Рішення № 137415145, 02.06.2026, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
02.06.2026
Номер справи
908/3136/24
Номер документу
137415145
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

номер провадження справи 33/229/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.06.2026 Справа № 908/3136/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі колегії суддів: головуючий суддя Мірошниченко М.В., судді Педорич С.І., Ярешко О.В., при секретарі судового засідання Мироненко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи №908/3136/24

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ДНІПРО-ТРЕЙД» (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 163-а, кв. 104, ідентифікаційний код 22160431)

про стягнення 475424,37 грн.

За участю представників сторін:

від позивача Савченко І.Г. (в залі суду) виписка з ЄДР;

від відповідача Левицька Ю.В. (в залі суду) ордер серії АР №1217140 від 14.01.2025;

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулася Запорізька міська рада з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ДНІПРО-ТРЕЙД» заборгованості за договором оренди землі №040926102132 від 17.11.2009 за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 у розмірі 475424,37 грн.

Позов заявлено на підставі ст. ст. 3, 11, 509, 525, 526, 530, 626, 627, 632, 759 Цивільного кодексу України, ст. ст. 3, 83, 93 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 2, 13, 21, 22, 24 Закону України «Про оренду землі», ст. ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України, ст. 5, 13, 15, 18, 23 Закону України «Про оцінку земель», п. 2 ч. 1 ст. 270, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14, п. п. 287.1, 287.3 ст. 287, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.11.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 04.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №908/3136/24, присвоєно справі номер провадження 33/229/24. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання.

09.12.2024 від відповідача надійшла заява із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно до якої відповідач просить суд постановити ухвалу про розгляд справи № 908/3136/24 за правилами загального позовного провадження з викликом сторін та заміну засідання з розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

09.12.2024 від відповідача надійшло клопотання про витребування у позивача та Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області доказів, а саме:

- інформації щодо розрахунку та застосованих коефіцієнтів при визначенні нормативно грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:077:0064 згідно витягу №НВ-23000446820 від 26.03.2024;

- копії технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосована для визначення нормативною грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:077:0064.

Оскільки відповідачем не було надано доказів неможливості самостійно отримати витребувані докази, суд ухвалив залишити без задоволення клопотання відповідача про витребування доказів.

09.12.2024 від відповідача надійшла заява про застосування строку позовної давності до вимог, заявлених позивачем за період до 01.07.2018.

11.12.2024 від відповідача надійшла заява про застосування строку позовної давності до вимог, заявлених позивачем за період до 25.07.2018.

Ухвалою суду від 16.12.2024 розгляд справи №908/3136/24 ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі, замінено розгляд справи по суті підготовчим засіданням, підготовче засідання призначено на 14.01.2025 о 11 год. 30 хв.

20.12.2025 від відповідача надійшов відзив. У відзиві відповідач зазначив, що з метою збору доказів подано адвокатські запити про надання документів та інформації, але відповіді на даний час відповідач не отримав. Відповідач повідомляв, що станом на час подання відзиву він не має можливості надати інформацію про розмір сплаченої орендної плати за 2024 рік та обґрунтованості чи безпідставності застосованих у розрахунку коефіцієнтів нормативно-грошової оцінки, оскільки відповідачем не отримано відповіді на подані запити. Надання відповідних документів та пояснень буде здійснено після отримання відповідної інформації.

30.12.2024 від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач просив позов задовольнити.

13.01.2025 від відповідача надійшла заява про перенесення судового засідання на іншу дату та надання можливості представнику відповідача ознайомитись з матеріалами справи.

14.01.2025 від відповідача надійшла заява про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв`язку із зміною представника відповідача та надання можливості ознайомитись з матеріалами справи.

З метою дотримання принципу рівності сторін та процесуальних прав усіх учасників справи, ухвалою суду від 14.01.2025 задоволено клопотання відповідача про перенесення розгляду справи, відкладено підготовче засідання на 11.02.2025 о 12 год. 00 хв.

11.02.2025 від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №908/3136/24 до розгляду Запорізьким окружним адміністративним судом справи №208/302/25.

Для надання можливості позивачу подати заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд ухвалив з власної ініціативи продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, відкласти підготовче засідання на 11.03.2025 об 11 год. 30 хв.

11.03.2025 від позивача надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі №908/3136/24.

Ухвалою від 11.03.2025 залишено без задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №908/3136/24, закрито підготовче провадження у справі №908/3136/24, призначено справу №908/3136/24 до розгляду по суті на 08.04.2025 о 10 год. 30 хв.

07.04.2025 та 08.04.2025 від відповідача надійшли заяви (тотожні за змістом) про відкладення розгляду справи у зв`язку з хворобою представника відповідача.

В судовому засіданні 08.04.2025 представник позивача заявив усне клопотання про повернення на стадію підготовчого провадження для подання додаткових доказів у зв`язку зі скасуванням Запорізьким окружним адміністративним судом витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки по земельній ділянці кадастровий номер 2310100000:07:077:0064, яка перебуває в оренді у ТОВ «ФІРМА «ДНІПРО-ТРЕЙД» за договором оренди землі №040926102132 від 17.11.2009.

Ухвалою від 08.04.2025 ухвалено повернутися на стадію підготовчого провадження у справі №908/3136/24, передати справу №908/3136/24 на колегіальний розгляд у складі трьох суддів Господарського суду Запорізької області.

Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 10.04.2025 визначено склад колегії суддів для розгляду справи №908/3136/24: головуючий суддя Мірошниченко М.В., судді Педорич С.І., Ярешко О.В.

Ухвалою суду від 14.04.2025 справу №908/3136/24 прийнято до колегіального розгляду у складі трьох суддів Господарського суду Запорізької області: головуючий суддя Мірошниченко М.В., судді: Педорич С.І., Ярешко О.В., ухвалено здійснювати розгляд справи №908/3136/24 спочатку, призначено підготовче засідання на 06.05.2025 о 12 год. 00 хв.

06.05.2025 від позивача надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких позивач просив задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні 06.05.2025 були присутні представники позивача та відповідача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом «Акорд».

Представник позивача заявив усне клопотання про відкладення підготовчого засідання до вирішення питання судом апеляційної інстанції щодо відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою на вирішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.03.2025 у справі №280/302/25, яким було скасовано витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки по земельній ділянці кадастровий номер 2310100000:07:077:0064, яка перебуває в оренді відповідача за договором оренди землі №040926102132 від 17.11.2009.

Ухвалою від 06.05.2025 задоволено клопотання позивача, відкладено підготовче засідання на 26.05.2025 об 11 год. 00 хв.

26.05.2025 від відповідача надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв`язку з перебуванням представника відповідача на лікарняному.

Ухвалою від 26.05.2025 суд з власної ініціативи продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів, відклав підготовче засідання на 25.06.2025 об 11 год. 00 хв.

Представник позивача в судовому засіданні 25.06.2025 повідомив, що в адміністративній справі №280/302/25 призначено до розгляду апеляційну скаргу на 04.12.2025. Заявив усне клопотання про зупинення розгляду справи №908/3136/24 до розгляду адміністративної справи №280/302/25.

Представник відповідача підтримав клопотання позивача.

25.06.2025 відповідачем подано письмове клопотання про зупинення провадження у справі, оскільки в адміністративній справі №280/302/25 призначено до розгляду апеляційну скаргу на 04.12.2025.

Ухвалою від 25.06.2025 зупинено провадження у справі №908/3136/24 на підставі п. 5 ч. 1 ст.227 ГПК України до розгляду адміністративної справи №280/302/25.

08.04.2026 до суду надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі у зв`язку з тим, що Третім апеляційним адміністративним судом прийнято постанову від 26.03.2026 у справі № 280/302/25, якою скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.03.2025 в адміністративній справі №280/302/25 та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Дніпро-Трейд».

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 20.04.2026 поновлено провадження по справі та призначено підготовче засідання на 05.05.2026 о 09 год. 30 хв.

В судовому засіданні 05.05.2026 представники сторін заявили про відсутність інших доказів, окрім тих, які надані до матеріалів справи, відсутність заяв чи клопотань та про можливість закриття підготовчого провадження.

Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.

Ухвалою від 05.05.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.06.2026 об 11 год. 30 хв.

В судовому засіданні 02.06.2026 були присутні представники сторін, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв`язку.

Представник позивача просив суд задовольнити позовну заяву.

Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовної заяви.

Суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

17.11.2009 Запорізькою міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ДНІПРО-ТРЕЙД» (далі - орендар, відповідач) укладено договір оренди землі №040926102132 (далі договір), відповідно до якого позивачем надано, а відповідачем прийнято у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1575 га з кадастровим номером 2310100000:07:077:0064 для розташування кондитерського та ковбасного цеху, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 169 (далі земельна ділянка). Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітету України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.11.2009 за №040926102132.

Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:07:077:0064 належить територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.

Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 467334,00 грн. (чотириста шістдесят сім тисяч триста тридцять чотири грн. 00 коп.) в цінах 2009 року.

Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 14020,02 грн. (чотирнадцять тисяч двадцять грн. 02 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2009 року.

Договір укладено на 19 років, тобто до 17.11.2028.

Згідно з п. 10 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району 33215812700009 в управлінні Держказначейства у Шевченківському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області, МФО 813015, ЕДРПОУ 34676911, код 13050200.

Позивач передав, а відповідач прийняв земельну ділянку в оренду за актом приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди.

За таких умов, у орендаря за результатами укладання договору виник обов`язок сплачувати орендну плату на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.

Рішення за №7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю), відповідно до додатку 3 якого встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:077:0064 складає 3% від нормативної грошової оцінки.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно (№400655627 від 24.10.2024) право власності на об`єкт нерухомого майна розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 169 зареєстровано за відповідачем.

У п. 30 договору погоджено, що орендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату, самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Оскільки відповідач не сплачував орендну плату за договором у відповідності до нової нормативної грошової оцінки землі, за розрахунком позивача у відповідача за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 включно уторилася заборгованість у розмірі 475424,37 грн.

Позивач надіслав відповідачу претензію про сплату заборгованості, що підтверджується фіскальним чеком №6912600013018 від 19.09.2024, накладною АТ «Укрпошта» №6912600013018 від 19.09.2024 та описом вкладення у цінний лист від 19.09.2024.

Відповідач не задовольнив претензію позивача, що стало підставою для звернення позивача до суду з позовом у даній справі про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю за період 01.01.2018 по 30.09.2024 включно в розмірі 475424,37 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За змістом ч. 9 ст. 93 Земельного кодексу України відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

У ст. 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ «Податок на майно») об`єктами оподаткування платою за землю є об`єкти оподаткування орендною платою земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Тож, згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов`язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.

Відповідно до ч. 1 ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

За приписами п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель». Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов`язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель»).

Таким чином, нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Тобто з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Така правова позиція викладена в п. 103 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (п. 57 постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №338/180/17, п. 89 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі №910/3009/18, п. 55 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.06.2021 у справі №334/3161/17).

Укладання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, які пов`язані тільки зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки, не приведе до захисту прав чи інтересів позивача, оскільки укладання додаткової угоди не матиме наслідком стягнення з відповідача орендної плати відповідно до зміненого розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності (вказана правова позиція викладена в п. 110 постанови Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2024 у справі № 914/2848/22).

Отже, звернення позивача з позовною вимогою про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем за спірний період є належним способом захисту прав позивача у спірних правовідносинах. У зв`язку з цим суд визнав безпідставними доводи відповідача щодо необхідності внесення змін у договір як підстави для сплати спірної заборгованості.

Відповідно до ст. 289 Податкового Кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру у листі №6- 28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Зокрема, за 2018 2020 роки він становив 1,0; за 2021 рік для земель несільськогосподарського призначення він становив 1,1; за 2022 рік для земель і земельних ділянок, крім сільськогосподарських угідь, він становив 1,15; за 2023 рік - 1,051 для всіх категорій земель. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов`язання на наступний рік.

Для розрахунку розміру орендної плати за користування земельною ділянкою позивачем застосовано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300044682024 від 26.03.2024, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:077:0064 становить 4157070,75 грн. (чотири мільйони сто п`ятдесят сім тисяч сімдесят грн. 75 коп.) у цінах 2024 року.

Доводи відповідача про використання позивачем невірного розміру нормативної грошової оцінки землі, а також заперечення щодо ретроспективного застосування коефіцієнтів індексації спростовуються наступним.

У спірному випадку має місце зміна нормативної грошової оцінки землі з 01.01.2016, що призвело до зміни розміру орендної плати за договором.

Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16, від 23.06.2022 у справі №160/8668/19, нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.

У постанові Верховного Суду від 18.12.2019 у справі №804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).

З 2016 року по теперішній час нормативна грошова оцінка земель міста, в тому числі спірної земельної ділянки, була сталою та змінювалась лише на щорічні коефіцієнти індексації. Тому для отримання нормативної грошової оцінки за попередні роки позивач поділив нормативну грошову оцінку відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300044682024 від 26.03.2024 на коефіцієнти індексації за попередні роки.

Вказаному витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300044682024 від 26.03.2024 надано правову оцінку Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 26.03.2026 у справі № 280/302/25. Колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що дії Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області щодо застосування у витязі при розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:077:0064 коефіцієнтів впливу локальних факторів КмЗ, а саме: застосування підвищуючого коефіцієнта 1,05 - для земельних ділянок у прирейковій зоні (ділянка прилягає до вітки, відводу залізниці, має під`їзну залізничну колію) і незастосування понижуючого коефіцієнта 0,95 для земельних ділянок не забезпечених централізованим теплопостачанням є правомірним. Також колегія суддів визнала правомірним застосування коефіцієнту, який враховує цільове призначення земельної ділянки 2.5. У зв`язку з цим постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.03.2026 у справі № 280/302/25 скасовано рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 28.03.2025 в адміністративній справі №280/302/25 та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Дніпро-Трейд» про визнання протиправним дій та скасування витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-2300044682024, сформованого 26.03.2024.

Відомості щодо сплати відповідачем орендної плати за землю за договором у 2018-2024 роках підтверджуються листом ГУ ДПС у Запорізькій області №11832/5/08-01-04-07 від 18.10.2024 та складають: 28168,32 грн. у 2018 році, 28168,32 грн. у 2019 році, 25820,96 грн. у 2020 році, 30515,68 грн. у 2021 році, 30951,76 грн. у 2022 році, 35782,10 грн. у 2023 році; 27940,00 грн. у 2024 році.

Позивачем складено розрахунок розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 30.09.2024 включно в загальному розмірі 475 424,37 грн., який розраховано наступним чином:

1) сума орендної плати з 01.01.2024 по 31.07.2024 (9 місяців) дорівнює: 4157070,75 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2024 року) * 3% = 124712,12 грн. (орендна плата за 2024 рік). 124 712,12 грн. / 12 місяців * 9 місяців = 93534,09 грн. (орендна плата за 9 місяців 2024 року).

2) сума орендної плати за 2023 рік дорівнює: 4157070,75 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2024 року) / 1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2023 рік) = 3955348,00 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2023 року) * 3% = 118660,44 грн.

3) сума орендної плати за 2022 рік дорівнює: 3955348,00 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2023 року) / 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2022 рік) = 3439433,04 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2022 року) * 3% = 103182,99 грн.

4) сума орендної плати за 2021 рік дорівнює: 3439433,04 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2022 року) / 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2021 рік) = 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2021 року) * 3% = 93802,72 грн.

5) сума орендної плати за 2020 рік дорівнює: 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2021 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2020 рік) = 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2020 року) * 3% = 93802,72 грн.

Відповідно до п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 р. № 540-IX) не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. При цьому платники плати за землю (крім фізичних осіб), які відповідно до п. 286.2 Податкового кодексу України подали податкову декларацію, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відобразити зміни податкового зобов`язання із сплати плати за землю за податковий період березень 2020 року. Отже, положеннями п. 52 4 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що плата за землю за березень 2020 року за земельні ділянки, що використовуються ними в господарській діяльності, не нараховується та не сплачується.

Річний розмір орендної плати за 2020 рік (за виключенням березня) складає: 93802,72 грн. (розмір річної орендної плати) / 12 місяців * 11 місяців = 85985,83 грн.

6) Сума орендної плати за 2019 рік дорівнює: 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2020 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2019 рік) = 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2019 року) * 3% = 93802,72 грн.

7) Сума орендної плати за 2018 рік дорівнює: 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2019 року) / 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки за 2018 рік) = 3126757,31 грн. (нормативна грошова оцінка в цінах 2018 року) * 3% = 93802,72 грн.

Загальний розмір орендної плати відповідача за договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 31.09.2024 включно склав: 93802,72 грн. + 93802,72 грн. + 85985,83 грн. + 93802,72 грн. + 103182,99 грн. + 118660,44 грн. + 93534,09 грн. = 682771,51 грн.

За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області, викладеною в листі №11832/5/08-01-04-07 від 18.10.2024, у 2018-2024 роках відповідач сплатив за договором: 28168,32 грн. (у 2018 році) + 28168,32 грн. (у 2019 році) + 25820,96 грн. (у 2020 році) + 30515,68 грн. (у 2021 році) + 30951,76 грн. (у 2022 році) + 35782,10 грн. (у 2023 році) + 27940,00 грн. (у 2024 році) = 207347,14 грн.

Отже, при розрахунку заборгованості враховано всі оплати відповідача, відображені в листі ГУ ДПС у Запорізькій області станом на дату закінчення спірного періоду.

Звідси сума заборгованості, що підлягає стягненню з відповідача за період 01.01.2018 по 31.09.2024 включно, розрахована позивачем наступним чином: 682771,51 грн. (загальний розмір орендної плати за спірний період) 207347,14 грн. (загальний розмір сплаченої орендної плати за спірний період) = 475424,37 грн. (чотириста сімдесят п`ять тисяч чотириста двадцять чотири грн. 37 коп.).

Разом із тим, суд зазначає, що позивачем не враховано при розрахунку пільгу з орендної плати за період з 1 березня по 31 грудня 2022 року, яку слід застосувати відповідно до пункту 69.14 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону №3050), а саме: за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Так, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента України й триває на теперішній час.

Абзацом першим пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022) установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 69.14 наступного змісту:

«Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».

06.05.2023 набув чинності Закон України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі Закон № 3050- ІХ).

У редакції Закону № 3050-ІХ підпункт 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України було викладено у такій редакції:

«За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов`язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов`язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.».

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі Наказ № 309), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

У підпункті 1.3 п. 1 розділу І цього Переліку (у редакції станом на 22.12.2022) зазначено, що вся територія Запорізького району (UA23060000000070350) була віднесена до територій можливих бойових дій (дата виникнення можливих бойових дій 12.03.2022).

На момент набрання чинності 06.05.2023 Законом № 3050-ІХ Перелік, затверджений Наказом № 309, діяв у редакції, згідно з якою територія Запорізького району Запорізької області (UА23060000000070350) віднесена до територій активних бойових дій у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 (підпункт 2.3 пункту 2 розділу І Переліку). Також вся територія Запорізького району Запорізької області (UA23060070000082704) відносилась до територій можливих бойових дій з 01.01.2023 (підпункт 1.3 пункту 1 розділу І Переліку).

Перелік, затверджений Наказом № 309, втратив чинність 20.03.2025 на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786.

Згідно вказаного Переліку, затвердженого Наказом № 376, Запорізький район (UA23060070000082704) віднесений до території можливих бойових дій у період з 01.01.2023 по 01.02.2023 (підпункт 1.3 пункту 1 розділу І Переліку) та до території активних бойових дій так само з 12.03.2022 по 31.12.2022 (підпункт 2.3 пункту 2 розділу І Переліку).

Враховуючи зазначене, відповідач як орендар земельної ділянки комунальної форми власності за договором оренди землі має право на застосування пільги щодо звільнення від нарахування та сплати орендної плати за землю у період з 01.03.2022 по 31.12.2022, передбаченої пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України.

Сума орендної плати за 2022 рік складає 103182,99 грн. (за 12 місяців 2022 року). Звідси за 2 місяці 2022 року (січень лютий 2022 року) орендна плата складає: 103182,99 грн./ 12 місяців х 2 місяці = 17197,17 грн. і в цій сумі орендна плата мала бути сплачена відповідачем. Дана сума нарахувань була оплачена відповідачем, оскільки за інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області відповідач сплатив у 2022 році орендну плату в сумі 30951,76 грн. Сума пільги за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 (10 місяців) складає 85985,83 грн. (виходячи з такого розрахунку: 103182,99 грн. / 12 місяців х 10 місяців = 85985,83 грн.) та не підлягає врахуванню в суму заборгованості.

Таким чином, залишок несплаченої орендної плати за договором за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 включно складає 389438,54 грн., виходячи з такого розрахунку: 475424,37 грн. (заявлені позовні вимоги) - 85985,83 грн. (сума пільги) = 389438,54 грн.

За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідачем не надано доказів сплати спірної заборгованості за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 включно в сумі 389438,54 грн.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем позовної давності для вимог про стягнення орендної плати, нарахованої за періоди до 01 липня 2018 року та до 25 липня 2018 року.

За приписами статті 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (частини перша та п`ята статті 261 Цивільного кодексу України).

Аналіз змісту статей 256, 257 та 261 Цивільного кодексу України в їх сукупності і взаємозв`язку дозволяє зробити висновок, що до правових наслідків порушення грошового зобов`язання, передбачених статтею 625 Цивільного кодексу України, застосовується загальна позовна давність тривалістю у три роки.

Так, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 08.11.2019 у справі №127/15672/16-ц (провадження № 14-254цс19) зазначила, що невиконання боржником грошового зобов`язання є триваючим правопорушенням, тому право на позов про стягнення коштів на підставі статті 625 Цивільного кодексу України виникає у кредитора з моменту порушення грошового зобов`язання до моменту його усунення і обмежується останніми трьома роками, які передували подачі такого позову.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 12.03.2020 на всій території України було встановлено карантин.

Законом України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 540-IX) розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України доповнено пунктом 12, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Цей Закон набрав чинності 02.04.2020.

Строк дії карантину неодноразово продовжувався, а скасований він був з 24 години 00 хвилин 30.06.2023 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Отже, під час дії карантину позовна давність була продовжена з 02.04.2020 до 30.06.2023.

Поряд із цим Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Надалі строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України. Цей стан триває до теперішнього часу.

Законом України від 15.03.2022 № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (далі - Закон № 2120-ІХ) розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України доповнено пунктом 19, згідно з яким у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257 - 259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії. Закон №2102-IX набрав чинності 17.03.2022.

Надалі Законом України від 08.11.2023 № 3450-ІХ «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини» (далі - Закон № 3450-ІХ) пункт 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України викладено в новій редакції, відповідно до якої у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану. Закон №3450-ІХ набрав чинності 30.01.2024.

Таким чином, в умовах дії воєнного стану строк звернення до суду (позовна давність) було продовжено від початку воєнного стану до 29.01.2024, а після 30.01.2024 перебіг такого строку зупинився.

Зупинення позовної давності було скасовано з набранням чинності Законом № 4434-IX від 14.05.2025, який набув чинності 04.09.2025.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 02.07.2025 у справі № 903/602/24 підсумувала, що в разі якщо позовна давність не спливла станом на 02.04.2020, то цей строк звернення до суду спочатку було продовжено (до 30.06.2023 - на строк дії карантину, а надалі до 29.01.2024 - на строк дії воєнного стану), а з 30.01.2024 перебіг строку звернення до суду зупинився на строк дії воєнного стану.

Позивач звернувся до суду з позовом 29.11.2024 (позовну заяву сформовано в системі «Електронний суд»).

Виходячи з вищенаведеного, строк позовної давності для нарахувань 2018 року позивачем не пропущений.

Враховуючи викладене, суд ухвалив задовольнити позовні вимоги частково в межах суми заборгованості договором оренди землі №040926102132 за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 включно в розмірі 389438,54 грн., яка визнана судом обґрунтованою. В іншій частині (в частині стягнення заборгованості з орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.12.2022) суд у задоволенні позову відмовив.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Позовна заява містить вимоги майнового характеру про стягнення 475424,37 грн. та подана в 2024 році в системі «Електронний суд».

Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн.

Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, за розгляд позовної заяви про стягнення 475424,37 грн. належить до сплати судовий збір у розмірі: 475424,37 грн. х 1,5% х 0,8 = 5705,09 грн.

За розгляд позовних вимог Виконавчим комітетом Запорізької міської ради сплачено судовий збір у сумі 7131,37 грн. платіжною інструкцією №1372 від 05.11.2024. Судовий збір зараховано до Державного бюджету України. Переплата судового збору складає 1426,28 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору в сумі 5705,09 грн. за розгляд позовної заяви покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог, а саме: з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на сплату судового збору в розмірі 4673,26 грн., на позивача покладається решта витрат на сплату судового збору в сумі 1031,83 грн.

Переплата судового збору в сумі 1426,28 грн. може бути повернута позивачу за його клопотанням відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ДНІПРО-ТРЕЙД» (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 163-а, кв. 104, ідентифікаційний код 22160431) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) заборгованість за договором оренди землі №040926102132 за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 30.09.2024 включно в розмірі 389 438,54 грн. (триста вісімдесят дев`ять тисяч чотириста тридцять вісім грн. 54 коп.).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІРМА «ДНІПРО-ТРЕЙД» (69095, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 163-а, кв. 104, ідентифікаційний код 22160431) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) витрати на сплату судового збору в розмірі 4 673,26 грн. (чотири тисячі шістсот сімдесят три грн. 26 коп.) на розрахунковий рахунок UA058201720344270024000034816 в Державній казначейській службі України м. Київ, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, ЄДРПОУ 0214089.

В іншій частині у позові відмовити.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. У зв`язку з перебуванням судді Ярешко О.В. у відрядженні повне судове рішення складено та підписано 16.06.2026.

Головуючий суддя М.В. Мірошниченко

Суддя С.І. Педорич

Суддя О.В. Ярешко