Рішення № 137415253, 12.05.2026, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
12.05.2026
Номер справи
910/16368/25
Номер документу
137415253
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.05.2026Справа № 910/16368/25

За позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"

до Акціонерного товариства "Українська залізниця"

про стягнення грошових коштів

Суддя Котков О.В.

Секретар судового засідання Костюк А.С.

представники учасників справи:

від позивача: Тараненко С.В.

від відповідача: не з`явився

В судовому засіданні 12.05.2026, відповідно до положень ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду міста Києва з позовом звернулось Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» (далі - ПрАТ «АК «Київводоканал», позивач) до Акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - АТ "Українська залізниця", відповідач) про стягнення плати за скид стічних вод у сумі 1 798 368,31 грн.

Позов обґрунтований тим, що відповідач порушив умови договору № 27380/5-10 від 25.01.2023, а також Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011, що виявилось у скиді стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Уманська, 8.

У позові ПрАТ «АК «Київводоканал» просить стягнути з відповідача грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 1 753 041,78 грн, інфляційні втрати в сумі 28 180,34 грн, 3% річних у сумі 17 146,19 грн., що разом становить 1 798 368,31 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.01.2026 за вказаною позовною заявою було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.

Відповідач у строк, встановлений законом, відзиву не надав, проте, під час розгляду справи по суті щодо наявності в нього боргу не заперечував.

У судовому засіданні під час розгляду справи по суті представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

25.01.2023 між ПрАТ «АК «Київводоканал» (виконавець) та АТ "Українська залізниця" (споживач) був укладений договір № 27380/5-10 (далі - договір) про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - договір).

Відповідно до цього договору виконавець зобов`язується надавати споживачу послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідної якості, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором (п. 1).

Відповідно до п. 9 договору обсяг спожитих у будівлі (приміщенні у будівлі) послуг визначається за показанням засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води. Для споживача власника (користувача) будівлі визначення додаткового обсягу стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів (дощу і танення снігу та льоду) і сніготанення та неорганізовано потрапляють до систем централізованого водовідведення виконавця, здійснюється відповідно до Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого наказом Мінрегіону від І грудня 2017 р. № 316.

Згідно з п. 20 договору вартість послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення визначається за обсягом спожитих послуг та встановленими відповідно до законодавства тарифами.

Пунктом 21 договору визначено, що розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитих послуг є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачу, який є власником (користувачем) приміщення в будівлі, щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку розміру плати за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.

Згідно з п. 22 договору виконавець формує та надає споживачу рахунок на оплату спожитих послуг не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що є розрахунковим періодом (п. 23 договору).

Згідно з п. 38 договору до споживачів, які використовують питну воду для виробництва продукції, для виробничих потреб та скидають до систем централізованого відовідведення стічні води технологічного походження, застосовуються норми, встановлені Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27 червня 2008 року № 190, Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, що затверджені наказом Мінрегіону від 1 грудня 2017 року № 316, та місцевими правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.

Відповідно до п. 40 договору він набирає чинності з моменту його підписання і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, цей договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (п. 41 договору).

Додатком № 2 до договору сторони погодили характеристику об`єкту та вузлів обліку, відповідно до якого адреса об`єкту споживання, є зокрема: м. Київ, вул. Уманська, 8.

Отже на підставі указаного договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Києва та сплачує вартість наданих послуг.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державні стандарти в галузі охорони навколишнього природного середовища є обов`язковими для виконання і визначають поняття і терміни, режим використання й охорони природних ресурсів, методи контролю за станом навколишнього природного середовища, вимоги щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011 були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).

Указані Правила регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, передбачають порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (п. 1.5).

Згідно з п. 2.1, 2.2 Правил № 1879 водоканал зобов`язаний здійснювати контроль за якістю стічних вод, що надходять від абонента в систему каналізації м. Києва, а також режимом та обсягом скидання. Водоканал має право у будь-який час за участю представника абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність допустимої концентрації.

Відповідно до п. 2.4 Правил № 1879 абоненти зобов`язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. При цьому визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією водоканалу.

Згідно з п. 1.8 Правил № 1879 для усіх абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (далі - ДК) забруднюючих речовин. З метою контролю якості стічних вод абонентів УЕН здійснюється відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення ДК є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати (п. 6.2.1 місцевих Правил).

Відповідно до п. 3.2.4 Правил № 1879 за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимої концентрації забруднюючих речовин абонент сплачує додаткову плату, передбачену чинним законодавством.

Із матеріалів справи вбачається, що 10.07.2025, з метою контролю якості стічних вод, що надходять від відповідача у каналізаційні мережі м. Києва, представниками Департаменту екологічного нагляду позивача було здійснено відбір проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, вул. Уманська, 8, з контрольного колодязя 1/11 для вимірювання показників їх складу та властивостей.

За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 10.07.2025 працівниками ПрАТ «АК «Київводоканал», був складений протокол вимірювання показників складу та властивостей проб стічних вод, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які відповідач скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879.

Отже позивачем було встановлено, що діями зі скиду стічних вод в систему каналізації м. Києва з перевищенням вмісту в них забруднюючих речовин відповідач порушив вимоги ст. 32 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Листом від 11.08.2025 позивач повідомив Філію «Пасажирська компанія» АТ "Українська залізниця" про результати хімічних аналізів стічних вод, які ними скидалися у систему міської каналізації, що свідчать про перевищення концентрації забруднюючих речовин в контрольному колодязі КК № 1/11 об`єкта відповідача.

Також позивач направив відповідачу розрахунок № 15/ДК-6/161-07-2025 від 10.07.2025 щодо нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та рахунок на оплату № 15/ДК-6/161-07-2025 від 11.08.2025 на суму 1 753 041,78 грн.

Разом з тим матеріали справи свідчать, що відповідач вимоги позивача не виконав, плату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин на вказані суми не здійснив, що стало підставою для звернення ПрАТ «АК «Київводоканал» до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті та перевіряючи доводи сторін, суд виходив з такого.

Згідно з п. 6.1.1 Правил № 1879 кожен об`єкт водоспоживання може бути приєднаний до міської каналізації лише окремими випусками з обов`язковим спорудженням на кожному випуску КК (контрольного колодязя) абонента. Відбір проб здійснюється з КК абонента.

Відповідно до п. 6.2 Правил № 1879 з метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (п. 6.2.1).

За результатами аналізу робочої проби визначаються концентрації забруднюючих речовин (Сф) та робиться висновок щодо відсутності чи наявності у стічних водах, які скидаються до міської каналізації, перевищень допустимої концентрації забруднюючих речовин (п. 6.2.3). Після відбору робоча проба передається в хімічну лабораторію водоканалу для аналізу. Інформацію про хімічний склад стічних вод, відібраних на випуску абонента, абонент може одержати за телефоном в хімічній лабораторії водоканалу на другий день після відбору проби. Ці запити фіксуються у водоканалі в спеціальному журналі (п. 6.2.4).

Відповідно до п. 6.2.9 Правил № 1879 аналізи проб здійснюються лабораторіями, акредитованими на право проведення вимірювань показників якості стічних вод. Відповідальність за достовірність результатів аналізу проб несе лабораторія, яка проводила аналіз.

Згідно з п. 6.2.16 Правил № 1879 відбір проб реєструється водоканалом у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів за формою, наведеною у додатку 4 до цих Правил. При відмові абонента від підпису за відібрану пробу представник водоканалу робить відповідний запис у журналі-акті відбору проб стічних вод абонентів. В такому випадку при перевищенні ДК забруднюючих речовин результати аналізів є підставою для нарахування додаткової плати за скид стічних вод до міської каналізації.

Матеріали справи свідчать, що за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 10.07.2025 в контрольному колодязі АТ "Українська залізниця" № 1/11 пробовідбірником Маловим М.О., був складений протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод.

Із указаного протоколу вбачається, що у взятих пробах виявлено невідповідність стічних вод, скинутих відповідачем в систему каналізації міста Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим у Правилах № 1879. Відповідач вказаних обставин не заперечив.

За таких обставин суд вважає доведеним факт скиду АТ "Українська залізниця" стічних вод у систему каналізації міста Києва із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Згідно з п. 7.5 Правил № 1879 плата за скид абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих абонентом за цей період з даного об`єкта. Абонент зобов`язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання (п. 6.2.18).

Щодо розміру заявленої до стягнення суми за скид до мережі міської каналізації стічних вод із забрудненнями, концентрації яких перевищують допустимі норми, суд врахував наступне.

Згідно з розрахунком позивача по відбору проб від 10.07.2025 за останні три календарних місяці (90 днів) АТ "Українська залізниця» скинуло стічних вод до міської каналізаційної мережі в обсязі 77 385,67 м.куб., у зв`язку з чим плата за перевищення нормативів допустимих концентрацій склала 1 753 041,78 грн.

Суд встановив, що вказані обсяги скиду підтверджені належними та допустимими доказами у справі, а саме - розрахунками обсягів спожитих послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, атмосферних опадів та додаткових послуг на об`єктах споживача, а також актами зняття показників, що були підписані та погоджені уповноваженим представниками сторін.

Відповідно до п. 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відтак плата за скид стічних наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою - Нп*Vпз*КК.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2024 № 2313, з 01.01.2025 тариф на послуги водовідведення становить 18,78 грн. за 1 куб.м.

Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м з вмістом забруднень у межах встановлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 56,23% від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, то Нп становить: 11,08 грн.

Обсяг скинутих наднормативно забруднених стічних вод (Vпз): Vпз = 77 385,67 куб.м. за 90 днів.

При цьому, за інформацією по об`єкту водовідведення, з КК 1/11 скидається 100 % стічних вод. Кк по колодязю 1/11 = 3,03.

Отже плата за скид абонентом наднормативно забруднених стічних вод, яка розраховується за формулою (Нп*Vпз*Кк), складає: 1 753 041,78 грн = ((3,03*(77 385,67*56,23 %) * 11,08)) + 20% (ПДВ).

Таким чином розмір грошових коштів, з урахуванням коефіцієнту кратності, що підлягають стягненню з відповідача за скид ним стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин у стічних водах, виявлених при відборі проби 10.07.2025, становить 1 753 041,78 грн.

Згідно з п. 6.2.17 Правил № 1879 у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Правилами, водоканал у 14-денний строк з моменту відбору робочої проби направляє абоненту лист-повідомлення про перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах абонента та результати хімічного аналізу.

Абонент зобов`язаний оплатити наданий водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання (п. 6.2.18 Правил № 1879).

Судом встановлено, що 11.08.2025 позивач направив відповідачу лист-попередження з розрахунком плати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин № 15/ДК-6/161-07-2025 від 10.07.2025 та рахунком на оплату № 15/ДК-6/161-07-2025 від 11.08.2025. Вказане повідомлення було отримане відповідачем 18.08.2025.

Проте відповідач вимоги позивача не виконав, плату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, передбачену законом та договором, не здійснив.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, встановивши порушення відповідачем господарського зобов`язання зі сплати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення з АТ "Українська залізниця" 1 753 041,78 грн основної заборгованості.

Окрім вказаної заборгованості позивач просив стягнути з відповідача інфляційні втрати в сумі 28 180,34 грн. та 3% річних у сумі 17 146,19 грн., нараховані на суму плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Відповідно до ч. 1 ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки. Нормами ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Таким чином зважаючи на встановлене судом прострочення відповідачем грошового зобов`язання, вимоги про стягнення інфляційних втрат та 3 % річних є такими, що заявлені правомірно.

Перевіривши наданий позивачем розрахунок заявлених до стягнення інфляційних втрат у сумі 28 180,34 грн. та 3% річних у сумі 17 146,19 грн., суд встановив, що він є арифметично правильним та підлягає стягненню у сумах, заявлених позивачем.

Отже, на підставі викладеного, з`ясувавши фактичні обставини справи у сукупності з наданими сторонами доказами, господарський суд дійшов висновку, що позов ПрАТ «АК «Київводоканал» підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Акціонерного товариства "Українська залізниця" (м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5; ідентифікаційний код 40075815) на користь Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, місто Київ, вул. Лейпцизька, будинок 1-А; ідентифікаційний код 03327664) грошові кошти за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 1 753 041 (один мільйон сімсот п`ятдесят три тисячі сорок одна) грн. 78 коп., інфляційні втрати у сумі 28 180 (двадцять вісім тисяч сто вісімдесят) грн. 34 коп., 3 % річних у сумі 17 146 (сімнадцять тисяч сто сорок шість) грн. 19 коп., та судовий збір у сумі 21 580 (двадцять одна тисяча п`ятсот вісімдесят) грн. 42 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 16 червня 2026.

СуддяО.В. Котков