Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/15139/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" (надалі також - позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 17.06.2025 №0556600707, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) та/або пеню, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 881,81 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 17.06.2025 №55735/0902, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у розмірі 60000 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 17.06.2025 №00/8300/0903, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) та/або пеню, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 334407,96 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню у зв`язку тим, що на думку позивача, відповідачем безпідставно зазначено про порушення ним підпункту 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України в частині не забезпечення реєстрації витратомірів-лічильників в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі. Так позивач зазначає, що товариство забезпечило реєстрацію витратомірів-лічильників на акцизному складі, введених в експлуатацію 08.04.2024 р. у відповідності до Свідоцтв про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, в яких заводський номер вимірювальної техніки зазначений як Б\Н, що підтверджується таблицею зареєстрованих витратомірів-лічильників на акцизному складі, наведеною в акті перевірки. Факт реєстрації витратомірів-лічильників не заперечується посадовими особами під час перевірки. Отже, вважає позивач, товариством виконано усі вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України, та забезпечено належну реєстрацію трьох витратомірів-лічильників у відповідність до норм чинного законодавства. В той же час, пояснює позивач, під час перевірки товариством отримані Свідоцтва про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, що стало підставою для внесення позивачем в Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі, відповідних змін щодо витратомірів-лічильників, розташованих на акцизному складі. Також позивач звертає увагу, що відповідач протиправно не врахував своєчасно подані заперечення товариства на акт перевірки. Виходячи із наведеного, позивач не погоджується із висновками, зробленими в акті про результати фактичної перевірки.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 0556600707 зазначено, що під час проведення перевірки податковим органом зроблено хибний висновок, оскільки всупереч вимогам Податкового кодексу України здійснено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей на підставі Х-звіту та відсотковому об`єму резервуара, який не є засобом вимірювальної техніки в розумінні ПК України.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 00/8300/0903 зазначено, що при проведенні доперевірочного аналізу за перевіряємий період діяльності ТОВ «КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП» за адресою провадження діяльності: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Велика Набережна, буд. 32-А, встановлено факти реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів через РРО ФН: 3000850829 та РРО ФН: 3000852170, тобто через реєстратори розрахункових операцій, наявні у місці торгівлі, відомості про які відсутні в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Проте, у поданих до ГУ ДПС у Полтавській області заявах ТОВ «КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП» не просило ввести в дію РРО з 27.12.2024 р., не зазначаючи при цьому, що вони вводяться в дію замість існуючих та/або виключення відомостей про них з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, отже ГУ ДПС у Полтавській області здійснено дії поза волею платника податків.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду (у складі судді Канигіної Т.С.) від 17.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розпорядженням керівника апарату Полтавського окружного адміністративного суду від 22.12.2025 №488 у зв`язку із призначення судді Канигіної Т.С. на посаду судді Сьомого апеляційного адміністративного суду на підставі Указу Президента України від 13.12.2025 №954/2025, з урахуванням наказу голови Полтавського окружного адміністративного суду від 16.12.2025 №69/10 про відрахування її зі штату суду, відповідно до розпорядження керівника апарату від 19.12.2025 №14/19 "Про здійснення повторного автоматизованого розподілу між суддями судових справ та матеріалів, які перебували в провадженні судді Канигіної Т.С.", призначено повторний автоматизований розподіл справи №440/15139/25.
За результатами повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 22.12.2025 справу передано судді Ясиновському І.Г.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2025 адміністративну справу №440/15139/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Головне управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень прийнято до провадження. Розпочато розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
02.12.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Зазначав, що на підставі акту фактичної перевірки ГУ ДПС в Полтавський області винесено ППР від 17.06.2025 № 00/8300/0903, яким відповідно до пп. 23 п. 2 ст. 73 Закону № 3817 визначено суму штрафу в розмірі 334407,96 гривень. Про що свідчить факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів через РРО, наявних у місці торгівлі, відомості про які відсутні в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах: за фіскальним номером РРО: 3000850829, заводський номер РРО: ПР5401121467, на загальну суму 133203,98 гривні. До того ж, встановлено порушення п.12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 265), а саме: фактичний залишок пального не відповідає даним про залишки пального згідно Х-звіту з урахуванням відносної похибки вимірювання.
05.12.2025 до суду надійшла відповідь на відзив в якій позивач підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі та просив задовольнити позов.
22.05.2026 до суду надійшов відзив Головного управління ДПС у м. Києві на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Зазначав, що фактичний залишок пального не відповідає даним про залишки пального згідно Х-звіту з урахуванням відносної похибки вимірювання. 13.05.2025, на акцизному складі (уніфікований номер акцизного складу 1015560), за адресою: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Велика Набережна, буд. 32-А, у присутності та за участю начальника АЗК ТОВ "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" - Крестовнікової І.Є., здійснено зняття залишків пального на час друкування Х-звітів за 13.05.2025 №№ 0876, 0924 о 09 год. 57 хв. (на початок перевірки). За результатами вимірювання встановлено, що фактичний залишок пального не відповідає даним про залишки пального згідно Х-звітів з урахуванням відносної похибки вимірювання у кількості 25,53 л. на загальну суму 881,81 грн., а саме: газ скраплений (уніфікований номер резервуару 2/1017391) у кількості 25,53 л. за ціною 34,54 грн. за літр на суму 881,81 грн. Даний факт є порушенням норм п. 12 ст. З Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). Відповідальність передбачена ст. 20 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). Факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів через реєстратори розрахункових операцій, наявних у місці торгівлі, відомості про які відсутні в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Враховуючи вище зазначене, Головне управління ДПС у м. Києві не погоджується з висновками викладеними в адміністративному позові позивача, вважає їх такими, що не підлягають задоволенню. У свою чергу, винесене податкові повідомлення-рішення від 17.06.2025 №0556600707 та №55735/0902 є правомірним та такими що прийнятті з урахуванням вимог чинного законодавства.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (надалі також КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За відсутності невирішених клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ Інвест Груп» зареєстроване 28.05.2013 юридичною особою, ідентифікаційний код 38744775, основним видом економічної діяльності якого, визначеним на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності за рік є: Код КВЕД 47.30 роздрібна торгівля пальним.
За умовами Договору господарського відання №01/12/22-ПО від 01 грудня 2022 року, укладеного між ТОВ «Де-Люкс» та ТОВ «Київ Інвест Груп» та згідно додатків 1, 3 до цього Договору, позивач прийняв в господарське відання та експлуатацію автомобільні газозаправні пункти модульного типу (АГЗП МТ) та АЗК (автомобільні автозаправні комплекси), їх складові, які призначені для реалізації пального та продажу супутніх товарів, в тому числі й підакцизних та інше майно для експлуатації, зокрема, за адресою: Полтавська обл., м. Горішні Плавні, вул. Миру, 1.
12.12.2024 Головним управлінням ДПС у Полтавській області зареєстрована Ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним (переоформлення) суб`єкту господарювання ТОВ «Київ Інвест Груп» з реєстраційним номером: 16020314202000018, термін дії: з 15.04.2020 до 15.04.2025, адреса місця торгівлі: Україна, Полтавська область, м. Горішні Плавні, вулиця Миру, буд.1, автозаправний комплекс.
Згідно Витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального Роздрібна торгівля пальним, реєстраційний номер: 16030314202500008, ТОВ «Київ Інвест Груп» отримана ліцензія на роздрібну торгівлю пальним, яка зареєстрована 15.04.2025 з терміном дії з 15.04.2025 до 15.04.2030, адреса місця торгівлі: Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, вулиця Миру, будинок 1, автозаправний комплекс, магазин, кафетерій, павільйон, яка містить відмітку про поточні сплати за ліцензію за період з 15.04.2025 по 15.04.2026.
В період з 13.05.2025 по 22.05.2025 на підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 01.05.2025 № 1420-п, направлень на перевірку від 07.05.2025 №№ 2618, 2619 з метою контролю за обігом пального, запобігання та виявлення порушень законодавства платниками податків, які здійснюють зберігання, реалізацію пального, наявності ліцензій та на підставі підпункту 20.l.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.5 (здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального) пункту 80.2 статті 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), статті 72 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», посадовими особами Головного управління ДПС у Полтавській області проведена перевірка: автозаправний комплекс, магазин, кафетерій, павільйон, що розташована за адресою Полтавська область, м. Горішні Плавні, вул. Миру, будинок 1 та належить суб`єкту господарювання: ТОВ «Київ Інвест Груп».
За наслідками перевірки 23.05.2025 складений Акт № 6991/16-31-09-03/38744775 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, пального (далі Акт перевірки).
За висновками зазначеного Акту перевірки, перевіркою, серед іншого, встановлено порушення вимог: підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в частині не забезпечення реєстрації витратомірів-лічильників у кількості 3 (трьох) одиниць в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі. Відповідальність за дане порушення передбачена згідно пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями).
23.05.2025 посадовими особами ГУ ДПС у Полтавській області складений Акт № 454/16-31-09-03/38744775 відмови від підписання (ознайомлення, отримання) акта про результати фактичної перевірки або неможливості його вручення та підписання.
10.06.2025 ТОВ «Київ Інвест Груп» надіслано до ГУ ДПС у Полтавській області за вихідним № 06-06/01/38744775 від 06.06.2025 заперечення на акт перевірки № 6991/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025 р.
За результатами розгляду заперечень ТОВ «Київ Інвест Груп» листом від 17.06.2025 № 19310/6/16-31-09-03-14 «Про надання інформації» ГУ ДПС у Полтавській області повідомило про те, що перевірка ТОВ «Київ Інвест Груп» (податковий номер 3874477) здійснена у відповідності до вимог Податкового кодексу України, її висновки базуються на нормах та вимогах чинного законодавства України.
На підставі акта фактичної перевірки 6991/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025 Головним управлінням ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення №55735/0902 від 17.06.2025 про застосування штрафних (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 60000,00 грн.
В період з 13.05.2025 по 23.05.2025 на підставі наказу про проведення фактичної перевірки від 01.05.2025 № 1421-п, направлень на перевірку від 07.05.2025 №№ 2620, 2621 з метою контролю за обігом пального, запобігання та виявлення порушень законодавства платниками податків, які здійснюють зберігання, реалізацію пального, наявності ліцензій та на підставі підпункту 20.l.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, підпункту 80.2.5 (здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального) пункту 80.2 статті 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), статті 72 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», посадовими особами Головного управління ДПС у Полтавській області проведена перевірка: автозаправний комплекс, магазин, кафетерій, павільйон, що розташована за адресою Полтавська область, м. Кременчук, Автозаводський район, вул. Велика Набережна, буд. 32-А та належить суб`єкту господарювання: ТОВ «Київ Інвест Груп».
За наслідками перевірки 23.05.2025 складений Акт № 6990/16-31-09-03/38744775 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, пального (далі Акт перевірки).
За висновками зазначеного Акту перевірки, перевіркою, серед іншого, встановлено порушення вимог:
- статей 34 та 43 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями).
Відповідальність передбачена підпунктом 23 пункту 2 статті 73 Закону України від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями).
Під час здійснення зняття залишків пального на час друкування Х-звітів за 13.05.2025 №№ 0876, 0924 о 09 год. 57 хв. (на початок перевірки), за результатами вимірювання встановлено, що фактичний залишок пального не відповідає даним про залишки пального згідно Х-звітів з урахуванням відносної похибки вимірювання у кількості 25,53 л. на загальну суму 881,81 грн., а саме: газ скраплений (уніфікований номер резервуару 2/1017391) у кількості 25,53 л. за ціною 34,54 грн. за літр на суму 881,81 грн.; Даний факт є порушенням норм п. 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями). Відповідальність передбачена ст. 20 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями).
06.06.2025 ТОВ «Київ Інвест Груп» надіслано до ГУ ДПС у Полтавській області за вихідним № 06-06/02/38744775 від 06.06.2025 заперечення на акт перевірки № 6990/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025.
За результатами розгляду заперечень ТОВ «Київ Інвест Груп» листом від 17.06.2025 № 19311/6/16-31-09-03-14 «Про надання інформації» ГУ ДПС у Полтавській області повідомило про те, що перевірка ТОВ «Київ Інвест Груп» (податковий номер 3874477) здійснена у відповідності до вимог Податкового кодексу України, її висновки базуються на нормах та вимогах чинного законодавства України.
На підставі акта фактичної перевірки 6990/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00/8300/0903 від 17.06.2025 про застосування штрафних (фінансові) санкції (штрафи) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зонішньоекономічної діяльності у сумі 334407,96 грн.
На підставі акта фактичної перевірки 6990/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0556600707 від 17.06.2025 про застосування штрафних (фінансові) санкції (штрафи) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зонішньоекономічної діяльності у сумі 881,81 грн
Позивач не погодився із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та оскаржив їх до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі ПК України).
Згідно підпунктів 19-1.1.14, 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 ПК України.
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).
Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема (1) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, (2) а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
У постановах від 25 січня 2019 року (справа №812/1112/16), від 07 листопада 2019 року (справа №140/391/19), від 10 квітня 2020 року (справа №815/1978/18), від 12 серпня 2021 року (справа №140/14625/20) тощо Верховний Суд вказував, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо, а саме:
- наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Тобто, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства. У даному випадку достатньо самого факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
В даному випадку фактична перевірка призначена та проведена у зв`язку зі здійсненням функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, а отже, на підставі п.п. 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 0556600707 від 17.06.2025, суд зазначає наступне.
27.07.2024 набрав чинності Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України.
За визначенням пункту 40 частини 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX (далі по тексту Закон №3817-ІХ, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) ліцензія - право суб`єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності.
Як встановлено судом, господарська діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" з роздрібної торгівлі пальним здійснюється, зокрема, за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вулиця Велика Набережна, буд. 32-А.
В акті фактичної перевірки № 6990/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025 року контролюючим органом встановлені порушення, зокрема: - п. 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: фактичний залишок пального не відповідає даним про залишки пального згідно Х-звітів з урахуванням відносної похибки вимірювання у кількості 25,53 л. на загальну суму 881,81 грн.
За визначенням п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за №805/15496, затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів (далі по тексту - Інструкція № 281/171/578/155).
Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Згідно з підпунктом 10.2.1 пункту 10.2 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.
Відповідно до підпункту 10.2.10 пункту 10.2 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).
Виходячи з положень підпунктів 10.3.1-10.3.4 пункту 10.3 Інструкції №281/171/578/155, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою.
Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному, звіті АЗС за формою №17-НП, а відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем, та відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП.
Відповідно до підпункту 10.4.1 пункту 10.4 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС № 17- НП.
Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС (підпункт 10.4.3).
Облік нафтопродуктів на АЗС регламентовано положеннями пункту 16 Інструкції №281/171/578/155. Матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП. який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи (підпункт 16.1).
Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ГІРК, ОРК з попередньої зміни, звіт про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства (підпункт 16.2).
Cпособом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів є співставлення даних обліку звітів АЗС за формою № 16-НП, № 17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів.
Розділ 13 Інструкції №281/171/578/155 регулює порядок проведення інвентаризації нафти та нафтопродуктів на підприємствах.
Відповідно до пункту 13.5 Інструкції №281/171/578/155 для здійснення інвентаризації розпорядчим документом керівника підприємства створюються робочі і постійно діючі інвентаризаційні комісії, до складу яких залучаються особи, що мають досвід здійснення інвентаризації. Забороняється вводити до складу робочої інвентаризаційної комісії головного бухгалтера підприємства та матеріально відповідальних осіб. Забороняється призначати головою робочої інвентаризаційної комісії у тих самих матеріально відповідальних осіб одного й того самого працівника два рази підряд. Розпорядчим документом керівника підприємства установлюються терміни початку та завершення робіт з інвентаризації.
Пунктом 13.13 Інструкції №281/171/578/155 передбачено, що результати вимірювань у резервуарах і технологічних трубопроводах інвентаризаційною комісією заносяться до журналу реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №7-НП, а також до акта вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою №3-НП (додаток 26). Розрахунки наявності нафти та/або нафтопродуктів у технологічних нафтопродуктопроводах підприємств заносяться до відомості наявності нафтопродуктів (нафти) у технологічних нафтопродуктопроводах за формою №23-НП (додаток 27) та на АЗС до відомості нафтопродуктів у технологічних трубопроводах АЗС за формою №35-НП (додаток 28).
Співставлення даних обліку звітів АЗС за формою N 16-НП та N 17-НП та даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів, є належним та правомірним способом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів (якщо різниця показників є меншою ніж кількість фактично наявного в резервуарах пального, то має місце реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку).
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені Верховним Судом у постанові від 08.09.2020 у справі №823/990/16.
Підпунктами 4.2.5.4-4.2.5.6 пункту 4.2 Інструкції №281/171/578/155 передбачено, що для дистанційного керування паливно-роздавальними колонками мають використовуватись технічні засоби, що належать до складу спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів, унесених до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп`ютерних систем України для сфери застосування на АЗС. Зазначені засоби мають відповідати технічним вимогам до спеціалізованих електронних контрольно-касових апаратів для сфери застосування на АЗС та забезпечувати реєстрацію грошових коштів і надання розрахункових документів у єдиному технологічному циклі з відпусканням нафтопродуктів.
Місцеве керування паливно-роздавальними колонками має передбачати можливість функціонування з РРО.
Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу. При цьому розбіжність за добу між показами лічильника сумарного обліку і даними звітних документів касового апарата не повинна перевищувати 0,1 % від об`єму відпущених пального або олив.
Наведені законодавчі норми свідчать про те, що після оприбуткування нафтопродуктів, дані лічильника сумарного обліку паливно-роздавальних колонок, система керування паливно-роздавальними колонками та реєстратори розрахункових операцій діють як одне ціле та не повинні мати розбіжностей даних більш ніж на 0,1%.
Отже, реєстратор розрахункових операцій є носієм доказової інформації про обіг пального на АЗС.
З матеріалів справи вбачається та відповідачем не заперечується в акті перевірки, що позивач оприбуткував відповідний товар шляхом внесення відомостей про прийняті об`єми пального до РРО, на підтвердження чого контролюючим органом здійснювалося друкування Х-звітів.
Вказана в акті фактичної перевірки та у відзиві відповідача відмінність залишків пального згідно Х-звіту та фактичними залишками пального не ґрунтується на здійсненні замірів згідно Інструкції №281 та/або Методики визначення об`єму необлікованого пального згідно Закону №3817-ІХ, а обґрунтовується виключно математичними обрахунками відповідача, згідно з якими останнім не враховано об`єм пального, що надійшов на АЗС 13.05.2025 року.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що за приписами пункту 2 Інструкції №281/171/578/155 метрологічна атестація ЗВТ - дослідження ЗВТ з метою визначення їх метрологічних характеристик та встановлення придатності цих засобів до застосування.
У наданому до суду документі не зазначено та в ході розгляду справи відповідачем не повідомлено, які саме ЗВТ (засоби вимірювальної техніки) використовувалися для встановлення фактичних залишків ПММ, не зазначено метрологічних характеристик ЗВТ, не надано доказів метрологічної атестації використаних ЗВТ.
Акт вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою N 3-НП (додаток 26 до Інструкції №281/171/578/155) не складено.
Форма та зміст наданого до суду документу /зв. а.с.196/ не відповідає формі та змісту акта вимірювання нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою N 3-НП, що є додатком 26 до Інструкції №281/171/578/155.
Доказів занесення до журналу реєстрації проведення вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах за формою N 7-НП відповідачем до суду не надано.
Відповідно до частини другої статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відтак, документ Акт зняття залишків нафтопродуктів на АЗС/АГЗП не є допустимим доказом у розумінні статті 74 КАС України на підтвердження вимірювань нафтопродуктів (нафти) у резервуарах, та як наслідок на підтвердження розміру (об`єму) фактичних залишків нафтопродуктів станом на 13.05.2025.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, ні обставин та порядку виявлення не облікованого пального, ні доказів виявлення не облікованого пального, ні обставин та доказів реалізації товарів, що необліковані, акт фактичної перевірки не містить.
Висновки податкового органу про виявлення необлікованого пального не аргументуються та не обґрунтовуються, в тому числі і щодо обґрунтування вартості пального, який на думку контролюючого органу наявний з порушенням порядку обліку.
При прийнятті податкового повідомлення-рішення від 17.06.2025 № 0556600707 ГУ ДПС у м. Києві застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 881,81 грн (згідно розрахунку штрафних санкцій), передбачені нормами статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за порушення ч. 12 статті 3 цього ж Закону.
Приписи статті 20 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", на підставі якої до позивача застосовано штрафні санкції, передбачають, що до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті), за рішенням і контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, всі не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином для суб`єктів господарювання до відповідальності згідно зі ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" належить встановити не лише наявність не облікованих товарів, а й їх реалізацію, що безпосередньо передбачено пунктом 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Разом із тим, відомостей щодо реалізації пального, що є обов`язковою умовою для застосування відповідальності, передбаченої статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", які, на думку контролюючого органу не були обліковані, ні акт фактичної перевірки, ні податкове повідомлення-рішення не містять.
За викладених обставин, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 17.06.2025 №0556600707 про застосування штрафних (фінансові) санкції у сумі 881,81 грн є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 17.06.2025 № 00/8300/0903, суд зазначає наступне.
За змістом акта перевірки контролюючим органом установлено, що ТОВ «КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП» подано заяви до ГУ ДПС у Полтавській області щодо переоформлення ліцензій у зв`язку з введенням в дію нових РРО, за адресою провадження діяльності: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Велика Набережна, буд. 32-А., у зв`язку із введенням в дію реєстратора розрахункових операцій « 482/МАРІЯ-303АІ» заводський номер ЗВ1991060655, фіскальний номер 3001032185, реєстратора розрахункових операцій « 482/МАРІЯ-303АІ» заводський номер ЗВ1991060660, фіскальний номер 3001032184 до ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 16030311202402305 з терміном дії з 01.11.2024 до 01.11.2025; реєстратора розрахункових операцій « 482/МАРІЯ-303АІ» заводський номер ЗВ1991060655, фіскальний номер 3001032185, реєстратора розрахункових операцій « 482/МАРІЯ-303АІ» заводський номер ЗВ1991060660, фіскальний номер 3001032184 до ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 16030311202402335 з терміном дії з 01.11.2024 до 01.11.2025.
27.12.2024 внесені зміни до переліку фіскальних номерів РРО в ліцензіях ТОВ «КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП» та включено реєстратори розрахункових операцій: «МАРІЯ-303АІ» заводський номер - ЗВ 1991060655, фіскальний номер 3001032185 та «МАРІЯ-303АІ» заводський номер - ЗВ 1991060660, фіскальний номер 3001032184 до Єдиного реєстру ліцензіатів.
Разом з цим установлено, що згідно з даними інформаційної бази ДПС України, позивач у період з 27.12.2024 по 10.01.2025 (включно) здійснював роздрібну торгівлю пальним на АЗС за адресою провадження діяльності: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Велика Набережна, буд. 32-А, через РРО фіскальний номер 3000852170, та РРО фіскальний номер 3000850829, чим порушено ст. 34 та 43 Закону України від 18.06.2024 за № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Суд зазначає, що роздрібна торгівля пальним здійснюється виключно через реєстратори розрахункових операцій, програмні реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), зазначені у ліцензії. У протилежному випадку, для суб`єктів господарювання настають негативні наслідки фінансового характеру у вигляді накладення на них штрафу, встановленого пунктом 23 частини 2 статті 73 Закону №3817-ІХ.
Відповідно до частини дев`ятої статті 35 Закону України від 18 червня 2024 року № 3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" у разі якщо після отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності у ліцензіата відбулися зміни у відомостях, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, такий ліцензіат зобов`язаний протягом 30 календарних днів з дня настання події, що спричинила відповідні зміни, подати до органу ліцензування заяву про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі.
У заяві про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі зазначаються, зокрема, перелік фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, що підлягають виключенню з Єдиного реєстру у разі зміни переліку фіскальних номерів РРО, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, наявних у місці торгівлі (для ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним).
Відповідно до пункту 23 частини 2 статті 73 Закону №3817-ІХ до суб`єктів господарювання за вчинені правопорушення застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в таких розмірах: роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним через реєстратори розрахункових операцій, програмні реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), наявні у місці торгівлі, відомості про які відсутні в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, - 200 відсотків вартості товарів (продукції), реалізованих через такий реєстратор розрахункових операцій, програмний реєстратор розрахункових операцій (книгу обліку розрахункових операцій), але не менше 8,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Судом установлено, що РРО «МІНІ-ФП54.01» заводський номер - ПР 5401121467, фіскальний номер 3000850829, належним чином зареєстрований та введений в експлуатацію 21.08.2020 та РРО «МІНІ-ФП54.01» заводський номер - ПР 5401121552, фіскальний номер 3000852170, що підтверджується додатками до ліцензії № 16030311202402305 та №16030308202402714.
Відомостей про надання позивачем до контролюючого органу переліку фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, що підлягають виключенню з Єдиного реєстру відсутні.
Також матеріали справи не містять доказів на підтвердження проведення з 27.12.2024 скасування реєстрації РРО «МІНІ-ФП54.01» заводський номер - ПР 5401121467, фіскальний номер 3000850829, РРО «МІНІ-ФП54.01» заводський номер - ПР 5401121552, фіскальний номер 3000852170.
Таким чином, враховуючи, що докази скасування реєстрації РРО «МІНІ-ФП54.01» заводський номер - ПР 5401121467, фіскальний номер 3000850829, РРО «МІНІ-ФП54.01» заводський номер - ПР 5401121552, фіскальний номер 3000852170 відсутні, суд дійшов висновку, що в діях позивача відсутній склад правопорушення, передбачений пунктом 23 частини 2 статті 73 Закону №3817-ІХ. Законних підстав для застосування штрафних санкцій до позивача не було.
Враховуючи наведене, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області №00/8300/0903 від 17.06.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 55735/0902 від 17.06.2025, суд зазначає наступне.
Акцизний склад - це: а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (абзац 1- 3 підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (підпункт 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу першого підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Нормами абзаців четвертого-восьмого підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України передбачено, що витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що розпорядники акцизних складів зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, забороняється здійснення реалізації пального.
Процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів визначає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 р. № 891 (далі Порядок № 891).
Реєстр - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри та рівнеміри, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів (підпункт 5 пункту 2 Порядку № 891).
Згідно із пунктом 3 Порядку № 891 адміністратором та держателем Реєстру є контролюючий орган, який зокрема забезпечує: створення програмного продукту, що забезпечує функціонування Реєстру, приймання від розпорядників акцизних складів електронних документів для наповнення Реєстру, обробку електронних документів для наповнення Реєстру та перенесення з них даних до Реєстру, збереження даних, що містяться в Реєстрі.
За змістом норми підпункту 1-4, 6 пункту 5 Порядку № 891 передбачено, що електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять: інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу); інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах; інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі; дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи; інформацію про осіб (прізвище, ім`я, по батькові, посада), які формують та надсилають електроні документи для наповнення Реєстру.
Пунктом 15 Порядку № 891 передбачено, що реєстрацією у Реєстрі розпорядників акцизних складів, акцизних складів, резервуарів, прийнятих в експлуатацію, витратомірів та рівнемірів у розрізі акцизних складів є прийняття надісланих розпорядником акцизного складу електронних документів для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 1-4 і 6 пункту 5 цього Порядку.
До електронних документів для наповнення Реєстру вноситься інформація про: витратоміри та резервуари, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства; рівнеміри, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, що проведені відповідно до законодавства (пункт 8 Порядку № 891).
Інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (пункт 13 Порядку № 891).
Наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 січня 2019 р. за № 4/32975) затверджений Формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі Наказ № 944).
Відповідно до пункту 1 Розділу І Наказу № 944 Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.
Згідно пункту 1 Розділу ІІ Наказу № 944 Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1); довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального (далі - Довідка 2).
Пунктом 5 Розділу ІІ Наказу № 944 передбачено, що основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.
Як свідчить зміст Акту перевірки підставою для висновку контролюючого органу про порушення товариством вимог підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), в частині не забезпечення реєстрації витратомірів-лічильників у кількості 3 (трьох) одиниць в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі, є наслідки співставлення даних витратомірів-лічильників на акцизному складі (уніфікований номер акцизного складу 1014569), встановлених для відпуску пального та зазначених підприємством у довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, згідно форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.
Так згідно Акту перевірки за результатами проведених співставлень встановлено наступне:
1) Назва (модель) витратоміра: Shelf 200-2КЕД 50-0,25-2-1-2; назва (модель) витратоміра за результатами огляду: Шельф 200-50-2-1-3LPG; серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів-лічильників, згідно даних платника: б/н; серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів-лічильників, за результатами огляду: 13302;
2) Назва (модель) витратоміра: Shelf 200-2КЕД 50-0,25-2-1-2; назва (модель) витратоміра за результатами огляду: Шельф 200-50-2-1-3LPG; серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів-лічильників, згідно даних платника: б/н; серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів-лічильників, за результатами огляду : 13303;
3) Назва (модель) витратоміра: Shelf 200-90-21-1; назва (модель) витратоміра за результатами огляду: Шельф 200-90-1-1-1, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів-лічильників, згідно даних платника: б/н; серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів-лічильників, за результатами огляду: 15194.
Отже, як свідчить Акт перевірки, податковим органом встановлено порушення в частині не забезпечення належної реєстрації 3 (трьох) витратомірів-лічильників з серійними (ідентифікаційними) номерами 13302, 13303, 15194 в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального в резервуарі.
Товариство проти висновків Акту перевірки заперечує з тих підстав, що позивач забезпечив реєстрацію витратомірів-лічильників на акцизному складі, введених в експлуатацію 08.04.2024 р. у відповідності до Свідоцтв про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, в яких заводський номер вимірювальної техніки зазначений як Б\Н, що підтверджується таблицею зареєстрованих витратомірів-лічильників на акцизному складі, наведеною в акті перевірки. Факт реєстрації витратомірів-лічильників не заперечується посадовими особами під час перевірки. Під час перевірки товариством отримані Свідоцтва про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, що стало підставою для внесення позивачем в Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі, відповідних змін щодо витратомірів-лічильників, розташованих на акцизному складі.
Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить з наступного.
На підтвердження наявності на акцизному складі позивача (уніфікований номер акцизного складу 1014569), за адресою: Полтавська обл., м. Горішні Плавні, вул. Миру, буд. 1 витратомірів-лічильників, які мали позитивні результати повірки, введених в експлуатацію 08.04.2024р., позивачем надані копії:
Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 12-М/2626 від 08.04.2024, назва та умовне позначення: вимірювач об`єму для скрапленого газу Шельф 200-50-2-1-3LPG, зав.№ б/Н; Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 12-М/2627 від 08.04.2024, назва та умовне позначення: вимірювач об`єму для скрапленого газу Шельф 200-50-2-1-3LPG, зав.№ б/Н; Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 12-М/2628 від 08.04.2024 назва та умовне позначення: паливороздавальна колонка Шельф 200-90-1-1-1, зав.№ б/Н.
Як слідує зі змісту Акту перевірки реєстрація вказаних вище витратомірів-лічильників позивачем без серійного (ідентифікаційного номеру) та зазначення їх товариством у довідці про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівноміри, контролюючим органом не заперечується, ним лише констатується факт не співпадіння серійних (ідентифікаційних) номерів за результатами їх співставлення під час фактичної перевірки суб`єкта господарювання.
01.04.2025р. між ТОВ «Київ Інвест Груп» (Замовник) та ТОВ «Валентина» (Виконавець) укладений Договір № 01/04-2, згідно з предметом якого Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов`язання надати послуги з організації виконання метрологічних робіт та/або надання послуг з повірки та калібрування засобів вимірювальної техніки.
21.05.2025 під час проведення фактичної перевірки, супровідним листом № 21/05 від 21.05.2025р. ТОВ «Валентина» на виконання умов Договору 01/04-2 від 01.04.2025р., після отримання від залученого для виконання метрологічних робіт ТОВ «Адр Сервіс», направило Товариству з обмеженою відповідальністю «Київ Інвест Груп» Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки: Шельф 200-50-2-1-3 LPG, серійний (ідентифікаційний) номер 13302 - № 93-Р-2025 від 07.04.2025 (чинне до 07.04.2026); Шельф 200-50-2-1-3 LPG, серійний (ідентифікаційний) номер 13303 - № 92-Р-2025 від 07.04.2025 (чинне до 07.04.2026); Шельф 200-90-1 -1 -1, серійний (ідентифікаційний) номер 15194 - № 94-Р- 2025 від 07.04.2025 (чинне до 07.04.2026), що розташовані у Полтавській області, Кременчуцькому районі, місті Горішні Плавні, вулиця Миру, 1.
В Акті перевірки контролюючим органом зазначено, що повірки зазначених витратомірів-лічильників підтверджується свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ТОВ «АДР Сервіс»
Копії Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки: Шельф 200-50-2-1-3 LPG, серійний (ідентифікаційний) номер 13302 - № 93-Р-2025 від 07.04.2025; Шельф 200-50-2-1-3 LPG, серійний (ідентифікаційний) номер 13303 - № 92-Р-2025 від 07.04.2025; Шельф 200-90-1-1-1, серійний (ідентифікаційний) номер 15194 - № 94-Р-2025 від 07.04.2025 перебувають в матеріалах справи.
Пунктом 5 Розділу ІІ Наказу № 944 передбачено, що коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.
21.05.2025 під час проведення фактичної перевірки і до складання посадовими особами контролюючого органу Акту перевірки та прийняття оскаржуваного рішення, позивач надіслав до органів Державної податкової служби України коригуючу Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівноміри заповнивши при цьому Таблицю 2 Інформація щодо витратомірів, установлених на акцизному складі пального на місцях відпуску пального наливом з акцизного складу (уніфікований номер акцизного складу 1014569).
Належних та допустимих доказів на спростування наведених обставин, що обґрунтовують вимоги позивача, відповідач суду не надав.
Згідно пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу. Склад комісії та порядок її роботи затверджуються наказом керівника контролюючого органу (підпункт 86.7.1 пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України).
У разі отримання від платника податків у визначеному цим пунктом порядку заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень контролюючий орган зобов`язаний повідомити платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду матеріалів перевірки, у тому числі в режимі відеоконференції. Таке повідомлення надсилається платнику податків протягом двох робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Інформація (повідомлення) про розгляд контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, матеріалів перевірки в режимі відеоконференції надсилається платнику податків в електронному вигляді в електронний кабінет (підпункт 86.7.2 пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України).
Згідно підпункту 86.7.3 пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України платник податків має право брати участь у розгляді матеріалів перевірки особисто або через свого представника, у тому числі в режимі відеоконференції, про що зазначає у поданих запереченнях. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податків має право надавати письмові (крім випадків розгляду матеріалів перевірки у режимі відеоконференції) та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду.
Відсутність платника податку або його представника, повідомленого в передбаченому цією статтею порядку про час і місце розгляду матеріалів перевірки, не є перешкодою для розгляду матеріалів перевірки.
За змістом норми підпункту 86.7.4 пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України під час розгляду матеріалів перевірки комісія з питань розгляду заперечень, у тому числі: встановлює, чи вчинив платник податку, щодо якого було складено акт перевірки, порушення податкового, валютного та/або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; розглядає обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до цього пункту письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини); досліджує питання наявності або відсутності обставин, що виключають вину у вчиненні правопорушення (крім правопорушень, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини), пом`якшують або звільняють від відповідальності.
При розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.
За результатами розгляду матеріалів перевірки комісія з розгляду заперечень приймає висновок, що є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Як зазначено позивачем у позовній заяві та відповідачем у наданому суду відзиві датою отримання товариством Акту перевірки є 27.05.2025.
ТОВ «Київ Інвест Груп» не погодившись з висновками фактичної перевірки, подало заперечення № 06-06/01/38744775 від 06.06.2025 (вх. ГУ ДПС у Полтавській області № 38476/6/16-31 від 12.06.2025) на акт фактичної перевірки № 6991/16-31-09-03/38744775 від 23.05.2025.
Останній день надання заперечення на акт фактичної перевірки 10.06.2025. На підтвердження направлення контролюючому органу заперечень № 06-06/01/38744775 від 06.06.2025, позивач надав суду копію транспортної накладної Q0467118 від 10.06.2025.
У вказаних запереченнях товариство посилалось зокрема на те, що ним забезпечено реєстрацію витратомірів-лічильників на акцизному складі, введених в експлуатацію 08.04.2024 р. у відповідності до Свідоцтв про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, в яких заводський номер вимірювальної техніки зазначений як Б\Н, що підтверджується таблицею зареєстрованих витратомірів-лічильників на акцизному складі, наведеною в акті перевірки. Факт реєстрації витратомірів-лічильників не заперечується посадовими особами під час перевірки. Під час перевірки товариством отримані Свідоцтва про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки, що стало підставою для внесення позивачем в Єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі, відповідних змін щодо витратомірів-лічильників, розташованих на акцизному складі.
Просило розгляд даного заперечення провести за участю представника ТОВ «Київ Інвест Груп».
Відповідно до пункту 86.1 статті 86 Податкового кодексу України матеріали перевірки - це: акт (довідка) перевірки з інформативними додатками, які є його невід`ємною частиною; заперечення, надані платником податків до акта (довідки) перевірки (у разі їх наявності на час розгляду); пояснення та їх документальне підтвердження, які надані платником податків відповідно до підпункту 16.1.15 пункту 16.1 статті 16 та відповідно до абзацу другого підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 розділу I цього Кодексу.
17.06.2025 за № 19310/6/16-31-09-03-14 ГУ ДПС у Полтавській області листом «Про надання інформації» надано позивачу відповідь, в якій відповідач повідомив, що надане заперечення не спростовує результати фактичної перевірки, за результатами якої складено акт від 23.05.2025 № 6991/16-31-09-03/38744775.
Зі змісту відповіді ГУ ДПС у Полтавській області 17.06.2025 за № 19310/6/16-31-09-03-14 вбачається, що контролюючий орган при розгляді заперечень позивача та матеріалів перевірки не досліджував всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків.
Отже ГУ ДПС у Полтавській області ані під час проведення фактичної перевірки за наслідками якої 23.05.2025 складений Акт № 6991/16-31-09-03/38744775, ані під час розгляду заперечень позивача на Акт перевірки та під час прийняття Рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності № 5384 03.07.2025, вказані вище обставини не врахувало та оцінки їм не надало.
У контексті наведеного суд вважає за необхідне зауважити, що ЄСПЛ в своїх рішеннях неодноразово підкреслював особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.
Фундаментальними є положення Конституції України, відповідно до яких, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01 липня 2003 року, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинні ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Викладені вище обставини свідчать, що податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 17.06.2025 № 55735/0902 прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Водночас, враховуючи, що у ході перевірки контролюючим органом було встановлено наявність на акцизному складі позивача витратомірів-лічильників без серійного (ідентифікаційного номеру), які були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі, що не спростовує відповідач в Акті перевірки, то твердження податкового органу щодо не співпадіння серійних (ідентифікаційних) номерів витратомірів за результатами їх співставлення під час фактичної перевірки суб`єкта господарювання, з урахуванням тих обставин, що Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки із зазначенням серійного (ідентифікаційного) номеру витратомірів-лічильників отримані товариством під час такої перевірки, і позивачем надіслано до органів Державної податкової служби України коригуючу Довідку, не свідчить що позивачем як розпорядником акцизного складу такий склад не обладнаний витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі та такі витратоміри-лічильники не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, тобто не свідчить що позивачем порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, щодо не забезпечення реєстрації витратомірів-лічильників у кількості 3 (трьох) одиниць в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи наведене, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві №55735/0902 від 17.06.2025 є протиправним та підлягає скасуванню.
Отже, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" підлягає задоволенню.
Згідно зі статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 8041,12 грн /а.с.9/.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд враховує, що сума оскаржуваних позивачем податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС України у Полтавській області, що утворює ціну позову - 334407,96 грн та податкових повідомлень-рішень ГУ ДПС України у м. Києві, що утворює ціну позову 60881,81 грн.
З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про задоволення позовних вимог повністю, суд дійшов висновку, що судовий збір належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС України у Полтавській області у розмірі 5016,12 грн та за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС України у м. Києві у розмірі 3028,00 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У Х В А Л И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" (вул. Антоновича, б. 33В, офіс 301,м. Київ 33, Київська область, 01033, ідентифікаційний код 38744775) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014; ідентифікаційний код ВП: 44057192), Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116; ідентифікаційний код ВП: 44116011) про визнання протиправним та скасування податкові повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Полтавській області від 17.06.2025 №00/8300/0903
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 17.06.2025 №0556600707, №55735/0902.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014; ідентифікаційний код ВП: 44057192) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" (вул. Чумацький шлях, буд. 64, м. Полтава, Полтавська область, 36034, ідентифікаційний код 44763172) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 5016,12 грн (п`ять тисяч шістнадцять гривень дванадцять копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116; ідентифікаційний код ВП: 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КИЇВ ІНВЕСТ ГРУП" (вул. Чумацький шлях, буд. 64, м. Полтава, Полтавська область, 36034, ідентифікаційний код 44763172) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч.ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України.
Суддя І.Г. Ясиновський