Єдиний державний реєстр судових рішень 490/4295/26
н\п 3/490/1379/2026
УКРАЇНА
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2026 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., секретар судового засідання Поштаренко М.В., за участю прокурора Чернявського Я.А., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Миколаївського управління ДВБ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Миколаїв, громадянки України, з повною середньою освітою, заміжньої, не працюючої, зареєстроване та фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідно до пп. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», 31 травня 2025 року звільненою зі служби на посаді сержанта служби цивільного захисту, оператора пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Миколаївській області, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік (особи, що припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування), 16 квітня 2026 року, не подавши її в строк до 01 квітня 2026 року.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , визнавши свою винуватість у вчиненні правопорушення, пояснила, що під час періоду терміну декларування у зв`язку із одруженням змінювала прізвище з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 та отримала новий паспорт громадянина України 24.03.2026 у звязку зі зміною прізвища, у звязку із чим не змогла скористатись ключем входу для кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та доступу до подання декларації, виданим на дошлюбне прізвище.
Прокурор в судовому засіданні вказавши, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази, наявні в матеріалах справи, просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні вказаного правопорушення.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджена дослідженими у судовому засіданні наступними доказами.
Так, відповідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України в Миколаївській області від 11.04.2022 N?103 «Про кадрові питання» прийнято на службу та зараховано в кадри ДСНС України, ОСОБА_4 з присвоєнням спеціального звання рядовий служби цивільного захисту та призначено на посаду диспетчера пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області.
Згідно до витягу з наказу ГУ ДСНС України в Миколаївській області від 24.06.2022 N? 191, рядовому служби цивільного захисту ОСОБА_4 диспетчеру пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області, присвоєно спеціальне звання молодший сержант служби цивільного захисту.
Відповідно до витягу із наказу ГУ ДСНС України в Миколаївській області від 01.08.2023 N?186, з 01.08.2023 призначено молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_4 диспетчера пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області - радіотелефоністом пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області.
Відповідно до витягу із наказу ГУ ДСНС України в Миколаївській області від 01.08.2023 N?188, з 01.08.2023 молодшому сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_4 радіотелефоністу пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області, присвоєно звання молодшого начальницького складу сержант служби цивільного захисту.
Відповідно до наказу ГУ ДСНС України в Миколаївській області від 25.10.2024 N? 261, з 1 листопада 2024 року сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_5 звільнено з посади радіотелефоніста пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області та призначено оператором пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області.
Відповідно до наказу ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 30.05.2025 N? 134, з 31.05.2025 звільнено зі служби з виключенням з кадрів ДСНС сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_6 , оператора пожежно-рятувального відділення пожежно-рятувальної групи аварійної-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Миколаївській області.
Також ОСОБА_4 21.04.2022 року надано розписку щодо ознайомлення зі змістом ст.ст.26, 45 ЗУ «Про запобігання корупції».
Згідно з відомостями Єдиного Державного Реєстру Декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК України ОСОБА_1 подала до Єдиного державного реєстру електрону декларацію типу «Щорічна» за 2025 рік, з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) 16.04.2026 року.
ОСОБА_6 змінювала прізвище на ОСОБА_7 , що засвідчено свідоцтвом про шлюб від 26.08.2021, після розірвання шлюбу знову взяла своє дівочу прізвище та згодом, що затверджено свідоцтвом про шлюб від 20.02.2026 взяла прізвище чоловіка ОСОБА_3 .
Паспорт громадянина України ОСОБА_1 отримано 24.03.2026 р.
За інформацією управління інформаційно-аналітичних систем і захисту інформації НАЗК дата в публічній частині ІТС Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб`єктами декларування.
У відповідності до п. 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 87, Міністерство внутрішніх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах: цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (абз. 5 п. 1 Положення про Міністерство внутрішніх справ України).
Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052).
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 №3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 №661), Головне управління ДСНС України у Миколаївській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Персонал (кадри) Головного управління складають особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, та працівники, з якими укладається трудовий договір (абз. 3 п. 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області).
Згідно пп. «д`п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», сержант служби цивільного захисту, оператор пожежно-рятувального відділення пожежень-рятувальної групи аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Миколаївській області ОСОБА_1 , будучи особою, яка відноситься до осіб складу служби цивільного захисту відноситься до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абзацу 9 підпункту 1 пункту 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Положеннями, викладеними Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 року за №223-943/0/4-17, визначено, що невжиття заходів суб`єктом декларування щодо своєчасності отримання електронного ключа, відомостей про склад сім`ї, їх доходи та інших необхідних даних для заповнення декларації, не може визнаватися реабілітуючою обставиною та поважною причиною для несвоєчасного подання декларації.
Згідно з відомостями веб-сайту НАЗК (Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію типу «Щорічна» за 2025 рік, з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) 16.04.2026 року, тобто несвоєчасно, з пропуском на 16 днів.
При цьому в судовому засіданні не встановлено наявності поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, враховуючи, що паспорт громадянина України ОСОБА_1 після укладення шлюбу 20.02.2026 р. отримано 24.03.2026 р., а граничний строк подання нею відповідної електронної декларації сплинув 01.04.2026 року.
З урахуванням наведеного, ОСОБА_1 , будучи суб`єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію типу «щорічна» за 2025 (після звільнення) до 01.04.2026 року.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , як сержант служби цивільного захисту, що звільнилася 31.05.2025 року будучи суб`єктом, на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону , несвоєчасно, без поважних причин, не подала у встановлений законом строк щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2025 рік, подавши її 16.04.2026 року, своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КУпАП.
Проте, враховуючи обставини вчинення адміністративного правопорушення, особу винної, яка вперше притягається до адміністративної відповідальності, щиро кається у вчиненому, станом на 01.04.2026 р. була вагітною ( довідка №218 для призначення і виплати державної допомоги у звязку з вагітністю та пологами... від 08.06.2026 р.) та є вагітною на даний час, не працевлаштована, характер вчиненого нею правопорушення, незначний термін, на який порушено строк подання декларації, приймаючи до уваги відсутність негативних наслідків скоєння вказаного адміністративного правопорушення, що свідчить про малозначність правопорушення, суд вважає, що вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за встановлених судом обставин є малозначним та приходить до висновку, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням на підставі ст. 22 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя,
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та звільнити від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, у зв`язку із малозначністю вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.І. Демінська