Рішення № 137417982, 21.05.2026, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
922/606/26
Номер документу
137417982
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під`їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/606/26

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шатернікова М.І.

при секретарі судового засідання Цірук О.М.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Фермерського господарства "Гай" (62822, Харківська обл., Чугуївський р-н, село Новий Бурлук, вулиця Польова, 7; ідент. код 30160605)

до Акціонерного товариства "Харківобленерго" (61037, місто Харків, вулиця Тарасенка Георгія, будинок 149; ідент. код 00131954)

про визнання незаконним, скасування рішення

за участю представників:

позивача Лихачов Р.Б.

відповідача Яковлева М.С.

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство "Гай" звернулось до Господарського суду з позовом до Акціонерного товариства "Харківобленерго" про визнання незаконним та скасування рішення, оформленого протоколом № 122363 засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського РРЕ АТ "Харківобленерго" від 10 лютого 2026 року. Понесені судові витрати (сплачений судовий збір) просить покласти на відповідача. Позовна заява обґрунтована тим, що 05.01.2026 року працівниками Чугуївського РРЕ АТ "Харківобленерго" було складено акт про порушення № 122363 в якому було зазначено, що на об`єкті картоплесховище ФГ "Гай" виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме виконано самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку. Виявлене порушення передбачене пп 6 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ. Характеристика об`єкта, нежитлове приміщення, ЕІ8622994369661459. У подальшому 10.02.2026 р. комісією по розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ Чугуївського РРЕ було проведено нарахування збитків в розмірі 576504,01 грн, про що складено відповідний протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ. Позивач вважає рішення, оформлене протоколом № 122363 засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського РРЕ АТ «Харківобленерго» від 10 лютого 2026 року незаконним.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.03.2025 прийнято позовну заяву ФГ "Гай" до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/606/26, розгляд якої призначено за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження, призначено підготовче засідання на 19 березня 2026 року о 13:00.

У підготовчому засіданні 19.03.2026 у справі задоволено клопотання представника відповідача (вх. 6376) та вирішено продовжити строк для надання відзиву на позовну заяву на 10 днів в порядку приписів ст. 119 ГПК України та відкладено підготовче засідання на 16.04.2026 об 11:30 в порядку п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України, про що постановлено відповідні протокольні ухвали.

У відзиві на позовну заяву (вх. 7335 від 27.03.2026) відповідач на спростування доводів позивача вказав, що посилання позивача на необхідність застосування Наказу Міністерства енергетики України від 12 квітня 2022 року № 148 Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачем та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану є необґрунтованим та безпідставним, оскільки 06 грудня 2023 року цей Наказ втратив чинність; розрахунок обсягу вартості необлікованої електричної енергії по акту № 122363 від 05.01.2026 здійснено відповідно до вимог п.8.4.7., п.п.8.4.8. та п.8.4.12. ПРРЕЕ за формулою (8) та (10), що зазначено у розрахункових документах наданих Споживачеві; твердження позивача щодо неправомірності обрахунку вартості електроенергії у розмірі 9 та 14 у листопаді 2025-січні 2026 року є необґрунтованими та безпідставними, оскільки відповідно до ПРРЕЕ для розрахунку вартості спожитої безоблікової електроенергії береться не тариф на електроенергію для непобутових споживачів, а середня ціна купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця; в даному випадку відсутня необхідність та обов`язок в проведенні експертизи, оскільки відповідно до п. 8.4.4 ПРРЕЕ, обов`язкове проведення експертизи є при виявлені порушень, а саме: пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів, натомість у спірних правовідносинах відповідачем виявлено порушення яке полягає у самовільному підключенні електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; для проведення комісії 10 лютого 2026 року з розгляду актів про порушення відповідачу не потрібно було отримувати згоду позивача на проведення комісії, оскільки Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1672 від 18 листопада 2025 року Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 20 квітня 2022 року № 393 унормовано обов`язок Оператора системи передачі та операторам системи розподілу призупинити на період дії в Україні воєнного стану проведення засідання комісій з розгляду актів про порушення, складених на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. В свою чергу с. Новий Бурлук з 11 вересня 2022 року не входить до переліку територій активних бойових дій або тимчасово окупованих територій. Таким чином на думку відповідача, твердження позивача про порушення відповідачем вимог Постанови НКРЕКП № 393 від 20 квітня 2022 року є необґрунтованим та безпідставним, а відтак правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

03.04.2026 представником позивача в системі "Електронний суд" сформовано відповідь на відзив (вх. 7950), за яким позивач наполягає на допущені істотного порушення вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) під час складанняна спірного акту, що ставить під сумнів як сам факт порушення, так і належність його фіксації. Зокрема позивач наголошує, що при складанні акту №122363 відповідачем не дотримано обов`язкових процедурних вимог, а саме: не використовувались сейф-пакети із захисним клапаном (засоби індикаторного пломбування), що є обов`язковими для належного вилучення та збереження доказів порушення; не застосовувались спеціальні інструменти для зрізу проводу, що унеможливлює підтвердження цілісності та характеру втручання; не зафіксовано довжину зрізаного проводу, що є істотною характеристикою для проведення розрахунків та встановлення обсягу можливого порушення; не здійснено повної фото- та відеофіксації, що прямо порушує вимоги ПРРЕЕ щодо документування порушення. При цьому, за відсутності належної фіксації (фото, відео, пломбування, вимірювань) висновки акту носять припущення і не можуть вважатися належним та допустимим доказом того, що: самовільне підключення дійсно мало місце; таке підключення здійснено саме позивачем; було порушено схему обліку електричної енергії. Договір про приєднання 2019 року не може вважатися належною правовою підставою для покладення обов`язків на позивача, оскільки він не підписаний керівником ФГ "Гай"; відсутні докази фактичного приєднання. Одночасно позивач наголошуючи на неправильності здійснених відповідачем розрахунків вартості недооблікованої електроенергії виходячи із величини добового споживання при зазначеному режимі роботи - 1 зміна - 8 годин, посилається на Колективний договір ФГ "Гай", яким встановлено 7 годинний робочий день (+1 година перерви) та 6 робочих днів на тиждень, а також НЕ застосовано коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії, що призводить до неправильного розрахунку вартості фактично спожитої електричної енергії. При цьому позивач наголошує, що обрахунок вартості електроенергії у розмірі 9 та 14 грн у листопаді 2025-січні 2026 року є незрозумілим, з огляду на те, що ціна на електроенергію в даний період була іншою, та відсутній висновок експерта з визначення потужності.

08.04.2026 представником відповідача в системі "Електронний суд" сформовано заперечення (вх. 8387), в яких відповідач, зокрема, наголошує, що позивач не спростовує сам факт безоблікового споживання позивачем електричної енергії, а підставами позову визначає невірний розрахунок вартості безоблікового споживання електричної енергії та проведення засідання комісії по розгляду актів про порушення без згоди позивача; крім того, в самому Акті про порушення № 122363 від 05 січня 2026 року, а саме в розділі Додаткові відомості позивач також не заперечує факт самовільного споживання електричної енергії, а вказує, що виконав самовільне підключення електропостачання, що було виконано аварійне відключення електропостачання, згорів прилад обліку 31.12.2025. А відтак така поведінка позивача не є добросовісною та суперечливою. Одночасно відповідач на спростування тверджень позивача про порушення процедури фіксації порушення, наголошує: щодо не використання сейф пакету із захисним клапаном, то відповідно до п. 8.4.6 ПРРЕЕ, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5-8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення; тобто, у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, взагалі не є обов`язковим вилучення зразків кабелів (проводів). Крім того, як вбачається з Акту про порушення, а саме п. 4, вилучений зразок кабелю було вилучено та запаковано в пакет, який був опломбований пломбою № 11553752; твердження щодо незастосування спеціальних інструментів для зрізу проводу, є необґрунтованим та безпідставним, оскільки зріз проводів здійснювався бокорізами інв. № 39264420209; твердження щодо не зафіксування довжини зрізаного проводу, зазначаємо, що ПРРЕЕ не встановлює обов`язку для відповідача зазначати в Акті про порушення довжину зрізаного проводу; стосовно фото та відеофіксації, то вона проводилася та докази проведення надано до матеріалів справи.

У підготовчому засіданні 16.04.2026 у справі постановлено протокольну ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження на 30 днів до 31.05.2026 р. в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України та про відкладення підготовчого засідання в порядку п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України на 14 травня 2026 року об 11:00 год.

У підготовчому засіданні 14.05.2026 р. постановлено: протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті в порядку передбаченому п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України на 21 травня 2026 року о 16:00 год.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у заявах по суті спору.

Представник відповідача проти позову заперечив, з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву та додатково наданих поясненнях.

З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд встановив наступне.

01 січня 2019 року ФГ Гай приєднався до умов договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії, шляхом підписання 10 грудня 2018 року заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Відповідно до п.1.1 Типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

31.10.2025 здійснено перевірку вузла обліку електричної енергії (02 картоплесховище) із заміною лічильника, встановивши прилад обліку № 090613. Акт про пломбування № 279 від 31.10.2025 (електричний лічильник № 090613) позивач підписав без зауважень та прийняв на відповідальне зберігання зазначені в ньому позиції.

05 січня 2026 року представниками АТ Харківобленерго під час проведення контрольного огляду вузла обліку електричної енергії використовуваного ФГ Гай, встановленого за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, с. Новий Бурлук (картоплесховище) було виявлено факт порушення вимог ПРРЕЕ, а саме порушено п. 8.4.2 п.п. 6 ПРРЕЕ - виконано самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано споживачем не приховано (п. 6 Акту). За результатами огляду складено Акт про порушення № 122363 від 05.01.2026.

Як вбачається з даного Акту він був складений в присутності представника споживача - Ківшар С.А., зауваження до працівників АТ Харківобленерго не має. Додатковими відомостями зазначено, що виконав самовільне підключення електропостачання, що було виконано аварійне відключення електропостачання (згорів прилад обліку 31.12.2025).

В Акті зафіксовано схему електроживлення споживача, точку самовільного підключення, заводський номер засобу вимірювання 090613.

10.02.2026 в присутності позивача відбулося засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ.

Відповідно до протоколу № 122363 від 10.02.2026 в присутності представника позивача комісія з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ № 122363 від 05.01.2026 вирішила, що пункт порушення ПРРЕЕ, який зафіксовано в акті 122363 від 05.01.2026, відповідає підпункту 6 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, затвердженої Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312. Величину розрахункового добового споживання ел. енергії Wдоб визначити по пункту 8.4.12 Правил. Період розрахунку з 01.11.2025 по 05.01.2026, а саме 66 діб. Пропускна здатність проводу перерізом 25 мм. Потужність 59,166кВт. Режим роботи 1 зміна 8 год. Вихідні дні -. Добове споживання електроенергії Wдоб : 473 кВт/год. Обсяг та вартість необлікованої електричної енергії складає 31240 кВт/год. на суму 576504,01 грн (т.1, а.с. 127). Ківшар Сергій Андрійович від підпису протоколу відмовився.

У зв`язку з відмовою Ківшара Сергія Андрійовича від підпису протоколу та отримання рахунку на відшкодування вартості необлікованої електроенергії № 13232 за лютий 2026, АТ "Харківобленерго" засобами поштового зв`язку направлено позивачу зазначений рахунок, а також протокол засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 122363 від 10.02.2026 (т.1, а.с.130).

Посилаючись на недостовірність складеного відповідачем акту та здійснених останнім розрахунків необлікованої електричної енергії, що є завищеними, позивач звернулося до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення, оформленого протоколом № 122363 засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського РРЕ АТ "Харківобленерго" від 10 лютого 2026 року.

ОЦІНКА СУДУ.

Основними нормативно-правовими документами, які встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між учасниками роздрібного ринку електричної енергії є Закон України «Про ринок електричної енергії», Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджені постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312, Кодекс системи розподілу, затверджений постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310, Кодекс комерційного обліку електричної енергії, затверджений Постановою НКРЕКП 14 березня 2018 року №311.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 45 ЗУ Про ринок електричної енергії розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Порядок постачання та розподілу електричної енергії та взаємовідносини зі споживачами електричної енергії регулюється, зокрема, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (надалі ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Пунктом 5.1.1 ПРРЕЕ передбачені права оператора системи, серед яких: проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії. на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору; перевіряти схеми приєднання струмоприймачів споживача, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у споживача пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі.

За змістом пп. 1, 4, 5, 6, 19, 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

За змістом п. 8.1.1 ПРРЕЕ учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів.

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики тощо.

Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

Підпунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

За змістом підпункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше, ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Судом встановлено, що представниками АТ Харківобленерго під час проведення контрольного огляду вузла обліку електричної енергії використовуваного ФГ Гай, встановленого за адресою: Харківська область, Чугуївський р-н, с. Новий Бурлук, 05 січня 2026 року складено Акт про порушення № 122363. У цьому акті зафіксовано порушення ФГ Гай ПРРЕЕ на об`єкті споживача (картоплесховище): самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (п. 8.4.2 пп 6 ПРРЕЕ).

Судом критично оцінюється твердження позивача про те, що позивач не підписував договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, оскільки 01 січня 2019 року ФГ Гай приєднався до умов договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії, шляхом підписання 10 грудня 2018 року заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та на протязі 2019-2026 років сторонами виконувалися умови вказаного договору.

Для усіх учасників роздрібного ринку електричної енергії ПРРЕЕ є обов`язковими для виконання.

Відповідно до п.п. 6 п 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

В даному випадку самовільне підключення електроустановок позивача до електричної мережі оператора системи розподілу відбулося шляхом підключення в точку самовільного підключення проводом перерізом 25 мм (з порушенням схеми обліку - пп.6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ), точка самовільного підключення вказана на схемі електроживлення споживача. Під час вилучення зразку кабелю, його було запаковано в пакет, який був опломбований пломбою № 11553752; зріз проводів здійснювався бокорізами інв. № 39264420209. При цьому під час проведення перевірки здійснювалась фото та відеофіксація, докази чого надані відповідачем.

Згідно п. 8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Умовами п. 8.4.6. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо).

У разі визнання споживачем факту здійснення самовільного підключення та ненадання оператору системи доступу до приміщень об`єкта споживача та/або дозволу здійснювати на його об`єкті демонтаж будівельних конструкцій та/або оздоблювальних матеріалів для виявлення місця підключення, про що зазначається в акті про порушення, положення цієї глави застосовуються без виявлення місця підключення. У цьому разі в акті про порушення зазначається ділянка електричної мережі, до якої здійснено самовільне підключення.

У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

З акту про порушення вбачається, що самовільне підключення виконано споживачем не приховано.

Точка на схемі, де було вилучено зразок кабелю або комутаційний апарат також відображено в акті.

Відповідно до п. 8.4.9. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.

Згідно з п. 8.4.12. ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за формулою

W доб.с.п. = P с.п. · t вик.с.п.,

де P с.п - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами

у разі підключення до однієї фази,

у разі підключення до трьох фаз

Де І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А;

з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А.

У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (P с.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).

За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об`єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

U ном.фаз.- номінальна фазна напруга, кВ;

- косинус кута між фазною напругою U фаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки приймається рівним 0,9;

t вик.с.п.- час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Поперечна площа перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, визначається на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології.

Комутаційні апарати, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі, можуть вилучатися оператором системи для направлення їх на експертизу для встановлення фактичної сили струму їх спрацювання, про що зазначається в акті про порушення.

Підпунктом 4 пункту 8.4.8. ПРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, - з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об`єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

У даному разі потужність самовільного підключення визначена виходячи із з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ. А саме виходячи із струму який може протікати через провідники якими було виконане самовільне підключення та параметри яких зазначені в акті про порушення. Добовий обсяг електричної енергії визначено шляхом перемноження часу самовільного пдключення (визначено відповідно до гл. 8.4. ПРРЕЕ) на потужність самовільного підключення. Кількість днів протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ визначено відповідно до підп. 2 пункту 8.4.8. з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, а саме з дня останньої технічної перевірки яка відбулася 31.10.2025.

Отже, враховуючи наведене, внаслідок порушення споживачем п.п. 6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ відповідач правомірно провів нарахування за період з 01 листопада 2025 року по 05 січня 2026 року (за 66 діб, з дати попереднього акту про порушення). При цьому судом враховано, що у паспорті точки розподілу електричної енергії сторонами визначено режим роботи електроустановок цілодобовий.

Відповідно до п. 8.4.7 ПРРЕЕ, розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/ кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день). Оператор системи щомісяця оприлюднює в засобах масової інформації та/або на власному офіційному вебсайті інформацію про середню ціну купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця (Ц, грн/кВт·год). Під час проведення розрахунку вартості необлікованої електричної енергії не враховується наявність у споживача пільг з оплати спожитої електричної енергії. Тобто, відповідно до ПРРЕЕ для розрахунку вартості спожитої безоблікової електроенергії береться не тариф на електроенергію для непобутових споживачів, а середня ціна купівлі електричної енергії на балансуючому ринку протягом календарного місяця.

Відповідно до даних опублікованих на офіційному вебсайті АТ Харківобленерго:

1) Середня ціна купівлі електричної енергії Оператором системи розподілу АТ ХАРКІВОБЛЕНЕРГО на балансуючому ринку протягом листопада 2025 року склала 9,741385875000 грн/кВт*год (без ПДВ).

2) Середня ціна купівлі електричної енергії Оператором системи розподілу АТ ХАРКІВОБЛЕНЕРГО на балансуючому ринку протягом грудня 2025 року склала 14,288547165821 грн./кВт*год (без ПДВ).

3) Середня ціна купівлі електричної енергії Оператором системи розподілу АТ ХАРКІВОБЛЕНЕРГО на балансуючому ринку протягом січня 2026 року склала 14,586258170421 грн./кВт*год (без ПДВ).

З огляду на наведене у період з 01 листопада 2025 по 05січні 2026 року обсяг та вартість не облікованої електричної енергії було нараховано у розмірі: 31240 кВт*год. на суму 576504,01 грн.

Вказаний розрахунок, позивач належними та допустимими доказами не спростував.

При цьому, розрахунок здійснено виходячи зі зміни - 8 годин, а не 24 години, тобто посилання на графік відключення електроенергії не приймається судом до уваги.

Відповідно до частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики, тощо.

Відповідно до частин 2 та 5 статті 2 Закону України "Про ринок електричної енергії" основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього закону, зокрема, правилами роздрібного ринку.

Правила роздрібного ринку передбачають, зокрема, загальні умови постачання електричної енергії споживачам, систему договірних відносин між учасниками роздрібного ринку, права та обов`язки учасників ринку, процедуру заміни споживачем постачальника електричної енергії, умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу, процедуру розгляду скарг споживачів, особливості постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги, постачальником "останньої надії".

Приписи пункту 8.2.7 ПРРЕЕ визначають, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Стандарт доказування вірогідності доказів, на відміну від достатності доказів, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були.

Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17).

Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у справі №129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).

Отже, надані відповідачем суду докази того, що позивачем було здійснено самовільне підключена до мережі відповідача є більш вірогідними, ніж докази, що надані позивачем на спростування даного факту.

Доводи позивача щодо необхідності застосування коефіцієнту приросту/зниження споживання електричної енергії, передбачений п. 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачем та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2018 №148 суд відхиляє, оскільки 06 грудня 2023 року Наказ Міністерства енергетики України від 13 квітня 2022 року № 148 Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачем та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану втратив чинність 06 грудня 2023 року.

Судом було також враховано, що позивач був належним чином повідомлений про засідання комісії та його представник був присутній на засіданні. Разом з тим, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджених Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, Печенізька селищна територіальна громада (с. Новий Бурлук входить до Печенізької селищної територіальної громади), з 11 вересня 2022 року входить до переліку територій можливих бойових дій. А відтак враховуючи приписи Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1672 від 18 листопада 2025 року Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 20 квітня 2022 року № 393, для проведення комісії 10 лютого 2026 року з розгляду актів про порушення відповідачу не потрібно було отримувати згоду позивача на проведення комісії.

Суд також бере до уваги правову позицію, викладену в постанові від 21.06.2022 по справі № 912/1133/21, у якій Верховний Суд у складі колегії судді Касаційного господарського суду наголосив, що сам по собі дефект акта про порушення не може спростовувати факт порушення, якщо цей факт відображено у сукупності інших доказів. Суд зазначив, що ні ПРРЕЕ, ні інші норми чинного законодавства України не визначають дефекти змісту акта про порушення як такі, що мають наслідком його недійсність.

Отже, враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку про те, що підстав для скасування спірного рішення не встановлено, а тому позов задоволенню не підлягає.

З урахуванням наведених вище доводів підстав для задоволення позову суд не вбачає.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, та керуючись ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Фермерського господарства "Гай" до Акціонерного товариства "Харківобленерго" про визнання незаконним та скасування рішення - відмовити.

2. Витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Відповідно до ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення буде виготовлено та підписано протягом 10 днів в порядку ч. 6 ст. 233 ГПК України.

Повне рішення складено "01" червня 2026 р.

СуддяМ.І. Шатерніков