Постанова № 137461864, 04.06.2026, Петрівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
398/1542/26
Номер документу
137461864
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2026 рокуселище ПетровеСправа № 398/1542/26 Провадження № 3/941/208/26

Суддя Петрівського районного суду Кіровоградської області Шаєнко Ю. В., за участю прокурора Савостікова Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Олександрівка Петрівського району Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , служить командиром відділення охорони взводу охорони роти охорони в ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податківНОМЕР_1 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

До Петрівського районного суду Кіровоградської області надійшли матеріали від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», мотивуючи тим, що ОСОБА_1 , будучи, у т.ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року, суб`єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою, зазначеною у підпункті «г» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону (командир відділення охорони взводу охорони роти охорони в ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2025 року в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 23.05.2025 року о 17 годині 16 хвилин, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою визнав, суду пояснив, що дійсно несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 23.05.2025 року о 17 годині 16 хвилин.

Заслухавши думку прокурора, який підтримав протокол про адміністративне правопорушення, складений за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази по справі, вважає доведеним факт скоєння ОСОБА_1 корупційного правопорушення, за яке передбачена відповідальність згідно ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

24 червня 2024 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №25 - PC, молодшого сержанта ОСОБА_1 , командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 зараховано у розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Таким чином, ОСОБА_1 , станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року був суб`єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п.«г» п.1 ч.1 ст.3, ч.2 ст.45 Закону та суб`єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.

Законом передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, подають наступні декларації, а саме: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону, або абз.2 ч.2 ст.45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч.3 ст.45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено. Види декларацій та порядок їх подання законодавством та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Як правило, така декларація подається після визначення особи переможцем конкурсу.

З урахуванням положень вказаного нормативного акту можна дійти до висновку, що у суб`єкта декларування - (посадова особа юридичної особи публічного права) ОСОБА_1 , 01.01.2025 року виник обов`язок подати декларацію за 2024 рік у період з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2025 року.

Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2024 рік ОСОБА_1 , як суб`єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 23.05.2025 року о 17 годині 16 хвилин, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно

(https://public.nazk.gov.ua/documents/9681fcl7-4406-4125-a59a-46354 784d825 9с30).

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Презумпція знання законодавства означає, що кожен вважається таким, що знає закони та інші нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом.

Про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у медіа.

Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.

Рішенням від 04.04.2017 року №124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію.

Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.05.2025 року Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано про стан функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». У вказаному листі повідомлено, що через збій у базі даних, який призвів до часткової відмови програмного коду, у суб`єктів декларування починаючи з 26.12.2024 року спостерігались помилки при створенні чернетки виправленої декларації та її поданні до Реєстру. Зазначену помилку у роботі Реєстру було усунуто 03.01.2025 року о 14:04.

Через збій у мережевій інфраструктурі Реєстру доступ користувачів до публічної частини Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 16.01.2025 року з 10:48 по 12:00.

Через помилку, пов`язану з апаратним збоєм в роботі Реєстру, у період з 01:41 по 10:28 20.01.2025 року доступ користувачів до публічної частини Реєстру та персонального електронного кабінету у Реєстрі був обмежений.

У зв`язку зі збоєм в роботі каналу передачі даних постачальника інтернет- послуг доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету у Реєстрі був обмежений 26.02.2025 року з 01:10 по 01:12 та з 02:19 по 03:27.

У період з 15:03 по 15.10 07.03.2025 року у зв`язку зі збоєм у роботі бази даних доступ користувачів до персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений.

Через збій у роботі бази даних доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 10.03.2025 року з 12:38 по 13:02.

У зв`язку зі збоєм у роботі бази даних доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 12.03.2025 року з 15:01 по 15:17 та з 16:15 по 16:18.

Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у вказаний період не зафіксовано.

Відповідно до положень ст.172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т. ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Приміткою до ст.172-6 КУпАП визначається, що суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи, у т.ч. станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року, суб`єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою, зазначеною у підпункті «г» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону (командир відділення охорони взводу охорони роти охорони в ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2025 року в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме: 23.05.2025 року о 17 годині 16 хвилин, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням. Декларант ОСОБА_1 вчинив без поважних причин дію, що полягає у несвоєчасному (поза встановленим законом межами) поданні декларації, перебуваючи у стані безперервного продовження бездіяльності до часу подання декларації. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив тривале безперервне невиконання обов`язку, передбаченого ст.45 Закону України «Про запобігання корупції». Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією є 23.05.2025 року.

Повідомленням Верховного Суду від 09.04.2021 року вих.№1089/0/2-21 Національне агентство з питань запобігання корупції інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з`ясування всіх необхідних обставин. Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.04.2021 року за №47-09/27771/21, Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з`ясування всіх необхідних обставин.

Отже, фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 05 березня 2026 року.

На підставі встановлених обставин справи та наведених положень правових норм, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення(ст.23 КУпАП).

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З урахування наведеного, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, наближеному до мінімального, і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень, та відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст.4 Закону України «Про судовий збір».

На підставі ст.ст.42, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ч.1 ст.172-6 КУпАП та керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 50(п`ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850(вісімсот п`ятдесят)гривень, на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 665(шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду.

Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).

Відповідно до ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, негайно подаються до суду.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Роз`яснити порушнику, що виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено судом за його заявою за наявності відповідних обставин, що утруднюють виконання рішення.

Реквізити для сплати штрафу:

ОТРИМУВАЧ КОШТІВ: ГУК у Кіров.обл./тг Петрове/21081100

КОД ОТРИМУВАЧА (код за ЄДРПОУ): 37918230

БАНК ОТРИМУВАЧА: Казначейство України (ЕАП)

КОД БАНКУ ОТРИМУВАЧА (МФО): 899998

РАХУНОК ОТРИМУВАЧА: UA758999980313000106000011507

КОД класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору:

назва платежу: надходження від стягнення судового збору на користь держави;

номер рахунку UA908999980313111256000026001;

отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106;

код за ЄДРПОУ: 37993783;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Строк пред`явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.

Суддя (підпис) Ю. В. Шаєнко