Рішення № 137430492, 16.06.2026, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
16.06.2026
Номер справи
743/775/26
Номер документу
137430492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 743/775/26

Провадження № 2-а/743/14/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2026 року селище Ріпки

Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Макаревича Я.М.,

за участю секретаря судового засідання Воєдило О.В.,

представника позивача Хоржевського Д.Е., захисника Васильєва Є.Є., відповідача ОСОБА_1 , перекладачів Іваненко А.А., Кузьменко Л.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в селищі Ріпки справу за позовом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області до громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення,

ВСТАНОВИВ:

12.06.2026 Центральне міжрегіональне управління ДМС у місті Києві та Київській області звернулось з позовом до суду до громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення на шість місяців.

Позовна заява обґрунтована тим, що 12.12.2025 співробітниками ДКР СБ України виявлено громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме: проживав без документів, які б надавали йому право законного перебування на території України. 19.12.2025 Чернігівський районний суд Чернігівської області повністю задовільнив адміністративний позов у справі № 743/1622/25 та ухвалив затримати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України на строк, визначений ч. 11 ст. 289 КАС України, достатній для виконання судового рішення, але який не може перевищувати 6 (шість) місяців. Відтак 19.12.2025 відповідача було поміщено до Чернігівського пункту тимчасового тримання іноземців згідно рішення суду. На момент звернення до суду з цим позовом ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області було вжито вичерпних заходів, передбачених чинним законодавством, для ідентифікації та забезпечення примусового видворення відповідача. 27.01.2026 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надіслано запит до Консульського відділу Посольства Китайської Народної Республіки з проханням у сприянні в ідентифікації відповідача. На даний момент відповіді від Консульського відділу Посольства Китайської Народної Республіки не надходило. 23.03.2026 до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з Чернігівського ПТПІ надійшло повідомлення стосовно ідентифікації відповідача. 30.03.2026 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надіслано запит до Консульського відділу Посольства Республіки Молдова з проханням роз`яснення порядку оформлення транзитної візи через Республіку Молдова для вильоту з аеропорту м. Кишинів для громадян Китайської Народної Республіки. На даний момент відповіді від Консульського відділу Посольства Республіки Молдова не надходило. 29.04.2026 до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надійшла заява від відповідача стосовно того, що він сам має намір звернутися за електронною візою до Консульського відділу Посольства Республіки Молдова.

Ухвалою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 15.06.2026 відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові. Втім визнав, що особу відповідача ідентифіковано, діючий закордонний паспорт відповідача наявний в ПТПІ.

Відповідач та його захисник позовні вимоги визнали часково, просили продовжити строк затримання на один місяць. Відповідач зазначив, що його затримали та скасували посвідку на проживання в України незаконно, він планує оскаржити такі рішення в судовому порядку. Також відповідач пояснив, що вже придбав квиток на літак рейсом Кишинів-Пекін, а в найближчий понеділок отримає транзитну візу від Консульства Республіки Молдова. Тому вважає, що строк затримання в шість місяців не є необхідним. Втім надати підтверджуючі документи щодо придбання квитка та оформлення візи не зміг.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив таке.

12.12.2025 співробітниками ДКР СБ України виявлено громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме: проживав без документів, які б надавали йому право законного перебування на території України. Встановлено, що відповідач прибув до України 01.11.2022, перетнувши державний кордон через пункт пропуску «Могилів-Подільський».

Після закінчення законного строку перебування, територію України не покинув.

З питань визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту чи отримання статусу особи без громадянства до компетентних органів відповідач не звертався. Будь-яких інших дій для легалізації факту свого перебування на території України не вживав. Окрім того, у відповідача були відсутні документи на підставі яких можливо ідентифікувати його особу, та які надавали б право перетину державного кордону для виїзду з України.

12.12.2025 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області відносно відповідача прийнято рішення про примусове видворення з України та відібрано розписку про ознайомлення зі змістом і отримання цього рішення.

В той же день, 12.12.2025 о 16:00, працівниками ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області затримано відповідача для з`ясування причин та обставин правопорушення і умов, що йому сприяли, строком на 72 години та поміщено до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

19.12.2025 Чернігівський районний суд Чернігівської області повністю задовільнив адміністративний позов у справі № 743/1622/25 та ухвалив затримати громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення строком на 6 (шість) місяців, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

19.12.2025 відповідача було поміщено до Чернігівського пункту тимчасового тримання іноземців згідно рішення суду.

27.01.2026 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надіслано запит до Консульського відділу Посольства Китайської Народної Республіки з проханням у сприянні в ідентифікації відповідача.

23.03.2026 до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області з Чернігівського ПТПІ надійшло повідомлення стосовно ідентифікації відповідача та в якому зазначено, що оригінал закордонного паспорту іноземця на ім`я ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , виданий 10.10.2022 та дійсний до 09.10.2032) знаходиться в ПТПІ. Копія вказаного паспорта знаходиться в матеріалах справи. Відтак суд вважає, що особу відповідача ідентифіковано, а тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

30.03.2026 ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надіслано запит до Консульського відділу Посольства Республіки Молдова з проханням роз`яснення порядку оформлення транзитної візи через Республіку Молдова для вильоту з аеропорту м. Кишинів для громадян Китайської Народної Республіки.

Відповідь від Консульського відділу Посольства Республіки Молдова в матеріалах справи відсутня.

29.04.2026 до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області надійшла заява від відповідача стосовно того, що він сам має намір звернутися за електронною візою до Консульського відділу Посольства Республіки Молдова.

Таким чином судом встановлено, що на момент звернення до суду з позовом ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області вжито заходів, передбачених чинним законодавством для забезпечення примусового видворення відповідача.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Основним законодавчим документом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в`їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Згідно частини 3 статті 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону в`їзд в Україну та виїзд з України здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.

За правилами частин 1, 2 статті 16 цього Закону, реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

Приписами частини 1 статті 26 Закону визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

В силу вимог частини 1 статті 30 Закону Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

Таким чином орган міграційної служби уповноважений на прийняття рішення про примусове видворення як іноземців, так і осіб без громадянства, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що такі особи ухилятимуться від виконання рішення про примусове повернення, або якщо такі особи не виконали у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, або які не мають документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд з України.

За приписами частини 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.

Відповідно до частини 11 статті 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

З огляду на наведене, з`ясувавши повно і всебічно обставини у справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області до громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», статтями 2, 4, 5, 6, 194, 211, 217, 241, 245, 246, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області до громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення задовольнити частково.

Продовжити строк затримання громадянина Китайської Народної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення примусового видворення строком на 6 (шість) місяців.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду (місцезнаходження: 00016, місто Київ, вулиця Князів Острозьких, 8, корпус 30).

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Я.М. МАКАРЕВИЧ