Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/843/25
15 червня 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну сторони її правонаступником в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, у формі повідомлення від 06.11.2024 №07/815-05, щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дитини;
зобов`язати Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації призначити та виплатити допомогу при народженні дитини у порядку та розмірі встановлених статтею 12 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.03.2025 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2026 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.03.2025 у справі №500/843/25 скасовано та позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації у формі повідомлення від 06.11.2024 №07/815-05 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги при народженні дитини.
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порядку та розмірі, що встановлені статтею 12 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми".
10.06.2026 до суду від представника позивача надійшла заява про заміну сторони її правонаступником, в якій остання просить замінити боржника Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації на Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (код ЄДРПОУ 14035769, адреса: 46001, м.Тернопіль, Майдан Волі, 3).
Вирішуючи подану заяву, суд виходить з наступного.
Так, відповідно внесених до Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 №2811-ХІІ змін, з 01.07.2025 допомога при народженні дитини призначається і виплачується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з ч.1 та ч.4 ст.379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Таким чином, процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається па орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Тобто, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Таким чином, як зазначалося судом вище з 01.07.2025 функції щодо призначення та виплати допомоги при народженні дитини здійснюється не органами соціального захисту населення, а територіальними органами Пенсійного фонду України.
Отже, Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації втратило повноваження державного органу, який відповідно до законодавства України виконує функції щодо призначення та виплати допомоги при народженні дитини, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов`язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов`язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки такі повноваження передано, у даному випадку, до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Тобто, з цього моменту відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Отже, підставою для заміни боржника є перехід її прав і обов`язків до іншої юридичної особи.
15.06.2026 Тернопільським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі №500/843/25, боржником у якому зазначено - Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (місцезнаходження: вул. Кривоноса, 10, м. Тернопіль, 46027, код ЄДРПОУ 03195518).
Згідно з ч.1 та ч.4 ст.379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що слід замінити боржника у виконавчому листі, виданому Тернопільським окружним адміністративним судом 15.06.2026, з Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації, на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Керуючись статтями 52, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про заміну сторони її правонаступником від 10.06.2026 задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі, виданому Тернопільським окружним адміністративним судом 15.06.2026, з Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ:14035769).
Дана ухвала є невід`ємною частиною виконавчого листа, виданого Тернопільським окружним адміністративним судом 15.06.2026 у справі №500/843/25
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 15 червня 2026 року.
Головуючий суддя Баб`юк П.М.