Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 727/7992/26
Провадження № 3/727/1268/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2026 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців Дубець О.С., за участю прокуроки Чернівецької обласної прокуратури Романович В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП,
УСТАНОВИЛА:
До Шевченківського районного суду м. Чернівців надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в період часу з 10.06.2025 по 10.11.2025 перебувала на посаді секретаря судового засідання Чернівецького окружного адміністративного суду та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» була суб`єктом, на яку поширюється дія цього Закону.
Так, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин, а саме: 05.01.2026, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01.01.2025 по 14.11.2025, при встановленому строку - протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності згідно із частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин, а саме: 11.05.2026, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2025 рік, при встановленому строку до 01.04.2026 згідно з частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні прокурорка Романович В. просила долучити до справи висновок прокурора у справі про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 04 лютого 2002 року. Усно пояснила, що вважає, що зібрані та досліджені докази свідчать про те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, та просила притягнути останню до відповідальності згідно з нормами чинного законодавства та накласти на правопорушницю адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала та пояснила, що їй було відомо про обов`язок подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, однак зазначила, що через власну неуважність та зайнятість своєчасно такі декларації не подала, оскільки забула про необхідність їх подання.
Заслухавши думку прокурора та пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши наявні матеріали, з`ясувавши обставини справи про адміністративні правопорушення та оцінивши причини та умови, що сприяли вчиненню даного правопорушення, доходжу таких висновків.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Чернівецького окружного адміністративного суду № 64-к/тр від 10.06.2025 ОСОБА_1 призначена на посаду секретаря судового засідання Чернівецького окружного адміністративного суду з 11.06.2025.
Відповідно до даних з особової картки державного службовця, ОСОБА_1 склала присягу Державного службовця 11.06.2026.
Відповідно до наказу Чернівецького окружного адміністративного суду № 143-к/тр від 10.11.2025 ОСОБА_1 звільнена з посади секретаря судового засідання Чернівецького окружного адміністративного суду з 14.11.2025 за взаємною домовленістю (угодою сторін) відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до підпункту «в» пункт 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.
З урахуванням наведеного на ОСОБА_1 поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», оскільки остання в період часу з 11.06.2025 по 14.11.2025 займала посаду державної служби в органі державної влади.
Відповідно до вимог статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Крім того, особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з роз`ясненнями, наданими Національним агентством з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023, вбачається, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні та після звільнення за рік в якому припинена діяльність, подається, відповідно до частини 2 статті 45 Закону.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» - «д» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «д» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 05.01.2026 подала електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв`язку з припиненням діяльності («при звільненні») за період з 01.01.2025 по 14.11.2025, та 11.05.2026 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2025 рік.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати вказані декларації. Будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларацій не встановлено.
Статтею 1 Закону визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об`єктивне з`ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
З`ясовуючи ці обставини суд повинен виходити з положень статті 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на положення статей 251, 252 КУпАП суддя в постанові повинен навести докази наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, винності особи у її вчиненні, а також дати належну оцінку цим доказам у їх сукупності.
Адміністративним правопорушенням (проступком) відповідно до статті 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Із наданих ОСОБА_1 пояснень вбачається, що остання була обізнана про обов`язок подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв`язку з припиненням діяльності («при звільненні») за період з 01.01.2025 по 14.11.2025, а також щорічної декларації за 2025 рік, однак у встановлені законом строки зазначені декларації не подала, пояснивши це тим, що через власну неуважність та зайнятість забула про необхідність їх подання.
Разом з тим, суд вважає, що наведені ОСОБА_1 причини не можуть бути віднесені до обставин, які об`єктивно є непереборними та перешкоджали особі своєчасно виконати покладений на неї обов`язок щодо подання декларації. Інших доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 суду не надала.
Наявні у справі докази узгоджуються між собою та у своїй сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи у дусі додержання законів України та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Згідно з частиною 2 статті 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, а також обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 34 КУпАП, суд визнає щире розкаяння винної.
З урахуванням викладеного вважаю за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах нижньої межі санкції, передбаченої частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП судовий збір у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 33, 34, 40-1, 172-6, 252, 283, 284, 285, 287 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят грн 00 коп.) (Отримувач: Чернівецьке ГУК/Чернівецька область, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Номер рахунку (IBAN): UA718999980313050106000024405, Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн (шістсот шістдесят п`ять грн 60 коп.) (Отримувач: Чернівецьке ГУК Чернівецька ТТ 22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095, Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), Номер рахунку (IBAN): UA828999980313141206000024405, Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір Шевченківський районний суд м. Чернівців).
Роз`яснити особі, до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а в разі її оскарження перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Дубець О.С.