Ухвала суду № 137405629, 15.06.2026, Перемишлянський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
449/606/26
Номер документу
137405629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 449/606/26

Категорія 138

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

15.06.2026 м.Перемишляни

cуддя Перемишлянського районного суду Львівської області Гуняк О.Я., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання незаконним затримання, -

в с т а н о в и в :

згідно ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2026 р., адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання незаконним затримання, скеровано в Перемишлянський районний суд Львівської області для розгляду за підсудністю, оскільки предметом спору є правомірність затримання позивача працівниками поліції, що мало місце 03.05.2024 р. в с.Нижні Ворота Закарпатської області.

Ухвалою Перемишлянського районного суду Львівської області від 04.05.2026 р., адміністративний позов ОСОБА_1 до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання незаконним затримання - залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

28.05.2026 р., на виконання вимог ухвали суду від 04.05.2026 р. про залишення позовної заяви без руху, позивачем подано до суду доповнення до позовної заяви про захист права, свобод та інтересів від 24.03.2026 р..

Дослідивши матеріали адміністративного позову, доповнення до позовної заяви про захист права, свобод та інтересів від 24.03.2026 р., суддя приходить до висновку, що такий слід залишити без руху, виходячи із наступних підстав.

Відповідно до вимог частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161,172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається із позовної заяви, заявлені позивачем у даній справі позовні вимоги і їх мотивація свідчать про те, що предметом позову у цій справі є дії суб`єкта владних повноважень під час затримання та бездіяльність щодо складання протоколу затримання, які пов`язані з виявленням ними обставин порушення правил військового обліку, що може свідчити про наявність складу адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.

Згідно вимог ч.2 ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб`єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб`єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Згідно з ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Частина 6 ст.161 КАС України зазначає, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Однак всупереч вищенаведеному, позивачем ні з позовною заявою, ні з поданим доповненням до позовної заяви від 28.05.2026 р., не подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та не надано доказів, які б підтверджували поважність причин пропуску ним строку звернення до адміністративного суду.

Згідно ч.ч.1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Стосовно покликання позивача на ч.3 ст.122 КАС України, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Ч.3 ст.122 КАС України, стосується обчислення строку, тобто початкової точки відліку, а не тривалості строку для справ за ч.1 ст.286 КАС України, якою передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Тривалість строку для справ за ч.1 ст.286 КАС України (10 днів) встановлена спеціальною нормою по відношенню до загальної норми ст.122 КАС України.

Позивач у позовній заяві просить визнати незаконним затримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Нижні Ворота Закарпатської області працівниками Мукачівського районного управління поліції ГУНП в Закарпатській області м.Мукачево, вул. Я.Мудрого, 8, а з позовом до суду звернувся 24.03.2026 р.

Стосовно прохальної частини заяви про звільнення позивача від сплати судового збору на підставі п.1 ст.133 КАС України, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У поданому доповненні до позовної заяви про захист права, свобод та інтересів від 28.05.2026 р., виходячи з положень п.1 ст.133 КАС України, враховуючи майновий стан сторони, позивач просить звільнити його ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від сплати судового збору.

Згідно п.8 ч.1 ст.4 КАС України, позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до ч.2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Згідно ч.1 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев`ятою статті 266 цього Кодексу.

Як вбачається із долученої до матеріалів справи довіреності серії НКК №776519 від 02.03.2026 р., Шеремета Олександр Петрович на підставі укладеного з повіреним усного договору доручення, цією довіреністю уповноважив Шеремету Петра Петровича бути його представником, зокрема в усіх судових установах України.

Відповідно до ч.1 ст.60 КАС України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.

Таким чином, слід зазначити, що представник за довіреністю діє від імені та в інтересах довірителя, а не від власного імені.

Слід наголосити, що представник не може бути позивачем у справі про захист прав іншої особи, він є лише процесуальним представником, що діє в межах повноважень визначених договором

Окрім цього, згідно вимог п.2 ч.5. ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Тому позивачу слід оформити позовну заяву відповідно до вимог ст.160 КАС України.

Згідно Постанови Верховного Суду від 18.03.2020 р. Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України зробленого в постанові від 13 грудня 2016 року (провадження № 21-1410а16), в якому зазначено таке: «У справах про оскарження постанов у справах про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, статей 2-4 Закону № 3674-VI позивач звільняється від сплати судового збору. КУпАП дає вичерпний перелік осіб, які можуть мати статус позивача у справах про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення і на цій підставі не повинні сплачувати судовий збір при зверненні до суду першої інстанції», вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.

Таким чином, відповідно до положень статей 3, 5 Закону № 3674-VI серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об`єктів оплати судовим збором.

Суд також звернув увагу, що з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Однак, всупереч вищенаведеному, в матеріалах справи відсутня квитанція про сплату судового збору у відповідному розмірі.

Враховуючи вищенаведене, позивачу необхідно сплатити судовий збір, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних, а саме - 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп..

Банківськими реквізитами для сплати судового збору є :

Отримувач: ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106; код отримувача:ЄДРПОУ 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Номер рахунку (IBAN): UA 908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Згідно ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищенаведене, позивачу необхідно усунути вищезазначені недоліки у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.ст.161,169 КАС України, -

постановив :

адміністративний позов ОСОБА_1 до Мукачівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про визнання незаконним затримання - залишити без руху.

Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

В разі не усунення недоліків позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.

Роз`яснити позивачу, що у разі неподання ним в зазначений строк заяви про поновлення пропущеного строку або у разі, якщо вказані ним підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Гуняк О.Я.