Рішення № 137431850, 15.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
420/40970/25
Номер документу
137431850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/40970/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ`ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ДПС в Одеській області), якими визначені податкові зобов`язання ОСОБА_1 з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості:

від 02.02.2024р. №012672-2409-1505-UA51040210000057879 на суму 67683,40 грн.,

від 26.04.2024р. №0195731-2409-1505-UA51040210000057879 на суму 108043 грн.,

від 26.04.2024р. №0195732-2409-1505-UA51040210000057879 на суму 49866 грн.,

від 26.04.2024р. №0195730-24-09-1505-UA51040210000057879 на суму 111367,40 грн.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями Головне управління ДПС в Одеській області незаконно нарахувало ОСОБА_1 податкові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, за 2021-2023р.р. в загальному розмірі 344902,36 грн. за один й той ж об`єкт нерухомості, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , хоч позивач у спірному періоді не являвся власником майна - об`єкту оподаткування, на яке нараховано податкове зобов`язання. За це нерухоме майно відповідач вже визначив грошові зобов`язання гр-ці ОСОБА_2 , яка і є власницею та в розумінні п.п.266.1.1 ст.266 Податкового кодексу України платником вказаного податку.

Також, позивач посилається на те, що заборгованість з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об`єкти нежитлової нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 , стягнуто з ОСОБА_2 в рамках судової справи №420/28443/24. Сума заборгованості по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яка визначена судом у справі №420/28443/24, була в повному обсязі сплачена ОСОБА_2 , що свідчить про те, що зобов`язання по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, виконано в повному обсязі безпосередньо власником цього майна.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що загальна площа об`єкта нерухомості, яка вказана в ППР 1662,20 кв.м є завищеною, згідно витягу про право власності площа складає 1397,90 кв.м.

Ухвалою від 23.12.2025 року Одеським окружним адміністративним судом провадження у справі відкрито та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

05.01.2026 року до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 . Зазначає, що згідно інформаційно-комунікаційної системи ДПС за фізичною особою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) рахуються об`єкти нерухомого майна: спальний корпус, реєстраційний номер 2038611951208/1, загальною площею 1010,2 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також комплекс будівель та споруд бази відпочинку " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", реєстраційний номер НОМЕР_2 , загальною площею 1662,20 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Вказані об`єкти нерухомості є об`єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості в розумінні підпункту 266.2.1 пункту 266.2. статті 266 ПК України.

Головне управління ДПС в Одеській області зазначає, що ОСОБА_1 не скористався положеннями підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 ПК України та не звертався з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку. Ухвала про відкриття провадження по справі №420/40970/25 опрацьована, внесені коригування нарахувань 29.12.2025 в ІКП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). За результатами інвентаризації та звірки з даними Державного реєстру виявлено відсутність дати припинення власності по вищевказаним об`єктам, тому внесенні зміни до інформаційно-комунікаційній системи ДПС, а саме: дати припинення об`єктів нежитлової нерухомості.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

В 2024 році Головним управління ДПС в Одеській області сформовано в автоматичному режимі податкові повідомлення-рішення про визначення ОСОБА_1 грошових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, а саме:

№0012672-2409-1505-UA51040210000057879 від 02.02.2024 за 2023 рік на суму 67683,40 грн. (будівлі готельні, за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 1010,2 кв.м.);

№0195732-2409-1505-UA51040210000057879 від 26.04.2024 за 2021 рік на суму 49866,00 грн. (будівлі готельні, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1662,2 кв.м.);

№0195731-2409-1505-UA51040210000057879 від 26.04.2024 за 2022 рік на суму 108043,00 грн. (будівлі готельні, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1662,2 кв.м., );

№0195730-2409-1505-UA51040210000057879 від 26.04.2024 за 2023 рік на суму 111367,40 грн. (будівлі готельні, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 1662,2 кв.м.).

У зв`язку з несплатою податку в добровільному порядку, контролюючий орган звернувся до суду з позовом про примусове стягнення податкового боргу. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2025 у справі № 420/20516/25 задоволено позов ГУ ДПС в Одеській області та стягнуто борг по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, у розмірі 344902 грн. 36 коп.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 224377366 нерухоме майно площею 1010,2 кв.м за адресою АДРЕСА_1 , з 17.09.2020 зареєстровані за договором дарування за власником ОСОБА_2 . А згідно витягу Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 224365916 комплекс будівель та споруд бази відпочинку "Ювма" площею 1397,8 ка.м за адресою АДРЕСА_2 , 17.09.2020 зареєстровані за договором дарування за власником ОСОБА_2 .

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/28443/24 за позовом ГУ ДПС в Одеській області до ОСОБА_2 про стягнення з фізичної особи-платника податку ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , суму заборгованості по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості 241449 грн. 00 коп., яка була визначена ППР: №2065081-2409-1505-UА51040210000057879 від 26.05.2023 в сумі 90857 грн. за будівлі готельні Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Приморське, площею 1397,8 кв.м (2022 рік); №2065082-2409-1505-UА51040210000057879 від 26.05.2023 в сумі 84929 гривень 00 копійок (2022 рік); №2065084-2409-1505-UА51040210000057879 від 26.05.2023 в сумі 65663 гривень 00 копійок за будівлі готельні АДРЕСА_1 площею 1010,20 кв.м (2022 рік).

Не погоджуючись з правомірністю податкових повідомлень-рішень, якими ОСОБА_1 визначені податкові зобов`язання по податку на нерухоме майно, позивач звернувся даним позовом до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку таким доводам позивача суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року №2755-VI.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Статтею 8 Податкового кодексу України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПКУ платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно із підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПКУ контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно із статтею 265 ПК України податок на майно складається, зокрема, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до пп.265.1.1 п.265.1 ст.265 ПК України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, входить до складу податку на майно.

Порядок оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено ст.266 Податкового кодексу України.

У розумінні п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).

Згідно пп.266.3.1 - 266.3.3 п.266.3 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об`єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об`єкт.

Згідно пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 ПК України ставки податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Приписами пп.266.6.1 п.266.6 ст.266 ПК України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до п.п.266.7.1 п.266.7 ст.266 ПК України обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об`єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об`єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об`єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об`єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості.

Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Таким чином, з вказаних норм у їх сукупності слідує, що об`єкти житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, є об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Разом із тим, підпункт 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України передбачає, що саме власники об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (фізичні та юридичні особи) є платниками цього податку.

Для обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, контролюючий орган використовує: (1) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; або (2) відомості з оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документи на право власності; або (3) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та документів, наданих платником, у сукупності.

Отже, законодавець передбачив кілька джерел, з яких податковий орган може отримати відомості, необхідні для обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004р. №1952-IV (далі Закон №1952-IV).

За визначеннями, наведеними у пунктах 1, 2 частини 1 статті 2 Закону №1952-IV:

державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.

За правилами частини 2 статті 12 Закону №1952-IV, відомості, що містяться у Державному реєстрі прав, повинні відповідати відомостям, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії. У разі їх невідповідності пріоритет мають відомості, що містяться в документах, на підставі яких проведені реєстраційні дії.

Як вже зазначалося, оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями ОСОБА_1 нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості за наступні об`єкти:

Будівлі готельні, загальною площею 1010,2 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 - за 2023 рік;

Будівлі готельні, загальною площею 1662,20 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_2 - за 2021-2023р.р.

Однак, з наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №224365916 від 17.09.2020р. вбачається, що право власності на комплекс будівель та споруд бази відпочинку " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", реєстраційний номер НОМЕР_2 , розташований за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровано 17.09.2020 за ОСОБА_2 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 54102102 від 17.09.2020р., приватний нотаріус Кушнір І.В., Бідгород-Дністровський міський нотаріальний округ, Одеська обл.).

Також, з наявного в матеріалах справи витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №224377366 від 17.09.2020 вбачається, що право власності на спальний корпус, реєстраційний номер 2038611951208, загальною площею 1010,2 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано 17.09.2020 за ОСОБА_2 (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 54104158 від 17.09.2020, приватний нотаріус Кушнір І.В., Бідгород-Дністровський міський нотаріальний округ, Одеська обл.).

З вказаного слідує, що з 17.09.2020 ОСОБА_1 не являється власником майна, за яке йому спірними податковими повідомленнями-рішеннями Головне управління ДПС в Одеській області нарахувало податкові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, за 2021-2023р.р. в загальному розмірі 336959,80 грн.

В розумінні п.п.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України ОСОБА_1 не є платником податку на нерухоме майно за вказані об`єкти нежитлової нерухомості.

Та обставина, що право власності позивача на вказані об`єкти нежитлової нерухомості припинено 17.09.2020 не спростовано Головним управлінням ДПС в Одеській області у поданому до суду відзиві на позовну заяву.

Відповідач стверджує, що ОСОБА_1 не скористався положеннями підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 ПК України та не звертався з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Суд не приймає до уваги такі доводи контролюючого органу, оскільки відомості про припинення права власності позивача містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, які, як вже зазначалося, контролюючий орган має використовувати для обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Варто зазначити, що податкові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, на об`єкти нежитлової нерухомості, право власності ОСОБА_1 на які припинено 17.09.2020, Головним управлінням ДПС в Одеській області було нараховано також і ОСОБА_2 та стягнуто з неї на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 по справі №420/28443/24.

На підставі викладеного, суд доходить висновку про незаконність податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС в Одеській області від 02.02.2024 №012672-2409-1505-UA51040210000057879 на суму 67683,40 грн., від 26.04.2024 №0195731-2409-1505-UA51040210000057879 на суму 108043 грн., від 26.04.2024 №0195732-2409-1505-UA51040210000057879 на суму 49866 грн., від 26.04.2024 №0195730-24-09-1505-UA51040210000057879 на суму 111367,40 грн. та, у зв`язку з цим, про наявність підстав для їх скасування.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3369 грн. 60 коп., понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 243-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 02.02.2024 №012672-2409-1505-UA51040210000057879, від 26.04.2024 №0195731-2409-1505-UA51040210000057879, від 26.04.2024 №0195732-2409-1505-UA51040210000057879 та від 26.04.2024 №0195730-24-09-1505-UA51040210000057879.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3369 (три тисячі триста шістдесят дев`ять) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ`ЯКОВА