Ухвала суду № 137388425, 15.06.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
520/15292/26
Номер документу
137388425
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

15 червня 2026 року Справа № 520/15292/26

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши адміністративний позов та додані до нього документи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_2 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії та бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у ненарахуванні і невиплаті ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди у розмірі 30000,00грн. та 70000,00грн., тобто у розмірі підвищеному до 100000,00грн., передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також за період його стаціонарного лікування у зв`язку із травмами, отриманими ним під час захисту Батьківщини, а саме: за наступні періоди: (з урахуванням виплачених сумі:

з 01.02.2024 по 13.02.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 21.02.2024 по 29.02.2024 (стаціонарне лікування після травми 21.02.2024);

з 01.03.2024 по 06.03.2024 (стаціонарне лікування після травми 21.02.2024);

з 07.03.2024 по 11.03.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 28.03.2024 по 31.03.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 01.04.2024 по 28.04.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 29.04.2024 по 30.04.2024 (стаціонарне лікування після травми 28.04.2024);

з 01.05.2024 по 12.05.2024 (стаціонарне лікування після травми 28.04.2024);

з 14.05.2024 по 28.05.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 01.08.2024 по 31.08.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 01.09.2024 по 02.09.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 07.09.2024 по 12.09.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 22.09.2024 по 30.09.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 12.09.2024 по 18.09.2024 (стаціонарне лікування після травми 12.09.2024);

з 01.10.2024 по 08.10.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 14.10.2024 по 23.10.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 26.10.2024 по 30.10.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 31.10.2024 (стаціонарне лікування після травми 30.10.2024);

з 01.11.2024 по 04.11.2024 (стаціонарне лікування після травми 30.10.2024).

- зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 суму додаткової грошової винагороди у розмірі 30000,00грн. та 70000,00грн., тобто у розмірі, підвищеному до 100000,00грн., передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також за період його стаціонарного лікування у зв`язку із травмами, отриманими ним під час захисту Батьківщини, а саме: за наступні періоди: (з урахуванням виплачених сум):

з 01.02.2024 по 13.02.2024 (безпосередня участь у заходах).

з 21.02.2024 по 29.02.2024 (стаціонарне лікування після травми 21.02.2024);

з 01.03.2024 по 06.03.2024 (стаціонарне лікування після травми 21.02.2024);

з 07.03.2024 по 11.03.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 28.03.2024 по 31.03.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 01.04.2024 по 28.04.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 29.04.2024 по 30.04.2024 (стаціонарне лікування після травми 28.04.2024);

з 01.05.2024 по 12.05.2024 (стаціонарне лікування після травми 28.04.2024);

з 14.05.2024 по 28.05.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 01.08.2024 по 31.08.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 01.09.2024 по 02.09.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 07.09.2024 по 12.09.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 22.09.2024 по 30.09.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 12.09.2024 по 18.09.2024 (стаціонарне лікування після травми 12.09.2024);

з 01.10.2024 по 08.10.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 14.10.2024 по 23.10.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 26.10.2024 по 30.10.2024 (безпосередня участь у заходах);

з 31.10.2024 (стаціонарне лікування після травми 30.10.2024);

з 01.11.2024 по 04.11.2024 (стаціонарне лікування після травми 30.10.2024).

Дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, суддя дійшов висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху, керуючись наступним.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до ч. 1, абз.1 ч.2, ч.5 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого частини 1 статті 122 КАС України або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.2 ст.233 КЗпП України (в редакції, чинній станом на 09.07.2021 року), у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.233 КЗпП України (в чинній редакції), працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті. Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).

Вищезазначені зміни до КЗпП України внесені Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин №2352-ІХ від 09.07.2022р., який набрав чинності 19.07.2022р.

Таким чином спірні правовідносини в цій справі склалися на час чинності редакції КЗпП України, яка передбачала встановлення тримісячного строку для звернення до суду.

Відповідно до п. 1 глави XIX Прикінцеві положення КЗпП України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236 дію карантину через COVID-19 продовжено до 30 червня 2023 року та після цього карантинні обмеження не продовжувалися та були скасовані в Україні 30.06.2023 року.

Зі змісту позовної заяви встановлено, що позивач просить суд зобов`язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати і виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 суму додаткової грошової винагороди у розмірі 30000,00грн. та 70000,00грн., тобто у розмірі, підвищеному до 100000,00грн., передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" за період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також за період його стаціонарного лікування у зв`язку із травмами, отриманими ним під час захисту Батьківщини, а саме: за періоди з 01.02.2024 по 04.11.2024, при цьому позивач звернувся з позовом до суду 08.06.2026р., тобто з порушенням тримісячного строку звернення до суду та пропущений строк звернення з позовом, в даному випадку є значним.

Таким чином, позивачем пропущений строк звернення до суду.

Поновлення встановленого процесуальним законом строку для подання позовної заяви здійснюється судом у виняткових, особливих випадках й лише за наявності обставин об`єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права на звернення до суду із позовом.

Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення причин їх недотримання - вони повинні бути поважними, реальними або, непереборними і об`єктивно нездоланними на час перебігу строків звернення до суду.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі № 9901/32/20 дійшла висновку, що інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб`єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв`язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб`єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов`язані вони з готуванням до звернення до суду тощо.

Причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам:

1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк;

2) це обставина, яка виникла об`єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк;

3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено;

4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

В обґрунтування причин пропуску позивачем строку звернення до суду представник позивача вказав, що ОСОБА_1 , є військовослужбовцем, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації, призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 18.04.2023 року. З 30.06.2023 року і по теперішній час позивач проходить військову службу у складі Військової частини НОМЕР_2 .

При цьому, матеріали справи не містять доказів того, що позивач по теперішній час проходить військову службу у складі Військової частини НОМЕР_2 .

Відповідно до пункту частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу десятиденного строку для усунення недоліків шляхом надання до суду обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з відповідними доказами, які підтверджують вказані обставини або надати докази того, що строк звернення до суду не пропущено.

Керуючись статтями 160,161,169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву - залишити без руху.

Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання ухвали.

Повідомити позивачу про можливість виправлення недоліків позовної заяви шляхом подачі до суду:

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з відповідними доказами, які підтверджують вказані обставини або надати докази того, що строк звернення до суду не пропущено.

Роз`яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Рубан В.В.