Вирок № 137484567, 17.06.2026, Царичанський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.06.2026
Номер справи
196/115/24
Номер документу
137484567
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 196/115/24

№ провадження 1-кп/196/7/2026

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2026 року с-ще Царичанка

Царичанський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , представника потерпілого ОСОБА_7 , обвинуваченого ОСОБА_8 , захисника ОСОБА_9 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в с-щі Царичанка Дніпропетровської області кримінальне провадження №42022042150000089 за обвинуваченням:

ОСОБА_10 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Новгородка Кіровоградської області, громадянина України, має вищу освіту, який працює на посаді начальника відділу оперативно-чергової служби ТУ Служби судової охорони у Дніпропетровській області, одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, є учасником АТО, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.190 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області від 07.11.2015 б/с ОСОБА_8 прийнято на службу до Національної поліції. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із ст.1 Закону України «Про основи національної безпеки України» правоохоронні органи - органи державної влади, на які Конституцією і законами України покладено здійснення правоохоронних функцій. Відповідно до ст.1 Закону України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави» правоохоронні органи - державні органи, які відповідно до законодавства здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» Національна поліція відноситься до правоохоронних органів. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон), Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Відповідно до ст. 2 Закону, завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги. Принципами діяльності поліції відповідно ст.ст. 6-9 Закону є верховенство права, дотримання прав і свобод людини, законність, відкритість та прозорість. Згідно з статтею 3 Закону, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами МВС України, іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 18 Закону, поліцейський, серед іншого, зобов`язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини. Відповідно до ст. 23 Закону, серед іншого, поліція відповідно до покладених на неї завдань: 1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; 2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; 3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; 4) вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров`ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; 5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; 6) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності; 8) у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; 9) доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення. Отже, зважаючи на обсяг своїх владних повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», Закону України «Про основи національної безпеки України», Закону України «Про демократичний цивільний контроль над Воєнною організацією і правоохоронними органами держави», Закону України «Про Національну поліцію», на час вчинення злочину ОСОБА_8 був працівником правоохоронного органу, тобто службовою особою, яка постійно здійснювала функції представника органу державної влади. Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об`єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Статтею 3 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Згідно ч.2 ст.78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Відповідно до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному використанню. Згідно п. «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектарів.

Так, Наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області № 3016-сг від 13.09.2019 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано ОСОБА_8 у власність земельну ділянку з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224 із земель сільськогосподарського призначення державної власності без змін цільового призначення для ведення особистого сільського господарства, розташовану за межами населених пунктів на території Української сільської ради Іванівського району Херсонської області. У подальшому у ОСОБА_8 не пізніше листопада 2019 року виник умисел, направлений на заволодіння державним або комунальним майном шляхом обману, всупереч принципам регулювання земельних відносин в Україні, які закріплені ст. 14 Конституції України, та в порушення норм ст. 116, 121 Земельного кодексу України, на повторне отримання безкоштовно у власність земельної ділянки державної або комунальної форми власності для ведення особистого селянського господарства поза межами норм безоплатної приватизації. Так, достовірно знаючи, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, проводиться один раз по кожному виду використання, реалізуючи свій протиправний умисел, направлений на повторне отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства безоплатно у власність, 12.11.2019 ОСОБА_8 звернувся до Царичанської селищної ради Дніпропетровської області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою для ведення особистого селянського господарства, щодо передачі йому земельної ділянки із кадастровим номером 1225655100:01:001:0547 площею 1,8 га у власність. За результатами розгляду вказаної заяви, Рішенням сесії Царичанської селищної ради Дніпропетровської області № 1575-60/VII від 19.12.2019 ОСОБА_8 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547. На підставі вказаного рішення, діючи з корисливих мотивів, умисно і протиправно, усвідомлюючи, що він закінчує процедуру безоплатного отримання у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547 ОСОБА_8 замовив у TOB «Теразем» відповідний проект землеустрою. Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_8 , достовірно знаючи, що він вже скористався правом безоплатного отримання у приватну власність земельної ділянки з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224, розташованої на території Херсонської області, право власності на яку зареєстрував за собою 01.10.2019, усвідомлюючи, що він не має права на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства вдруге, переслідуючи корисливі мотиви, спрямовані на незаконне збагачення шляхом безпідставного заволодіння земельною ділянкою комунальної форми власності, діючи умисно шляхом обману службових осіб Царичанської селищної ради Дніпропетровської області, який полягав у замовчуванні та неповідомленні їм інформації про те, що він є особою, яка використала своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання на території Херсонської області, 08.05.2020 ОСОБА_8 подав до Царичанської сільської ради Дніпропетровської області, яка знаходиться за адресою: Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вул. 14 Гвардійської дивізії буд. 10, заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547, розташованої на території Царичанської селищної ради. На підставі вищевказаної заяви ОСОБА_8 , та проектно-технічної документації рішенням 65 сесії 7 скликання Царичанської селищної ради Дніпропетровської області від 05.06.2020 №2164-65/ VII, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність для ведення особистого селянського господарства та надано земельну ділянку з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547 у власність ОСОБА_8 . Рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 52918711 від 02.07.2020, на підставі заяви ОСОБА_8 від 10.06.2020, державним реєстратором прав на нерухоме майно Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області зареєстровано право приватної власності на вказану земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, внаслідок чого ОСОБА_8 незаконно, повторно та безкоштовно набув у власність понад встановлену ст. 121 Земельного кодексу України норму ще одну земельну ділянку площею 1,8 га з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547 для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Царичанської селищної ради Царичанського району Дніпропетровської області. Внаслідок вказаних умисних злочинних дій, ОСОБА_11 спричинив державі в особі Царичанської селищної ради Дніпропетровської області значну майнову шкоду у сумі 172 635 грн., оскільки спричинені збитки на суму більше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Допитаний у судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_8 свою вину у скоєнні кримінального правопорушення не визнав та пояснив, що у 2017 році зустрічався зі своїми товаришами по службі, де обговорювали можливі проекти по отриманню додаткового заробітку, в тому числі і щодо вирощування горіхів, у зв`язку з чим зайнялися оформленням земельних ділянок в Херсонській області. Коли обговорений проект не вдалося реалізувати, то отриману ним земельну ділянку в Херсонській області він подарував. 05.07.2020 до нього зателефонував чоловік на ім`я ОСОБА_12 та повідомив, що на нього також оформлено земельну ділянку на території Царичанської селищної ради. Раніше він цього чоловіка на ім`я ОСОБА_12 не знав, однак останній коли представлявся, то називав імена його товаришів, з якими він мав намір займатися садівництвом. Він повідомив ОСОБА_12 , що ця земельна ділянка йому не потрібна і ОСОБА_12 запропонував йому продати її, на що він погодився. Також, він повідомив ОСОБА_12 , що вже отримував земельну ділянку в Херсонській області, однак останній сказав, що вже тривалий час надає послуги з оформлення земельної документації та запевнив його, що всі дії відповідають вимогам закону. Будь-які сумніви у законності придбання цієї земельної ділянки в нього не виникало, оскільки документи на земельну ділянку були видані уповноваженими державними органами, які повинні були провести відповідні перевірки. У визначений ОСОБА_12 день 07.07.2020 він приїхав до нотаріальної контори у м.Дніпро, де був укладений договір купівлі-продажу даної земельної ділянки. У нотаріуса був присутній ОСОБА_12 та жінка, яка представилася покупцем. Саме ОСОБА_12 запропонував, кому продати земельну ділянку, однак прізвищ він не називав. У нотаріуса він підписав всі необхідні документи і продав земельну ділянку. При цьому, самостійно він до Царичанської селищної ради, до ЦНАПу та державного реєстратора не звертався, нічого не підписував, будь-яких документів, в тому числі і рішень селищної ради не отримував. Звідки у ОСОБА_12 були його анкетні дані йому не відомо. Доручень на оформлення земельної ділянки він нікому не давав. Договір купівлі продажу земельної ділянки був оформлений на ім`я жінки, він був як продавець і землю продав як власник, однак на підставі чого було оформлене право власності йому не відомо. ОСОБА_12 його переконав, що все проведено відповідно до закону. Також, він не був обізнаний щодо незаконності повторної безоплатної приватизації земельної ділянки.

Незважаючи на те, що обвинувачений ОСОБА_8 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення не визнав суд вважає, що його винуватість повністю доведена в судовому засіданні сукупністю досліджених доказів.? ? ?

Допитаний в судовому засіданні представник потерпілого Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області ОСОБА_7 пояснив, що 12.11.2019 до Царичанської селищної ради надійшла заява від ОСОБА_8 про виділення йому земельної ділянки. Рішенням селищної ради від 19.12.2019 ОСОБА_8 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою. Було декілька способів надання таких заяв, а саме: особисто, поштою, або через поштову скриньку. У 2020 році надійшла заява від ОСОБА_8 про затвердження проекту землеустрою. Рішенням сесії селищної ради від 05.06.2020 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_8 та ця земельна ділянка передана останньому у приватну власність. Хто саме подавав вищевказані заяви з`ясувати неможливо, оскільки вимог для проведення такої фіксації не було. При виділенні земельної ділянки до обов`язків селищної ради не належить проведення перевірки на достовірність наданих особою відомостей. Відповідальність щодо повторності використання права безоплатної приватизації покладається на особу, яка його використовує.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_13 пояснила, що у 2020 році працювала начальником відділу Центру надання адміністративних послуг Царичанської райдержадміністрації. Обставин прийняття документів для реєстрації земельної ділянки на ОСОБА_8 вона не пам`ятає за давністю. Крім того, тоді в день могло бути і по 50 заявників, а тому всіх запам`ятати неможливо. В її обов`язки входило встановити особу заявника, прийняти від нього документи, перевірити повноту наданого пакету документів, відсканувати ці документи, сформувати заявку і передати на реєстрацію державному реєстратору. Вона особисто встановлювала особу заявника та перевіряла його особисті документи, а саме паспорт та код. Також від імені заявника на підставі нотаріальної довіреності могла подати документи інша особа, однак в такому випадку про це зазначалося в заяві на реєстрацію з фіксацією відомостей довірителя. Випадків того, щоб від імені заявника подавала документи інша особа без довіреності ніколи не було. Заява на реєстрацію формується в електронному вигляді, а потім роздруковується та надається заявнику для перевірки. Вимог щодо внесення в заяву паспортних даних у 2020 році не було. Після формування заяви вона з пакетом документів надсилалася державному реєстратору. Після проведення реєстрації права власності державний реєстратор надсилав документи в ЦНАП, після чого вони викликали заявника, який під підпис отримував витяг про реєстрацію права власності. Оскільки в заяві ОСОБА_8 не зазначено довірителя, то ця заява подавалася ним особисто. Після цього всі документи передавались в архів.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_14 пояснив, що у 2020 році працював державним реєстратором в Царичанській райдержадміністраці. Особа, яка має намір зареєструвати земельну ділянку звертається до працівника ЦНАП, який формує заявку, перевіряє документи та передає йому в електронному вигляді, а він їх обробляє та приймає відповідне рішення. Особисто заявника приймає адміністратор ЦНАП. Заява формується в електронному вигляді, а заявник підписує її вже при отриманні документів в ЦНАП. Права надавати оцінку законності рішень органів місцевого самоврядування державні реєстратори не мають.

Допитана в судовому засіданні експерт НДЕКЦ ОСОБА_15 пояснила, що на час проведення експертизи огляд земельної ділянки не проводився, оскільки ініціатор не забезпечив доступ до цієї земельної ділянки. Експертиза була проведена відповідно до чинних методологій на підставі документальних відомостей про дану земельну ділянку. Будь-які дані про те, що на досліджуваній земельній ділянці станом на 10.06.2020 існували будь-які поліпшення, при проведенні експертизи були відсутні. Поміж тим, подальше поліпшення цієї земельної ділянки після 10.06.2020 та існування таких поліпшень на момент проведення експертизи у 2023 році на правильність висновків експертизи не впливають. ? ?

З рапорту начальника Царичанського відділу Слобожанської окружної прокуратури ОСОБА_16 від 19.10.2022 №04/66-1-143ВН-22 вбачається, що ОСОБА_8 згідно наказу ГУ Держгеокадастру в Херсонській області від 13.09.2019 №3016-СГ отримав безоплатно у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224 для ведення особистого селянського господарства площею 1,984 га, яку в подальшому відчужив шляхом дарування (договір 01.07.2020). ОСОБА_8 використавши своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення ОСГ, 05.06.2020 отримав від Царичанської селищної ради земельну ділянку з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547 для ведення особистого селянського господарства площею 1,8 га, яку в подальшому відчужив на користь третіх осіб.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 22.02.2023 №323625970, державна реєстрація права власності на земельну ділянку кадастровий номер 6522986500:03:001:0224 площею 1,984 га для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: Херсонська область, Іванівський район, сільська рада Українська, проведена 01.10.2019, на підставі рішення про держану реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 49026829 від 04.10.2019, власник ОСОБА_8 , та 01.07.2020 на підставі Договору дарування, посвідченого приватним нотаріусом ДМНО ОСОБА_17 , зареєстрований в реєстрі №131 право власності зареєстровано за ОСОБА_18 .

Згідно дослідженої Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, 10.06.2020 проведено державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 1225655100:01:001:0547 площею 1,8 га, на підставі рішення органу місцевого самоврядування №2164-65/VІІ від 05.06.2020, власник ОСОБА_8 , та 07.07.2020 на підставі договору купівлі-продажу №971 від 07.07.2020 земельна ділянка кадастровий номер 1225655100:01:001:0547 площею 1,8 га, відчужена ОСОБА_19 .

Судом досліджена заява від 12.11.2019 на ім`я Царичанського селищного голови ОСОБА_20 від імені ОСОБА_8 про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою для ведення особистого селянського господарства, щодо передачі земельної ділянки у власність площею 1,8 га кадастровий номер 1225655100:01:001:0547.

Згідно з копією рішення Царичанської селищної ради Царичанського району Дніпропетровської області №1575-60/VІІ від 19.12.2019 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», ОСОБА_8 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,8га, призначення ОСГ, на території Царичанської селищної ради кадастровий номер 1225655100:01:001:0547.

Судом досліджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, на ім`я ОСОБА_8 для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Царичанської селищної ради Царичанського району Дніпропетровської області кадастровий номер 1225655100:01:001:0547, який містить в тому числі заяву від імені ОСОБА_8 від 23.04.2020 щодо виконання землевпорядних робіт та виготовлення проекту землеустрою; Акт перевірки і приймання виконаних робіт за договором №86-20 від 23.04.2020, який підписаний всіма сторонами та в якому в графі «замовник» вказаний ОСОБА_8 .

Відповідно до витягів журналів реєстрації вхідної кореспонденції виконавчого комітету Царичанської селищної ради вони містять реєстрацію заяв від імені ОСОБА_8 за №1989 від 12.11.2019 та за №1224 від 08.05.2020.

Судом досліджена заява від 08.05.2020 на ім`я голови виконавчого комітету Царичанської селищної ради ОСОБА_20 від імені ОСОБА_8 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ площею 1,8 га кадастровий номер 1225655100:01:001:0547, яка розташована на території Царичанської селищної ради, містить підпис ОСОБА_8 .

Згідно копії рішення Царичанської селищної ради Царичанського району Дніпропетровської області №2164-65/VІІ від 05.06.2020 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність», ОСОБА_8 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано у приватну власність земельну ділянку площею 1,8га, призначення ОСГ, на території Царичанської селищної ради кадастровий номер 1225655100:01:001:0547.

Відповідно до листа голови виконавчого комітету Царичанської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 03.02.2023 №358/02-21, повідомлено що надати відомості про особу (заявника чи представника заявника) та спосіб подання заяви ОСОБА_8 в листопаді 2019 року, травні 2020 року не є можливим, з підстав відсутності нормативної вимоги проставлення відміток про зазначене в журналі реєстрації вхідної кореспонденції. Додатково повідомлено, що у зазначені роки було декілька способів подання вказаних заяв до ради: особисто, поштою (просте листування) та через скриньку вхідної кореспонденції, що розміщена на першому поверсі ради.

Відповідно до висновку почеркознавчої експертизи №СЕ-19/113-23/588-ПЧ від 14.03.2023, підпис від імені ОСОБА_8 , розташований в графі «(підпис)», у заяві від 12.11.2019 на ім`я Царичанського селищного голови ОСОБА_20 від імені ОСОБА_8 , щодо передачі земельної ділянки площею 1,8га кадастровий номер: 1225655100:01:001:0547, виконано не ОСОБА_8 , а іншою особою. Підпис від імені ОСОБА_8 , розташований в графі «(підпис)», у заяві від 08.05.2020 на ім`я голови виконавчого комітету Царичанської селищної ради ОСОБА_20 від імені ОСОБА_8 , щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення ОСГ площею 1,8га, кадастровий номер: 1225655100:01:001:0547, яка розташована на території Царичанської селищної ради, виконано не ОСОБА_8 , а іншою особою. Підпис від імені ОСОБА_8 , розташований в графі «ПРОДАВЕЦЬ» на зворотному боці договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладеного між продавцем ОСОБА_8 та покупцем по довіреності ОСОБА_21 щодо земельної ділянки площею 1,8 га, кадастровий номер: 1225655100:01:001:0547, виконано ОСОБА_8 . Рукописний запис « ОСОБА_8 », розташований в графі «ПРОДАВЕЦЬ» на зворотному боці договору купівлі-продажу земельної ділянки, укладеного між продавцем ОСОБА_8 та покупцем по довіреності ОСОБА_21 щодо земельної ділянки площею 1,8 га, кадастровий номер: 1225655100:01:001:0547, виконано ОСОБА_8 .

Відповідно до висновку оціночно-земельної експертизи №СЕ-19/104-23/826-ОЗ від 09.03.2023, ринкова вартість земельної ділянки кадастровий номер 1225655100:01:001:0547 загальною площею 1,8 га для ведення особистого селянського господарства, станом на 10.06.2020 могла становити 172 635,00 грн.

З реєстраційної справи об`єкта нерухомого майна №2112773412256 вбачається, що в ній маються: заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547 від імені ОСОБА_8 , яка зареєстрована 10.06.2020 реєстраційний номер 39932809 до Центру надання адміністративних послуг «Альтернатива» Царичанської РДА; відомості про реєстрацію вказаної заяви 12.06.2020 в базі даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав; рішення Царичанської селищної ради від 05.06.2020 №2164-65/VІІ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_8 ; рішення державного реєстратора від 02.07.2020 №52918711 про державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_8 ; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 02.07.2020 №214638516 про реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_8 ; договір купівлі-продажу серія НОН №887157 від 07.07.2020, який укладений між продавцем ОСОБА_8 та покупцем по довіреності ОСОБА_21 щодо земельної ділянки площею 1,8 га, кадастровий номер: 1225655100:01:001:0547; заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на земельну ділянку з кадастровим номером 1225655100:01:001:0547, яка подана ОСОБА_19 . 07.07.2020 приватному нотаріусу Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_22 ; відомості про реєстрацію вказаної заяви 07.07.2020 в базі даних заяв та запитів Державного реєстру речових прав; рішення від 07.07.2020 №52992047 про державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_19 ; Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 07.07.2020 №215239079 про реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_19 .

З нотаріальної справи, сформованої приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу ОСОБА_17 , щодо посвідчення 01 липня 2020 року за реєстровим №131 договору дарування земельної ділянки з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224 вбачається, що в ній маються: договір дарування від 01.07.2020, відповідно до якого дарувальник ОСОБА_8 подарував, а обдарована ОСОБА_18 прийняла у дар земельну ділянку з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224, площею 1,984 га, розташовану за адресою: Херсонська область, Іванівський район, Українська с/рада; копії паспорта та РНОКПП ОСОБА_8 та копії паспорта та РНОКПП ОСОБА_18 ; Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.10.2019 №183695665 на земельну ділянку з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224, площею 1,984 га, для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: Херсонська область, Іванівський район, Українська с/рада, про реєстрацію права власності за ОСОБА_8 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області №3016-СГ від 13.09.2019; наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області №3016-СГ від 13.09.2019, відповідно до якого ОСОБА_8 надано у власність земельну ділянку з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224, площею 1,984 га, для ведення особистого селянського господарства, розташовану за адресою: Херсонська область, Іванівський район, Українська с/рада; Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 6522986500:03:001:0224 з додатками до нього, Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.? ?

Вищевказані докази у своїй сукупності доводять факт того, що обвинувачений ОСОБА_8 умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного заволодіння земельною ділянкою, шляхом замовчування відомостей про те, що він вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, ввів в оману посадових осіб Царичанської селищної ради та шляхом обману заволодів вищевказаною земельною ділянкою.

Суд відноситься критично до заяви сторони захисту про те, що ОСОБА_8 був необізнаний про оформлення на нього права власності на земельну ділянку, оскільки процедура безоплатного отримання у власність земельних ділянок з земель державної та комунальної власності потребує надання персональних даних особи на кожному етапі безоплатної приватизації, що є неможливим без особистої участі особи.

Більш того, про наявність прямого умислу ОСОБА_8 на шахрайське заволодіння земельною ділянкою комунальної форми власності вказують подальші дії ОСОБА_8 , зокрема щодо державної реєстрації права власності на цю земельну ділянку та подальше розпорядження цим незаконно отриманим майном у власних інтересах шляхом відчуження іншій особі.

З огляду на вищевказане суд вважає, що відсутність підписів ОСОБА_8 на заявах від 12.11.2019 та 08.05.2020 не спростовує висновків суду щодо доведеності заволодіння останнім земельною ділянкою шляхом обману, який полягав у замовчуванні та неповідомленні службовим особам Царичанської селищної ради інформації про вже використане ним право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки, тобто про відсутність у нього такого права.

Таким чином, винуватість ОСОБА_8 знайшла своє повне підтвердження в судовому засіданні та його дії вірно кваліфіковані за ч.2 ст.190 КК України, як заволодіння чужим майном шляхом обману, що завдало значної шкоди потерпілому.

Поміж тим, відповідно до положень ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло п`ять років, у разі вчинення нетяжкого злочину.

Скоєне ОСОБА_8 кримінальне правопорушення відповідно до ст.12 КК України відноситься до нетяжких злочинів.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_8 заволодів чужим майном 02.07.2020, тобто на момент винесення вироку минуло більше п`яти років.

У тому разі, коли обвинувачений відповідно до ч.8 ст.284 КПК заперечує проти закриття кримінального провадження з такої підстави, як у зв`язку зі звільненням його від кримінальної відповідальності, кримінальне провадження продовжується в загальному порядку, передбаченому КПК.

Обвинуваченому ОСОБА_8 було роз`яснено положення ч.3 ст.285 КПК України та останній заперечив проти закриття кримінального провадження на підставі ст.49 КК України.

У разі встановлення винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, строк давності якого на час ухвалення вироку сплив, суд вироком призначає засудженій особі покарання згідно із загальними засадами, передбаченими статтею 65 КК, і одночасно звільняє її від цього покарання (правовий висновок викладений у постанові ОП ККС ВС від 18.05.2026 у справі №214/43/19).

Відповідно до вимог ч.2 ст.65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.

При призначенні покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.

ОСОБА_8 за місцем проживання та служби характеризується позитивно, на обліках не перебуває, одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, є учасником АТО, раніше не судимий.

З урахуванням всіх обставин справи та особи обвинуваченого суд приходить до висновку про необхідність призначення йому покарання у виді обмеження волі.

Поміж тим, відповідно до вимог ч.5 ст.74 КК України ОСОБА_8 підлягає звільненню від покарання на підставах, передбачених ст.49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.

Згідно з вимогами ч.2 ст.124 КПК України з ОСОБА_8 на користь держави підлягають стягненню документально підтверджені витрати на залучення експертів.? ?

Відповідно до положень ст. 129 КПК України ухвалюючи обвинувальний вирок, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.

Прокурором в інтересах держави в особі Царичанської селищної ради Дніпропетровської області був заявлений позов до ОСОБА_8 про стягнення з нього матеріальної шкоди, яка завдана злочином, в сумі 172635 грн.

Відповідно до ч.3 ст.128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором.

Суд приходить до висновку про наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави в особі Царичанської селищної ради, оскільки остання, будучи обізнаною про порушення інтересів держави та після залучення її 22.02.2023 у якості потерпілого, до суду з позовом не звернулася. Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу (правові висновки викладені у постанові ВП ВС від 26.05.2020 у справі №912/2385/18).

Згідно з положеннями ч.2 ст.127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

На підставі викладеного суд вважає, що позов прокурора в інтересах держави підлягає задоволенню та з ОСОБА_8 на користь держави в особі Царичанської селищної ради Дніпропетровської області слід стягнути завдану кримінальним правопорушенням шкоду, яка була спричинена внаслідок незаконного вибуття з комунальної власності земельної ділянки, у розмірі встановленої експертом її ринкової вартості.

Запобіжний захід обвинуваченому ОСОБА_8 не обирався та підстав для його обрання судом не встановлено.

Питання про речові докази слід вирішити відповідно до вимог ст.100 КПК України.? ? Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 373, 374 КПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

? ? ? ? ОСОБА_23 визнати винним у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, та призначити йому покарання у виді 3 (трьох) років обмеження волі.

На підставі ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України звільнити ОСОБА_8 від призначеного покарання за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.

Стягнути з ОСОБА_8 на користь держави документально підтверджені витрати на проведення експертиз в сумі 12837 (дванадцять тисяч вісімсот тридцять сім) грн. 04 коп.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Царичанської селищної ради Дніпропетровської області до ОСОБА_8 - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_8 на користь держави в особі Царичанської селищної ради Дніпропетровської області шкоду, яка завдана кримінальним правопорушенням, у розмірі 172635 (сто сімдесят дві тисячі шістсот тридцять п`ять) грн.

Речові докази залишити в матеріалах кримінального провадження.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити учасникам судового провадження.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржений протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Царичанський районний суд Дніпропетровської області.

? ? ? ? ? ? ? ? Суддя:? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ОСОБА_1