Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2026 р. справа № 300/386/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Цуркан М.І.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 ; представника відповідача - Семенов М.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ради адвокатів Запорізької області про скасування п. 54 рішення від 19.03.2024, визнання протиправною бездіяльності, відсутність повноважень, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди
ВСТАНОВИВ:
26.01.2026 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Ради адвокатів Запорізької області, просить:
скасувати пункт 54 рішення Ради адвокатів Запорізької області від 19.03.2024;
визнати протиправною бездіяльність Ради адвокатів Запорізької області щодо нерозгляду довідки головного бухгалтера до голови Ради адвокатів про несплату щорічних внесків за 2023-2025 роки адвокатом Доненком В.О. та зобов`язати Раду адвокатів Запорізької області розглянути вказану довідку бухгалтера, повідомити позивача про результати розгляду довідки;
визнати рішенням суду відсутність повноважень Ради адвокатів Запорізької області з 2022 року;
стягнути з Ради адвокатів Запорізької області на користь позивача моральну шкоду в сумі 35 000,00 євро.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Рада адвокатів Запорізької області протиправно п. 54 рішення, оформленим протоколом № 04 від 19.03.2024 постановила звернутися з Поданням в дисциплінарну палату КДКА Запорізької області про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за несплату щорічних внесків за 2023, 2024 роки та застосування дисциплінарних стягнень у вигляді попередження, зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю, оскільки Рада адвокатів Запорізької області рішенням від 16.11.2022 звільнила від сплати щорічних внесків адвокатів, які покинути своє місце проживання у результаті тимчасової окупації. Також мотивовано, що відповідач порушив адміністративну процедуру прийняття рішення, оскільки не повідомляв позивача про прийняття оскаржуваного рішення, що свідчить про порушення Положення, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України 30.08.2014 № 120, Закону України "Про адміністративну процедуру" від 17.02.2022 № 2073-IX. Зазначає про невжиття заходів мирного врегулювання, передбачених п.п. 7-8 ст. 14, ст. 15 Положення, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України 30.08.2014 № 120. Також, що відповідач порушив приписи Положення, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 № 4, щодо самостійної перевірки стану адвоката і статус внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території. Відповідач порушив процедуру притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, встановлену ст.ст. 37-41 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI. Доводи щодо відсутності повноважень Ради адвокатів Запорізької області з 2022 року обґрунтовано тим, що відповідач без виборів управляє більше 2-х п`ятирічних термінів. Моральну шкоду в сумі 35 000 Євро обґрунтовано тим, що позивач керувався Рішенням Європейського суду з прав людини.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 відмовлено в задоволенні клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору за подання позовної заяви у справі. Позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу для усунення недоліків позовної заяви десятиденний строк з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до суду документу про сплату судового збору в розмірі 20633,60 грн, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону (а.с. 13-16).
Ухвалою суду від 17.02.2026 звільнено позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви у справі. Відкрито провадження в адміністративній справі. Ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання (а.с. 21, 22).
20.04.2026 судом ухвалено забезпечити участь представника відповідача у судовому засіданні у справі в режимі відеоконференції (а.с. 65, 66).
25.05.2026 ухвалено для вирішення питання про відвід судді, адміністративну справу № 300/386/26 передати для визначення судді у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 76, 77). Ухвалою суду від 26.05.2026 відмовлено задоволенні заяви позивача від 25.05.2026 про відвід судді від розгляду справи (а.с. 81).
Ухвалою суду від 28.05.2026 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 87).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду через систему "Електронний суд" 04.03.2026. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що оскаржуване рішення позивача від 19.03.2024 про направлення подання до КДКА Запорізької області подання про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності (п. 54) є правомірним, прийнятим у відповідності до норм діючого на той час законодавства. Зазначено, що у зв`язку із невиконанням позивачем обов`язку щодо сплати щорічного внеску Радою адвокатів Запорізької області 19.03.2024 прийнято рішення про направлення до КДКА Запорізької області подання про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності (п. 54). Аргументовано, що позивач у своїй заяві зазначає, що відповідач своїм рішенням від 19.03.2024 п. 54 притягнув його до дисциплінарної відповідальності. Однак зазначені твердження не відповідають дійсності, оскільки п. 54 рішення від 19.03.2024 стосувався виключно направлення подання до КДКА Запорізької області про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та не є рішенням про притягнення позивача до відповідальності. Щодо посилань позивача на невжиття заходів мирного врегулювання, передбачених п.п. 7-8 ст. 14, ст. 15 Положення, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України 30.08.2014 № 120, мотивовано, що вказані норми стосуються оформлення та розгляду скарги, що подається до квіліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, жодним чином не мають відношення до дій Ради адвокатів Запорізької області при направленні подання до КДКА Запорізької області про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності. Щодо тверджень позивача про порушення, допущені відповідачем при вирішенні питання про звільнення його від сплати щорічного внеску зазначено, що позивачем станом на 19.03.2024 не подавалося жодних заяв про звільнення від сплати щорічного внеску. Жодних підстав у відповідача розглядати питання звільнення позивача від сплати щорічного внеску не було. Щодо доводів позивача про те, що відповідачем при прийнятті рішення не було дотримано вимог Закону України "Про адміністративну процедуру" та Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" зазначено, що на момент прийняття оскаржуваного рішення від 19.03.2024 норма від 10.10.2024 про регулювання відносин щодо прийняття, набрання чинності, оскарження в адміністративному порядку, виконання, припинення дії адміністративних актів у сфері адвокатури та адвокатської діяльності Законом № 5076-VI була відсутня. Повідомлення позивача про направлення відносно нього подання до КДКА Запорізької області не здійснювалося, так як це не передбачено ні положеннями Закону № 5076-VI, ні будь-яким іншим нормативним актом. Само по собі направлення такого подання не свідчить про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності. Ознайомлення із поданням, надання можливості висловити свої заперечення щодо подання та надати свої пояснення щодо порушення адвокат має під час перевірки КДКА відомостей, зазначених у поданні (ст. 38 Закону № 5076-VI). Щодо посилань позивача на порушення відповідачем положень ст. 38-41 Закону № 5076-VI зазначено, що відповідно до частини 3 ст. 33 Закону № 5076-VI дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України. Норми статей ст.ст. 38-41 Закону № 5076-VI жодним чином не стосуються діяльності ради адвокатів регіону та не регулюють її діяльність, а ці норми регулюють діяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури. Щодо вимог про визнання протиправною бездіяльності Ради адвокатів Запорізької області щодо нерозгляду довідки головного бухгалтера до голови Ради адвокатів про несплату щорічних внесків за 2023-2025 роки адвокатом Доненком В.О. та зобов`язання Раду адвокатів Запорізької області розглянути вказану довідку бухгалтера, зазначено, що вказана Довідка головного бухгалтера носить суто інформативний характер. Жодна норма діючого законодавства не передбачає її якогось окремого розгляду та прийняття щодо такої довідки будь-яких рішень. Позивачем не зазначено, що саме мав зробити відповідач за результатами розгляду такої довідки, яким чином він мав її розглянути та які рішення мав прийняти та взагалі яким нормативним документом визначено порядок такого розгляду. Щодо вимог про визнання рішенням суду відсутності повноважень і компетенції Ради адвокатів Запорізької області з 2022 року зазначено, що обраний 12.10.2017 склад Ради адвокатів Запорізької області (як і Ради адвокатів України) наразі продовжує виконувати свої повноваження в силу принципу безперервності (континуїтету) до обрання нового відповідно голови та членів Ради адвокатів регіону конференцією адвокатів Запорізької області та вступу їх на посаду після скасування чи припинення воєнного стану (рішення Ради адвокатів України № 69 від 21.09.2020, № 80 від 05-06.09.2022). Будь-яких обмежень щодо здійсненні повноважень Радою адвокатів Запорізької області на сьогодні не має. Щодо вимог про відшкодування моральної шкоди зазначено, що позивачем не надано жодних доказів, які би підтверджували як обґрунтованість розміру заявленого ним розміру моральної шкоди, наявність причинного зв`язку між шкодою і діянням відповідача, вини останнього в її заподіянні. Позивачем взагалі не доведено протиправність дій відповідача, що мають своїм наслідком спричинення йому моральної шкоди (а.с. 29-34).
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача щодо позовних вимог заперечив, просив відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку загального позовного провадження, дослідивши письмові докази, заслухавши учасників справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням Ради адвокатів Запорізької області, оформленим протоколом № 04 від 19.03.2024 постановлено: на підставі даних з ЄРАУ про заборгованість по сплаті щорічного внеску за 2023, 2024 роки виявлено, що певні адвокати Запорізького регіону порушують вимоги Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 72 від 16.02.2013 зі змінами та доповненнями, Правила адвокатської етики та відмовляються від сплати щорічних внесків за 2023, 2024 роки, в зв`язку з цим прийнято рішення про звернення з Поданням в дисциплінарну палату КДКА Запорізької області про притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності за несплату щорічних внесків за 2023, 2024 роки; та застосування дисциплінарних стягнень у вигляді попередження, зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю, крім інших: - Доненко Валерія Олеговича, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 37 видане Запорізькою обласною КДКА 14.03.1994р., заборгованість за 2023 та 2024 роки (пункт 54). Запропоновано КДКА Запорізької області вжити заходів в межах її компетенції щодо відшкодування адвокатом витрат, понесених Радою адвокатів Запорізької області за внесення відомостей до Реєстру дисциплінарних проваджень при зверненні з цим Поданням в сумі 605,60 грн на розрахунковий рахунок Ради адвокатів Запорізької області (а.с. 37).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 № 5076-VI.
Частинами 1, 3 статті 2 Закону № 5076-VI передбачено, що адвокатура України - це недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону № 5076-VI адвокатське самоврядування визначається як гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.
У відповідності до частини 1 статті 43, частини 1 статті 44 Закону № 5076-VI адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов`язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката.
Завданнями адвокатського самоврядування є: 1) забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності; 2) підтримання високого професійного рівня адвокатів; 3) утворення та забезпечення діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; 4) створення сприятливих умов для здійснення адвокатської діяльності; 5) забезпечення відкритості інформації про адвокатуру та адвокатську діяльність; 6) забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України; 7) участь у формуванні Вищої ради правосуддя у порядку, визначеному законом.
Відповідно до частин 1, 3 статті 45 Закону № 5076-VI Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об`єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування. Національна асоціація адвокатів України є юридичною особою та діє через організаційні форми адвокатського самоврядування, передбачені цим Законом.
Згідно частини 2 статті 46 Закону № 5076-VI адвокатське самоврядування здійснюється через діяльність конференцій адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рад адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ревізійних комісій адвокатів регіонів (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої ревізійної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з`їзду адвокатів України.
Частинами 1-4 статті 48 Закону № 5076-VI передбачено, що у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні виконує рада адвокатів регіону. Рада адвокатів регіону підконтрольна і підзвітна конференції адвокатів регіону. Голова та члени ради адвокатів регіону обираються конференцією адвокатів регіону з числа адвокатів, стаж адвокатської діяльності яких становить не менше п`яти років та адреса робочого місця яких знаходиться відповідно в Автономній Республіці Крим, області, місті Києві, місті Севастополі і відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України, строком на п`ять років. Одна й та сама особа не може бути головою або членом ради адвокатів регіону більше ніж два строки підряд. Кількість членів ради адвокатів регіону визначається конференцією адвокатів регіону. На першому засіданні члени ради адвокатів регіону за пропозицією голови ради обирають зі свого складу заступника голови та секретаря ради. Голова, заступник голови, секретар, член ради адвокатів регіону не можуть одночасно входити до складу кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ревізійної комісії адвокатів регіону, Вищої ревізійної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правничої допомоги. Голова, заступник голови, секретар, член ради адвокатів регіону можуть бути достроково відкликані з посади за рішенням органу адвокатського самоврядування, який їх обрав на посаду.
Рада адвокатів регіону: 1) представляє адвокатів регіону; 2) складає порядок денний, скликає та забезпечує проведення конференції адвокатів регіону; 3) забезпечує виконання рішень конференції адвокатів регіону, здійснює контроль за їх виконанням; 4) здійснює інформаційно-методичне забезпечення адвокатів регіону, сприяє підвищенню їх кваліфікації; 5) приймає присягу адвоката України; 6) визначає представників адвокатури до складу конкурсної комісії з відбору адвокатів для надання безоплатної вторинної правничої допомоги; 7) сприяє забезпеченню гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів; 8) розпоряджається коштами та майном відповідно до затвердженого кошторису; 9) забезпечує в установленому порядку внесення відомостей до Єдиного реєстру адвокатів України; 10) утворює комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правничої допомоги; 11) виконує інші функції відповідно до цього Закону, рішень конференції адвокатів регіону, Ради адвокатів України, з`їзду адвокатів України.
Відповідно до частин 7, 8 статті 48 Закону № 5076-VI Рада адвокатів регіону є юридичною особою. Повноваження і порядок роботи ради адвокатів регіону визначаються цим Законом та положенням про раду адвокатів регіону. Установчим документом ради адвокатів регіону є положення про раду адвокатів регіону, яке затверджується Радою адвокатів України.
У відповідності до статті 55 Закону № 5076-VI Рада адвокатів України - діє у системі органів Національної асоціації адвокатів України, є національним органом адвокатського самоврядування, на який державою покладено виконання у період між з`їздами адвокатів України публічно-представницьких функцій недержавного самоврядного інституту, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання правової допомоги на професійній основі адвокатури України.
Відповідно до частини 1 статті 55 Закону № 5076-VI повноваження і порядок роботи Ради адвокатів України визначаються цим Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з`їздом адвокатів України.
Згідно частини 1, пункту 5 частини 4 статті 55 Закону № 5076-VI у період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України. Повноваження і порядок роботи Ради адвокатів України визначаються цим Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з`їздом адвокатів України. Рада адвокатів України затверджує регламент конференції адвокатів регіону, положення про раду адвокатів регіону, положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, положення про ревізійну комісію адвокатів регіону, положення про комісію з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правничої допомоги.
Згідно приписів частини 1 статті 57 Закону № 5076-VI рішення з`їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов`язковими до виконання всіма адвокатами.
12.10.2017 звітно-виборною конференцією адвокатів Запорізької області обрано новий склад Ради адвокатів Запорізької області.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв`язку з військовою агресією РФ проти України", затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України неодноразово продовжувався та триває дотепер.
У зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, зокрема передбачені статтею 39 Конституції України "громадяни мають право збиратися мирно" (частина 3 Указу від 24.02.2022 № 64/2022)
Згідно частини 1 статті 19 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах воєнного стану забороняються проведення масових зібрань та акцій.
Рішенням Ради адвокатів України № 80 від 05-06.09.2022, за результатами розгляду матеріалів, поданих Радою адвокатів Запорізької області, у тому числі, вирішено: 1. Затвердити Порядок висування та обрання делегатів Звітно-виборної конференції адвокатів Запорізької області, що додається. 2. Затвердити Регламент Звітно-виборної конференції адвокатів Запорізької області. 3. Раді адвокатів України затвердити квоту представництва делегатів на Звітновиборну конференцію адвокатів Запорізької області протягом трьох місяців після припинення чи скасування дії воєнного стану на території України, з урахуванням кількості адвокатів, адреса робочого місця яких знаходиться у Запорізькій області та відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України та інших чинників. 4. Органи адвокатського самоврядування Запорізької області та їх члени, а також представники регіону у вищих органах адвокатського самоврядування продовжують виконувати свої повноваження, виходячи із принципу інституційного континуїтету, до початку вступу на посади новообраних членів органів адвокатського самоврядування після скасування чи припинення воєнного стану (до першого засідання у такому органі після скасування чи припинення дії воєнного стану). 5. Зобов`язати Раду адвокатів Запорізької області забезпечити проведення Звітновиборної конференції адвокатів Запорізької області (далі Конференція) протягом шести місяців після припинення чи скасування дії воєнного стану на території України. 9. Зобов`язати Раду адвокатів Запорізької області (Організаційний комітет з проведення конференції) прийняти рішення, яким визначити дату, час та місце проведення Конференції та зборів адвокатів по висуненню делегатів на Конференцію протягом шести місяців після припинення чи скасування дії воєнного стану на території України та не пізніше наступного дня направити його електронною поштою до Секретаріату Ради адвокатів України (Секретаріату Національної асоціації адвокатів України) для оприлюднення на офіційному вебсайті Національної асоціації адвокатів України (а.с. 38-45).
З огляду на вищенаведене, враховуючи положення частини 1 статті 55 Закону № 5076-VI (у період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України) та частини 1 статті 57 Закону № 5076-VI (рішення Ради адвокатів України є обов`язковими до виконання всіма адвокатами), а також те, що рішення Ради адвокатів України № 80 від 05-06.09.2022 є чинним та не оскаржено в судовому порядку (докази протилежного в матеріалах справи відсутні та судом не встановлено), обраний 12.10.2017 склад Ради адвокатів Запорізької області продовжує виконувати свої повноваження в силу принципу безперервності (континуїтету) до обрання нового відповідно голови та членів Ради адвокатів регіону конференцією адвокатів Запорізької області та вступу їх на посаду після скасування чи припинення воєнного стану, тому вимоги позивача про відсутність повноважень Ради адвокатів Запорізької області з 2022 року є необґрунтованими.
Щодо вимоги про скасування пункту 54 рішення Ради адвокатів Запорізької області від 19.03.2024, суд зазначає наступне.
Як встановлено, рішенням Ради адвокатів Запорізької області, оформленим протоколом № 04 від 19.03.2024 постановлено:
на підставі даних з ЄРАУ про заборгованість по сплаті щорічного внеску за 2023, 2024 роки виявлено, що певні адвокати Запорізького регіону порушують вимоги Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 72 від 16.02.2013 зі змінами та доповненнями, Правила адвокатської етики та відмовляються від сплати щорічних внесків за 2023, 2024 роки, в зв`язку з цим прийнято рішення про звернення з Поданням в дисциплінарну палату КДКА Запорізької області про притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності за несплату щорічних внесків за 2023, 2024 роки; та застосування дисциплінарних стягнень у вигляді попередження, зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю, крім інших:
- ОСОБА_1 , свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 37 видане Запорізькою обласною КДКА 14.03.1994р., заборгованість за 2023 та 2024 роки (пункт 54).
Запропоновано КДКА Запорізької області вжити заходів в межах її компетенції щодо відшкодування адвокатом витрат, понесених Радою адвокатів Запорізької області за внесення відомостей до Реєстру дисциплінарних проваджень при зверненні з цим Поданням в сумі 605,60 грн на розрахунковий рахунок Ради адвокатів Запорізької області (а.с. 37).
Відповідно до пункту 2 частини 1, частини 2 статті 58 Закону № 5076-VI утримання органів адвокатського самоврядування може здійснюватися за рахунок щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування. Розмір щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування визначається з урахуванням потреби покриття витрат на забезпечення діяльності рад адвокатів регіонів, Ради адвокатів України, Вищої ревізійної комісії адвокатури та ведення Єдиного реєстру адвокатів України та не може перевищувати прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 1 січня відповідного календарного року. Розмір щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування є однаковим для всіх адвокатів. Адвокати, право на заняття адвокатською діяльністю яких зупинено, звільняються від сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування на період зупинення такого права.
Згідно пункту 11 частини 4 статті 48 Закону № 5076-V рада адвокатів регіону виконує інші функції відповідно до цього Закону, рішень конференції адвокатів регіону, Ради адвокатів України, з`їзду адвокатів України.
Порядок сплати, розподілу та використання внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування (далі - "внески") в структурі Національної асоціації адвокатів України, відповідно до положень Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначає Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затверджене Рішенням Ради адвокатів України від 03 лютого 2017 року № 4 зі змінами (надалі також - Положення № 4).
Відповідно до пункту 1.4 Положення № 4 Рада адвокатів регіону здійснює контроль за своєчасною сплатою внесків адвокатами, адреса робочого місяця яких знаходиться у цьому регіоні та веде облік щорічних внесків у відповідності до рекомендацій Ради адвокатів України.
Згідно пункту 10 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України 30.08.2014 № 120 до заяв (скарг) щодо поведінки адвоката (далі узагальнено - заяви (скарги)) слід відносити:
заяви (скарги) громадян;
рішення, ухвали, постанови, звернення суддів;
заяви (скарги), постанови, подання слідчих органів;
заяви (скарги), подання голів кваліфікаційно-дисциплінарних комісій або її членів, голів рад адвокатів регіону або її членів;
заяви (скарги) адвокатів, адвокатських об`єднань, адвокатських бюро, об`єднань адвокатів, підприємств, установ, організацій та інших осіб, поданих на дії адвокатів.
Отже, до заяв (скарг) щодо поведінки адвоката слід відносяться подання голів рад адвокатів регіону або її членів.
Таким чином, оскаржуване рішення Ради адвокатів Запорізької області, оформлене протоколом № 04 від 19.03.2024 (п. 54) про звернення з Поданням в дисциплінарну палату КДКА Запорізької області про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності в розумінні пункту 10 Положення № 120 відноситься до заяв (скарг) щодо поведінки адвоката.
Згідно п. 3 ст. 33 Закону № 5076-VI дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.
Оскільки оскаржуване рішення Ради адвокатів Запорізької області, оформлене протоколом № 04 від 19.03.2024 (п. 54) про звернення з Поданням в дисциплінарну палату КДКА Запорізької області про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності в розумінні пункту 10 Положення № 120 відноситься до заяв (скарг) щодо поведінки адвоката, є безпідставними доводи позивача про те, що відповідач порушив процедуру притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, встановлену ст.ст. 37-41 Закону № 5076-VI.
Вимоги до заяви (скарги) врегульовані пунктом 14 Положення № 120.
Пунктами 7, 8 статті 14 Положення № 120 визначено, що при виникненні конфлікту між адвокатами, наслідком якого є звернення одного з них зі скаргою до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, адвокат, який ініціював звернення, зобов`язаний надати докази того, що ним вжиті заходи мирного врегулювання такого конфлікту, зокрема, документи, що свідчать про звернення останнього до Ради адвокатів регіону за робочим місцем адвоката згідно відомостей в Єдиному реєстрі адвокатів України, а стосовно адвоката іноземної держави - асоціації адвокатів чи правового товариства відповідної держави.
Подання ради адвокатів регіону оформлене без дотримання вимог статті 14 цього Положення, повертається заявникові (скаржникові) з відповідним роз`ясненням не пізніше десяти днів від дня її надходження.
У відповідності до статті 15 Положення № 120 заява (скарга), оформлена без дотримання вимог статті 14 цього Положення, повертається заявникові (скаржникові) з відповідним роз`ясненням не пізніше десяти днів від дня її надходження.
З огляду на вимоги пунктів 7, 8 статті 14 Положення № 120, вказані вимоги стосуються поданих згідно пункту 10 Положення № 120 заяв (скарг) адвокатів, однак не регулюють вимоги до подання голів рад адвокатів регіону або її членів.
Оскільки вимоги пунктів 7, 8 статті 14 Положення № 120 не регулюють вимоги до подання голів рад адвокатів регіону або її членів, а стосуються поданих згідно пункту 10 Положення № 120 заяв (скарг) адвокатів, доводи позивача щодо невжиття заходів мирного врегулювання, передбачених п.п. 7-8 ст. 14, ст. 15 Положення № 120 є безпідставними.
Щодо доводів позивача про порушення відповідачем процедури прийняття рішення, оскільки не повідомляв позивача про прийняття оскаржуваного рішення, що свідчить про порушення Закону України "Про адміністративну процедуру" від 17.02.2022 № 2073-IX, суд зазначає наступне.
Статтею 58 Конституції України визначено загальні принципи дії закону у часі. Зокрема, частиною першою названої статті передбачається, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Такі принципи в цілому роз`яснено у рішеннях Конституційного Суду України, відповідно до яких: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом (рішення від 13 травня 1997 року №1-зп, від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 05 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012).
До правовідносин застосовується та норма права, яка була чинною на момент прийняття оскаржуваного рішення, вчинення дії або бездіяльності суб`єктом владних повноважень.
Статтю 3 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" № 5076-VI доповнено частиною другою згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024, якою передбачено, що відносини щодо прийняття, набрання чинності, оскарження в адміністративному порядку, виконання, припинення дії адміністративних актів у сфері адвокатури та адвокатської діяльності регулюються Законом України "Про адміністративну процедуру" № 2073-IX з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Отже, на момент прийняття оскаржуваного рішення від 19.03.2024 редакція статті 3 Закону № 5076-VI не передбачала регулювання правовідносин Законом № 2073-IX.
Враховуючи вищенаведене, оскільки на момент прийняття оскаржуваного рішення від 19.03.2024 редакція статті 3 Закону № 5076-VI не передбачала регулювання правовідносин Законом № 2073-IX, доводи позивача про порушення відповідачем адміністративної процедури прийняття рішення, оскільки не повідомляв позивача про прийняття оскаржуваного рішення, що свідчить про порушення Закону № 2073-IX є безпідставними.
Щодо доводів позивача про те, що Рада адвокатів Запорізької області протиправно п. 54 рішення, оформленим протоколом № 04 від 19.03.2024 постановила звернутися з Поданням в дисциплінарну палату КДКА Запорізької області про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за несплату щорічних внесків за 2023, 2024 роки та застосування дисциплінарних стягнень у вигляді попередження, зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю з обґрунтувань, що Рада адвокатів Запорізької області рішенням від 16.11.2022 звільнила від сплати щорічних внесків адвокатів, які покинути своє місце проживання у результаті тимчасової окупації та що відповідач порушив приписи Положення № 4, щодо самостійної перевірки стану адвоката і статус внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2.10.4 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затверджене Рішенням Ради адвокатів України від 03 лютого 2017 року № 4 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, за умови фінансової неспроможності адвоката, з урахуванням фінансового/матеріального стану, а також інших фактичних обставин рада адвокатів регіону, Рада адвокатів України/Національна асоціація адвокатів України мають право за заявами адвокатів, поданих в термін з 01 грудня до 31 грудня поточного року, приймати рішення про звільнення, зменшення, відтермінування сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування стосовно наступних категорій адвокатів:
- особи, які змушені залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації та набули відповідний статус.
Отже, рада адвокатів регіону має право за заявами адвокатів, поданих в термін з 01 грудня до 31 грудня поточного року, приймати рішення про звільнення сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування стосовно осіб, які змушені залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації та набули відповідний статус, і тільки за умови фінансової неспроможності адвоката, з урахуванням фінансового/матеріального стану, а також інших фактичних обставин.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом не встановлено та позивачем не доведено наявності обставини щодо звернення позивача із заявою у порядку пункту 2.10.4 Положення № 4 про звільнення його від сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2023, 2024 роки зокрема на момент прийняття Радою адвокатів Запорізької області оскаржуваного рішення, оформленого протоколом № 04 від 19.03.2024.
Оскільки судом не встановлено та позивачем не доведено наявності обставини щодо звернення позивача із заявою про звільнення його від сплати щорічного внеску за 2023, 2024 роки зокрема на момент прийняття оскаржуваного рішення, оформленого протоколом № 04 від 19.03.2024, є безпідставними аргументи позивача про те, що Рада адвокатів Запорізької області рішенням від 16.11.2022 звільнила від сплати щорічних внесків адвокатів, які покинути своє місце проживання у результаті тимчасової окупації та що відповідач порушив приписи Положення № 4 щодо самостійної перевірки стану адвоката і статус внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території.
Також, щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Ради адвокатів Запорізької області щодо нерозгляду довідки головного бухгалтера до голови Ради адвокатів про несплату щорічних внесків за 2023-2025 роки адвокатом Доненком В.О. та зобов`язати Раду адвокатів Запорізької області розглянути вказану довідку бухгалтера, повідомити позивача про результати розгляду довідки, суд зазначає, що вказана довідка не є зверненням позивача із заявою у порядку пункту 2.10.4 Положення № 4 про звільнення його від сплати щорічного внеску та оскільки судом не встановлено та оскільки позивачем не доведено наявності обставини щодо звернення позивача із заявою про звільнення його від сплати щорічного внеску за 2023, 2024 роки на момент прийняття оскаржуваного рішення від 19.03.2024, вказані вимоги є безпідставними.
Щодо вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача моральної шкоди в сумі 35 000 Євро суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 23 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України похідна позовна вимога є вимогою, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Враховуючи вищевикладене, також оскільки, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення основних вимог, то відсутні підстави для задоволення похідної вимоги про стягнення моральної шкоди.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Ради адвокатів Запорізької області (69005, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. В.Зайцева, 19, код ЄДРПОУ 38732419) про скасування п. 54 рішення від 19.03.2024, визнання протиправною бездіяльності, відсутність повноважень, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.
Рішення складене в повному обсязі 18 червня 2026 р.