Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65618, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
"15" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/5427/24
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
при секретарі судового засідання Чолак Ю. В.
розглянувши заяву (вх. № 9130/26 від 16.03.2026) представника Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача у справі № 916/5427/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 1; код ЄДРПОУ 42399676)
до відповідача - Комунального закладу «Князівський дитячий садок «Зернятко» (74002, Херсонська обл., Високопільський район, село Князівка, вул. Сергія Мельника, буд. 44; код ЄДРПОУ 24947307)
про стягнення 73 149,35 грн;
від позивача - Головко Ю. А. (в режимі відеоконференції),
від відповідача - не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні господарського суду перебуває справа № 916/5427/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до Комунального закладу «Князівський дитячий садок «Зернятко» про стягнення 73 149,35 грн.
16.03.2026 від представника Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області надійшла заява про залучення до участі у справі третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Високопільської селищної ради (74000, Херсонська обл., Бериславський р-н, селище міського типу Високопілля, вул. Визволителів, будинок 112; код ЄДРПОУ 26555391).
Заяву мотивовано тим, що Високопільська селищна рада є засновником та власником майна Комунального закладу «Князівський дитячий садок «Зернятко». Згідно зі Статутом закладу та нормами Бюджетного кодексу України, фінансування діяльності відповідача, а також виконання його грошових зобов`язань у разі недостатності власних коштів, здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету Високопільської селищної ради. Таким чином, рішення суду може вплинути на права та обов`язки засновника відповідача.
Розглянувши вказану заяву, суд дійшов наступних висновків.
За приписами частини першої статті 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Згідно з частинами другою, четвертою, шостою статті 50 Господарського процесуального кодексу України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Таким чином, аналіз наведених норм свідчить про те, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають перебувати з однією із сторін у матеріальних правовідносинах, які в результаті прийняття судового рішення у справі зазнають певних змін. Підставою участі у справі такої третьої особи є її заінтересованість у результатах вирішення спору.
Право на доступ до суду відповідно до практики ЄСПЛ, має «застосовуватися на практиці і бути ефективним». Щоб право на доступ було ефективним, особа «повинна мати реальну можливість оскаржити дію, що порушує її права», стосовно правил, що регламентують сповіщення. Правила, які регламентують етапи і терміни подачі заяви на судовий розгляд, спрямовані на забезпечення належного здійснення правосуддя і відповідність нормам, а саме принципу правової визначеності. З огляду на зазначене правила, що стосуються предмета спору чи застосування цих правил, не повинні перешкоджати сторонам в отриманні доступного судового захисту (рішення ЄСПЛ у справах «Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії», «Звольський та Звольська проти Чехії», «Белле проти Франції», «Нуньєш Діаш проти Португалії», «Каньєте де Гоньї проти Іспанії»).
Суд встановив, що згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальний заклад «Князівський дитячий садок «Зернятко» з 17.10.2024 знаходиться у стані припинення, № запису - 1004861100010000321, підстава - внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Засновником Комунального закладу «Князівський дитячий садок «Зернятко» є Високопільська селищна рада (74000, Херсонська обл., Бериславський р-н, селище міського типу Високопілля, вул. Визволителів, будинок 112; код ЄДРПОУ 26555391).
З огляду на викладене суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення заяви представника Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області про залучення до участі у справі Високопільської селищної ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, оскільки рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки Високопільської селищної ради як засновника відповідача.
При цьому суд звертає увагу на таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Отже, Високопільська селищна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси територіальної громади м. Херсона, здійснює відповідно до закону від імені та в інтересах вказаної територіальної громади правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності
Разом з тим, Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки та оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та наразі триває.
Закон України "Про правовий режим воєнного стану" визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 4 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи військові адміністрації. Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова.
Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та ч. 12 ст. 3 Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" визначено, що повноваження військових (військово-цивільних) адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій, та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, визначених цими законами.
Згідно з частиною 2 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням до Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України "Про оборону України", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про критичну інфраструктуру", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження, зокрема: складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; встановлення для підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету; здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік).
Військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2022 № 397 затверджено Порядок фінансового забезпечення діяльності військових адміністрацій, яким передбачено, що фінансування діяльності здійснюється, зокрема військових адміністрацій населених пунктів - за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету територіальної громади, де утворено військову адміністрацію.
Указом Президента України № 738/2022 від 27.10.2022 "Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області" на виконання Закону України "Про правовий режим воєнного стану" створено, зокрема, Високопільську селищну військову адміністрацію Бериславського району Херсонської області.
02.11.2022 суб`єктом державної реєстрації було проведено державну реєстрацію створення юридичної особи - Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань було внесено відповідний запис про державну реєстрацію від 02.11.2022, номер запису: 1004811020000001196, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України № 2778-IX від 16.11.2022 «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"», у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальник, зокрема, Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області крім повноважень, віднесених до його компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснює повноваження відповідної селищної ради, її виконавчих комітетів, селищного голови.
Отже, з дня утворення Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 44820848), діяльність Високопільської селищної ради (код ЄДРПОУ 26555391) тимчасово (до моменту відновлення повноважень у зв`язку із скасування воєнного стану) є зупиненою.
З цих підстав суд вважає за доцільне з власної ініціативи залучити до участі у справі Високопільську селищну військову адміністрацію Бериславського району Херсонської області (74000, Херсонська обл., Бериславський р-н, селище міського типу Високопілля, вул. Визволителів, будинок 100; код ЄДРПОУ 44820848) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, оскільки вказана військова адміністрація наразі виконує повноваження відповідної селищної ради.
За ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
У зв`язку із залученням до участі у справі третіх осіб, суд відкладає підготовче засідання з метою надання можливості для подання до суду пояснень щодо заявленого позову.
Керуючись ст. 50, 177, 182, 183, 234 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Заяву (вх. № 9130/26 від 16.03.2026) представника Високопільської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача у справі № 916/5427/24 - задовольнити.
2. Залучити до участі у справі № 916/5427/24 Високопільську селищну раду (74000, Херсонська обл., Бериславський р-н, селище міського типу Високопілля, вул. Визволителів, будинок 112; код ЄДРПОУ 26555391) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
3. З ініціативи суду залучити до участі у справі № 916/5427/24 Високопільську селищну військову адміністрацію Бериславського району Херсонської області (74000, Херсонська обл., Бериславський р-н, селище міського типу Високопілля, вул. Визволителів, будинок 100; код ЄДРПОУ 44820848) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
4. Зобов`язати позивача у триденний термін з моменту отримання даної ухвали надіслати залученим третім особам копію позовної заяви разом із копіями доданих до неї документів, з урахуванням положень статті 42 ГПК України.
5. Запропонувати Високопільській селищній військовій адміністрації Бериславського району Херсонської області надати письмові пояснення по суті справи, з урахуванням ст. 168 ГПК України - до "10" липня 2026 р.
6. Відкласти підготовче засідання на "13" липня 2026 р. о 12:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі судових засідань № 4 (1 поверх), тел. 0(482)307-964.
Вступну та резолютивну частини ухвали оголошено 15.06.2026. Повну ухвалу складено та підписано 17.06.2026.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Волков