Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 19/127/23-15/24/26
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.06.2026 Справа № 908/3151/23
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, за участю секретаря судового засідання Бойко Н.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Нікопольського управління захисних масивів дніпровських водосховищ, 53207, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Лісна, буд. 3
до відповідача Акціонерне товариство Запоріжжяобленерго, 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю Газенергоальянс, 02125, м. Київ, вул. Шимановського Віталія, буд. 2/1, офіс 104
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 03057, м. Київ, вул. Сім`ї Бродських, буд. 19
про розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, зобов`язання здійснити перерахунок нарахованих обсягів розподіленої електричної енергії
за участю представників учасників /в режимі відеоконференції/:
від позивача: Ісаєва Л.В., представник, довіреність б/н від 07.11.2025, наказ № 115-К від 30.09.2025;
від відповідача: Кулешова Л.В., адвокат, довіреність № 523 від 09.12.2025;
від третіх осіб: не прибули;
установив
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі № 908/3151/23 у задоволенні позову Нікопольського управління захисних масивів дніпровських водосховищ до Публічного акціонерного товариства Запоріжжяобленерго про: розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 25 від 23.03.2023, укладеного між Нікопольським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ та ПАТ Запоріжжяобленерго з 01.01.2023 року; зобов`язання ПАТ Запоріжжяобленерго здійснити перерахунок нарахованих обсягів розподіленої електричної за об`єктами споживання згідно заяви-приєднання від 23.03.2023 (Додаток № 1) до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 25 від 23.03.2023 року на наступні показники: січень 2023 - 0 кВт/год; лютий 2023 - 0 кВт/год; березень 2023 - 0 кВт/год; квітень 2023 року - 0 кВт/год; травень 2023 - 0 кВт/год, відмовлено повністю.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 16.04.2025 рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 у справі № 908/3151/23 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 05.03.2026 касаційну скаргу Нікопольського управління захисних масивів дніпровських водосховищ задоволено частково. Рішення Господарського суду Запорізької області від 12.03.2024 та постанову Центрального апеляційного господарського від 16.04.2025 у справі № 908/3151/23 скасовано. Справу № 908/3151/23 передано на новий розгляд до Господарського суду Запорізької області.
Згідно з протоку автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.03.2026 справу № 908/3151/23 визначено до нового розгляду судді Горохову І.С.
Ухвалою від 20.03.2026 суддею Гороховим І.С. справа № 908/3151/23 прийнята до свого провадження; присвоєно справі номер провадження 19/127/23-15/24/26; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 20.04.2026 об 11:30 год.
Ухвалою суду від 03.04.2026 задоволено заяву представника Акціонерного товариства Запоріжжяобленерго адвоката Кулешової Л.В. про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
13.04.2026 через підсистему Електронний суд від Акціонерного товариства Запоріжжяобленерго суд отримав відзив на позовну заяву, в якому Акціонерне товариство Запоріжжяобленерго просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, а також стягнути з позивача на свою користь судові витрати, пов`язані із правничою допомогою адвоката, розмір яких становить 25 000,00 грн.
Ухвалою суду від 15.04.2026 задоволено заяву представника Нікопольського управління захисних масивів дніпровських водосховищ Ісаєвої Л.В. про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
20.04.2026 підготовче засідання відкладено на 13.05.2026.
Технічна фіксація засідання здійснювалась за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку vkz.court.gov.ua.
Представники третіх осіб в засідання не прибули.
Судом перевірені повноваження присутніх представників сторін. Відводів складу суду не заявлено.
Позов заявлено з наступних підстав: між позивачем та відповідачем було укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії. Відповідно до Заяви-приєднання до договору місце постачання електричної енергії м. Кам`янка-Дніпровська. Під час збройної агресії рф проти України частина Запорізької області є тимчасово окупованою. Кам`янська експлуатаційна діяльниця з виробничими об`єктами, яка розташована на території Кам`янсько-Дніпровської міської територіальної громади з 27.02.2022 перебуває на тимчасово окупованій території. У зв`язку з окупацією частини території Запорізької області АТ «Запоріжяжобленерго» не могло технологічно та фактично надавати послуги з розподілу (передачі) електричнї енергії та послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, з причин відсутності доступу до виробничих енергетичних об`єктів, неможливістю фактичного забезпечення їх експлуатації та здійснення контролю за їх експлуатацією, а також відсутністю обслуговуючого персоналу на місцях. Акти приймання-передачі не погоджені та не підписані між сторонами за договором. Під час дослідження документів було виявлено розбіжність у реальному об`ємі спожитої електричної енергії Нікопольського УЗМДВ за 2023 рік по виставленим актам ТОВ «Газенергоальянс» за наданими йому показниками ПАТ «Запоріжяжобленерго». Відповідно до ч. 2 ст. 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено, за винятком випадків, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статі. Перетікання електричної енергії за межі областей комерційного обліку ТКО, що межують з тимчасово окупованою територією є втратами оператора системи розподілу та не можуть стосуватися споживача електричної енергії. ПАТ «Запоріжяжяобленерго» не має фізичної можливості обліку електричної енергії, яка поставляється на окуповану територію Камянсько-Дніпровсської міської територіальної громади, а також не може передавати показання (обліку) спожитого об`єму електричної енергії Нікопольським УЗМДВ. Просить розірвати договір від 23.03.2023 та зобов`язати здійснити перерахунок нарахованих обсягів розподіленої електричної енергії за період з січня по травень 202 року за нульовими показами обсягів споживання електричнї енергії.
Відповідач щодо позову заперечив та зазначив, що розрахунок обсягів спожитої електричної енергії по споживачу Нікопольське УЗМДВ з січня по травень 2023 року здійснювався згідно із актами про спожиту активну електричну енергію та показів, які надавав споживач. З урахуванням наданих споживачем актів про спожиту протягом розрахункового періоду активну електричну енергію за січень, лютий, березень, квітень та травень 2023 року, а також відсутності у позивача підстав передбачених абз. 3,4 п.п. 2, п. 9 Положення, доводи позивача про необхідність здійснення перерахунку за спірний період на рівні 0 є необґрунтованими та незаконними. Позивач не надає доказів на підтвердження того, що ним були застосовані усі можливі заходи по знеструмленню електрообладнання та нежопущено крадіжки електроенергії третіми особами, а також дії по врегулюванню цього питання спільно із опаратором системи. Розірвання договірних відносин з позивачем можливе після припинення розподілу електричної енергії на зазначені в договорі об`єкти та здійснення фіксації показів приладу обліку на момент припинення розподілу електричної енергії згідно з вимогами п. 11.5.14КСР. У позові просить відмовити повністю.
Додатково з урахуванням перегляду рішення, ухваленого у даній справі в судах апеляційної та касаційної інстанції відповідачем зазначено наступне: позивач надав акти про спожиту електричну енергію, де самостійно визначив обсяг спожитої електричної енергії (докази в матеріалах справи, а обставини встановлені судами попередніх інстанцій). Крім того, позивач вдруге підтвердив спожитий обсяг електричної енергії підписуючи акти з електропостачальником ТОВ «Газенергоальянс». Позивачем не спростовані власні надані раніше акти, на підставі яких і було визначено обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії. Не дивлячись на те, що АТ «Запоріжжяобленерго» частково втратило контроль над здійсненням діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області у зв`язку з відсутністю доступу до своїх мереж та розрахункових засобів обліку, процес розподілу електричної енергії продовжується у зв`язку із прийомом/віддачею від суміжних ліцензіатів до/з додаткових областей комерційного обліку електричної енергії, які є тимчасово окупованими або межують з ними. У разі відсутності потреби отримувати послуги з розподілу електричної енергії, позивач має право здійснити відповідні заходи для припинення власного електропостачання. Листом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.01.2023 надано роз`яснення, що для застосування положень статей 13 та 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», щодо територій, тимчаосов окупованих, починаючи з 24 лютого 2022 року необхідне окреме рішення Кабінету Міністрів України. Таке рішення наразі не приймалося. Відповідно заборона постачання торварів, робіт, послуг встановлена ч. 2 ст. 13-1 стосується територій визначених п. 1 і 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, надр під територіями, зазначеними у п. 1 і 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, і повітряного прострору над цими територіями. Відповідач діє відповідно до умов чинного законодавства на ринку електричної енергії щодо визначення обсягів споживання електричної енергії споживачу Нікопольське УЗМДВ з січня по равень 2023 року згідно з вимогами Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018, договору з урахуванням особливостей, встановлених Положенням.
ТОВ «Газенергоальянс» надало пояснення та зазначило, що з позивачем було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу. ТОВ «Газенергоальянс» не здійснює функцій з обліку електричної енергії та не визначає обсяги спожитої електричної енергії споживачами. Також товариство не здійснює фіксацію (зйом) показників електролічильників та особисто не визначає обсяг проданої нелектричної енергії споживачам. Факт споживання електричної енергії Нікопольським УЗМДВ у січні-травні 2023 року підтверджується погодженими між ТОВ «Газенергоальянс» та Нікопольське УЗМДВ актом звірки взаємних розрахунків за період з 01.01.2023 по 29.05.2023. Відсутність повідомлень про зміну інформації та даних щодо об`єктів позивача, які знаходяться на території Запорізької області до товариства не надходило, що є доказом того, що позивачем здійснювалось споживання електричної енергії за об`єктами відповідно до умов договору.
АТ «Запоріжжяолбленерго» у додаткових поясненнях від 11.06.2026 зазначило, що 15.04.2026 набрав чинність Закон України «Про особливості нарахування плати за житлово-комунальні послуги та інших платежів, передбачених законодавством, у зв`язку з пошкодженням або знищенням об`єктів нерухомого майна», який передбачає необхідність затвердження кабінетом Міністрів України порядку верифікації та врегулювання заборгованості споживачів в умовах воєнного стану. До дати затвердження Кабінетом Міністрів України порядку верифікації та врегулювання заборгованості за житлово-комунальні послуги забороняється здійснювати будь-які дії щодо примусу споживача до оплати послуг чи погашення заборгованості за ці послуги за період тимчасової окупації. Відповідна заборгованість споживачів (за період тимчасової окупації) продовжує обліковуватись на особових рахунках споживачів до її врегулювання в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Позивач не навів, яким чином перерахування обсягів споживання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії рівними 0 відновлять його попереднє становище. Вважає, що в цій частині позивачем обрано нефективний спосіб захисту, що є самостійною підставою для відмови у позові. Також, оскільки АТ «Запоріжжяобленерго» не наділено повноваженнями здійснювати перерахунок нарахованих обсягів розподіленої електричної енергії за об`єктами споживання, і такими повноваженнями обладає лише НЕК «Укренерго», вважає, що обленерго не є належним відповідачем у справі. У позові просить відмовити повністю.
У судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Виклад обставин справи.
24.01.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Газенергоальянс» (постачальник, ТОВ «Газенергоальянс») та Нікопольським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ (споживач, Управління) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 02.01.2023-1Е за умовами, якого постачальник продає ДК 021:2015 код 09310000-5 - Електрична енергія (електричну енергію) споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 2.1).
У пункті 2.3 договору постачання електричної енергії визначено, що місце постачання електричної енергії визначається у заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.
За умовами пункту 2.4 договору постачання електричної енергії, обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
24.01.2023 Нікопольське управління захисних масивів дніпровських водосховищ підписало заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, що є додатком № 1 до договору та додаток № 3, в якій споживач визначив перелік об`єктів, для здійснення постачання електричної енергії.
У пункті 4 заяви-приєднання визначено найменування оператора, із яким споживач уклав договір розподілу електричної енергії: Aкціонерне товариство «ДТЕК «Дніпровські електромережі», Акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (АТ «Запоріжжяобленерго»).
У пункті 5 заяви-приєднання визначений ЕІС-код як суб`єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним системним оператором ТОВ «Газенергоальянс» - 56X930000118090N.
У подальшому між ТОВ «Газенергоальянс» та Управлінням укладені додаткові угоди до договору про постачання електричної енергії споживачу від 24.01.2023 № 1 від 24.01.2023, від 25.01.2023 № 2 від 01.05.2023 №3, від 02.05.2023 № 4, від 15.05.2023 № 5, від 12.07.2023 № 6, від 04.08.2023 № 7.
На виконання вимог пункту 2.4 договору постачання електричної енергії між АТ «Запоріжжяобленерго» (оператор системи) та Управлінням (споживач) 23.03.2023 укладений договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 25 та договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії від 23.03.2023 № 25 р для Запорізької області.
Даний договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам, як послуги оператора системи (пункт 1.1 договору).
Умовами пункту 2.1 договору визначено, що оператор системи надає Управлінню послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексу системи розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в «Паспорті точки розподілу» за об`єктом споживача... «, який є додатком № 2 та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи.
У розділі 3 договору сторонами узгоджений порядок обліку електричної енергії.
Пунктом 11.1 визначено, що цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до 31.12.2023. Сторони домовились, що відповідно до статті 631 ЦК України умови, цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання і діє з 01.01.2023. Договір може бути розірваний в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
У Заяві-приєднання, яка є додатком № 1 до договору визначений перелік об`єктів (точок доступу) у Запорізькій області, який у повній мірі відповідає переліку визначеному у договорі постачання електричної енергії, зокрема:
- ПС 35/6 "Компресорна" Ввод 1 35 кВ Кам`янська компресорна станція, м. Кам`янка-Дніпровська, вул. Набережна, 187, ЕІС-код точки комерційного обліку 62Z7016083039027;
- ПС 35/6 "Компресорна" Ввод 2 35 кВ Кам`янська компресорна станція, м. Кам`янка-Дніпровська, вул. Набережна, 187, ЕІС-код точки комерційного обліку 62Z2091818546595;
- ПС 35/6 "Білозірська насосна" Ввод 1 6кВ Білозірська насосна станція, м. Кам`янка-Дніпровська, вул. Першотравневі 2Б, ЕІС-код точки комерційного обліку 62Z6289407433938;
- ПС 35/6 "Білозірська насосна" Ввод 2 6кВ Білозірська насосна станція, м. Кам`янка-Дніпровська, вул. Першотравневі 2Б, ЕІС-код точки комерційного обліку 62Z155960515131U;
- Кам`янська компресорна станція ЗНОМ, м. Кам`янка-Дніпровська вул. Набережна, 187, ЕІС-код точки (точок) комерційного обліку 62Z9301516694286.
На виконання умов договору про постачання електричної енергії споживачу позивачем ТОВ «Газенергоальянс» складені акти прийняття-передавання товарної продукції та рахунки, зокрема:
- акт від 01.03.2023 № 00000000087/2 за спожиту електричну енергію за січень 2023 року у кількості 658 313 кВт*год на суму 3 357 389,72 грн з ПДВ;
- акт від 09.03.2023 № 00000000187/1 за спожиту електричну енергію за лютий 2023 року у кількості 829 120 кВт*год на суму 4 228 503,71 грн з ПДВ;
- акт від 11.04.2023 № 00000000345/1 за спожиту електричну енергію за лютий 2023 року у кількості 675 667 кВт*год на суму 3 445 894,94 грн з ПДВ;
- акт від 29.05.2023 № 00000000345/2 за спожиту електричну енергію за лютий 2023 року у кількості 291 766,995400 кВт*год на суму 1 488 008,78 грн з ПДВ;
- акт від 12.06.2023 № 00000000341/8 за спожиту електричну енергію за березень 2023 року у кількості 344 879,058 кВт*год на суму 1 758 879,75 грн з ПДВ;
- акт від 29.05.2023 № 00000000341/1 за спожиту електричну енергію за березень 2023 року у кількості 1 287 843,94 кВт*год на суму 6 567 991,22 грн з ПДВ.
Акти підписані та завірені печатками сторін без зауважень та заперечень.
Отримавши у особистому кабінеті рахунки від АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (оператора системи на об`єктах Дніпропетровської області), які також сформовані на виконання умов договорів про постачання електричної енергії та про розподіл електричної енергії, позивач виявив факт включення ТОВ «Газенергоальянс» до актів приймання передачі електричної енергії додаткових об`ємів переданої електричної енергії на об`єкти, які знаходились на окупованій території Запорізької області та які фактично позивачем, як споживачем не використовувалися.
Обставини фактичної неможливості АТ «Запоріжжяобленерго» надавати послуги з розподілу електричної енергії до окупованих територій Запорізької області також підтверджуються інформацією, розміщеною на офіційному сайті підприємства, за посиланням https://www.zoe.com.ua/news/ (датована від 17.02.2023), зокрема, «До уваги споживачів за об`єктами, розташованими на територіях, де ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією».
Позивач стверджує, що фактично виявив суттєві розбіжності щодо реального об`єму спожитої електричної енергії за 2023 рік із об`ємами, зазначеними у актах прийняття-передавання товарної продукції та рахунках, які складені третьою особою (ТОВ «Газенергоальянс»).
АТ «Запоріжжяобленерго» посилається на те, що в період з січня до травня 2023 року позивачем визначені обсяги споживання. Вказане підтверджується актами прийняття-передавання товарної продукції, які підписані із сторони позивача. Зокрема, згідно з інформацією відповідача щодо обсягу споживання електричної енергії Управлінням, послуг з розподілу надано в обсязі 3 626 166 кВт/год (800 265 кВт/год у січні 2023 року, 760 564 кВт/год - у лютому 2023 року, 690 816 кВт/год-у березні 2023 року, 432 267 кВт/год-у квітні 2023 року, 942 254 кВт/год - у травні 2023 року).
На підтвердження вказаної інформації відповідач надав:
- акти прийняття-передачі послуг з розподілу за період січень травень 2023 року на загальну суму 589 157,37 грн;
- акти прийняття послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за договором розподілу за період січень травень 2023 року на загальну суму 210 470,38 грн.
Вказані акти складені відповідачем в односторонньому порядку та не підписані позивачем.
10.04.2023 листом № 01-01/133 Нікопольське Управлінням звернулося до НКРЕКП, АТ «Оператор ринку» та АТ «Запоріжжяоблененрго», з проханням надати відповідь, зокрема, чи здійснюється поставка української електричної енергії та чи виконується розподіл закупленої електричної енергії українського постачальника оператором розподілу - АТ «Запоріжжяоблененрго» на територію Кам`янсько-Дніпровської міської територіальної громади, яка розташована на тимчасово окупованій території?
Не отримавши відповіді на попереднє звернення, Управління повторно звернулося до відповідача із листами (запитами) від 03.05.2023 № 01-01/146 та від 10.05.2023 № 01-01/151.
АТ «Запоріжжяобленерго» листом від 17.05.2023 вих. № 007-67/2809 надав позивачу відповідь у якому зазначив, зокрема, за результатами розгляду листів № 01-01/133 та № 01-01/146 від 03.05.2023 обсяги споживання електричної енергії визначаються відповідно до Положення № 148.
23.05.2023 відповідач у відповідь на запит НКРЕКП, повідомив, що з 01.01.2019 є оператором системи розподілу та провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області (постанова НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415). Відповідно до переліку, Кам`янсько-Дніпровська міська територіальна громада знаходиться на тимчасово окупованій території. Послуга з розподілу електричної енергії за об`єктами споживачів, розташованих на території Кам`янсько-Дніпровської міської територіальної громади, надається оператором системи розподілу на підставі чинних договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Взаємовідносини між АТ «Запоріжжяобленерго» та Управлінням урегульовані договором від 23.03.2023 № 25, який є чинним. Електроживлення на об`єкт споживача ОРС не припинялося.
23.08.2023 Управління звернулося до НКРЕКП зі скаргою (вих. № 01-08/271) про порушення АТ «Запоріжжяобленерго» вимог пункту 9 Положення № 148, зокрема, при проведенні комерційного обліку спожитої Управлінням електричної енергії за об`єктами, які розташовані на тимчасово окупованих територіях Запорізької області протягом 2022 - 2023 років.
23.08.2023 Управління звернулося до відповідача із зверненням (скаргою) вих. № 01-08/272 щодо перерахунку електричної енергії спожитої Управлінням за об`єктами, які розташовані на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.
11.09.2023 Управління звернулося до відповідача з листом вих. № 01-01/309 про розірвання договору з 01.01.2023 та здійснення перерахунку нарахованих обсягів розподіленої електричної енергії за об`єктами споживання згідно з заявою-приєднання від 23.03.2023 (додаток № 1) до договору. Також у цьому листі Управління зазначило про необхідність повідомити Управління, у строки, визначені частиною другою статті 188 ГК України, про прийняте рішення. Лист АТ "Запоріжжяобленерго" отриманий 15.09.2023.
06.10.2023 відповідач листом від 06.10.2023 вих. № 007-66/4990 надав відповідь про те, що договір є чинним, а тому сторони мають виконувати свої зобов`язання відповідно до його умов, які є обов`язковими для виконання сторонами. У цьому листі відповідач також повідомив, що після закінчення дії воєнного стану та/або відновлення у Товариства контролю над системою ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трасформації та перемикань, АТ «Запоріжжяобленерго» матиме можливість переглянути питання щодо корегування нарахованих обсягів електричної енергії у відповідності до чинного законодавства.
11.09.2023 Управління листом вих. № 01-01/310 звернулося до відповідача щодо надання інформації по електричній енергії спожитій Управлінням за об`єктами, які розташовані на тимчасово окупованих територіях Запорізької області.
21.09.2023 відповідач листом повідомив, що розрахунок обсягів спожитої електричної енергії з лютого 2022 року до травня 2023 року, здійснювався за актами про спожиту електричну енергію, які надавав сам позивач, а тому підстави для здійснення корегувань обсягів спожитої електричної енергії у відповідача відсутні. Також у цьому листі повідомив позивача, що у зв`язку з надходженням численних звернень до територіальних органів НКРЕКП щодо можливості залучення до роботи в ІКЦ, відповідно до Положення № 2999, остання листом від 04.04.2022 № 2313/14.2.3/7-22 повідомила про те, що територіальні органи НКРЕКП тимчасово у зв`язку з веденням воєнного стану в Україні не беруть участь у роботі у складі ІКЦ. З огляду на викладене вище відповідач зазначив, що питання порушені позивачем у зверненні, можуть бути розглянуті на засіданні комісії ІКЦ після припинення воєнного стану (за участі представників відділу НКРЕКП у Запорізькій області та споживача). Після закінчення дії воєнного стану та/або відновлення у ПАТ «Запоріжжяобленерго» контролю над системою ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трансформації та перемикань, останнє матиме можливість переглянути питання щодо корегування нарахованих обсягів електричної енергії у відповідності до чинного законодавства.
29.09.2023 позивач звернувся до відповідача з запитом вих. № 01-01/353 про надання інформації та документів щодо дотримання відповідачем вимог постанови НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 «Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану».
03.10.2023 позивач звернувся до НКРЕКП зі скаргою вих. № 01-08/271 щодо порушення АТ «Запоріжжяобленерго» та ТОВ «Газенергоальянс» законодавства у сфері енергетики.
10.10.2023 відповідач листом № 01-01/310 повторно повідомив позивача, що договір є чинним, а тому сторони мають здійснювати свої зобов`язання відповідно до його умов, які є обов`язковими для виконання ОСР та Споживачем.
Додатково у листі відповідач зазначив, що АТ «Запоріжжяобленерго» здійснює визначення обсягів спожитої електричної споживачам відповідно до вимог ПРРЕЕ, ККОЕЕ та Договору, з урахуванням особливостей, встановлених Положенням № 148. Так, Пунктом 9 Положення № 148 встановлено, що обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються: з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення); приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об`єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам; приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача; у порядку, встановленому ККОЕЕ, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Розрахунок обсягів спожитої електричної енергії з лютого 2022 року по травень 2023 року здійснювався згідно з Актами про спожиту активну електричну енергію, які надавав споживач.
Також відповідач повідомив, що 23.06.2023 позивачу надіслані Акти про спожиту активну електричну енергію за період січень-травень 2023 року у двох примірниках рекомендованим листом з повідомленням № 7010102157118 (лист отриманий позивачем 01.07.2023).
АТ «Запоріжжяобленерго» повторно надає Акти про спожиту електричну енергію за період з січня 2023 року по травень 2023 року та інформацію щодо обсягів споживання електричної енергії Управлінням (ідентифікаційний код 05510177).
Обсяги споживання електричної енергії у червні - липні 2023 року складають 0 кВт*год. Постачальник електричної енергії, з яким Управлінням укладений договір про постачання електричної енергії споживачу - ТОВ «Газенергоальянс», ідентифікаційний код 44103421.
Щодо переліку місць встановлення розрахункових засобів обліку Управління (ідентифікаційний код 05510177) відповідач повідомив, що на теперішній час відсутня можливість надати інформацію відповідно до укладеного договору, оскільки паперова форма, договору разом із індивідуально-технічними додатками знаходиться на тимчасово окупованій території Запорізької області (м. Кам`янка-Дніпровська).
Щодо зазначення переліку точок обліку Управління відповідно до програмного комплексу «М&І». АТ «Запоріжжяобленерго» повідомило, що не має можливості надати копії документів із зазначенням дати повірки засобів обліку, встановлених в розрахункових точках обліку за об`єктами Управління (Акти технічної перевірки вузлів обліку, тощо), оскільки зазначені документи знаходяться на тимчасово окупованій території Запорізької області (м. Кам янка-Дніпровська).
Постановою НКРЕКП від 31.05.2022 № 555 «Про особливості забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії в умовах воєнного стану» врегульовано взаємовідносини між оператором системи розподілу та оператором системи передачі щодо тимчасово окупованої території та іншою територією України. Водночас щодо об`єктів споживачів, розташованих на територіях, на яких ведуться бойові дії або на тимчасово окупованих територіях України, учаснику ринку електричної енергії керуються Положенням № 148.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» не встановлює обмежень та заборон переміщення товарів (робіт/послуг), у тому числі лініями електропередач, на території, тимчасово окуповані з 24.02.2022.
НКРЕКП листом від 10.10.2023 надала відповідь позивачу щодо скарги від 23.08.2023 № 01-08/271 та зазначила, зокрема, що не вбачається за можливе беззаперечно встановити факт відсутності відпуску електричної енергії від вузла / району / області електричних мереж оператора системи розподілу, з яких заживлені об`єкти Управління, а тому, відповідно, Регулятор не може беззаперечно стверджувати про наявність у діях АТ «Запоріжжяобленерго» ознак порушень вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, у зв`язку з нарахуванням обсягів розподіленої електричної енергії Управлінню. За результатами надходження до Регулятора відповідних матеріалів та опрацювання інформації наданої АТ «Запоріжжяобленерго», НКРЕКП повідомить позивача.
20.11.2023 НКРЕКП листом № 12494/14.1.1/7-23 повідомила позивача, зокрема, про таке:
- визначення обсягів розподіленої електричної енергії Управління у період із січня 2022 року до червня 2023 року та з серпня до травня 2023 здійснювалося на підставі актів про спожиту активну електричну енергію, наданих споживачем;
- дані щодо обсягів розподіленої електричної енергії за липень 2023 року визначені за допомогою автоматизованої системи збору даних комерційного обліку;
- відповідно до інформації, наданої АТ «Запоріжжяобленерго» на запит НКРЕКП, обсяги розподіленої електричної енергії за період червень- вересень 2023 року склали 0 кВт*год;
- таким чином, при визначенні обсягів розподіленої електричної енергії Управлінню протягом 2022-2023 років АТ «Запоріжжяобленерго» керувалося вимогами договорів та Положенням № 148;
- стосовно питання щодо реалізації норм Положення № 148, НКРЕКП рекомендувало позивачу звернутися до Міністерства енергетики України, як до видавника відповідного нормативно-правового акта.
Незгода Управління з діями АТ «Запоріжжяобленерго» стала причиною для звернення до суду з позовом про розірвання договору та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок нарахованих обсягів розподіленої електричної за об`єктами споживання згідно з заявою-приєднання від 23.03.2023 (додаток № 1) до договору на такі показники: січень 2023 року - 0 кВт/год; лютий 2023 - 0 кВт/год; березень 2023 -0 кВт/год; квітень 2023 року - 0 кВт/год; травень 2023- 0 кВт/год.
Правова позиція щодо спору.
Правовідносини, які пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії між учасниками ринку електричної енергії (ліцензіатами з виробництва, передачі, розподілу або постачання електричної енергії) та споживачами електричної енергії регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі ПРРЕЕ, Правила № 312), які визначають правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Стаття 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначає, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу та про постачання електричної енергії споживачу.
Розподіл електричної енергії транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (стаття 1 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про ринок електричної енергії» розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 2.1.1. ПРРЕЕ, у редакції, чинній на момент укладення договору з відповідачем, результатом розподілу (передачі) електричної енергії на роздрібному ринку є забезпечення можливості отримання відповідним суб`єктом роздрібного ринку електричної енергії необхідного обсягу електричної енергії та рівня електричної потужності із забезпеченням параметрів якості електропостачання, які відповідають установленим стандартам, та категорії надійності електрозабезпечення відповідно до договору в точках приєднання електроустановок учасників роздрібного ринку. Відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.
Управління та АТ «Запоріжжяобленерго» на виконання вимог пункту 2.4 договору постачання електричної енергії (укладеного між позивачем та ТОВ "Газенергоальянс"), 23.03.2023 уклали договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії № 25 р для Запорізької області. У додатку № 1 до Заяви приєднання сторони погодили та визначили перелік об`єктів (точок доступу) у Запорізькій області, який у повній мірі відповідає переліку визначеному у договорі постачання електричної енергії.
Згідно з пунктом 4.1 ПРРЕЕ розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.
Відповідно до пункту 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Пунктом 5.1.1 ПРРЕЕ встановлено, що оператор системи має право отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України.
У пункті 5.5.5 ПРРЕЕ визначено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Кодекс комерційного обліку електричної енергії затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 (Кодекс комерційного обліку).
Пунктом 8.6.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що перевірка достовірності даних засобів комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) безпосередньо на місці їх установлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду даних засобів комерційного обліку електричної енергії (ЗКО).
Відповідно до абзаців 3-6 пункту 2.3.5 ПРРЕЕ у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ. Учасник ринку протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, у разі необхідності звертається в установленому Кодексом комерційного обліку порядку щодо перевірки даних комерційного обліку. На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності проводять відповідні коригування. За результатами перевірки учасник роздрібного ринку повідомляє споживача.
Згідно з пунктом 8.6.16. Кодексу комерційного обліку електричної енергії у разі виявлення у платіжному документі помилкових показів лічильника споживач має повідомити про це відповідного оператора системи/ППКО та електропостачальника та надати фактичні покази лічильника. Водночас індивідуальному побутовому споживачу достатньо надати фактичні покази лічильника оператору системи розподілу або електропостачальнику.
Таким чином, виставлений рахунок за умов сумнівів у правильності певних показників, їх помилковості тощо може підлягати перевірці та подальшому коригуванню за зверненням споживача, а у свою чергу відповідні суб`єкти зобов`язані здійснити перевірку, звіряння виставлених рахунків та зазначених у них даних. Подібні за містом висновки викладені також у постанові від 04.11.2023 у справі № 922/5404/23.
Відповідно до положень пункту 10.1.2 Кодексу комерційного обліку, керівництво або уповноважені представники сторін зобов`язані докладати зусиль для вирішення суперечок шляхом проведення переговорів, пошуку взаємоприйнятних рішень, вирішення суперечки своєчасно і в повному обсязі, продовження строків врегулювання розбіжностей тощо.
У пункті 10.1.4 Кодексу комерційного обліку визначено, що у разі недосягнення сторонами згоди вирішення зазначених суперечок проводиться АКО, Регулятором або в судовому порядку.
Відповідно до пункту 2.3.14 ПРРЕЕ постачальник послуг комерційного обліку забезпечує зняття показів засобів вимірювальної техніки відповідно до Кодексу комерційного обліку.
Пунктом 8.6.10 Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що перевірка достовірності даних засобів комерційного обліку електричної енергії (ЗКО) безпосередньо на місці їх установлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду даних засобів комерційного обліку електричної енергії (ЗКО).
Згідно з пунктом 8.6.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО - у ролі оператора зчитування даних з лічильників (ОЗД)) відповідно до цього Кодексу та умов договору.
Чинне законодавство передбачає, що зчитування показів лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії та умов договору про постачання електричної енергії споживачу.
10.04.2023 листом № 01-01/133 Нікопольське Управлінням звернулося до НКРЕКП, АТ «Оператор ринку», АТ «Запоріжжяоблененрго», в якому просило надати відповідь, зокрема, чи здійснюється поставка української електричної енергії та чи виконується розподіл закупленої електричної енергії українського постачальника оператором розподілу - АТ «Запоріжжяоблененрго» на територію Кам`янсько-Дніпровської міської територіальної громади, яка розташована на тимчасово окупованій території?
Відповіді надано не було.
03.05.2023, 10.05.2025 Управління повторно звернулося до відповідача із листами (запитами) № 01-01/146 та № 01-01/151.
17.05.2023 відповідач листом вих. № 007-67/2809 повідомив про те, що за результатами розгляду листів № 01-01/133 та № 01-01/146 від 03.05.2023 обсяги споживання електричної енергії визначаються відповідно до Положення № 148.
23.05.2023 відповідач у відповідь на запит НКРЕКП, повідомив, що з 01.01.2019 є оператором системи розподілу та провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області (постанова НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415). Відповідно до переліку, Кам`янсько-Дніпровська міська територіальна громада знаходиться на тимчасово окупованій території. Послуга з розподілу електричної енергії за об`єктами споживачів, розташованих на території Кам`янсько-Дніпровської міської територіальної громади, надається оператором системи розподілу на підставі чинних договорів споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Взаємовідносини між АТ "Запоріжжяобленерго" та Управлінням урегульовані Договором від 23.03.2023 № 25, який є чинним. Електроживлення на об`єкт споживача ОРС не припинялося.
Оскільки позивач не звертався щодо правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ, перевірка виявлених розбіжностей щодо показів електроенергії, на яких наголошував позивач, з урахуванням пункту 8.6.16 Кодлексу комерційного обліку електричної енергії та вимог абзаців 3-6 пукнту 2.3.5 ПРРЕЕ не проводилася.
Відповідно до п. 3.4 договору № 25, при обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку. Умови використання локального устаткування збору (ЛУЗОД) та атоматизованої системи збору даних та керування лічильниками (АСЗД).
Відповідно до п. 1.5 Розділу 1 Порядку розрахунку додатку № 4 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 25 від 23.03.2023, сспоживач не пізніше 14-00 години третього календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє свого представника до Оператора системи для подання у двох примірниках, підписаних уповноваженою особою Споживача та скріплених його печаткою (за наявності такої) «акта про спожиту активну електричну енергію за розрахунковий період» за формою додатка № 6.
Оператор системи підписує поданий акт та один примірник повертає Споживачу.
У разі, якщо умовами додатка № 7 «Розрахунок втрат електричної енергії і мережах Споживача» договору передбачено виконання Споживачем щомісячних розрахунків втрат електричної енергії в елементах його мережі, одночасно із актом, зазначеним в абзаці першому цього пункту. Споживач подає «Розрахунок втрат електричної енергії в мережах споживача», завірений підписом уповноваженої особи споживача.
За наявності розбіжностей між даними показів комерційних засобів обліку, наданих Споживачем відповідно до умов абзацу першого цього пункту, та показами, зафіксованими ЛУЗОД/АСЗД Оператора системи інформаційно об`єднаних із ЛУЗОД/АСЗД споживача або під час контрольних оглядів та/або технічних перевірок вузла обліку (виконаних протягом звітного розрахункового періоду або в перші чотири календарні дні наступного розрахункового періоду) пріоритет для визначення обсягів розподіленої електричної енергії та розрахунків за відповідну послугу мають дані:
- ЛУЗОД та/або АСЗД Оператора системи;
- актів контрольного огляду/технічної перевірки вузла обліку (за необхідності із визначенням апроксимованих величин обсягів розподіленої електричної енергії на кінець розрахункового періоду).
За умови використання для розрахунків обсягів розподіленої електричної енергії споживачу даних актів контрольного огляду/технічної перевірки вузла обліку або даних ЛУЗОД/АСЗД Оператора системи наданий Споживачем «Акт про спожиту електричну енергію за розрахунковий період» відповідно до умов абзацу першого цього пункту Оператором системи не підписується та не завіряється печаткою, натомість оператором системи оформлюється «акт про спожиту електричну енергію за розрахунковий період ОСР» за формою додатка № 6.1 до договору».
Ураховуючи те, що акти контрольного огляду/технічної перевірки вузла обліку не складалися за відсутності відповідних перевірок, пріоритет для визначення обсягів розподіленої електричної енергії та розрахунків за відповідну послугу мають дані ЛУЗОД та/або АСЗД Оператора системи.
Згідно з положеннями пункту 8.6.15 Кодексу комерційного обліку дані, отримані безпосередньо оператором системи під час перевірки мають вищий пріоритет ніж дані зазначені споживачем.
Між позивачем та відповідачем не підписані акти приймання-передачі наданих послуг за спірний період.
АТ «Запоріжжяобленерго», як оператор системи розподілу/комерційного обліку визначає обсяги споживання електричної енергії, у т.ч. у спірний період відповідно до вимог Положення № 148 визначав обсяги споживання за об`єктами (точками доступу) позивача, які знаходяться у м. Кам`янка-Дніпровська, Запорізької області.
Міністерство розвитку громад та територій України наказом від 26.05.2026 № 987 затвердило новий перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік набрав чинності 5 червня 2026 року та замінив Перелік, затверджений наказом міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376.
Новий перелік сформовано відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів україни від 6 грудня 2022 року № 1364 (у редакції постанови кабінету міністрів україни від 28 січня 2026 року № 120) з урахуванням Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад.
Відповідно до наказу від 26.05.2026 № 987 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Камянсько-Дніпровська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області код UA23040130010014334 відноситься до Тимчасово окупованої Російською Федерацією території України з 27.02.2022.
Тобто, на час укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії № 25 від 23.03.2023, укладеного Нікопольським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ із АТ «Запоріжжяобленерго» з 01.01.2023, усі об`єкти Управління з точками комерційного обліку постачання електричної енергії, визначені у додатку № 1 до договору до Заяви-приєднання до договору від 23.03.2023 перебували на Тимчасово окупованій території.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 131 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, положення цієї статті застосовуються до тимчасово окупованої території, передбаченої пунктами 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, надр під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряного простору над цими територіями.
В умовах воєнного стану рішенням Кабінету Міністрів України положення цієї статті можуть бути поширені на тимчасово окуповані території, передбачені пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, надра під територіями, зазначеними у пункті 3 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряний простір над цими територіями.
На період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено, за винятком випадків, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті.
У провадженні об`єднаної палати Касаційного господарського Суду у складі Верховного Суду перебувала справа № 908/1162/23 з метою відступу від висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 07.03.2024 у справі № 910/9680/23. Зокрема, в частині того, що достатнім для застосування частини другої статті 13 та частини другої статті 131 Закону № 1207-VII є розповсюдження дії цього Закону на спірні правовідносини з огляду на приписи статті 2 Закону (до закінчення перегляду судового рішення Об`єднаною палатою у справі № 908/1162/23 Суд зупиняв касаційне провадження у справі № 908/3151/23).
Так, предметом розгляду Об`єднаною палатою було питання застосування частини другої статті 13 та частини другої статті 131 Закону № 1207-VII до правовідносин, які виникли у період з лютого 2022 року по грудень 2022 року, тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 06.12.2022 № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" та затвердження Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказу № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією".
Відповідно пунктів 1, 3 частини першої статті 3 Закону № 1207-VII для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об`єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях (пункт 1); інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку (пункт 3).
Так, у справі № 908/1162/23 Верховний Суд, залишаючи постанову суду апеляційної інстанції про відмову в позові без змін, зокрема виснував, що:
«… Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" щодо деяких питань визначення правового статусу тимчасово окупованих територій України в умовах воєнного стану від 16.11.2022 № 2764-ІХ частину третю статті 1 Закону № 1207-VII було викладено в редакції, за якою дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій, передбачених пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Діюча редакція цієї норми (у відповідності до змін, внесених Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" № 3050-IX від 11.04.2023) вказує, що дата початку і дата завершення тимчасової окупації територій, які передбачені у пункті 3 частини першої статті 3 цього Закону, визначаються у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку".
Об`єднана палата у своїй постанові зазначила, що "… з 07.05.2022 ані пункт 7 частини першої статті 1-1, ані пункт 1 частини третьої статті 3 Закону № 1207-VII не містили (і зараз також не містять) жодних посилань на те, що статус тимчасово окупованих вказані у них території набувають залежно від наявності чи відсутності (а так само і дати ухвалення) будь-якого рішення того чи іншого повноважного органу державної влади України - РНБО, Кабінету Міністрів України чи іншого органу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 06.12.2022 затвердив постанову "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією", відповідно до якої перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони України з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, датою окупації Мелітопольської міської територіальної громади визначено 25.02.2022.
Однак у відповідно до регулювання, запровадженого Законом України від 21.04.2022 № 2217-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України" правовий статус тимчасово окупованої території РФ в розумінні пункту 1 частини першої статті 3 Закону № 1207-VII не залежить від того, чи ухвалив (і якщо ухвалив - то коли саме) той чи інший повноважний орган державної влади України (РНБО, Кабінет Міністрів України чи інший орган в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України) рішення про визнання певної частини території України тимчасово окупованою. Таке рішення повноважного органу державної влади України (зокрема - і Кабінету Міністрів України) для територій, визначених у пункті 1 частини першої статті 3 Закону № 1207-VII, має не конститутивне, а лише інформативне значення, з публічною достовірністю підтверджуючи конкретну дату, з якої фактична окупація певної частини території України почалася чи припинилася".
З огляду на викладене у постанові зі справи № 908/1162/23, Об`єднана палата дійшла висновку про відсутність підстав для відступу від висновку, викладеного Верховним Судом у постанові зі справи № 910/9680/23 про поширення положень статті 131 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на території, тимчасово окуповані в період воєнного стану, лише з огляду на загальновідомий факт окупації таких територій за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України.
Об`єднана палата зазначила про те, що підставою для відмови в позові у цій справі, враховуючи положення статті 131 Закону № 1207-VII, є заборона передачі електроенергії відповідачу, оскільки факт тимчасової окупації міста Мелітополь є загальновідомим фактом, що не потребує окремого доказування у даному судовому провадженні.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 05.03.2026 у даній справі зазначив, що колегія суддів врахувала зазначені вище висновки верховного суду у справі № 908/1162/23 відповідно до положень частини четвертої статті 236 ГПК України, оскільки правовідносини у справах є подібними за змістовим критерієм.
Відповідно до статті 131 Закону № 1207-VII (зазначеною статтею Закон доповнено згідно із Законом № 1618-IX від 01.07.2021 із подальшими змінами) її положення застосовуються до тимчасово окупованої території, передбаченої пунктами 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, надр під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряного простору над цими територіями.
В умовах воєнного стану рішенням Кабінету Міністрів України положення цієї статті можуть бути поширені на тимчасово окуповані території, передбачені пунктом 3 частини першої статті 3 цього Закону, надра під територіями, зазначеними у пункті 3 частини першої статті 3 цього Закону, і повітряний простір над цими територіями.
На період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено, за винятком випадків, передбачених частинами третьою та четвертою цієї статті.
Нарахування обсягів розподіленої електричної енергії проводилося АТ «Запоріжжяобленерго» з урахуванням точок комерційного обліку на виробничих об`єктах позивача, які розташовані на тимчасово окупованій території Запорізької області.
Однак, з урахуванням наведених вище положень Закону України № 1207-VII таке нарахування є безпідставним.
Посилання відповідача на відсутність рішення Кабінету Міністрів України про застосування положень статей 13 та 13-1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» щодо територій, тимчасово окупованих, суд вважає безпідставним, оскільки приписами статті 131 Закону України № 1207-VII передбачена чітка заборона передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію.
Об`єднана палата у справі № 908/1162/23 дійшла висновку про відсутність підстав для відступу від висновку, викладеного Верховним Судом у постанові зі справи № 910/9680/23 про поширення положень статті 131 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" на території, тимчасово окуповані в період воєнного стану, лише з огляду на загальновідомий факт окупації таких територій за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України.
11.09.2023 позивач звернувся до АТ «Запоріжжяобленерго» із зверненням № 01-01/309 щодо розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії від 23.03.2023 № 25 з 01.01.20213 та здійснення перерахунку нарахованих обсягів розподіленої електричної енергії за об`єктами споживання згідно заяви-приєднання від 23.03.2023 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Відповідно до п. 7.9 ПРРЕЕ, електроживлення електроустановки може бути припинено оператором системи за заявою власника цієї електроустановки у зазначений заявником термін (за погодженням з оператором системи) та на погоджений електропостачальником строк (який визначається власником електроустановки) після оплати власником цієї електроустановки оператору системи послуги з відключення.
Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч.ч. 1 і 4, 5 ст. 188 ГК України (був чинний на час звернення позивача до суду з позовом 11.10.2023) зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ч. ч. 2 - 4 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.
У разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту розірвання договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Верховний Суд у постановах від 07.08.2018 у справі № 910/7981/17, від 18.11.2019 у справі № 910/16750/18, від 12.05.2020 у справі № 911/991/19, від 14.07.2021 у справі № 911/1442/19, від 21.06.2022 у справі № 911/3276/20, від 05.07.2022 у справі № 922/2469/21, від 16.09.2022 у справі № 913/703/20, від 14.09.2023 у справі № 910/4725/22 неодноразово викладав висновок про те, що за змістом зазначених норм розірвати можна лише чинний (такий, що діє на час звернення до суду з позовом та прийняття відповідного судового рішення) договір. В іншому разі буде відсутній предмет спору, яким і виступає у такому разі договір.
Згідно з п. 11.1 договору № 25, цей договір набирає чинності з дня приєднанняя Споживача до умов договору і діє до 31.12.2023. Сторони домовились, що відповідно до ст. 631 ЦК України, умови цього договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладання і діє з 01.01.2023.
Договір може бути розірвано і в іншій термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
Представники сторін під час розгляду справи по суті зазначили, що на час вирішення спору в суді спірний договір є діючим.
З урахуванням того, що нормативно-праовими актами установлена заборона передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію, втрати чинності Господарським кодексом україни з 28.08.2025, недосягнення згоди щодо розірванні спірного договору, суд вважає, що договір від 23.03.2023 № 25 повинен бути розірваний з урахуванням ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили, а не з 01.01.2023, як то просить позивач у позові.
Посилання відповідача на Закон України «Про особливості нарахування плати за житлово-комунальні послуги та інших платежів, передбачених законодавством, у зв`язку з пошкодженням або знищенням об`єктів нерухомого майна» від 25.03.2026 № 4825-ІХ (набрав чинності 15.04.2026) суд вважає безпідставним, оскільки докази знищення або пошкодження об`єктів нерухомого майна за якими здійснюється споживання електричної енергії не надано, вказаний Закон україни не регулює правовідносини, які склалися між сторонами у справі та він не був чинний на час виникнення спірної ситуації.
Щодо обов`язку здійснити перерахунок.
13.04.2022 Міністерством енергетики України видано наказ № 148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану». Даним наказом було затверджено «Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану». Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2022 року за № 441/3777. Наказ набув чинності з дня його опублікування 06.05.2022 та 06.12.2023 наказ втратив чинність на підставі наказу Міністерства енергетики № 307 від 10.10.2023.
Відповідно до пунктів 1, 2 Положення, учасники роздрібного ринку електричної енергії керуються вимогами Закону України «Про ринок електричної енергії» та іншими нормативно-правовими актами, з урахуванням цього Положення, для забезпечення стабільної роботи ринку електричної енергії в умовах воєнного стану.
Споживачам гарантується постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги, з урахуванням цього Положення, у разі припинення постачання електричної енергії попереднім постачальником на ринку електричної енергії внаслідок присвоєння постачальнику статусу «Дефолтний» або зупинення дії його ліцензії з постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до п. 9 Положення, обсяги споживання електричної енергії визначаються з урахуванням таких особливостей:
1) обсяги споживання електричної енергії на об`єктах споживачів визначаються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 311 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 20 березня 2020 року № 716) (далі - Кодекс комерційного обліку електричної енергії), крім об`єктів споживачів, розташованих на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
2) обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються:
з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення);
приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об`єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам;
приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача;
у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи;
3) оператор системи з урахуванням підстав, зазначених в абзацах третьому та четвертому підпункту 2 цього пункту, має перерахувати обсяги електричної енергії на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав.
Після отримання оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії документально підтверджених фактичних показів лічильника(ів), у тому числі після припинення чи скасування воєнного стану, щомісячні обсяги спожитої електричної енергії споживачем визначаються за середньодобовим обсягом споживання, який розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів лічильника(ів) та кількості днів між цими зчитуваннями (без урахування днів, коли відбувались перерви в електропостачанні споживача).
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 23.10.2025 у справі № 916/1650/23 дійшов до наступного висновку:
«Так, відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про ринок електричної енергії», Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», від 14.03.2022 № 133 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам Міністерством енергетики України видано наказ від 13.04.2022 № 148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану», яким затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану. Вказаний наказ набув чинності з дня його опублікування 06.05.2022 і діяв і до 05.12.2023.
Водночас з огляду на ієрархію нормативно-правових актів, враховуючи приписи статті 131 Закону № 1207-VII про заборону передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію (і така заборона має абсолютний характер), Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану не регулювало (і не могло регулювати) питання електропостачання на тимчасово окупованій території.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що доведення/не доведення позивачем обставин фактичної поставки електроенергії на тимчасово окуповану територію, як і здійснення оплати за неї, не має правового значення для вирішення спору у цій справі.»
Предметом спору у вказаній справі було стягнення заборгованості за спожиту електричну енергію за договором від 07.07.2021 № 100/107 про постачання електричної енергії на об`єкти споживача, які розміщені у т.ч. на тимчасово окупованій території.
Враховуючи положення статті 131 Закону № 1207-VII, є заборона передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію, при цьому факт тимчасової окупації Камянсько-Дніпровської міської територіальної громади є загальновідомим, сторонами спору не заперечується, що не потребує окремого доказування у даному судовому провадженні.
Таким чином, посилання відповідача на те, що обсяги спожитої електричної енергії по споживачу Нікопольське УЗМДВ з січня 2023 по травень 2023 року підтверджуються актами про спожиту активну електричну енергію та показами, які надавав споживач (позивача) є безпідставними враховуючи заборону передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію. З цих же підстав є безпідставним посилання відповідача на акти приймання-передачі електричної енергії оформлені між постачальником ТОВ «Газенергоальянс» та споживачем (позивачем).
АТ «Запоріжжяобленерго» не повинно було визначати обсяг спожитої електричної енергії та надавати послугу з розподілу електричної енергії позивачу, у т.ч. з урахуванням Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, за умови прямої законодавчої заборони передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію. Доведення відповідачем постачання електричної енергії на об`єкти позивача, які розміщені на тимчасово окупованій території, у даному випадку не мають значення.
Позивач звертався до відповідача з приводу розірвання договору № 25 та здійснення перерахунку нарахованих обсягів розподіленої електричної енергії за об`єктами споживання (лист вих. № 01-01/309 від 11.09.2023). АТ «Запоріжжяобленерго» відмовило у розірвання договору та перерахуванні обсягів розподіленої електричної енергії.
Представники сторін під час розгляду справи по суті зазначили, що АТ «Запоріжжяобленерго» не зверталося до суду з позовом про стягнення заборгованості за договором від 23.03.2023 № 25.
Обґрунтованість підстав звернення до суду оцінюється судом у кожній конкретній справі за результатами розгляду позову.
Близькі за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.07.2022 у справі № 806/5244/15, постановах Верховного Суду від 10.01.2024 у справі № 489/742/20, від 21.02.2024 у справі № 918/1130/22.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово зауважувала, що, як правило, суб`єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (постанови від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16, від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18, від 22.06.2021 у справі № 334/3161/17, від 15.11.2023 у справі № 916/1174/22).
Способи захисту цивільного права чи інтересу - це закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16). Тобто це дії, спрямовані на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі способи мають бути доступними й ефективними (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі №310/11024/15-ц та від 01.04.2020 у справі №610/1030/18).
Велика Палата Верховного Суду також вказує, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від виду та змісту правовідносин, які виникли між сторонами, від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 01.10.2019 у справі № 910/3907/18, від 09.02.2021 у справі № 381/622/17, від 02.02.2021 у справі № 925/642/19).
Застосований спосіб захисту права чи інтересу повинен бути ефективним - таким, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект, повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам (пункт 74 постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2024 у справі № 757/23249/17).
Розглядаючи справу, суд має з`ясувати: 1) з яких саме правовідносин сторін виник спір; 2) чи передбачений обраний позивачем спосіб захисту законом або договором; 3) чи передбачений законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача; 4) чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах. Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб згіхисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.21 y справі № 916/1415/19 та від 20.07.2022 у справі № 806/5244/15).
Позивач не навів, яким чином перерахунок обсягів споживання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії рівними 0 відновлять його попереднє становище.
Правомірність або неправомірність нарахування обсягів розподіленої електричної енергії за об`єктами споживання за заявами-приєднання від 23.03.2023 до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, позивач вправі доводити у разі заявлення до нього позову АТ «Запоріжжяобленерго» про стягнення вартості вказаних обсягів.
Обрання позивачем неналежного та неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови в позові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/115/19, від 02.02.2021 у справі № 925/642/19, від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 та від 23.11.2021 у справі № 359/3373/1 о-ц).
Таким чином, на думку суду, позовна вимога про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок за спірний період з нульовими показами є неефективним способом захисту, у зв`язку з чим позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Посилання відповідача на те, що АТ «Запоріжяжобленерго» є неналежним відповідачем суд вважає безпідставним, оскільки спірний договір укладено саме з АТ «Запоріжжяобленерго», а не з НЕК «Укренерго».
Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статей 76, 77, 78, 79, 80 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За наведених вище обставин позов підлягає частковому задоволенню.
Витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 73, 86, 231, 233, 236, 238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити частково.
Розірвати договір про надання послуг з розподілу електричної енергії від 23..03.2023 № 25 укладений Нікопольським управлінням захисних масивів дніпровських водосховищ із Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» (змінено організаційно-правову форму юридичної особи на АТ «Запоріжжяобленерго»).
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вулиця Сталеварів буд. 14, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код 00130926) на користь Нікопольського управління захисник масивів дніпровських водосховищ (вулиця Лісна буд. 3, м. Нікополь, Дніпропетровська область, 53207, Україна, ідентифікаційний код 05510177) судовий збір у розмірі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 17 червня 2026 року.
Суддя І. С. Горохов