Єдиний державний реєстр судових рішень
справа № 439/11/26
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
ПО СПРАВІ ПРО АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВОПОРУШЕННЯ
17 червня 2026 року м. Броди
Суддя Бродівського районного суду Львівської області Рахімова О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП №1 Золочівського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, громадянина України, проживаючого АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, суддя,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 25.12.2025 року о 23 год. 46 хв. в м. Броди по вул. Шевченка Золочівського району, Львівської області, керував транспортним засобом марки «Чері Амулет», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння. Медичний огляд на стан сп`яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі та підтверджується висновком медичного закладу на стан алкогольного сп`яніння № 476 від 26.12.2025 року, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, його захисник адвокат Слобода С.Г. подав клопотання в якому зазначив, що ОСОБА_1 на даний час знаходиться на стаціонарному лікуванні у ДУ «ТМО ТМО МВС України» і немає можливості взяти участь в судовому засіданні, також захисник не може взяти участь у судовому засіданні, просив розгляд справи проводити за відсутності захисника.
Також захисником подано клопотання в якому просить закрити адміністративне провадження по справі 439/11/26 про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП у зв`язку з у зв`язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування зазначає, що 1). Файл запису з реєстратора службового автомобіля працівників поліції (VID-20251226-WA0019) Дата 26.12.2025. 09.48 год. (з 23.45.49.по 23.47.25., 25.12.2025.) в якому зафіксовано подію ДТП. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 будучи переконаним що не перебуває в стані алкогольного сп`яніння, добровільно погодився пройти тест на стан алкогольного сп`яніння у медичному закладі. 2) Файл (01672_00167220251226011129_0003A) з 01.11.30 01.16.28., 26.12.2025. 3) Файл (01672_00167220251226013520_0004A) з 01.35.20 01.45.32., 26.12.2025. 4) Файл (01672_00167220251226015838_0005A) з 01.58.37 - 02.13.38., 26.12.2025. 5) Файл (01672_00167220251226021339_0006A) з 02.13.39 - 02.28.38., 26.12.2025. 6) Файл (01672_00167220251226022839_0007A) з 02.28.39 - 02.43.38., 26.12.2025. 7) Файл (01672_00167220251226024339_0008A) з 02.43.39 - 02.45.38., 26.12.2025. 8) Файл (01672_00167220251226025910_0009A) з 02.59.10 - 03.14.10., 26.12.2025. 9) Файл (01672_00167220251226031411_0010A) з 03.14.11 - 03.29.10., 26.12.2025. 10) Файл (01672_00167220251226032911_0011A) з 03.29.11 - 03.44.10., 26.12.2025. 11) Файл (01672_00167220251226034411_0012A) з 03.44.11 - 03.52.18., 26.12.2025., які містить запис у якому зафіксовано складання протоколу, працівниками поліції не зреагували на прохання ОСОБА_1 - особи яка притягається до адміністративної відповідальності щодо присутності адвоката при складані протоколу, також ознайомленням з поясненням свідків.
Захисник зазначає, що відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (наказ МВС / МОЗ від 09.11.2015 № 1452/735) огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Згідно пункту 9 розділу ІІ вказаної Інструкції - з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров`я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно файлу запису з реєстратора службового автомобіля працівників поліції (VID-20251226-WA0019) Дата 26.12.2025. 09.48 год. (з 23.45.49.по 23.47.25., 25.12.2025.) в якому зафіксовано подію ДТП ДТП відбулась близько 23год. 46 хв.
Згідно висновку про результати медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 26.12.2025., який виготовлений на підставі акту медичного огляду особи, що керує транспортним засобом, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 476 який складено 02 год. 10 хв. Тобто відрізок часу з моменту ДТП до часу огляду становить 2 год.24 хв. Отже, всупереч вимогам вказаної Інструкції медичний огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів проведено поза часовими рамками визначеними в п. 9 розділу ІІ Інструкції
Захисник наголошує, що в матеріалах справи відсутній відео файл, що фіксує проміжок часу з 01.16.28. год по 01.35.20.год 26.12.2025. - що суперечить вимогам Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.12.2018. №1026 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.01.2019. за №28/32999). Зокрема, згідно п.2 розділу ІІІ включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов`язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
Також захисник стверджує, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №550803 від 26.12.2025. додано пояснення ОСОБА_2 стосовно ДТП від 26.12.2025. яке надане останнім близько 03.22.год. 26.12.2025., тобто після складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , що зафіксовано у файлі (01672_00167220251226031411_0010A) з 03.14.11 - 03.29.10., 26.12.2025. Також протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №550815 від 26.12.2025. відносно ОСОБА_2 про притягнення до відповідальності за адміністративне правопорушення передбачене ст.124 КУпАП складений о 03.17год. 26.12.2025., тобто після складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , що зафіксовано у файлі (01672_00167220251226031411_0010A) з 03.14.11 - 03.29.10., 26.12.2025.
А тому просить закрити провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить до такого висновку.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ст. 251КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Згідно ст.252КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до з п.3, п.4, п.15, п.16, п.20 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735та п.8, п.10, п.13 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженої постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103: огляд у закладах охорони здоров`я щодо виявлення стану сп`яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров`я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством; метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп`яніння в обстежуваної особи; за результатами огляду на стан сп`яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду; висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду; лікар, що проводив у закладі охорони здоров`я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. Огляд водія транспортного засобу в закладі охорони здоров`я проводиться в будь-який час доби за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ.
Працівниками поліції було дотримано вимоги закону під час проведення огляду та складання процесуальних документів.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 був доставлений до медичного закладу для огляду на стан алкогольного сп`яніння. В медичному закладі ОСОБА_1 пройшов огляд, за наслідками огляду, лікар встановив, що останній перебуває у стані алкогольного сп`яніння та склав висновок.
Результати огляду і стали підставою для складення висновку, який не викликає у судді жодних сумнівів у його достовірності.
Також, суддя звертає увагу на те, що право водія на оскарження висновку за результатами медичного огляду передбачене пунктом 14 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції з підстав його неповноти або неправильності не оскаржувала, як і не оскаржувала дії працівників медичного закладу.
Пояснення та твердження адвоката Слободи Р.М. про відсутність належних та допустимих доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд розцінює як спосіб уникнення ОСОБА_3 адміністративної відповідальності за вчинене.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, приходить до наступного висновку.
Згідно з п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу. Правопорушення вважається закінченим з того моменту, як він почав рухатись.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобам у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість руху.
Вказані положення повністю узгоджуються з положеннями п. 2.9 а Правил дорожнього руху України, яким водію забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння або перебувати під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є обґрунтованою, відповідає фактичним обставинам справи й підтверджується сукупністю зібраних і перевірених в судовому засіданні доказів, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 550803 від 26.12.2025 року, з якого вбачається, що ОСОБА_1 25.12.2025 року о 23 год. 46 хв. в м. Броди по вул. Шевченка Золочівського району, Львівської області керував транспортним засобом марки « Чері Амулет», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння;
- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Бродівської ЦМЛ» № 476 від 26.12.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 26.12.2025 року о 02.10 годині перебуває у стані алкогольного сп`яніння, який не оскаржено;
- долученим відеозаписом на DVD диску, відповідно до якого відтворено всі дії працівників поліції щодо виявлення ознак алкогольного сп`яніння у ОСОБА_1 та проходження медичного огляду в медичному закладі.
Досліджені докази є належними та допустимими, повністю підтверджують перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп`яніння під час керування нею транспортним засобом та кваліфікацію скоєного правопорушення.
Жодних доказів про те, що ОСОБА_1 25.12.2025 року о 23 год. 46 хв. в м. Броди по вул. Шевченка Золочівського району, Львівської області не керував транспортним засобом марки «Чері Амулет», реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, суду не представлено та судом не здобуто.
Враховуючи вище вказане, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обираючи вид та міру стягнення, суддя враховує особу правопорушника, характер вчиненого правопорушення його наслідки, обставини, що пом`якшують відповідальність відсутні, обставини, що обтяжують відповідальність відсутні, приходить до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Окрім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» з правопорушника необхідно стягнути судовий збір в розмірі, встановленому цим законом.
Керуючись ст. 284 ч.1 п.1 КУпАП, суддя,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та обрати стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в сумі 665,60 гривень на користь держави, отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
У разі несплати штрафу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення порушникові постанови про накладення штрафу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
На підставі частини 2 статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у порядку примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена.
Апеляція на постанову подається протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Бродівський районний суд Львівської області.
Суддя О.В. Рахімова