Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про встановлення строку для подання звіту
15 червня 2026 року справа № 826/3565/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Києві звіт відповідача про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
15.04.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.01.2019 в межах статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою судді Діски А. Б. від 25.04.2024 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по адміністративній справі №826/3565/18 у порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 09.01.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення було задоволено. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протягом трьох місяців з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 29.04.2020 у справі № 826/3565/18.
Ухвалами суду від 11.09.2025, 17.02.2026 визнано подані Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві звіти такими, що не підтверджують виконання рішення суду у справі в частині виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 29.04.2020 у справі № 826/3565/18.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому представник відповідача зазначає, що згідно електронної пенсійної справи ОСОБА_2 в Переліку підсистеми ПВП ДКГ обліковується заборгованість, нарахована на виконання рішення суду в сумі 122164,44 грн та підлягає виплаті в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Станом на 12.05.2026 наявна заборгованість на виконання рішення суду підлягає виплаті в Порядку № 821.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 лютого 2026 року № 127.
Як наслідок, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Отже, у Головного управління відсутня можливість самостійно формувати бюджет та виділяти кошти із державного бюджету на фінансування пенсій. Як наслідок, покладені судом зобов`язання на відповідача можуть бути виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління Пенсійного фонду в м. Києві, після надходження відповідних коштів з Державного бюджету України в порядку черговості.
Суд, перевіривши матеріали справи та поданий звіт відповідача про виконання рішення суду, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні, виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
У поданому звіті Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зазначає, що на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача, однак виплата заборгованості на день подання заяви не була проведена у зв`язку з відсутністю коштів.
Відповідач зазначає, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Таким чином, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано, а тому відсутні підстави для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Частиною 3 указаної статті передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного, а також зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджується вчинення ГУ ПФУ в м. Києві дій, спрямованих на виконання судового рішення у цій справі, невиплата перерахованих сум пенсії має місце не внаслідок ухилення від виконання судового рішення, а через відсутність у необхідному розмірі коштів, необхідних для його виконання, суд на підставі статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі - в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві виплати перерахованої пенсії позивачу (із врахуванням раніше виплачених сум).
При цьому, щодо поданого представником відповідача клопотання про звільнення від сплати штрафу відповідно до ч. 5 ст. 382-3 КАС України суд зазначає, що в цій справі на стадії виконання рішення у справі судом на даний час не вирішувалось питання про накладення на відповідача штрафу.
Суд зазначає, що в ст. 167 КАС України передбачені загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
Згідно ч. 2 статті 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Таким чином, враховуючи викладене, зважаючи на те, що судом не приймалось рішення про накладення на відповідача штрафу, суд вважає заяву Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві про звільнення від сплати штрафу необґрунтованою та такою, що підлягає поверненню.
Керуючись ст. ст. 167, 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в:
Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві звіт від 15.05.2026 за № 2600-0904-8/79762 таким, що не підтверджує виконання рішення суду у справі № 826/3565/18 в частині виплати ОСОБА_1 суми перерахованої пенсії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для подання звіту про виконання судового рішення від 29.04.2020 у справі № 826/3565/18 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві протягом трьох місяців з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 29.04.2020 у справі № 826/3565/18.
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про звільнення від сплати штрафу повернути заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення тексту ухвали.
Суддя Діска А.Б.