Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
212/7636/26
Номер документу
137409983
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №212/7636/26

1-кп/212/1204/26

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2026 року м. Кривий Ріг

Покровський районний суд міста Кривого Рогу у складі колегії суддів: ОСОБА_1 (головуючого), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_4 , в режимі відеоконференції: прокурора ОСОБА_5 , обвинуваченого ОСОБА_6 , захисниці обвинуваченого ОСОБА_7 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі дистанційного судового провадження в залі суду міста Кривого Рогу, кримінальне провадження по обвинуваченню:

ОСОБА_6 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Червонопартизанськ Луганської області, громадянина України, здобув повну загальну освіту, має на утриманні дитину 2012 року народження, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим Новопсковським РВ УДМС України у Луганській області 20 серпня 2015 року, несудимий та не є депутатом,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст.1111 КК України, відомості про які внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22026051000000293 від 30.04.2026 року,

В С Т А Н О В И Л А:

Формулювання обвинувачення визнане судом доведеним:

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України Конституції України.

Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.

Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 69, 72 та 73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно- територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Так, 27.04.2014 у м. Луганську видано т.зв. «Акт про проголошення державної самостійності Луганської народної республіки», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 т.зв. «загального обласного референдуму» на території Луганської області з питання визнання державної самостійності т.зв. «луганської народної республіки» (далі т.зв. «лнр») та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Луганської області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності т.зв. «лнр».

За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Луганської області всупереч законодавству України проведено т.зв. «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет т.зв. «лнр» на території Луганської області.

Надалі представниками самопроголошеної т.зв. «лнр», які контролюються окупаційною адміністрацією російської федерації (далі рф), з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т.зв. «органи державної влади лнр») та силові органи.

Так, на учасників органів силового блоку покладено обов`язки підтримки збройної агресії рф та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:

- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України у особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов`язків, обстрілів населених пунктів тощо;

- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку т.зв. «лнр» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Луганської області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення т.зв. «лнр»;

- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з`єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;

- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;

- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;

- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень т.зв. «лнр», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.

Водночас, на учасників органів політичного блоку покладено обов`язки підтримки збройної агресії рф та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:

- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації рф, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні рф самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Луганської області;

- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації рф та самопроголошених органів влади т.зв. «лнр»;

- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення т.зв. «лнр» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії рф проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням т.зв. «лнр» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;

- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами рф, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності т.зв. «лнр», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, та формування думки серед населення про законність власних дій;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку т.зв. «лнр» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників т.зв. «лнр» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.

При цьому, кожний учасник органів політичного та силового блоків т.зв. «лнр» (у т.ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії рф та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з`єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій рф на території Луганської області, які Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.

Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Луганської області з числа представників політичного блоку т.зв. «лнр» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій.

21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента рф з проханням визнати незалежність т.зв. «днр» та т.зв. «луганської народної республіки» (далі т.зв. «лнр»).

В цей же день президент рф скликав позачергове засідання ради безпеки рф, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності т.зв. «днр» та т.зв. «лнр».

Службові особи з числа вищого керівництва рф, які входять до складу ради безпеки рф, публічно підтримали звернення державної думи рф та заявили про необхідність визнання президентом рф незалежності т.зв. «днр» та т.зв. «лнр», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами ради безпеки рф було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян рф у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство рф.

Цього ж дня президент рф підписав указ про визнання незалежності т.зв. «днр» та т.зв. «лнр».

У подальшому президент рф, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф (далі по тексту зс рф) на територію України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об`єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє до теперішнього часу.

Встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як громадянин України, який згідно із ст. 65 Конституції України має обов`язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який у відповідності до частин 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, свідомо порушуючи свій конституційний обов`язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, добровільно погодився прийняти участь у бойових діях на боці ворога (держави-агресора) рф.

Так, 24.06.2021 у громадянина України ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.

25.06.2021 ОСОБА_6 , керуючись корисливим та ідеологічним мотивами, прибув до незаконно створеної на тимчасово окупованій території України т.зв. військової частини № НОМЕР_3 , за адресою: АДРЕСА_3 (GPS координати 48.578315, 39.293833), де уклав контракт про проходження військової служби у т.зв. «народній міліції лнр» строком 3 роки та був зарахований до списків особового складу незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території НОМЕР_4 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_3 т.зв. «народної міліції лнр» (далі т.зв. «нм лнр»), отримав військове звання «рядовий», призначений на посаду розвідника снайпера розвідувальної роти НОМЕР_4 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_3 т.зв. «нм лнр», отримав позивний « ОСОБА_8 » та забезпечений вогнепальною зброєю - АК-74, військовою формою одягу зразка зс рф, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту, тим самим здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.

З 25.06.2021 до кінця лютого 2022 року, більш точної дата та часу в ході досудового розслідування встановити не представилось можливим, ОСОБА_6 проходив службу на території місця постійної дислокації військової частини № НОМЕР_3 , за адресою: АДРЕСА_3 (GPS координати 48.578315, 39.293833).

До посадових обов`язків ОСОБА_6 входило несення караульної служби та виконання господарських нарядів на роботи на території військової частини.

З кінця лютого 2022 року, більш точної дати і часу в ході досудового розслідування не встановлена) до 06.03.2022 ОСОБА_6 у складі НОМЕР_4 окремої мотострілецької бригади так званої нм лнр приймав безпосередню участь у веденні бойових дій проти Сил оборони України в районі м. Рубіжне Луганської області.

Таким чином, ОСОБА_6 , вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону України № 1689-VII від 07.10.2014).

Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території - т.зв. «нм лнр», починаючи з 07.03.2022, діючи умисно, добровільно, за власною ініціативою продовжив проходження військової служби у складі розвідувальної роти НОМЕР_4 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_3 т.зв. «нм лнр».

З 07.03.2022 до 13.03.2022 ОСОБА_6 у складі НОМЕР_4 окремої мотострілецької бригади так званої нм лнр приймав безпосередню участь у веденні бойових дій проти Сил оборони України в районі м. Рубіжне Луганської області, де в ході вогневого зіткнення отримав поранення голови та був госпіталізований.

25.10.2022 ОСОБА_6 звільнився з військової служби у нм лнр у зв`язку із непридатністю за станом здоров`я.

08.10.2024 ОСОБА_6 добровільно за власною ініціативою, керуючись корисним та ідеологічним мотивом, перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_4 уклав контракт про проходження військової служби строком 1 рік, був зарахований до списків особового складу НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади зс рф, в/ч НОМЕР_6 , призначений на посаду оператора взводу управління НОМЕР_4 гаубичного дивізіону НОМЕР_5 ОМСБр зс рф та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка зс рф, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту.

З 08.10.2024 по 06.11.2024 ОСОБА_6 проходив підготовку на території

Військового полігону зс рф в районі АДРЕСА_5 (GPS координати 48.414863, 38.777568).

Після проходження військової підготовки, 09.11.2024 ОСОБА_6 переміщений на бойові позиції зс рф у м. Соледар Бахмутського району Донецької області, де приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України до 07.12.2025.

З 07.12.2025 по 28.12.2025 ОСОБА_6 проходив додаткову військову підготовку на полігоні зс рф «Олександрівський» в районі м. Олександрівськ Луганської області (GPS координати 48.597225, 39.182929).

Після проходження підготовки ОСОБА_6 у складі підрозділу переміщено на бойові позиції у м. Соледар Бахмутського району Донецької області.

З початку січня 2026 року, більш точної дати та часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, до 23.04.2026 ОСОБА_6 приймав безпосередню участь у веденні бойових дій проти Сил оборони України у Бахмутському районі Донецької області.

23.04.2026 ОСОБА_6 , приймаючи участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці ворога рф, виконуючи від невстановлених в ході досудового розслідування осіб наказ на штурм бойових позицій в районі с. Липівка Соледарської ТГ Бахмутського району Донецької області та в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних Сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність було припинено.

Під час проходження військової служби у вказаному збройному формуванні держави-агресора, грошове забезпечення ОСОБА_6 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 200 000 рублів рф на місяць.

Таким чином, ОСОБА_6 , вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: переході на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненим в умовах воєнного стану, а саме у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України (в редакції Закону України № 2113-IX від 03.03.2022).

Крім того, з 15.03.2022 громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи умисно, добровільно, за власною ініціативою, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, приймав участь в незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території України, з метою допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Так, з 15.03.2022 ОСОБА_6 продовжив проходження служби у складі розвідувальної роти НОМЕР_4 окремої мотострілецької бригади, в/ч НОМЕР_3 т.зв. «нм лнр» - незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території.

25.10.2022 ОСОБА_6 звільнився з військової служби у нм лнр у зв`язку із непридатністю за станом здоров`я.

08.10.2024 ОСОБА_6 добровільно за власною ініціативою, керуючись корисливим та ідеологічним мотивами, перебуваючи у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_4 уклав контракт про проходження військової служби строком 1 рік, був зарахований до списків особового складу НОМЕР_5 окремої мотострілецької бригади зс рф, в/ч НОМЕР_6 , призначений на посаду оператора взводу управління НОМЕР_4 гаубичного дивізіону НОМЕР_5 ОМСБр зс рф та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка зс рф, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту.

З 08.10.2024 по 06.11.2024 ОСОБА_6 проходив підготовку на території військового полігону зс рф в районі АДРЕСА_5 (GPS координати 48.414863, 38.777568).

Після проходження військової підготовки 09.11.2024 ОСОБА_6 переміщений на бойові позиції зс рф у м. Соледар Бахмутського району Донецької області, де приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України до 07.12.2025.

З 07.12.2025 по 28.12.2025 ОСОБА_6 проходив додаткову військову підготовку на полігоні зс рф «Олександрівський» в районі м. Олександрівськ Луганської області (GPS координати 48.597225, 39.182929).

Після проходження підготовки ОСОБА_6 у складі підрозділу зс рф переміщено на бойові позиції у м. Соледар Бахмутського району Донецької області.

З початку січня 2026 року (точна дата під час досудового розслідування не встановлена) до 23.04.2026 ОСОБА_6 приймав безпосередню участь у веденні бойових дій проти Сил оборони України у Бахмутському районі Донецької області.

23.04.2026 ОСОБА_6 , приймаючи участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці ворога рф, виконуючи від невстановлених в ході досудового розслідування осіб наказ на штурм бойових позицій в районі с. Липівка Соледарської ТГ Бахмутського району Донецької області та в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних Сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність було припинено.

Під час проходження військової служби у вказаному збройному формуванні держави-агресора, грошове забезпечення ОСОБА_6 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 200 000 рублів рф на місяць.

Таким чином, ОСОБА_6 , вчинив колабораційну діяльність, тобто у добровільній участі громадянина України в незаконних збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та в збройних формуваннях держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 1111 КК України.

В судовому засіданні ОСОБА_6 , свою вину у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2 ст. 111, ч. 7 ст. 1111 КК України визнав у повному обсязі, підтвердив обставини викладені в обвинувальному акті, щиро розкаявся у вчиненні кримінальних правопорушень. Пояснив, що є громадянином України, брав участь у незаконних військових формуваннях, проходив службу у військовій частині, що викликано матеріальними проблемами та необхідністю сплачувати аліменти. Воював проти Збройних сил України, але безпосередньої участі в контактних боях не брав. Отримував грошову винагороду. Просив суворо не карати.

Крім повного визнання обвинуваченим своєї вини у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, його вина підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, які містяться в матеріалах кримінального провадження, а саме інформацією з протоколів:

- огляду Інтернет ресурсу від 01.05.2026 року сайту "DIGEN". Інтернет ресурс вказує, що «85 я отдельная мотострелковая бригада», створена в 2023 році державою агресором на тимчасово окупованій території Луганської області, в якій приймав участь ОСОБА_6 (а.к.п. 38-42);

- огляду Інтернет ресурсу від 01.05.2026 року сайту "ІНФОРМ НАПАЛМ". Інтернет ресурс вказує, що НОМЕР_4 окрема мотострілкова бригада так званої народної міліції 2 Армійського Корпусу лнр, в/ч НОМЕР_3 базується у АДРЕСА_3 , сформована 01.11.2014 року в якій брав участь ОСОБА_6 (а.к.п. 43-45);

- пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 03.05.2026 року під час якого свідок ОСОБА_9 впізнав серед наданих фотографій особу, яку взято в полон 23.04.2026 року в районі села Липівка Соледарської ТГ Бахмутського району Донецької області і яким є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.к.п. 52-55);

- огляду Інтернет ресурсу від 03.05.2026 року сайту "Google Maps" за участю свідка ОСОБА_9 , який за допомогою курсору миші здійснив пошук та вказав на точку GPS координатами 48.782762, 37.874811, розташовану в районі села Липівка Соледарської ТГ Бахмутського району Донецької області і саме за цими координатами свідок взяв у полон ОСОБА_6 в ході огляду поля бою (а.к.п. 56-57)

- пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 03.05.2026 року під час якого свідок ОСОБА_10 впізнав серед наданих фотографій особу, яку взято в полон 23.04.2026 року в районі села Липівка Соледарської ТГ Бахмутського району Донецької області і яким є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.к.п. 62-65);

- огляду Інтернет ресурсу від 03.05.2026 року сайту " Google Maps " за участю свідка ОСОБА_10 , який за допомогою курсору миші здійснив пошук та вказав на точку GPS координатами 48.782762, 37.874811, розташовану в районі села Липівка Соледарської ТГ Бахмутського району Донецької області і саме за цими координатами свідок взяв у полон ОСОБА_6 в ході огляду поля бою (а.к.п. 66-67)

- протоколом огляду інтернет ресурсу від 11.05.2026 року, а саме за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою перевірки за базою недійсних документів паспорту громадянина України серія НОМЕР_7 , ресурс вказує, що документ серії НОМЕР_8 не дійсний, здійснено пошук за значенням ЕЛ 011597, ресурс вказує, що інформації про недійсність паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 не має (а.к.п. 94-96)

- проведення слідчого експерименту від 05.05.2026 року під час якого, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , показав відкритий «Google» карті місця несення ним військової служби у рядах так званих народної міліції луганської народної республіки та збройних сил російської федерації у період з 25.06.2021 року по 25.10.2022 року та з 08.10.2024 року по 23.04.2026 року (а.к.п.120-124).

Аналізуючи досліджені докази, суд дійшов висновку, що вони узгоджуються між собою, є належними та допустимими, а також послідовними та логічними і у своїй сукупності доводять винуватість ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень.

Таким чином, вислухавши показання обвинуваченого, які відповідають фактичним обставинам кримінального провадження та оцінивши у сукупності досліджені у кримінальному провадженні докази, суд прийшов до висновку, що вина обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень знайшла своє підтвердження у судовому засіданні, а його дії правильно кваліфіковані:

- за ч. 1 ст. 111 КК України, як державна зрада, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту;

- за ч. 2 ст. 111 КК України, як державна зрада, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України, що полягало в переході на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану;

- за ч. 7 ст. 1111 КК України, як колабораційна діяльність, а саме добровільна участь громадянина України в незаконних збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території та в збройних формуваннях держави-агресора.

При призначенні обвинуваченому ОСОБА_6 покарання, колегія суддів враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень, які згідно ст. 12 КК України є особливо тяжкими злочинами, а також враховує дані про особу обвинуваченого, який вчинив злочини проти основ національної безпеки України, раніше не судимий, за наркологічною допомогою не звертався, під динамічним спостереженням у лікаря-нарколога не перебуває, послуг з надання психіатричної допомоги у психіатричних закладах не отримував.

Обставинами, які пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 відповідно до ст. 66 КК України суд визнає активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.

Водночас суд не вбачає в діях обвинуваченого щирого каяття, оскільки останній протягом значного часу здійснював інкриміновані діяння не вчиняючи при цьому дій спрямованих на усунення заподіяної шкоди основам національної безпеки. Тож сам факт визнання ОСОБА_6 своєї вини не є достатньою підставою вважати наявною такої пом`якшувальної підстави, як щире каяття.

Згідно зі ст. 67 КК України обставин, що обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 судом не встановлено.

Наявність обставин, що пом`якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 , відсутність обставин, що обтяжують покарання, а також дані про особу обвинуваченого у своїй сукупності приводять суд до висновку про можливість призначення обвинуваченому ОСОБА_6 основного покарання у виді позбавлення волі з його реальним відбуттям та додаткових покарань в межах нижньої межі, встановленої в санкціях ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111 КК України та ч. 7 ст. 1111 КК України. Обґрунтованих підстав для застосування ст. ст. 69, 75, 76 КК України судом не встановлено.

При цьому на підставі ст. 70 КК України за сукупності кримінальних правопорушень ОСОБА_6 необхідно визначити остаточне покарання (основне і додаткове) шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Це покарання, виходячи з принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації, буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченого ОСОБА_6 та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, буде ефективним і дієвим з метою профілактики подальшої поведінки обвинуваченого.

Арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 14.05.2026 року із забороною відчуження на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 24025069), що належить на праві приватної власності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою забезпечення можливої конфіскації як виду покарання слід залишити до виконання вироку суду в частині конфіскації майна.

Процесуальні витрати відсутні, Цивільний позов не заявлено. Речові докази відсутні. Запобіжний захід не обирався.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 368-370, 373, 374 КПК України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

ОСОБА_6 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених частинами 1 та 2 статті 111, частини 7 статті 1111 КК України та призначити йому покарання:

- за ч. 1 ст. 111 КК України у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності;

- за ч. 2 ст. 111 КК України у виді 15 (п`ятнадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності;

- за ч. 7 ст. 1111 КК України у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 10 (десять) років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно призначити ОСОБА_6 покарання у виді 15 (п`ятнадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на 10 (десять) років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності.

Строк покарання обчислювати з моменту приведення вироку до виконання.

Строк додаткового покарання ОСОБА_6 у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід ОСОБА_6 не обирати.

Арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 14.05.2026 року із забороною відчуження на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер майна 24025069), що належить на праві приватної власності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою забезпечення можливої конфіскації як виду покарання залишити до виконання вироку суду в частині конфіскації майна.

Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду через Покровський районний суд міста Кривого Рогу протягом тридцяти днів з дня його проголошення, засудженим в той же строк з моменту отримання копії вироку.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити присутнім в судовому засіданні учасникам судового провадження та не пізніше наступного дня - надіслати іншим учасникам судового провадження, які не були присутніми в судовому засіданні.

Після проголошення вироку учасники судового провадження мають право ознайомитися з журналом судового засідання і подати на нього письмові зауваження.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_2

ОСОБА_3