Рішення № 137432331, 16.06.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2026
Номер справи
440/5580/26
Номер документу
137432331
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5580/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2019-2021 роки у розмірі 10846,37 грн, на коефіцієнти у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115 починаючи з 04.11.2025 та у розмірі 1,121 починаючи з 01.03.2026 для забезпечення індексації пенсії;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести починаючи з 04.11.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з 01.10.1984 по 30.09.1990 відповідно до довідок про заробітну плату №25/133/1 від 07.07.2022, №25/133/2 від 07.07.2022, №25/133/3 від 07.07.2022, №25/133/4 від 07.07.2022, виданих ВАТ «Арктікнафтогазбуд» Ямало-Ненецького автономного округу, та відповідно до частини другої статті 42 Закону України №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2019 2021 роки у розмірі 10846,37 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115, а починаючи з 01.03.2026 на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,121 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 та 1,115), та у зв`язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі також відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 11.05.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування вимог позивач вказував, що під час проведення перерахунку пенсії позивача відповідачем не проведено індексацію пенсії належним чином, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні її пенсії на коефіцієнти збільшення 1,197, 1,0796, 1,115, 1,121, чим порушено право позивача.

На цій підставі позивач звернувся до відповідача зі заявою від 18.03.2026. Проте листом від 23.03.2026 №1600-0902-8/23784 відповідач повідомив, що підстави для проведення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховано при обчисленні пенсії у 2019, 2020, 2021 роках відсутні, зазначивши, що позивачу встановлено доплату до пенсії як особі, яка фактично не має права на індексацію.

Також представник позивача зауважував, що відповідно до листа відповідача від 30.03.2026 №1600-0902-8/25600 ГУ ПФУ в Полтавській області зазначено, що до заяви позивача від 02.09.2022 про призначення пенсії заявником були надані зокрема довідки про заробітну плату: №25/133/1 від 07.07.2022, №25/133/2 від 07.07.2022, №25/133/3 від 07.07.2022, №25/133/4 від 07.07.2022, видані ВАТ "Арктікнафтогазбуд" Ямало-Ненецького автономного округу за період з 01.10.1984 по 30.09.1990. Заробітну плату за 60 місяців до 01.07.2000, згідно наданих довідок, на момент призначення не враховано, оскільки відсутні первинні документи про нарахування заробітної плати або акт перевірки достовірності видачі довідки.

27.05.2026 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області проти позову заперечував та вказував, що розрахунок пенсії позивача проводиться з урахуванням більшого показника середньої заробітної плати в Україні - 10 846,37 грн, а отже пенсія позивача не підлягає індексації на вказані коефіцієнти.

Також представник відповідача повідомив у відзиві, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 у справі №440/356/23, залишеним без змін ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2023 № 440/356/23, у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи у місцевості, прирівняній до Крайньої Півночі, з 08 жовтня 1984 року по 25 вересня 1990 року із розрахунку один рік роботи за один рік і шість місяців роботи, та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 26 жовтня 2022 року за 60 календарних місяців страхового стажу за період з жовтня 1984 року по вересень 1990 року з урахуванням проведених виплат.

Оскільки рішення суду не містить зобов`язання щодо дати здійснення перерахунку, перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено з 22.06.2023 (дати набрання законної сили рішення суду), а саме до страхового стажу враховано період роботи з 08.10.1984 по 25.09.1990 в пільговому обчисленні із розрахунку один рік роботи за один рік і шість місяців.

Страховий стаж за 60 календарних місяців за період з жовтня 1984 по вересень 1990 ОСОБА_1 врахований при призначенні пенсії з 13.09.2022, згідно заяви від 02.09.2022.

Зобов`язання щодо врахування заробітної плати за вище зазначений період судове рішення не містить.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Обставини справи, встановлені судом

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з 13.09.2022 згідно із заявою від 02.09.2022.

При призначенні пенсії позивача Головним управлінням застосовано середній заробіток в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, в розмірі 10 846,37 грн (2019-2021 роки), що підтверджується відповідним розрахунком.

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 30.03.2026 №1600-0902-8/25600 слідує, що при розрахунку пенсiї станом на 01.03.2025 ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробiтної плати 11345,30 грн (10846,37 (за 2019-2021 роки)*1,115 (коефіцієнт збiльшення 01.03.2025 )).

ОСОБА_1 проводились перерахунки пенсiї вiдповiдно до чинного законодавства в т.ч. з 01.03.2023 вiдповiдно до постанови Кабiнету Міністрів України №168 вiд 24.02.2023, з 01.03.2024 відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 №185, з 01.03.2025 вiдповiдно до постанови Кабiнету Міністрів України №209.

Також, з 01.03.2026 при обчисленні пенсії враховано показник середньої заробітної плати 12037,37 грн (10846,37 грн х 1,046 х 1,061 ).

Крім того, відповідно до листа від 30.03.2026 №1600-0902-8/25600 ГУ ПФУ в Полтавській області, направленого на адвокатський запит представник Каплуна В.Л., повідомлено, що до заяви позивача від 02.09.2022 про призначення пенсії заявником були надані, зокрема, довідки про заробітну плату: №25/133/1 від 07.07.2022, №25/133/2 від 07.07.2022, №25/133/3 від 07.07.2022, №25/133/4 від 07.07.2022, видані ВАТ "Арктікнафтогазбуд" Ямало-Ненецького автономного округу за період з 01.10.1984 по 30.09.1990. Заробітну плату за 60 місяців до 01.07.2000, згідно наданих довідок, на момент призначення не враховано, оскільки відсутні первинні документи про нарахування заробітної плати або акт перевірки достовірності видачі довідки.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення індексації пенсії, позивач звернувся до суду. При цьому у прохальній частині позову представник позивача додав вимогу при проведенні належної індексації його пенсії врахувати довідки про заробітну плату ОСОБА_2 за 1984 -1990 рр.

Норми права, які підлягають застосуванню

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно достатті 40цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно достатті 25цього Закону.

Частиною другою статті 40 визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація це визначений законодавством механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема заробітні плати, стипендії та пенсії або щомісячне довічне грошове утримання.

З 01.01.2004 вступив у дію Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яким було врегульовано питання індексації пенсій у зв`язку із зростанням індексу споживчих цін та рівня розміру середніх заробітних плат.

Відповідно до частини першої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Згідно частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком.

З 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким було виключено частину першу статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка передбачала індексацію.

Також внесені зміни до абзацу першого частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та викладеного його у наступній редакції. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Згідно з абзацом четвертим частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до абзацу другого частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У зв`язку з прийняттям Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" до Порядку перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №795 "Деякі питання реалізації частини другої ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", було внесено зміни.

Пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок. А згідно з пунктом 5 Порядку перерахунок пенсії проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який відповідно до законодавства врахований для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення.

Положення зазначеного Порядку повністю узгоджувалися зі змістом частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої індексується не сама пенсійна виплата, тобто та сума коштів, яку щомісячно отримує пенсіонер на свою банківську картку, а відбувається підвищення одного з показників, який використовується для обчислення розміру пенсії. Це показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Також цією постановою скасований Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 № 795.

Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, не передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.

Натомість, згідно пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Висновки щодо правозастосування

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За обставин справи, що розглядається, відповідач у 2023, 2024, 2025, 2026 роках не провів індексацію пенсії позивача відповідно до вимог статті 42 Закону №1058-IV, а встановив щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн (у 2023 році) та 100,00 грн (у 2024 році). Відмову у проведенні індексації пенсії відповідач обґрунтував тим, що для обчислення пенсії позивача у 2022 році врахований показник середньої заробітної плати в Україні за 2019-2021 роки у розмірі 10 846,37 грн, який є більшим ніж той, що визначений Порядком №124 (зокрема, у 2023 році - 7 405,03 грн, у 2024 році - 7 994,47 грн, у 2025 році 8 913,83 грн).

Крім того, при призначенні пенсії ОСОБА_1 у 2022 році не врахував його заробітну плату за період з 01.10.1984 по 30.09.1990 відповідно до довідок про заробітну плату №25/133/1 від 07.07.2022, №25/133/2 від 07.07.2022, №25/133/3 від 07.07.2022, №25/133/4 від 07.07.2022, виданих ВАТ «Арктікнафтогазбуд» Ямало-Ненецького автономного округу,

Спірним у справі є питання наявності підстав для індексації пенсії позивача у 2023, 2024, 2025, 2026 роках та в разі їх наявності - визначення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який необхідно застосувати при проведенні перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV: показник станом на 01.10.2017, послідовно збільшений на відповідні коефіцієнти у 2019 -2026 роках, чи той показник, який використовувався при обчислені розміру пенсії при її призначені?

Подібне питання було предметом розгляду Верховним Судом у справі №160/28752/23.

Так, у постанові від 13.01.2025 Верховний Суд зауважив, що запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом №1058-IV, для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

За висновком Верховного Суду положення Порядку №124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

- показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 (за приписами Порядку).

Відповідно до статті 7 Закону №1058-IV загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб`єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов`язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов`язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов`язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.

Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Тож вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Отже, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв`язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.

Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов`язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.

Отож, за висновком Верховного Суду у справі №160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації має застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Аналогічні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 27.01.2025 у справах №200/422/24, №620/7211/24, від 28.01.2025 у справах №120/1483/24, №400/4663/24.

Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що у період з 2023 по 2026 рік індексація пенсії позивача проводиться не у спосіб та порядок, що передбачений частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Оскільки норми частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, регулюють одне і те ж коло відносин щодо індексації пенсійних виплат, при цьому вони суперечать один одному, тому необхідно керуватися приписами Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56), яка сформулювала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Згідно статті 8 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Постанови Уряду не можуть звужувати обсяг прав встановлений законом, адже приймаються на виконання законів, а тому мають їм відповідати й не суперечити. А у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії і про який йдеться у статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", не є сталим. У кожної пенсії, призначеної та обчисленої відповідно до цього Закону, є "свій" показник середньої заробітної плати, який залежить від року призначення пенсії, і саме він має збільшуватись під час індексації.

Саме це передбачено в Порядку перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №795, пунктом другим якого визначено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня року, що передує року, в якому проводиться перерахунок.

Суд також враховує, що особам, які отримують пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у 2022-2026 роках пенсія була проіндексована без подібних "виключень" згідно приписів постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 та від 24.02.2023 №168, 23.02.2024 №185, від 25.02.2025 №209, від 25.02.2026 №236.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що проіндексований неналежний показник є меншим від того, який до обчислення пенсії позивача застосований, але при цьому орган Пенсійного фонду України, його не індексуючи, приходить до помилкового висновку, що позивач права на індексацію не має. Такі дії органу Пенсійного фонду України суд вважає протиправною бездіяльністю, та вважає, що пенсія позивача підлягає індексації зі застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 04.11.2025 у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796), та з 01.03.2026 у розмірі 1,121 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796, 1,115), тому позовні вимоги в цій частині задовольняє.

Надаючи правову оцінку позовній вимозі про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести починаючи з 04.11.2025 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати за період з 01.10.1984 по 30.09.1990 відповідно до довідок про заробітну плату №25/133/1 від 07.07.2022, №25/133/2 від 07.07.2022, №25/133/3 від 07.07.2022, №25/133/4 від 07.07.2022, виданих ВАТ «Арктікнафтогазбуд» Ямало-Ненецького автономного округу, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що до заяви від 02.09.2022 про призначення пенсії ОСОБА_1 були надані, зокрема, довідки про заробітну плату: - №25/133/1, №25/133/2, №25/133/3, №25/133/4 від 07.07.2022 , видані ВАТ Арктікнафтогазбуд Ямало-Ненецького автономного округу, за період з 01.10.1984 по 30.09.1990, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 у справі №440/356/23, залишеним без змін ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2023 № 440/356/23, у справі за позовом ОСОБА_1 було зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи у місцевості, прирівняній до Крайньої Півночі, з 08 жовтня 1984 року по 25 вересня 1990 року із розрахунку один рік роботи за один рік і шість місяців роботи, та здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 26 жовтня 2022 року за 60 календарних місяців страхового стажу за період з жовтня 1984 року по вересень 1990 року з урахуванням проведених виплат.

Зобов`язання щодо врахування заробітної плати за вище зазначений період судове рішення не містить.

Представник позивача звертався до відповідача з адвокатським запитом, у відповідь на який листом від 30.03.2026 №1600-0902-8/25600 ГУ ПФУ в Полтавській області повідомило, що до заяви позивача від 02.09.2022 про призначення пенсії заявником були надані, зокрема, довідки про заробітну плату: №25/133/1 від 07.07.2022, №25/133/2 від 07.07.2022, №25/133/3 від 07.07.2022, №25/133/4 від 07.07.2022, видані ВАТ "Арктікнафтогазбуд" Ямало-Ненецького автономного округу за період з 01.10.1984 по 30.09.1990. Заробітну плату за 60 місяців до 01.07.2000, згідно наданих довідок, на момент призначення не враховано, оскільки відсутні первинні документи про нарахування заробітної плати або акт перевірки достовірності видачі довідки.

З даного приводу суд вказує, що формулюючи позовну вимогу про захист порушеного непроведенням належної індексації права ОСОБА_1 , представник позивача намагався вирішити додатково й інше правове питання, з приводу якого він до відповідача не звертався, окрему позовну вимогу про яке - не заявив.

Так предметом спору в цій справі є саме неналежне проведення індексації пенсії ОСОБА_1 .

Врахування чи неврахування конкретних довідок про заробітну плату не має жодного стосунку до індексації пенсії.

При цьому з матеріалів справи слідує, що можливе порушення права ОСОБА_1 неврахуванням зазначених довідок про заробітну плату мало місце ще у 2022 році при призначенні йому пенсії на виконання рішення суду.

Таким чином, питання про неврахування вказаних довідок слід було порушити ще у 2022 році з урахуванням строку звернення до суду або у межах нового позову, або в межах судового контролю за виконанням рішення суду про призначення ОСОБА_1 пенсії.

Однак позивачем цього зроблено не було. Очевидно, що наразі будь-які строки звернення до суду у межах будь-якої процесуальної дії сплинули.

Проте навіть перед цим зверненням до суду позивач не звернувся до органу ПФУ зі заявою про врахування довідок про заробітну плату.

Доказів оскарження дій/бездіяльності відповідача щодо неврахування довідок про заробітну плату №25/133/1, №25/133/2, №25/133/3, №25/133/4 від 07.07.2022, видані ВАТ Арктікнафтогазбуд Ямало-Ненецького автономного округу, за період з 01.10.1984 по 30.09.1990 суду не надано.

Представник позивача у позовній заяві в межах даної справи також не заявляв основної позовної вимоги при протиправність неврахування довідок про заробітну плату.

Таким чином, фактично представник позивача заявив окрему позовну вимогу у іншій позовній вимозі, намагаючись уникнути окремого процесуального звернення до суду, строки звернення з яким можуть бути такими, що пропущені.

Підстави для врахування у даній справі (під час дослідження питання правомірності проведення індексації пенсії) довідок про заробітну плату №25/133/1, №25/133/2, №25/133/3, №25/133/4 від 07.07.2022, виданих ВАТ Арктікнафтогазбуд Ямало-Ненецького автономного округу, за період з 01.10.1984 по 30.09.1990 (не врахованих відповідачем під час призначення пенсії) - відсутні.

Ці довідки не мають жодного стосунку до предмету спору, який сформулював представник позивача у позові.

Необхідність врахування довідок про заробітну плату при подальших перерахунках пенсії ОСОБА_1 , у тому числі індексаційних, не підтверджена ні матеріалами пенсійної справи (оскільки при призначенні пенсії довідки не були враховані), ні судовими рішеннями.

З урахуванням встановлених судом обставин та досліджених доказів, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково. Суд задовольняє позовні вимоги в частині непроведення індексації у належний спосіб та зобов`язання її провести; й відмовляє в частині вимоги про врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн, отже, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 532,48 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34 , м. Полтава, Полтавська область, 36000, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 зі застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197, 1,0796, 1,115, 1,121.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 з 04.11.2025 зі застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 р.р.) у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів 1,197, 1,0796) та з 01.03.2026 зі застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 р.р.) у розмірі 1,121 (з урахуванням коефіцієнтів 1,197, 1,0796, 1,115) та у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 532,48 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.С. Шевяков