Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/3649/26
РІШЕННЯ
іменем України
15 червня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Драновського Я.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся із заявою про призначення дострокової пенсії за віком, однак пенсійним органом протиправно відмовлено у призначенні пенсії.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити, зазначає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Позивач подав відповідь на відзив, де вказує про обґрунтованість позовних вимог та безпідставність тверджень відповідача.
Ухвалою суду залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як другого відповідача по справі №560/3649/26.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало відзив, у якому позов не визнає. Зазначає, що оскаржуваним рішенням позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
14.07.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-ІV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.07.2025 №221650004738 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.
Згідно поданих документів та даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, страховий стаж становить 22 роки 09 місяців 16 днів.
До страхового стажу позивача не зараховано період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 02.11.1987 в ТОВ «ДІБРОВА» з 06.04.2001 по 05.11.2001, оскільки відсутні відомості про роботу в реєстрі застрахованих осіб.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд звертає увагу на таке.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 8 Закону №1058-ІV встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Водночас, статтею 115 Закону №1058-IV визначено пенсійне забезпечення окремих категорій громадян.
Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, з поміж інших, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Абзацами тринадцятим - вісімнадцятим підпункту 6 пункту 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що документами, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв`язку з військовою агресією російської федерації є:
документи про проходження військової служби (служби);
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією російської федерації;
посвідчення учасника бойових дій;
особам, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19 (з числа резервістів, військовозобов`язаних, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), 20, 21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту":
посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією російської федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов`язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням, копія якого є в матеріалах справи.
Позивач заявляє позовні вимоги про зарахування в пільговому обчисленні до страхового стажу наступних періодів: 27.03.2022 - 17.06.2022, 23.06.2022 - 11.08.2022, 08.10.2022 - 24.12.2022, 13.01.2025 - 19.02.2025, 03.03.2025 - 06.03.2025, 11.03.2025 - 30.03.2025, 01.04.2025 - 06.04.2025, окреслюючи їх як періоди участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 від 14.06.2025 №4353.
Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (далі - Положення №530).
Пунктом 1.1. Положення №530 визначено, що цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу), один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час.
Статтею 17-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" також передбачено, що порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв постанову №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Порядок №393), пунктом 3 якого встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зараховується на пільгових умовах: особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Варто зауважити, що пункт 3 Порядку №393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 №119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 19.06.2025 у справі №360/665/24.
Зазначена постанова сформульована з урахуванням уже зміненої редакції пункту 3 Порядку №393, коли пільгове обчислення «один місяць служби за три» прямо віднесене лише до визначення розміру пенсії, а не до набуття права на неї.
Суд також зазначає, що вислуга років і страховий стаж є різними за правовою природою категоріями. Вислуга років застосовується у межах спеціального пенсійного законодавства та відображає тривалість проходження служби незалежно від факту та розміру сплати страхових внесків, тоді як страховий стаж є елементом солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та обчислюється виключно за правилами, прямо визначеними Законом №1058-IV. Саме цей Закон встановлює вичерпні умови, порядок і критерії обчислення страхового стажу, що є підставою для призначення пенсій у солідарній системі.
Перенесення правил обчислення вислуги років на правила обчислення страхового стажу означало б змішування різних правових режимів та фактичну зміну законодавчо визначеного порядку формування страхового стажу.
Висновки аналогічного характеру містяться у постанові Верховного Суду від 19 березня 2026 року у справі №200/8094/24.
Також суд звертає увагу на те, що у позовній заяві позивач також просить зарахувати до його страхового стажу період роботи у радгоспі "Хмельницький", "Хмельницький плодоовощпром" с. Стуфчинці згідно із наданою архівною довідкою.
Разом з тим, зі змісту оскаржуваного рішення не вбачається будь - якої інформації щодо не зарахування вказаного періоду роботи позивача.
При цьому, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило суду про те, що після звернення до суду із цим позовом, 16.03.2026 позивач повторно звернувся за призначенням дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV.
Повторне звернення позивача розглядалося за принципом екстериторіальності спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
За результатами повторного розгляду документів загальний страховий стаж ОСОБА_1 становив 23 роки 05 місяців 16 днів.
У зв`язку з чим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення №221650004738 від 24.03.2026 про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058-IV, у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 КАС України право змінити предмет або підстави позову належить виключно позивачу. Суд не наділений повноваженнями ініціювати такі зміни.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою і в межах позовних вимог. Кожна особа вільно розпоряджається своїми вимогами щодо предмета спору. Згідно з ч. 1 ст. 47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п`ять днів до першого судового засідання (у спрощеному провадженні).
Суд звертає увагу на те, що в цьому випадку неможливо застосувати положення ч. 2 ст. 9 КАС України щодо права суду вийти за межі позовних вимог. Як свідчить стала практика Верховного Суду, вихід за межі позовних вимог можливий лише у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав у межах заявленого предмета спору (наприклад, застосування іншого способу відновлення права щодо того самого оскаржуваного акта). Вихід за межі позовних вимог не означає права суду самостійно змінити об`єкт судового дослідження.
Зважаючи на це в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул.Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29005 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл.Соборна, 3, м. Слов`янськ, Краматорський р-н, Донецька обл., 84122 , код ЄДРПОУ - 13486010)
Головуючий суддя Я.В. Драновський