Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/752/26
РІШЕННЯ
іменем України
15 червня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області, в якому просить_
- визнати протиправним рішення управління Державної міграційної служби України в Хмельницької області №68011300026719 від 16 грудня 2025 року про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання особі без громадянства ОСОБА_1
- зобов`язати управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій видати посвідку на тимчасове проживання особі без громадянства ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Управління ДМС України в Хмельницькій області про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання є протиправним, оскільки після визнання його особою без громадянства він має право на отримання відповідного документа, а відмова відповідача порушує його право на законне проживання та належне документування в Україні.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що рішення про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання прийнято правомірно та відповідно до вимог законодавства, оскільки під час розгляду заяви позивача були встановлені передбачені підпунктом 10 пункту 61 Порядку №322 підстави для відмови, а саме виявлено факти невиконання ним рішень суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або наявність інших майнових зобов`язань перед державою чи іншими особами. Відповідач наголошує, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, якщо виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою та вважає, що оскаржуване рішення прийнято в межах наданих повноважень і підстав для задоволення позову немає.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначає, що доводи відповідача не спростовують порушення його прав, оскільки після визнання особою без громадянства держава повинна забезпечити його документом, який посвідчує особу та підтверджує правовий статус, тоді як відмова у видачі посвідки на тимчасове проживання фактично позбавляє його можливості реалізувати мету процедури визнання особою без громадянства.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Темиртау, Казахстан. 01 грудня 2024р. звернувся до Хмельницького відділу управління ДМС України у Хмельницькій області з заявою про визнання особою без громадянства.
01.12.2025 ДМС України прийнято рішення №0080171500104991 про визнання позивача особою без громадянства.
15.12.2025 позивач звернувя до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання, в зв`язку з визнанням його особою без громадянства.
Рішенням від 16.12.2025 №68011300026719 позивачу було відмовлено в оформлені посвідки на тимчасове проживання в Україні на підставі підпункту 10 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, відкликання, переселання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322, а саме : виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім примусовим поверненням чи примусовим видворенням за межі України або реадмісією, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в`їзду в Україну.
Відповідно до відомостей Єдиного реєстру боржників стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні 52 записи про стягнення.
Вважаючи рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання протиправним, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частина друга статті 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 26 Конституції України передбачено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні та порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України, на час прийняття рішення про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання, визначався та встановлювався Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22 вересня 2011 року № 3773-VI (далі - Закон № 3773-VI).
Пунктом 18 частини першої статті 1 Закону № 3773-VI визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 4 Закону № 3773-VI іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - дванадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.
Згідно з частиною чотирнадцятою статті 5 Закону № 3773-VI підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною чотирнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування. Якщо шлюб між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства було укладено за межами України відповідно до права іноземної держави, дійсність такого шлюбу визначається згідно із Законом України "Про міжнародне приватне право".
Постановою Кабінету Міністрів України № 322 від 25 квітня 2018 року затверджено порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок № 322).
Відповідно до пунктів 1, 4 Порядок № 322 посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні, посвідка видається строком на один рік, крім випадків, визначених цим пунктом.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 322 посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України та які: Посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають/проживають на території України та які: досягли 16-річного віку або не досягли 16-річного віку, але самостійно прибули в Україну з метою навчання, - на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто; не досягли 16-річного віку або визнані обмежено дієздатними чи недієздатними, - на підставі заяв-анкет осіб, зазначених у частинах другій - тринадцятій, дев`ятнадцятій і двадцять четвертій статті 4 Закону України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, до яких вони прибули з метою возз`єднання сім`ї.
Пунктом 16 Порядку № 322 передбачено, що документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб`єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Відповідно до пункту 19 Порядку № 322 у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж протягом останнього дня строку її дії. Якщо до закінчення строку дії посвідки лишилося менш як 15 робочих днів, подання документів для її обміну здійснюється лише до територіального органу/територіального підрозділу ДМС. При цьому територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС здійснюється в установленому законодавством порядку продовження строку тимчасового проживання іноземця або особи без громадянства на період, необхідний для розгляду такої заяви. Посвідка, що підлягає обміну, після приймання документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 322 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті. У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, або у разі порушення іноземцем або особою без громадянства строків, визначених пунктами 17 і 19 цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта приймає рішення про залишення заяви-анкети без руху та негайно (за можливості) вручає під розписку іноземцю або особі без громадянства, або законному представнику повідомлення про залишення заяви-анкети про оформлення посвідки без руху із зазначенням виявлених недоліків з посиланням на порушені вимоги законодавства. Іноземець або особа без громадянства мають право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими їх заява-анкета про оформлення посвідки була залишена без руху, за умови дотримання строків, визначених пунктами 17 і 19 цього Порядку.
Перелік документів, необхідних для здійснення обміну посвідки на тимчасове проживання в Україні зазначений у пунктах 32, 33, 39 Порядку № 322.
Відповідно до пункту 61 Порядку № 322 територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли:
1) іноземець або особа без громадянства мають посвідку чи посвідку на постійне проживання (крім випадків обміну посвідки), посвідчення біженця чи посвідчення особи, якій надано додатковий захист, які є дійсними на день звернення;
2) іноземець або особа без громадянства перебувають на території України з порушенням встановленого строку перебування або щодо них діє невиконане рішення уповноваженого державного органу про примусове повернення, примусове видворення або заборону в`їзду.
Цей підпункт не застосовується до осіб, визнаних відповідно до статті 6-1 Закону України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства особами без громадянства;
3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію;
4) встановлено належність особи до громадянства України;
5) за видачею посвідки звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень для її отримання;
6) іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17-19 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки;
7) отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, чи іноземець або особа без громадянства вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку з учиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином;
8) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований чи не відповідає встановленому зразку, чи належить іншій особі, чи строк його дії закінчився;
9) встановлено факт подання іноземцем або особою без громадянства завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів або встановлено факт визнання недійсною відповідно до вимог пункту 72 цього Порядку посвідки, яка подана для оформлення у порядку обміну;
10) виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім примусовим поверненням чи примусовим видворенням за межі України або реадмісією, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в`їзду в Україну;
11) в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що рішенням від 16.12.2025 №68011300026719 позивачу було відмовлено в оформлені посвідки на тимчасове проживання в Україні на підставі підпункту 10 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, відкликання, переселання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №322, а саме : виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов`язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов`язані з попереднім примусовим поверненням чи примусовим видворенням за межі України або реадмісією, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в`їзду в Україну.
З аналізу положень підпункту 10 пункту 61 Порядку № 322 слідує, що підставою для відмови у видачі посвідки на тимчасове проживання може бути лише факт невиконання рішення суду чи державних органів про накладення стягнення.
Тобто, під час розгляду заяви позивача міграційний орган мав встановити не лише факт наявності адміністративного стягнення, а й переконатися у тому, що заявник не виконує (не погашає) відповідне адміністративне стягнення у встановленому порядку.
Судом встановлено, що відповідно до відомостей Автоматизованої системи виконавчого провадження щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні 52 виконавчі провадження. Із них виконавчі провадження №53435396, №55122312, №55604098, №56041700, №56252905, №56254188, №56357329, №58326316, №58412325, №58413161, №59282440, №59733750, №59761669, №60463788, №61247139, №61266942, №61729897, №61729957, №61731951, №63228535, №64142465, №65155329, №65155486, №65175661, №65175761, №69912684, №70159493, №70159636, №70164567, №70831970, №70836864, №70867954, №71008427, №71021357, №71021469, №71604001, №71779909, №71780079, №71780200, №71787982, №72221465, №72604555, №72765311, №73156279, №73179542, №73548899, №75921892, №76345128, №76425334, №76785609, №76785679, №76801048, №77582033, №79330375, №79426128, №80115712, №80117383 та №80119709 мають статус «завершено». Водночас виконавче провадження №80118290, відкрите 29.01.2026, станом на дату отримання інформації має статус «відкрито».
Суд зазначає, що витяг з Єдиного реєстру боржників наданий відповідачем не є беззаперечним доказом невиконання позивачем рішення органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення.
Хоча Порядком № 322 не передбачено проведення перевірки інформації, отриманої в Єдиному реєстрі боржників, але і не зазначено того, яка саме інформація є доказом того, що заявник ухиляється від виконання певних рішень.
У цьому випадку, в матеріалах справи відсутні докази про вчинення відповідачем дій щодо з`ясування достовірності та актуальності зазначених у витягу даних на момент прийняття оспорюваного рішення, зокрема, шляхом відібрання пояснень у позивача щодо існування невиконаних рішень органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, у відповідь на які позивач міг би надати пояснення щодо добровільної сплати.
За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідачем на момент відмови позивачу у видачі тимчасової посвідки на проживання не доведено наявності передбачених підпунктом 10 пункту 61 Порядку №322 підстав, а тому рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 16.12.2025 №68011300026719 є протиправним та підлягає скасуванню.
Водночас суд зазначає, що вирішення питання щодо оформлення та видачі посвідки на тимчасове проживання належить до дискреційних повноважень відповідача, який під час розгляду заяви зобов`язаний перевірити наявність усіх передбачених законодавством підстав для її оформлення або відмови в оформленні.
З огляду на це належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.12.2025 про оформлення посвідки на тимчасове проживання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні, та прийняти відповідне рішення.
У відповідності до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправним рішення управління Державної міграційної служби України в Хмельницької області від 16.12.2025 №68011300026719 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання особі без громадянства ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.12.2025 про оформлення посвідки на тимчасове проживання з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні, та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1331 (одна тисяча триста тридцять одна) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87, м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя П.І. Салюк