Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 5/64/26
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.06.2026 Справа № 908/871/26
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Шельбухової В.О., розглянувши матеріали справи
За позовом: Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915)
До відповідача: Дочірнього підприємства Р Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустрія, ЛТД (вул. Перемоги, буд. 121, м. Запоріжжя, 69005; код ЄДРПОУ 32372553)
про стягнення 547 486,88 грн.,
Без виклику представників сторін
СУТНІСТЬ СПОРУ:
07.04.2026 через підсистему Електронний суд ЄСІКС до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до Дочірнього підприємства Р Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустрія, ЛТД про стягнення 547 486,88 грн.
07.04.2026 автоматизованою системою документообігу Господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу №908/871/26 розподілено судді Проскурякову К.В.
Ухвалою суду від 09.04.2026 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/871/26 в порядку спрощеного позовного провадження, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) учасників справи, присвоєно справі номер провадження 5/64/26 та розгляд справи по суті розпочати з 08.05.2026.
08.06.2026 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Згідно з ч. 13 ст. 8 ГПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється. Хід судового процесу фіксувався шляхом складання протоколу судового засідання, який долучений до матеріалів справи.
Статтею 248 ГПК України визначено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Як вбачається з позовної заяви, заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди землі №201704000100501 від 07.12.2017 за період з 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2025 в сумі 547 486,88 грн. На підставі викладеного, позивач просить суд позов задовольнити.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно бази даних «Діловодство спеціалізованого суду» Господарського суду Запорізької області Дочірнє підприємство Р Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустрія, ЛТД не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» ЄСІКС.
Відповідно до роздруківки з офіційного сайту «Опендатабот»: https://opendatabot.ua/ місцезнаходженням Дочірнього підприємства Р Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустрія, ЛТД (код ЄДРПОУ 32372553) є вул. Перемоги, буд. 121, м. Запоріжжя, 69005.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду від 09.04.2026 про відкриття провадження у справі №908/871/26 направлена на вказану адресу відповідача.
Однак, копія ухвали суду від 09.04.2026 повернулась на адресу суду з зазначенням АТ «Укрпошта» причини повернення «закінчення встановленого терміну зберігання».
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Отже, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи №908/871/26 в суді.
Станом на 08.06.2026 відповідач запропонований ухвалою суду від 09.04.2026 письмовий відзив на позовну заяву та додані до нього документи, на адресу суду не надіслав, а також й доказів повної або часткової оплати суми, заявленої позивачем до стягнення, отже своїми правами, передбаченими статтями 42, 46 ГПК України, не скористався.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи без виклику представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
З матеріалів справи вбачається, що між Запорізькою міською радою (далі Орендодавець) та Дочірнім підприємством «Р» Товариства з обмеженою відповідальністю «Будіндустрія, ЛТД» (далі Орендар, ДП «Р» ТОВ «Будіндустрія, ЛТД») укладено договір оренди землі №201704000100501 від 07.12.2017 року (далі Договір оренди землі).
За умовами п. 1. Договору оренди землі, Орендодавець відповідно до рішення двадцять другої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №60/65 від 25 жовтня 2017 року надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:033:0027 для розташування господарсько-складських приміщень, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40.
Згідно п. 3 Договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5861 га.
Відповідно до п. 11. Договору оренди землі, договір укладено до 25.10.2027 року.
Згідно п. 6. Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 4 363 162 грн. 84 коп. (чотири мільйона триста шістдесят три тисячі сто шістдесят дві грн. 84 коп.), в цінах 2016 року.
Пунктом 12 Договору оренди землі передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 138 748 грн. 58 коп. (сто тридцять вісім тисяч сімсот сорок вісім грн. 58 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2017 року.
Договором оренди землі також встановлені обов`язки Орендаря:- у п. 34.4: Орендар зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату;- у п. 34.6: Орендар зобов`язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства суд при прийнятті рішення враховує наступне.
Цивільні зобов`язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 ЦК України, зокрема з договорів та інших правочинів.
У п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України визначено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.
Ч. 1 та 3 ст. 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
У ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 509 ЦК України в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
За приписами п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Згідно із ч. 1 3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
З матеріалів справи вбачається, що власником земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:04:033:0027 є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради на праві комунальної власності, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру по земельній ділянці Позивача №НВ-2301995862016 від 04.03.2016 та Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 469514740 від 24.03.2026.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 469514511 від 24.03.2026 та № 469514641 від 24.03.2026 за ДП «Р» ТОВ «Будіндустрія, ЛТД» зареєстровано об`єкти нерухомого майна за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України (далі - ЗК України ), цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» орендою землі, регулюються ЗК України відносини, пов`язані з , Цивільним кодексом України (далі ЦК України) та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також Договором оренди землі.
За змістом ч. 9 ст. 93 ЗК України відносити, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.
Відповідно до ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У ст. 206 ЗК України та ст. 270 Податкового кодексу України (далі ПК України) визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 ПК України (розділ «Податок на майно») об`єктами оподаткування платою за землю є об`єкти оподаткування орендною платою земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно ст. 206 ЗК України , пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі Договору оренди землі.
Відповідно до вимог ст. 124 ЗК України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ст. 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За положеннями ст. 24 Закону України «Про оренду землі» Орендодавець має право вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016.
Рішення за № 7 було оприлюднене 14.07.2015 року в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)».
Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:04:033:0027 відноситься до категорії земель: інші земельні ділянки м. Запоріжжя, розмір орендної плати якої складає 3% від нормативної грошової оцінки.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/uk/documents/item/33564), та рішення №103 від 04.12.2024р. «Про внесення змін до рішення № 26 від 28.11.2018р.» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/documents/186088-pro-vnesennia-zmin-do-risennia-vid-28112018-26-pro vstanovlennia-rozmiru-orendnoyi-plati-za-zemliu) яким було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської за посиланням: https://zp.gov.ua/upload/content/o_1ctv8454o1jog1o5810p7g8qq2tm6.pdf ради ) річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:04:033:0027 становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.
За таких умов, у Орендаря за результатом підписання Договору оренди землі виник обов`язок щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Проте, Відповідач не сплачував орендну плату за Договором оренди землі в повному обсязі, відповідно до умов Договору оренди землі, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість, зокрема, за період з 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2025 у розмірі 547 486,88 грн.
Оренда плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а отже існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та недоотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.
Відомості, щодо сплати Відповідачем за Договором оренди землі за період з 01.01.2018 по 31.12.2025 підтверджуються листом ГУ ДПС у Запорізькій області № 3008/5/08-01-04-08 від 27.02.2026 та листом Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради № 06.1-14/218 від 03.02.2026, та складають: 138 748,58 грн. у 2018р.; 138 748,58 грн. у 2019р.; 127 186,20 грн. у 2020р.; 138 748,58 грн. у 2021р.; 25 437,24 грн. у 2022р.; 175 516,95 грн. у 2023р.; 184 468,32 грн. у 2024р.; 206 604,51 грн. у 2025р.
Згідно ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
В листі Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.221-353/2-26 від 12.01.2026 наведено значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2025 роки.
Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов`язання на наступний рік.
При цьому, у постанові Верховного Суду від 18.12.2019р. у справі №804/937/16 викладено правовий висновок, виходячи з якого коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки завжди застосовується ретроспективно. Тобто, кожного року, після 01 січня, для розрахунку бази оподаткування земельним податком (орендної плати) враховується чинна нормативна грошова оцінка (яка проводиться раз на 5-7 років) з урахуванням кумулятивного (накопичувального) застосування коефіцієнтів індексації (які визначається щорічно). Такий підхід дозволяє актуалізувати величину бази оподаткування земельним податком (орендної плати) шляхом врахування інфляційних коефіцієнтів. Тобто, сенс кумулятивного застосування коефіцієнтів індексації саме у тому й полягає, щоб, застосовуючи їх за минулі роки, починаючи з дати проведення грошової оцінки, щорічно актуалізувати базу оподаткування земельним податком (орендної плати).
Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019р. у справі № 804/937/16, від 23.06.2022р. у справі №160/8668/19, вказано, що нормами ПК України (п. 289.2 ст. 289) передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.
Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах.
Тобто, з 2016 року по теперішній час нормативна грошова оцінка земель міста, в тому числі спірної земельної ділянки була сталою та змінювалась лише на щорічні коефіцієнти індексації. Саме тому для отримання нормативної грошової оцінки за наступні роки Позивач помножував нормативну грошову оцінку 2016 року на коефіцієнти індексації.
Щодо розрахунку заборгованості з орендної плати.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021: 4 624 952,61 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2020р.) * 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 2021р.) = 5 087 447,87 грн.;
Розмір орендної плати у 2021 р.: 5 087 447,87 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2021р.) = 152 623,44 грн.; Головне управління ДПС у Запорізькій області (лист від 27.02.2026 №3008/5/08 01-04-08) надало інформацію, що Відповідачем сплачено орендну плату за земельну ділянку зареєстровану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40, кадастровий номер 2310100000:04:033:0027 за 2021 рік 138 748,58 грн.;
Таким чином, сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 Відповідача складає: 152 623,44 грн.-138 748,58 грн. = 13 874,86 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022: 5 087 447,87 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2021 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 2022р.) = 5 850 565,05 грн.;
Розмір орендної плати у 2022: 5 518 135,99 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2022р.) = 175 516,95 грн.; 175 516,95 грн. (розмір орендної плати у 2022 р.) /12 місяців = 14 626,41 грн. в місяць.
14 626,41 грн. * 2 міс. = 29 252,83 грн.(загальний розмір орендної за січень лютий 2022) Головне управління ДПС у Запорізькій області (лист від 27.02.2026 №3008/5/08 01-04-08) надало інформацію, що Відповідачем сплачено орендну плату за земельну ділянку зареєстровану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40, кадастровий номер 2310100000:04:033:0027 за 2022 рік 34 602,46 грн.; 34 602,46 грн. 29 252,83 грн. = 5 349,63 грн.
Таким чином, сума переплати з орендної плати за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 Відповідача складає: 5 349,63 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023: 5 850 565,05 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2022 року) * 1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 2023р.) = 6 148 943,87 грн.;
Розмір орендної плати у 2023 р.: 6 148 943,87 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2023р.) = 184 468,32 грн.; Головне управління ДПС у Запорізькій області (лист від 27.02.2026 №3008/5/08 01-04-08) надало інформацію, що Відповідачем сплачено орендну плату за земельну ділянку зареєстровану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40, кадастровий номер 2310100000:04:033:0027 протягом 2023 року - 0 грн.;
Таким чином, сума заборгованості Відповідача з орендної плати за період 01.01.2023 по 31.12.2023 складає: 184 468,32 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2024: 6 148 943,87 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2023 року) * 1,12 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 2024р.) = 6 886 817,13 грн.;
Розмір орендної плати у 2024 р.: 6 886 817,13 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2024р.) = 206 604,51 грн.; Головне управління ДПС у Запорізькій області (лист від 27.02.2026 №3008/5/08 01-04-08) надало інформацію, що Відповідачем сплачено орендну плату за земельну ділянку зареєстровану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40, кадастровий номер 2310100000:04:033:0027 за 2024 рік 22 154,96 грн.;
Таким чином, сума заборгованості Відповідача з орендної плати за період 01.01.2024 по 31.12.2024 складає: 206 604,51 грн. 22 154,96грн.=184449,55 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2025: 6 886 817,13 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2024 року) * 1,08 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель 2025р.) = 7 437 762,50 грн.;
Розмір орендної плати у 2025 р.: 7 437 762,50 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2025р.) = 223 132,88 грн.; Головне управління ДПС у Запорізькій області (лист від 27.02.2026 №3008/5/08 01-04-08) надало інформацію, що Відповідачем сплачено орендну плату за земельну ділянку зареєстровану за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40, кадастровий номер 2310100000:04:033:0027 за 2025 рік 53 089,10 грн.;
Таким чином, сума заборгованості Відповідача з орендної плати за період 01.01.2025 по 31.12.2025 складає: 223 132,88грн. 53 089,10грн.=170 043,78 грн.
Отже, загальна сума заборгованості з орендної плати за період з 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2025 Відповідача за Договором оренди землі № 201704000100501 від 07.12.2017 року складає: 13 874,86 грн. (за 2021р.) + 184 468,32 грн. (2023р.) + 184 449,55 грн. (2024р.) + 170 043,78 грн.(2025р.) = 552 836,51 грн.; 552 836,51 грн. - 5 349,63 грн. (переплата за 2022р.) = 547 486,88 грн.
Договором на Відповідача покладено обов`язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельної ділянкою.
Разом з тим, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, у відповідача існує заборгованість з орендної плати за землю за період з 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2025 в сумі 547 486,88 грн.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів сплати заборгованості з орендних платежів за землю у вищевказаний період на суму 547 486,88 грн., у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди землі №201704000100501 від 07.12.2017 зі сплати орендної плати за земельну ділянку загальною площею 0,5861 га, кадастровий номер 2310100000:04:033:0027 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Каховська, 40, в розмірі 547 486,88 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).
Також у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини в вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
З огляду на викладене, враховуючи предмет та визначені прокурором підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 76-79, 86, 129, 130, 233, 236 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства Р Товариства з обмеженою відповідальністю Будіндустрія, ЛТД (вул. Перемоги, буд. 121, м. Запоріжжя, 69005; код ЄДРПОУ 32372553) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915) заборгованість за договором оренди землі №201704000100501 від 07.12.2017, за період з 01.01.2021 по 28.02.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2025, в розмірі 547 486 (п`ятсот сорок сім тисяч чотириста вісімдесят шість) грн. 88 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 6 569 (шість тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять) грн. 84 коп. Видати наказ після набрання рішенням чинності.
Повний текст рішення складено та підписано:15.06.2026.
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.