Єдиний державний реєстр судових рішень Справа№751/1589/26
Провадження №3/751/639/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2026 року місто Чернігів
СУДДЯ НОВОЗАВОДСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ МІСТА ЧЕРНІГОВА
Яременко І.В.
з участю: захисника адвоката Дворніченка М.М.,
розглянувши матеріали у справі про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Чернігівській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 14.02.2026 о 15 годині 43 хвилини в м. Чернігові по вул. Козацька, 58, керував транспортним засобом «Audi A4», реєстраційний номер НОМЕР_2 у стані алкогольного сп`яніння. Огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку зі згоди водія проводився на місці зупинки із застосуванням приладу Драгер ARCE-0238, результат позитивний 1,04 проміле. Водій з результатом не згоден. Огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку проводився у медичному закладі у лікаря-нарколога, що підтверджується висновком №188 від 14.02.2026. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху. За даним фактом відносно нього складений протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 591299 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання особа, відносно якої складений протокол, ОСОБА_1 , будучи повідомленим про розгляд справи у встановленому законом порядку, до суду не з`явився, що не перешкоджає проведенню судового розгляду у відповідності до ст. 268 КУпАП.
У судовому засіданні захисник адвокат Дворніченко М.М. при вирішенні справи по суті та у разі застосування стягнення до ОСОБА_1 , просив врахувати клопотання командира взводу забезпечення командних пунктів батальйону матеріального забезпечення в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_2 щодо не застосування до ОСОБА_1 стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами, а також характеризуючі особу матеріали надані суду, згідно яких ОСОБА_3 є військовослужбовцем та займає посаду водія автомобільного відділення взводу забезпечення батальйону матеріального забезпечення в/ч НОМЕР_1 , за місце служби має позитивну характеристику. У зв`язку з чим просив застосувати стягнення у вигляді штрафу без позбавлення права керування ОСОБА_1 транспортними засобами, оскільки для виконання службових обов`язків останній потребує наявності водійського посвідчення.
Заслухавши захисника, дослідивши надані у справі докази, суд доходить таких висновків.
За змістом ч. 1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає, зокрема, за керування транспортними засобами особами, які перебувають у стані алкогольного сп`яніння.
Згідно з п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння регламентовано ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою визначення стану алкогольного наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. № 1103, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735 (надалі Інструкція).
Згідно Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 266 КУпАП огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до п.п.6, 7 розділу І Інструкції - огляд на стан сп`яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Згідно п. 7 розділу ІІ Інструкції, установлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП повністю підтверджується дослідженими доказами у справі, зокрема:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 591299 від 14.02.2026, яким зафіксовані обставини керування ОСОБА_1 14.02.2026 о 15 годині 43 хвилини в м. Чернігові по вул. Козацька, 58, керував транспортним засобом «Audi A4», реєстраційний номер НОМЕР_2 у стані алкогольного сп`яніння (а.с.3);
актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у зв`язку із вияленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, результат огляду ОСОБА_1 на місці зупинки 1,04 проміле, з результатом не згоден (а.с. 5);
результатом тестування ОСОБА_1 за допомогою приладу Drager Alcotest 6810 ARCE-0238, 14.02.2026 о 15 годині 59 хвилин, результат тесту 1,04 проміле (а.с.4);
висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (дата заповнення 14.02.2026) на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду №188, складеному о 16 год 15 хв 14.02.2026, згідно якого ОСОБА_1 , перебуває у стані алкогольного сп`яніння (а.с.6);
відеозаписом додатком до протоколу, яким зафіксовано, обставини зупинки 14.02.2026 о 15 годині 43 хвилини в м. Чернігові по вул.Козацька, 58, транспортного засобу «Audi A4», реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 . Після виявлення поліцейським ознак алкогольного сп`яніння, на пропозицію поліцейських пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою приладу Драгер на місці зупинки ОСОБА_1 погодився, з результатом 1,04 проміле не погодився. В подальшому на проходження огляду на визначення стану алкогольного сп`яніння у лікаря-нарколога, останній погоджується та у закладі охорони здоров`я КНП «ЧОПНЛ» Чернігівської обласної ради добровільно проходить огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння, за результатами проведення якого складено висновок про перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп`яніння, внаслідок чого відносно останнього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП (а.с.8).
Враховуючи наведені обставини справи та досліджені у справі докази, суд доходить висновку, що огляд на стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 було проведено та зафіксовано у відповідності з вимогами встановленими ст. 266 КУпАП.
Отже, дослідивши сукупність наявних у справі доказів, вважаю, що вина ОСОБА_1 у суді доведена повністю, його дії правильно кваліфіковані та відповідальність він повинен нести за ч.1 ст. 130 КУпАП - за керування транспортними засобами особою, яка перебуває у стані алкогольного сп`яніння.
Щодо доводів захисника про застосування стягнення до правопорушника без позбавлення права керування транспортними засобами, суд зазначає наступне.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Даний вид стягнення, що визначений законодавцем, є безальтернативним.
У цьому разі, загальні засади призначення адміністративного стягнення (ст. 33 КУпАП) не наділяють суд правом вибору однієї із форм реалізації відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення - у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. Тобто у цій справі така функція суду за своєю правовою природою не є дискреційною.
Законодавство про адміністративні правопорушення, на відміну від закону України про кримінальну відповідальність, не передбачає накладення адміністративного стягнення більш м`якого, ніж передбачено законом.
Вирішуючи питання про призначення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , суд враховує вік та особу правопорушника, його майновий стан: одружений, офіційно працевлаштований, є військовослужбовцем та за місцем проходження служби характеризується позитивно; до адміністративної відповідальності протягом поточного року за ст. 130 КУпАП не притягувався; обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення судом не встановлено.
За таких обставин, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в сумі 665,60 грн підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-35, 40-1, 130 ч. 1, 251, 252, 266, 283, 284, 294 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (призначення платежу: *;21081300; отримувач: ГУК у Чернігівській області/21081300; код ЄДРПОУ 37972475; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA528999980313070149000025001) у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн 00 коп (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); р/р UA908999980313111256000026001, ККДБ 22030106) судовий збір в розмірі 665 грн 60 коп.
Роз`яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Суддя: І. В. Яременко