Постанова № 137397027, 15.06.2026, Краснокутський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
627/554/26
Номер документу
137397027
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 627/554/26

15.06.2026

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.06.2026 рокус-ще Краснокутськ

Суддя Краснокутського районного суду Харківської області Каліберда В.А., за участю секретаря судового засідання Коломієць Н.Д., прокурора Сологуб Е.С. (в режимі ВКЗ), особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с-ща Дублянка Краснокутського району Харківської області, українки, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , лікаря-терапевта терапевтичного відділення (члена позаштатної ВЛК) Комунального некомерційного підприємства «Краснокутська центральна районна лікарня» Краснокутської селищної ради, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №465 від 27 травня 2026 року, гр. ОСОБА_2 , яка є членом позаштатної військово-лікарської комісії та перебуває на посаді лікаря-терапевта терапевтичного відділення Комунального некомерційного підприємства «Краснокутська центральна районна лікарня» Краснокутської селищної ради, будучи згідно з п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 14.04.2026 13:39, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2025 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Оскільки дії ОСОБА_1 містять ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справу направлено для розгляду до суду.

У судовому засіданні прокурор в режимі відеоконференцзв`язкузазначила про наявність в діях правопорушника складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, призначити стягнення відповідно у межах санкції цієї статті.

У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 підтвердила обставини, описані в протоколі про адміністративне правопорушення, провину визнала, зазначила, що не подала своєчасно декларацію через сімейні обставини, умислу вчиняти правопорушення не мала.

Заслухавши пояснення учасників розгляду справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 254 КУпАП основним документом, призначеним для фіксації юридичного факту адміністративного правопорушення, є протокол про адміністративне правопорушення, який в свою чергу є найважливішим джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення. Протокол - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення, передбаченого КУпАП.

Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина перша статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Об`єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є суспільні відносини, пов`язані з корупцією.

Об`єктивна сторона правопорушення полягає у порушенні вимог фінансового контролю.

Суб`єктами вказаного правопорушення є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної військово-лікарської комісії, перебуваючи на посаді лікаря-терапевта терапевтичного відділення КНП «Краснокутська центральна районна лікарня» Краснокутської селищної ради, будучи згідно з п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 14.04.2026 року о 13:39 год, подала без поважних причин щорічну декларацію за 2025 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим не виконала вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 45 Закону № 1700-VII дія розділу VII цього Закону не поширюється на посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері охорони здоров`я (крім керівників закладів охорони здоров`я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня, голів членів лікарсько-консультативних комісій, медико-соціальних експертних комісій та військово-лікарських комісій).

Відповідно до п. 45-1 р. II Роз`яснень щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) Національного агентства з питань запобігання корупції від 13 листопада 2023 року № 4 (зі змінами та доповненнями) декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій/включені до Переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі військово-лікарських комісій (Перелік лікарів), згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії тощо, а також від строку перебування в складі відповідної комісії/у Переліку лікарів (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Згідно з п. 1.1 р.1 «Загальні положення» Статуту лікарні, який затверджений рішенням Краснокутської селищної ради від 06.02.2024, встановлено, що лікарня є закладом охорони здоров`я комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.

Згідно наказу директора КНП «Краснокутська центральна районна лікарня» Краснокутської районної ради №143-к від 21 липня 2020 року ОСОБА_3 з 28 липня 2020 року прийнято на посаду лікаря-терапевта приймального відділення; з 28 липня 2020 року прийнято на посаду терапевта денного стаціонару поліклінічного відділення на 0,5 посади за сумісництвом.

Згідно Витягу з наказу директора лікарні №211-к від 12.10.2020 ОСОБА_3 , лікаря-терапевта приймального відділення перевести на посаду лікаря терапевта терапевтичного відділення з 15 жовтня 2020 року; звільнити ОСОБА_3 , лікаря-терапевта денного стаціонару поліклінічного відділення на 0,5 ставки за сумісництвом з 13 жовтня 2020 року.

Згідно Витягу з наказу директора лікарні №212-к від 13.10.2020 прийняти ОСОБА_3 , лікаря-терапевта терапевтичного відділення на посаду лікаря терапевта приймального відділення на 0,5 ставки за сумісництвом з 15 жовтня 2020 року.

На підставі наказу №39-к від 28 лютого 2022 року звільнено ОСОБА_3 01 березня 2022 року з посади за сумісництвом лікаря-терапевта приймального відділення.

Згідно Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00058621393 від 26.05.2026, реєстратором Краснокутського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Богодухівському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харкова) внесено реєстрацію актового запису про шлюб від 18.06.2022 року, номер запису 83, згідно якого прізвище ОСОБА_3 після реєстрації шлюбу змінено на ОСОБА_4 .

Наказом директора Комунального некомерційного підприємства «Краснокутська центральна районна лікарня» Краснокутської селищної ради від 02 січня 2025 року № 24-од «Про організацію роботи військово-лікарської комісії на базі КНП «Краснокутська ЦРЛ» для проведення медичного огляду, що організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки» затверджено склад позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії на базі КНП «Краснокутська ЦРЛ», до якого членом комісії увійшла ОСОБА_1 , терапевт, лікар-спеціаліст «Внутрішні хвороби».

Згідно з ч. 7 ст. 45 Закону № 1700-VІІ суб`єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб`єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов`язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).

Дія цієї частини не поширюється на суб`єктів декларування з числа військовослужбовців: 1) які проходять військову службу на посадах міністрів, заступників міністрів, керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади та їх заступників, на інших посадах в апаратах міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів системи правосуддя або які відряджені на такі посади; 2) які входять до складу військово-лікарських комісій, лікарсько-льотних комісій або відряджені до них; 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів); 4) які здійснюють (беруть участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, у тому числі.

Згідно наказу директора КНП «Краснокутська ЦРЛ» від 28 січня 2026 року №19-од голові, заступнику, лікарям, секретарю та дублерам позаштатної військово-лікарської комісії КНП «Краснокутська ЦРЛ» до 31.03.2026 подати щорічну електронну декларацію з відповідною позначкою за 2025 звітний періоду порядку, визначеному законодавством. З даним наказом ознайомлені члени комісії, у тому числі ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 , яка перебуває у складі позаштатної військово-лікарської комісії, є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч 1 ст. 1 Закону № 1700-VІІ суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті З цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VІІ особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Так, ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №465 від 27.05.2026 року шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції 14.04.2026, 13:39 подала щорічну декларацію за 2025 рік. Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/eb5d0977-ff09-46cd-9905-b1d031f84726.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2025 рік, (яку відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VІІ повинна була подати до 01 квітня 2026 року) подала 14 квітня 2026 року, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

При цьому, умисел суб`єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VІІ, полягає в тому, що, маючи обов`язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.

Частиною 1 ст. 65-1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Поважних причин для несвоєчасного подання ОСОБА_1 вищевказаної декларації судом не встановлено.

Оцінивши в сукупності докази, які наявні в матеріалах справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення з долученими до нього документами, пояснення ОСОБА_1 , надані у судовому засіданні, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Вказані докази є узгодженими між собою, отримані у встановленому законом порядку та не викликають сумнівів у їх належності, допустимості та достовірності.

Отже, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,а саме - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що підтверджується матеріалами справи та не оспорюється ОСОБА_1 .

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, суддя вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції, встановленої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.

Згідно вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Тому, згідно вимог ст.40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 268 КУпАП, п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суд

У Х В А Л И В :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень, який перерахувати на наступні реквізити: Отримувач ГУК Харків обл/СТГ Краснокут/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.), номер рахунку UA778999980314030542000020613, Код класифікації доходів бюджету 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.

У разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Краснокутський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.

Суддя В. А. Каліберда