Постанова № 137422345, 12.06.2026, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
335/8027/25
Номер документу
137422345
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

1Справа № 335/8027/25 3/335/5/2026

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Новасардова І.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 406769 від 30.07.2025, відповідно до якого 30.07.2025 року о 05 год. 26 хв. в м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, буд.16, водій гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував мотоциклом Lifan LF 90, державний номерний знак НОМЕР_2 перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп`яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога у медичному закладі та підтверджується висновком медичного закладу 5622 від 30.07.2025. Від керування транспортного засобу відсторонений шляхом паркування транспортного засобу.

ОСОБА_1 ставиться в провину порушення вимоги п. 2.9 а Правил дорожнього руху та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В матеріалах справи наявні документи з яких встановлено, що інтереси ОСОБА_1 у вказаній справі захищає адвокат Сніжко Р.В., який ознайомлювався з матеріалами вказаної справи та подавав клопотання про відкладення судового засідання з розгляду вказаної справи, яке було задоволено суддею.

02.10.2025 надійшли заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до яких захисник Сніжко Р.В. стверджує, що транспортний засіб мотоциклом Lifan LF 90, державний номерний знак НОМЕР_2 був безпідставно зупинено поліцейськими. Вважає, що дії поліцейських не відповідали ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», а тому усі наявні у справі докази є недопустимими. Просить закрити провадження, у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

05.11.2025 до суду надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи додаткових доказів, а саме копію постанови Верховного Суд у складі колегії судів Касаційного адміністративного суду від 15.03.2019 у справі №686/11314/17, яке задоволено судом.

Крім того, 05.11.2026 від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надійшло клопотання про виклик лікаря КНП «ОКЗПД та СЗХ`ЗОР ОСОБА_2 , у зв`язку із наявністю розбіжностей між фактично зафіксованими діями під час проведення огляду та даними, що зазначені в акті. До клопотання додано копію Акту медичного огляду виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30.07.2025 щодо ОСОБА_1 . Судом задоволено клопотання про виклик лікаря.

19.11.2025 від директора КНП «ОКЗПД та СЗХ» ЗОР ПАТАЛАХА Ф. надійшов лист, за змістом якого забезпечити явку лікаря-нарколога ОСОБА_3 до суду немає можливості. З метою всебічного та об`єктивного розгляду справи надано копії медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння від 30.07.2025 №5623 та сторінки журналу реєстрації медичних оглядів осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння від 30.07.2025. Висновок є остаточним, змін та доповнень не буде. Також повідомлено, що при складанні висновку щодо медичного огляду ОСОБА_1 була допущена технічна помилка- замість №5623, був зазначений №5622.

Захисник-адвокат Сніжко Р.В. неодноразово подавав до суду клопотання про відкладення судових засідань з розгляду вказаної справи, які були задоволені суддею.

05.03.2026 під час судового засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 заявив клопотання про зупинення справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП, для надання часу оскаржити Висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, щодо результатів медичного огляду від 30.07.2025 року. Зазначив, що звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з позовною заявою про визнання недійсним та скасування зазначеного висновку. 12 лютого 2026 року Комунарським районним судом м.Запоріжжя по справі №333/1668/26 відмовлено у відкритті провадження. На зазначену ухвалу ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу. На підставі викладеного, просить суд зупинити розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП до розгляду цивільної справи №333/1668/26.

Постановою суду від 05.03.2026 клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі - залишено без задоволення.

Під час судового засідання 04.05.2026 захисник-адвокат Сніжко Р.В. просив долучити до матеріалів справи копію постанови Запорізького апеляційного суду від 31.03.2026 у справі №333/1668/26 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Сніжко Р.В. на ухвалу Комунарського районного суду від 12.02.2026 року, копію ухвали Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 06.04.2026 року по справі №333/1668/26, а також копію ухвали Запорізького апеляційного суду від 23.04.2026, а також просив суд відкласти розгляд справи, у зв`язку з тим, що не розглянута апеляційна скарга на ухвалу про відмову у відкритті провадження про визнання недійсним та скасування висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, який складено щодо ОСОБА_1 . Судом задоволено дане клопотання.

У судовому засіданні, призначене на 12.06.2026, ОСОБА_1 та захисник просили суд закрити провадження у справі з підстав зазначених у запереченнях, а також просив врахувати що лікар-нарколог, який проводив огляд не дотримався інструкції, а також у гр. ОСОБА_1 не було відібрано зразок крові. Висновок щодо результатів огляду водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР від 30.07.2026 та акт медичного огляду містять розбіжності.

Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступного.

Відповідно до статті 9 КУпАП правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

У відповідності до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, суд зобов`язаний повно та всебічно з`ясувати усі обставини справи, зокрема, чи мало місце адміністративне правопорушення, чи вина особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, наявність обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають суттєве значення для правильного її вирішення. При цьому, встановити істину по справі необхідно з аналізу наявних доказів, які, згідно до чинного законодавства, представляють собою будь-які фактичні дані, які підтверджують або спростовують ті чи інші обставини і мають суттєве значення для вирішення справи по суті.

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено форму і основні елементи змісту рішення (постанови), що приймається в конкретній справі. В ній, зокрема, повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, отримані на підставі сукупності досліджених доказів на обґрунтування наявності складу правопорушення та правильності його юридичної кваліфікації.

Відповідно до вимог ст. ст.245, 280, 256 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об`єктивне з`ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам, суд повинен дати належну оцінку.

Відповідно до п. 2.9.а Правил дорожнього руху, затверджених постанова Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі ПДР), водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного сп`яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного сп`яніння в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного сп`яніння здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного сп`яніння у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я. Огляд особи на стан алкогольного сп`яніння проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан сп`яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Процедура встановлення факту перебування особи, що керує транспортним засобом, у стані алкогольного сп`яніння також врегульована положеннями Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі Порядок № 1103) та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735 (далі Інструкція № 1452/735).

Відповідно до п. 2-4 Порядку № 1103 огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп`яніння, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку.

Зазначені вимоги містить також Інструкція № 1452/735.

Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Відповідно до частини п`ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

У пункті 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Для притягнення особи до відповідальності за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення необхідно встановити або: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також 2) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само 3) відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Правопорушення, передбачені ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вважають закінченим з того моменту, коли транспортний засіб почав рухатись. Тобто, обов`язковим елементом об`єктивної сторони є керування транспортним засобом.

Складений працівником поліції щодо ОСОБА_1 протокол відповідає вимогам ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, містить виклад суті вчиненого правопорушення та є джерелом доказової інформації про подію правопорушення та особу, яка його вчинила.

Згідно із частиною 2 статті 62 Закону України «Про Національну поліцію України» законні вимоги поліцейського є обов`язковими для виконання всіма фізичними та юридичними особами.

Крім того, у постанові ККС Верховного Суду від 20 жовтня 2020 року у справі №444/2115/17 зроблено висновок, що невиконання вимоги працівника поліції, яка, очевидно, входить до кола його повноважень, не може бути визнана правомірною, якщо особа, виходячи зі своєї оцінки ситуації, вважає таку вимогу безпідставною, і навіть якщо в подальшому виявиться, що ця вимога ґрунтувалася на неправильній оцінці ситуації поліцейським і не мала достатніх підстав.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП підтверджується зібраними матеріалами справи, дослідженими у суді, а саме:

- відомостями, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №406769 від 30.07.2025, який у свою чергу складений уповноваженою на те особою, а його зміст в повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП;

-роздруківкою тесту газоаналізатора ALCOTEST 6820 від 30.07.2025, результат 0,50 ‰;

-актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 30.07.2025;

-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР від 30.07.2025 року на ім`я ОСОБА_1 ;

- висновком щодо результатів огляду водія з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Обласний клінічний заклад психоневрологічної допомоги та соціально значущих хвороб» ЗОР від 30.07.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп`яніння;

- інформаційною довідкою щодо архіву порушень та таблицею «Адміністративна практика», відповідно до яких у ОСОБА_1 наявне посвідчення водія та відсутня повторність за вчинення правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП;

- рапортом співробітника поліції від 30.07.2025;

- відеозаписами з нагрудних камер поліцейських.

Досліджений в судовому засіданні відеозапис з нагрудних камер поліцейських відображає факт керування ОСОБА_1 мотоциклом Lifan LF 90, державний номерний знак НОМЕР_2 . Крім того факт керування особа транспортним засобом, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не заперечує.

У своїх запереченнях адвокат Сніжко Р.В. зазначав про те, що співробітниками поліції було зупинено транспортний засіб, яким керував ОСОБА_1 безпричинно, що свідчить про незаконність такої зупинки.

Разом з тим, такі доводи адвоката суд вважає безпідставними, оскільки вони самі по собі не спростовують той факт, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, та не дають підстав дійти висновку про відсутність в його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Крім того, відповідно до ст.23 Закон України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.

Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закон України «Про Національну поліцію», поліція для охорони прав і свобод людини, запобігання загрозам публічній безпеці і порядку або припинення їх порушення також застосовує в межах своєї компетенції поліцейські превентивні заходи та заходи примусу, визначені цим Законом.

Статтею 31 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція може застосовувати такий превентивний захід, як зупинка транспортного засобу.

При цьому з п. 7 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» слідує, що одним із заходів правового режиму воєнного стану є перевірка у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документів у осіб, а в разі потреби проводиться огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.

Окрім того, згідно з Порядком перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженим Постановою КМУ від 29 грудня 2021 № 1456, уповноважена особа має право зупиняти транспортні засоби та вимагати пред`явлення нею документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також документів, що підтверджують відповідне право особи (посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу).

Все вищевказане узгоджується з положеннями ст. ст. 32, 35 Закону України «Про Національну поліцію».

Отже, за вказаних обставин, зупинення поліцейськими мотоцикла під керуванням ОСОБА_1 є законною.

Поліцейськими дотримані вищевказані вимоги законодавства та проведений огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу та після його незгоди з його результатами - в закладі охорони здоров`я, який підтвердив, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, що підтверджується відеозаписами з бодікамер поліцейських.

Крім цього, суддя відхиляє аргумент захисника про порушення порядку проведення огляду на стан сп`яніння у закладі охорони здоров`я через те, що не були проведені лабораторні дослідження зразків біологічного середовища ОСОБА_1 , з наступних підстав.

Згідно з розділом ІІІ Інструкція № 1452/735 проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов`язкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп`яніння.

Оскільки огляд ОСОБА_1 в закладі охорони здоров`я проводився з метою виявлення стану саме алкогольного сп`яніння, проведення лабораторних досліджень не було обов`язковим. Також, під час огляду ОСОБА_1 не заявляв клопотання про проведення лабораторних досліджень, що підтверджується відеозаписом.

Як вбачається з висновку від 30 липня 2025 року № 5622 КНП «ОКЗПНД та СЗХ» ЗОР щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 на час огляду, а саме 30.07.2025 року о 05 год 50 хв перебував у стані алкогольного сп`яніння.

Лікар при проведенні огляду користується спеціальними знаннями, проводить медичний огляд обстежуваної особи та застосовує різні методи дослідження з метою виявлення стану сп`яніння і на підставі сукупності отриманих даних, оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, та несе правову відповідальність за правильність свого висновку.

Вказаний висновок складений працівником закладу охорони здоров`я, - лікарем, із заповненням всіх необхідних реквізитів, є логічним та послідовним, підписаний лікарем та завірений печаткою.

Висновок огляду є категоричним та не допускає будь-якого іншого тлумачення.

Слід зазначити, що лікар під час огляду особи не повинен давати оцінку її поясненням і спростовувати їх, а має встановлювати стан сп`яніння або його відсутність, що ним і було зроблено.

Остаточний діагноз повинен бути встановлений лікарем після оцінки всіх клінічних та лабораторних даних, що відбувається лікарем в процесі огляду водіїв.

Тобто діагноз лікаря, який вноситься до акту медичного огляду і на підставі якого в подальшому лікарем видається висновок, ставиться лікарем не тільки на підставі результатів тестування, а він звертає увагу на клінічну картину.

Вищезазначений висновок від 30 липня 2025 року № 5622 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, він відповідає бланку такого Акту огляду, наведеного у Додатку 4 (ВИСНОВОК щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції) до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року (пункт 16 розділу ІІ).

В той же час, зовнішній вигляд та поведінка обстежуваної особи, її стан свідомості, мовна здатність, вегетативно-судинні реакції, рухова сфера та інше, а також використання технічних засобів під час обстеження, назва спеціального технічного засобу, за наявності його номер, дата останньої повірки, результат обстеження, методи та результати проведених лабораторних тестів (за наявності) зазначаються у Акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що відповідає бланку такого Акту огляду, наведеного у Додатку 2 (Акт огляду) до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року.

Крім того, пунктом 20 зазначеної Інструкції передбачено, що висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп`яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров`я.

В силу положень пункту 14 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103, висновок може бути оскаржений водієм транспортного засобу у встановленому законодавством порядку.

ОСОБА_1 , звернувся до Комунарського районного суду м.Запоріжжя з позовною заявою про визнання недійсним та скасування зазначеного висновку. Комунарським районним судом м.Запоріжжя по справі №333/1668/26 відмовлено у відкритті провадження. Постановою Запорізького апеляційного суду ухвалу Комунарського районного суду м.Запоріжжя від 06 квітня 2026 року у цій справі залишено без змін.

Висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 30.07.2020 року № 5622 з підстав його неповноти або неправильності станом на час розгляду справи 12.06.2026 року є дійсним.

Також, в листі КНП «ОКЗПД та СЗХ» ЗОР ПАТАЛАХА Ф. від 18.11.2025 вих. №5060-Н, який міститься в матеріалах справи зазначено, що Висновок є остаточним, змін та доповнень не буде. Крім того повідомлено, що при складанні висновку щодо медичного огляду ОСОБА_1 була допущена технічна помилка- замість №5623, був зазначений №5622.

Крім того, матеріали справи не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції, в тому числі і при складанні протоколів про адміністративні правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.

Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до висновку про наявність в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП, яке полягає в керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння.

У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі - Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

З урахуванням викладеного, з метою виховного впливу і запобігання вчиненню зазначеною особою нових правопорушень, дотримання безпеки дорожнього руху в Україні, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, у вигляді накладення штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 на якого накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 33, 130, 251, 252, 279, 280, 283-285 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач: ГУК у Запорізькій області/Запорізька обл./21081300; код отримувача: (ЄДРПОУ) 37941997; номер розрахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 21081300), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

Роз`яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізні як через п`ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ст. 308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушень, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь держави (отримувач: ГУК у м.Києві/ м.Київ/22030106; код отримувача: (ЄДРПОУ) 37993783; номер розрахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду, через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги та може бути звернута до виконання протягом трьох місяців.

Суддя І.В. Новасардова