Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №304/484/26
Провадження №2/932/2317/26
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРА
м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 57
веб-сайт: https://bs.dp.court.gov.ua
телефон приймальні судді -099 520 65 95
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без руху
15 червня 2026 року м. Дніпро
Суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Ярощук О.В., розглянувши матеріали ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Макіївської міської територіальної громади, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Ужгородського районного нотаріального округу Михалко В.П. про визнання права власності -
установила:
До Шевченківського районного суду міста Дніпра надійшла зазначена позовна заява.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі судом встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст 175-177 ЦПК України.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 176 ЦПК України у позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю майна.
Згідно п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22 грудня 1995 року, вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.
Відповідно до ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» на підтвердження оцінки майна складається звіт про оцінку майна (акт оцінки майна).
При відсутності достовірних даних, про ціну даного нерухомого майна, станом на час розгляду справи, позивачем щонайменше необхідно надати докази щодо ціни на майно.
В матеріалах справи міститься Довідка про відсутність нерухомості. Слід зазначити, що до Фонду державного майна України (далі Фонд) неодноразово звертаються юридичні та фізичні особи, правоохоронні та контролюючі органи щодо надання Довідок для цілей, не передбачених статтею 172 ПКУ, зокрема: визначення розміру збитків/ нанесеної шкоди; визначення вартості заставного майна; визначення вартості нерухомого майна юридичних осіб; визначення розміру судового збору; перевірки майнового стану державних службовців та/або заповнення декларацій; примусового відчуження земельних ділянок та інших об`єктів нерухомого майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; придбання за кошти субвенції житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, забезпечення житлом дітей сиріт, ветеранів та інших пільгових категорій громадян; тощо. Для більшості перелічених вище цілей оцінки чинним законодавством з оцінки майна передбачено визначення ринкової вартості. Звертаємо увагу, що оціночна вартість і ринкова вартість не є тотожними поняттями.
Оціночна вартість, що зазначається в Довідці, відноситься до неринкових видів вартості. Визначається така вартість шляхом використання встановленого алгоритму та набору даних. Ринкова вартість визначається суб`єктом оціночної діяльності (оцінювачем) у відповідності з вимогами Національних стандартів оцінки. Отже, нецільове використання Довідок не передбачене законом призводить до надмірного навантаження на інформаційно-телекомунікаційну систему Єдиної бази, додаткових фінансових витрат з боку держави, а використання їх за нецільовим призначенням може призводити до прийняття неправомірних/безпідставних рішень. Надання Фондом Довідок про оціночну вартість об`єкта нерухомості фізичним або юридичним особам чинним законодавством не передбачено.
Отже, позивачу для визначення правильної ціни позову необхідно надати докази на підтвердження вартості спірної квартири (грошова оцінка, тощо) на момент звернення з позовом до суду, на підставі яких можливо буде визначити ціну позову та правильно розрахувати суму судового збору, що підлягає сплаті або компенсації за рахунок державних асигнувань.
До позовної заяви позивачем доданий документ про сплату судового збору на суму 2662,40 грн.
Суд звертає увагу, що визначена позивачами ціна позову в розмірі 10,57 грн не відповідає дійсній вартості спірного майна.
Оскільки ціна позову підлягає уточненню, під час вирішення справи по суті суд, відповідно до вимог статті 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», зобов`язаний вирішити питання щодо розподілу судових витрат. У зв`язку з цим позивачам необхідно визначитися з належною ціною позову.
Суд зазначає, що визначення ціни позову є процесуальним обов`язком та правом саме позивача. Водночас на суд покладається обов`язок перевірити дійсну вартість майна, яке є предметом спору, а також вирішити питання щодо стягнення недоплаченої суми судового збору або повернення його надмірно сплаченої частини відповідно до фактичної ціни позову, попередньо визначеної позивачем.
Однак позовна заява не містить відомостей про вартість спірного майна та не визначає навіть орієнтовної ціни позову. За таких обставин суд позбавлений можливості встановити ціну позову та, відповідно, визначити належний розмір судового збору, що підлягає сплаті за розгляд позовної вимоги про визнання права власності на спірне майно.
Окрім того, суд звертає увагу, що зазначені позивачем адреси та засоби зв`язку відповідача Макіївської міської територіальної громади не є актуальними, оскільки територія міста Макіївка є тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позову без руху і надає позивачеві строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху, надавши позивачам час для усунення виявлених недоліків.
З врахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 175-177, 185 ЦПК України, суддя -
постановила:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Макіївської міської територіальної громади, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Ужгородського районного нотаріального округу Михалко В.П. про визнання права власності - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Інформацію щодо справи, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет - https://court.gov.ua/fair/sud4803/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням https://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Оксана ЯРОЩУК