплатну передачу у власність ОСОБА_9 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_10 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5.7146 га, ОСОБА_12 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_14 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5,7146 га та ОСОБА_13 земельної ділянки з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га. Крім того, голова Андрієво-Іванівської сільської ради ОСОБА_5 , усвідомлюючи, що неправдивий офіційний документ у вигляді рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 року № 658 є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки та вибуття їх із власності територіальної громади, зловживаючи службовим становищем всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди фізичними особами, у період з 16.12.2021 року по 22.08.2023 року видав невстановленій у ході досудового розслідування особі зазначене неправдиве рішення сесії Андрієво-Іванівської сільської ради від 16.12.2021 року № 658 для використання його зацікавленими особами. Надалі на підставі вказаного завідомо неправдивого офіційного документа державним реєстратором відділу «Центр надання адміністративних послуг» Стрюківської сільської ради Березівського району Одеської області 22.08.2023 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-1V зареєстровано право власності на зазначені земельні ділянки за вказаними особами. У результаті кримінально-протиправних дій ОСОБА_5 незаконно безоплатно передано у власність земельні ділянки: ОСОБА_9 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0805 площею 5,7145 га, ОСОБА_10 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0804 площею 5,7146 га, ОСОБА_11 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0802 площею 5,7146 га, ОСОБА_12 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0801 площею 5,7146 га, ОСОБА_13 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0800 площею 5,7146 га, ОСОБА_14 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0799 площею 5.7146 га та ОСОБА_13 з кадастровим номером 5123582200:01:001:0798 площею 5,7146 га. Всього передано у власність сім земельних ділянок загальною вартістю 1877204,08 грн, які знаходяться на території Андрієво-Іванівської сільської ради, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам. Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України - службове підроблення, тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки.

Перебуваючи на посаді Чернівського сільського голови Березівського району Одеської області, ОСОБА_5 з метою уникнення відповідальності може перешкодити повному, об`єктивному, всебічному та неупередженому досудовому розслідуванню може знищити чи підробити речі і документи, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Оскільки специфіка обставин скоєння інкримінованих ОСОБА_5 кримінальних правопорушень тісно пов`язана з його професійним середовищем, що супроводжується обов`язковим документальним забезпеченням, існує ризик знищення, переховування та спотворення речей і документів, які мають істотне значення для розслідування обставин вчинення кримінальних правопорушень, у яких наразі він обґрунтовано підозрюється. Враховуючи викладені обставини вчинення кримінальних правопорушень, з метою уникнення кримінальної відповідальності. ОСОБА_5 може здійснювати вплив на свідків, більшість яких є депутатами Чернівської сільської ради Березівського району Одеської області, та з якими підтримує службові зв`язки, що створює реальні передумови для здійснення на них тиску; може також протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Підозрюваний ОСОБА_5 , реалізуючи свої повноваження та використовуючи постійні, стійкі зв`язки з іншими структурними підрозділами органів державної влади та місцевого самоврядування, має реальну можливість блокувати або саботувати виконання процесуальних рішень слідчого та прокурора. Зокрема, користуючись авторитетом посади, підозрюваний може ініціювати штучне затягування строків надання відповідей на запити органу досудового розслідування, координувати неявку службових осіб або депутатів Чернівської сільської ради на заплановані слідчі (розшукові) дії чи в інший спосіб дезорганізувати нормальний хід досудового розслідування, що унеможливить виконання завдань кримінального провадження у розумні строки.

З метою запобігання протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_5 , усунення можливості незаконними діями службової особи впливати на свідків кримінального провадження, вчинення нових корисливих злочинів з використанням службового становища, слідчий з прокурором звернувся до суду із вказаним клопотанням.

У судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали та просили його задовольнити з підстав, які викладені у ньому. Зазначили, що перебування ОСОБА_5 на посаді створює ризик впливу останнього на свідків у кримінальному провадженні, а також знищення доказів, які мають істотне значення.

Захисник та підозрюваний проти клопотання заперечували, посилаючись на те, що стороною обвинувачення не надано доказів наявності ризиків для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади.

Також у судовому засіданні 18.06.2026 року захисник підозрюваного надав письмові заперечення на клопотання про відсторонення від посади, вказав, що не згоден з вказаним клопотанням. Щодо ризику незаконним чином впливати на свідків та інших осіб, даний ризик є необгрунтованим, свідуки вже допитані, тому підозрюваний не може змінити їхні покази, також ОСОБА_15 не має будь-якого наміру знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Посилання сторони обвинувачення, що без відсторонення підозрюваного від посади неможливо забезпечити швидке та неупереджене досудове розслідування, не підтверджене жодними фактичними даними, не наведено жодних обставин, які б свідчили про використання ОСОБА_5 займаної посади для впливу на хід розслідування. Підозрюваний є пенсіонером, має міцні соціальні зв`язки, проживає разом зі своїм батьком, якому 95 років, та з огляду на його похилий вік забезпечує йому необхідну допомогу та догляд. За таких обставин відсторонення ОСОБА_5 від посади фактично позбавить його єдиного джерела доходу. Застосування такого заходу забезпечення як відсторонення від посади матиме непропорційний характер та призведе до надмірного втручання у його особисте життя. Захисник підозрюваного вважає клопотання безпідставним, необгрунтованим, тому просить відмовити у його задоволенні.

Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши доводи учасників кримінального провадження, врахувавши письмові заперечення захисника підозрюваного, слідчий суддя дійшов до таких висновків.

Березівське РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025162260000004, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч.2 ст.366 КК України.

16.06.2026 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч.2 ст.366 КК України.

На засіданні першої сесії ОСОБА_16 момент вчинення кримінальних правопорушень) сільської ради Миколаївського району Одеської області VIII скликання головою Андрієво-Іванівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Одеської області 19.11.2020 оголошено рішення про обрання ОСОБА_5 головою Андрієво-Іванівської сільської ради.

19.11.2021 назву Андрієво-Іванівської сільської ради Миколаївського району Одеської області змінено на Андрієво- Іванівську сільську раду Березівського району Одеської області. Постановою Верховної Ради України від 19.09.2024 № 12043 назву села Андрієво-Іванівка змінено на село Чернове, у зв`язку з чим назву сільської ради змінено на Чернівську сільську раду Березівського району Одеської області.

За вимогами ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимогстатті 158 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Стороною обвинувачення надано достатньо доказів, які дають підстави слідчому судді дійти висновку про імовірну причетність ОСОБА_5 до вчинення інкримінованих йому злочинів, що свідчить про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч.2 ст. 366 КК України, яка підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

Слідчим суддею встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочинів, у період перебування на посаді сільського голови Чернівської сільської ради Березівського району Одеської області, та виконання ним своїх службових обов`язків, тобто перебування його на займаній посаді сприяло вчиненню кримінальних правопорушень, у яких він підозрюється.

Більш того, ухвалою слідчого судді від 18.06.2026 року задоволено частково клопотання прокурора та застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою із внесенням застави. Вищевказані обставини також дослідженні слідчим суддею при винесені вищевказаної ухвали про обрання запоібжного заходу у виді тримання під вартою із внесенням застави.

Вирішуючи клопотання про відсторонення ОСОБА_5 від посади сільського голови Чернівської сільської ради Березівського району Одеської області, слідчий суддя враховує, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває, наразі органом досудового розслідування проводяться слідчі дії.

У зв`язку із викладеним, з метою запобігання ризику негативного впливу на результати досудового розслідування, а саме для запобігання знищенню, приховуванню чи спотворення речових доказів, які мають значення для кримінального провадження або впливу на свідків у даному кримінальному провадженні, які працюють депутатами у раді, такий захід кримінального провадження, як відсторонення від посади ОСОБА_5 , на теперішній час виправдовує потреби досудового розслідування та ступінь втручання у права і свободи підозрюваного.

На переконання слідчого судді, незастосування такого заходу забезпечення кримінального провадження може вкрай негативно впливати на хід досудового розслідування.

Більш того, слідчий суддя погоджується з думкою прокурора, що до підозрюваного застосовано альтернативний захід у виді застави та у разі внесення її , він зможе впливати як на свідків, так і спотворити, знищити або приховати оригінали документів, оскільки фактично перебуватиме на робочому місці.

З огляду на викладені обставини, враховуючи, що під час судового розгляду клопотання слідчим та прокурором було доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади наразі неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права підозрюваного на працю, клопотання слідчого про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади Чернівського сільського голови, підлягає задоволенню.

При цьому, слідчий суддя враховує, що відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Керуючись ст. ст. 154-157, 309 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого СВ Березівського районного відділення поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене керівником Березівської окружної прокуратури ОСОБА_8 , про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади Чернівського сільського голови Березівського району Одеської області, яку він займає відповідно до рішення Андрієво-Іванівської сільської ради Березівського району Одеської області «Про початок повноважень Андрієво-Іванівського сільського голови Березівського району Одеської області» від 19.11.2020 року №VIII, строком на 2 місяці в межах строку досудового розслідування, а саме до 14.08.2026 року включно.

Копію ухвали негайно вручити учасникам по справі, прокурору для його виконання та повідомлення Чернівської сільської ради Березівського району Одеської області.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту проголошення.

Подання апеляційної скарги не зупиняє виконання, ухвала підлягає негайному виконанню.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 18.06.2026 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1