Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 766/1322/26
н/п 2-о/766/265/26
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2026 року м.Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого-судді Скрипнік Л.А.,
секретар судового засідання Бажанова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сулима Вадим Володимирович, законний предстаник малолітньої особи ОСОБА_2 , законний представник неповнолітньої особи Служба у справах дітей Білозерської селищної ради (військової адміністрації) Херсонського району Херсонської області, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні, про встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території України,-
встановив:
Описова частина Короткий зміст вимог. Стислий виклад позиції заявника та учасників справи ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сулима Вадим Володимирович, звернулась до суду з вказаною заявою в якій просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , та померла: ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: м. Армянськ, Автономна Республіка Крим, що на тимчасово окупованій території України. Заявник позбавлена можливості у встановленому законом порядку здійснити реєстрацію факту смерті ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки документи на підтвердження цих обставин відсутні у зв`язку з тим що факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, де ї був зареєстрований, проте відповідно до такого документу вона позбавлена можливості зідйснити реєстрацію через огани РАЦС оскільки він є незаконним , що унеможливлює отримання заявником свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України. Інші процесуальні дії у справі Ухвалою судді Херсонського міського суду Херсонської області від 05.02.2026 року відкрито окреме провадження у вказаній справі. Пояснення учасників справи. В останнє судове засідання заявник не з`явилась, надала свої повноваження представнику , який в свою чергу подав заяву про розгляд справи без їх участі , заявлені вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити. В процесі розгляду справи судом законгний представник завниці, його адвокат а такод предчставник органу опіки та піклування вважали за доцільне задовольнити розглядувану заяву як таку, що є в інтересах неповнолітньої дитини.
Представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеси), як заінтересована особа, в судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи. Виходячи з наведеного, а також положень ч. 3 ст. 211 Цивільного процесуального кодексу України(даліЦПК України), суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності сторін. У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247ЦПК України фіксуваннясудового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи. Мотивувальна частина Фактичні обставини, встановлені судом Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у них докази та надавши їм оцінку, вважає, що заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сулима Вадим Володимирович підлягає задоволенню виходячи з наступного. Пунктом 5 ч. 2ст. 293ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315ЦПК України судрозглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 17 квітня 1918 року серії НОМЕР_1 . Свої вимоги позивач обґрунтовує тим що, у разі відсутності у неї документу про смерть зразка, встановленого в Україні , у заявника відсутня можливість отримати свідоцтво про смерть на території України. Враховуючи те що факт смерті відбувся в м. Армянськ, Автономна Республіка Крим, що на тимчасово окупованій території України , заявник вважає за необхідне встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , та померла : ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: м. Армянськ, Автономна Республіка Крим, що є тимчасово окупованою територією України, для того щоб мати можливість отримати свідоцтво про смерть на території України.
Судом досліджено копію свідоцтва про смерть від 09.01.2024 ркоу виданого так званим " НОМЕР_2 Армянский городской отдел записи актов гражданского состояния Департамента записи актов гражданского состояния Министерство юстиции Республики Крым" згідно якого вказано про смерть ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця України, Херсонської області,Білозерського району, сел. Білозерка, смерть настала ІНФОРМАЦІЯ_5 , яке виадно окупаційною владою на тимчасово окупованій території та не ствоює жодних правових наслідків.
Разом із тим, частиною 3 ст. 9 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-який документ виданий органами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Однак під час вирішення питання щодо оцінки доказів у цій справі суд вважає за необхідне взяти до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно дост. 17 ЗУ "Провиконання рішеньта застосуванняпрактики Європейськогосуду зправ людини" є джерелом права в України. В справах "Loiziddo v. Turkey", "Cyprus v. Turkey", "Mozer v. The Republic of Moldova and Russia", "Iliascu and Others v. Moldova and Russia", ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду ООН у справі Намібії, Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони. Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 року "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії", який був наданий на запит Ради Безпеки ООН, у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток, викладений у п. 125 Консультативного висновку, полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", Європейський суд з прав людини зокрема зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Про необхідність врахування актів органів влади з окупованих територій Європейським судом з прав людини у п. 45 рішення по справі «Луізіду проти Туреччини» від 18.12.1996 року (заява №15318/89) була викладена правова позиція, що при аналогічних обставинах щодо відсутності ефективного державного контролю Кіпру за такими територіями, міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей і дій, які звідти походять, наприклад актів реєстрації народження, смерті і шлюбу, наслідки яких можуть ігноруватися лише на шкоду мешканців тієї чи іншої території. Відповідно до роз`яснень наданих в п.13постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. У відповідності зі ст. 9 ЗУ "Продержавну реєстраціюактів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Згідно з п.2 ч. 1ст. 17 ЗУ "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану зокрема на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час. Відповідно до пункту 5.1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року за №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затвердженанаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 року №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Згідно роз`яснень наданих в п. 18 Постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Беручи до уваги обставини справи, досліджені докази, суд приходить до висновку про те, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню. Відповідно до ч. 4ст. 317ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню і є підставою для видачі свідоцтва про смерть. На підставі викладеного, керуючись ст. ст.4,259,263,265,293,315 ЦПК України, суд-
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Сулима Вадим Володимирович, законний предстаник малолітньої особи ОСОБА_2 , законний представник неповнолітньої особи Служба у справах дітей Білозерської селищної ради (військової адміністрації) Херсонського району Херсонської області, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні, про встановлення факту смерті особи, яка померла на тимчасово окупованій території України - задовольнити . Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Херсонська область, Білозерський район, сел. Білозерка, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: м. Армянськ, Автономна Республіка Крим, що на тимчасово окупованій території України. Рішення суду підлягає негайному виконанню. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса проживання : АДРЕСА_1 ; РНОКПП: відсутній
Законний представник неповнолітньої заявниці: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дреса проживання : АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_3 ;
Законний представник неповнолітньої заявниці: Служба у справах дітей Білозерської селищної ради Херсонського району Херсонської області : 75000, Херсонська обл., Херсонський р-н., смт. Білозерка, вул. Свободи, 87, ЄДРПОУ 04401368;
Заінтересована особа : Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), ЄДРПОУ 04060246, місцезнаходження: 73025, м. Херсон, вул. Торгова, буд.24.
СуддяЛ. А. Скрипнік