Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 766/3042/25
н/п 2/766/2467/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.06.2026 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Шестакової Я.В.
за участі секретаря Сивкович О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні у порядку загального позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради, Олешківської міської військової адміністрації Херсонської області про визнання права власності на нерухоме майно, -
ВСТАНОВИВ :
Представник позивача у лютому 2025 року звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з позовом до відповідачів, в якому просив визнати за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно: будинок АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 є власником житлового будинку АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житловий будинок від 08.09.1989 року, зареєстрованого 27.03.1989 року в Херсонському міжміському бюро технічної інвентаризації. У зв`язку з введенням воєнного стану та проведенням бойових дій на території Херсонської області позивач була вимушена покинути місце проживання та переміститися до м. Чернівці, де перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа.
21.08.2024 року позивач звернулася до Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Юридичного управління Чернівецької міської ради із заявою про державну реєстрацію права власності на зазначений будинок, однак рішенням державного реєстратора від 07.10.2024 № 75411384 їй було відмовлено у проведенні реєстраційних дій. Підставою для відмови стала неможливість підтвердження відомостей щодо реєстрації права власності через відсутність доступу до архівних документів Олешківської філії КП «Херсонське бюро технічної інвентаризації», яка знаходиться на тимчасово окупованій території.
Також представник позивача зазначив, що будинок був повністю знищений внаслідок затоплення після підриву Каховської ГЕС та подальших артилерійських обстрілів. Оскільки відсутність державної реєстрації права власності унеможливлює отримання компенсації за знищене житло, а зареєструвати право власності в позасудовому порядку позивачка не має можливості, вона звернулася до суду з даним позовом про визнання права власності.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 28.02.2025 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний термін на усунення недоліків.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 04.03.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 08.04.2026 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача та позивач в судове засідання не з`явилися, в матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник Олешківської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, при розгляді цивільної справи покладається на розсуд суду.
Представник Комунального підприємства «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради в судове засідання не з`явився, просив розглянути справу за його відсутності за наявними матеріалами.
За таких обставин суд вважає, що перешкод для здійснення розгляду справи у судовому засіданні за відсутності учасників справи та ухвалення судового рішення немає.
Враховуючи, що сторони не прибули в судове засідання, а перешкод для розгляду справи судомне встановлено, то суд здійснює судовий розгляд у судовому засіданні без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Статтями 13, 81 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених Кодексом випадках.
За правилами частини четвертої статті 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, що 27.03.1989 року ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право приватної власності на житловий будинок, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 . Свідоцтво видано на підставі рішення виконакому Солонцівськох сільської ради народних депутатів № 8 від 08.02.1989 року.
Вказане свідоцтво про право приватної власності на житловий будинок 27.03.1989 року зареєстровано в Херсонському міжміському бюро технічної інвентаризації в книзі № 1 за реєстровим № 53.
З копії паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , виданого 27.05.1998 року Цюрупинським РВУМВС України в Херсонській обл., та довідки № 7726-5002833037 від 23.06.2023 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, адресою реєстрації місця проживання відповідача є: АДРЕСА_1 .
21.08.2024 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради із заявою про державну реєстрацію, яка зареєстрована у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером 62572957.
26.08.2024 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Чернівецької міської ради прийнято рішення № 74751205 про зупинення розгляду заяви у зв`язку із поданням документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
07.10.2025 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Чернівецької міської ради прийнято рішення № 75411384 про відмову в проведенні реєстраційних дій. Підставою для прийняття державним реєстратором вказаного рішення зазначено, що після завершення строку, встановленого ч. 3 ст. 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, а саме: отримано відповідь на запит державного реєстратора, відповідно до якої КП «Херсонське бюро технічної інвентаризації» повідомляє, що надати інформацію не має змоги, так як робота Олешківської філії КП «ХБТІ» ХОР на даний час не відновлена (тимчасово знаходиться під окупацією).
Зі змісту відповіді Комунального підприємства «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради від 27.08.2024 року за вих. № 461, надану на запит державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Юридичного управління Чернівецької міської ради Мар`ян Т. від 26.08.2024 року № 01/05/2-07-328, вбачається, що надати інформацію щодо об`єкта нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , немає змоги, оскільки робота Олешківської філії КП «ХБТІ» ХОР на даний час не відновлена (тимчасово знаходиться під окупацією).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з п.1 ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способом захисту порушеного, оспорюваного цивільного права може бути визнання права.
Позов про визнання права подається у випадках, коли належне певній особі право не визнається, оспорюється іншою особою, або у разі відсутності в неї документів, що засвідчують приналежність їй права. Тобто метою подання цього позову є усунення невизначеності у взаємовідносинах суб`єктів, створення необхідних умов для реалізації права й запобігання дій зі сторони третіх осіб, які перешкоджають його здійсненню.
Відповідно до ст. 321 ЦК України власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно із ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Визнання права власності на майно через звернення до суду не суперечить чинному законодавству.
Відповідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно положень Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», територія с. Солонці Херсонського району Херсонської області перебуває під тимчасовою окупацією.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Частиною першою статті 48 ЦПК України визначено, що сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду№ 127/11246/2129 від серпня 2024 року зазначено, що відповідач - це особа, яка має безпосередній зв`язок зі спірними матеріальними правовідносинами, та, на думку позивача, порушила, не визнала або оспорила його права, свободи чи інтереси і тому притягується до участі у цивільній справі для відповіді за пред`явленими вимогами.
Велика Палата Верховного Суду у постанові № 910/15792/20 від 05 липня 2023 року вказала, що належним відповідачем є особа, яка є суб`єктом матеріального правовідношення, тобто особа, за рахунок якої можливо задовольнити позовні вимоги, захистивши порушене право чи інтерес позивача.
У постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц Велика Палата Верховного Суду вказала, що визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Встановивши, що позов заявлений до неналежного відповідача та відсутні визначені процесуальним законом підстави для заміни неналежного відповідача належним, суд відмовляє в позові до такого відповідача (постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц(пункт 40), від 21 листопада 2018 року у справі № 127/93/17-ц (пункт 50), від 12 грудня 2018 року у справі № 570/3439/16-ц (пункт 37, 54), від 12 грудня2018 року у справі № 372/51/16-ц (пункт 31.10), від 30 січня 2019 року у справі№ 552/6381/17 (пункт 39), від 01 квітня 2020 року у справі № 520/13067/17 (пункт 75)).
Позивачем заявлено вимогу про визнання права власності на житловий будинок, що розташований у с. Солонці, Херсонського району, Херсонської області.
Постановою Верховної Ради України від «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX на території Херсонської області було утворено 5 районів, в т.ч. Херсонський район. До його складу увійшли території Білозерської селищної, Великокопанівської сільської, Виноградівської сільської, Дар`ївської сільської, Музиківської сільської, Олешківської міської, Станіславської сільської, Херсонської міської, Чорнобаївської сільської, Ювілейної сільської територіальних громад.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 №726-р про визначення адміністративних центрів, та затвердження територій громад Херсонської області було в т.ч. утворено в межах Олешківського району Олешківську територіальну громаду з центром в м. Олешки.
Указом Президента України від 02 січня 2023 року № 3/2023, на виконання Закону України «Про правовий режим воєнного стану», утворено Олешківську міську військову адміністрацію Херсонського району Херсонської області.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Крім того, відповідно до ст.3 цього ж Закону у разі утворення військово-цивільної адміністрації населених пунктів повноваження відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів припиняються з дня призначення керівника такої військово-цивільної адміністрації.
Також, відповідно до ч.2 ст.4 вказаного Закону військово-цивільні адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Відтак, саме Олешківська міська військова адміністрація Херсонського району Херсонської області є належним відповідачем у справі.
При цьому, позовні вимоги до Комунального підприємства «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради є необґрунтованими, оскільки зазначена особа не є представницьким органом Одешківської територіальної громади, до складу якої віднесено с. Солонці.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок від 27.03.1989 року, виданого на підставі рішення виконавчого комітету Солонцівської сільської ради народних депутатів № 8 від 08.02.1989 року. Право власності на вказане нерухоме майно було зареєстровано в Херсонському міжміському бюро технічної інвентаризації за реєстровим № 53.
Разом з тим, у зв`язку з тимчасовою окупацією території, на якій розташована Олешківська філія КП «Херсонське бюро технічної інвентаризації», позивачка позбавлена можливості підтвердити архівні відомості про реєстрацію права власності та здійснити державну реєстрацію свого права у встановленому законом порядку, що стало підставою для відмови державного реєстратора у проведенні відповідних реєстраційних дій.
За таких обставин та з урахуванням вимог чинного законодавства суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача та наявність підстав для визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 16, 321, 328, 392 ЦК України, ст.ст. 2,4, 7,9,10, 76-81, 133,141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Херсонське бюро технічної інвентаризації» Херсонської обласної ради, Олешківської міської військової адміністрації Херсонської області про визнання права власності на нерухоме майно задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) право власності на нерухоме майно: будинок АДРЕСА_1 .
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін :
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 . РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: Олешківська міська військова Херсонського району Херсонської області, адреса місцезнаходження: 75100, Херсонська обл., Херсонський р-н, м. Олешки, вул. Героїв Рятувальників, 30, ЄДРПОУ 44957728.
Повний текст рішення складено 03.06.2026 року
СуддяЯ. В. Шестакова