Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 458/410/26
3/458/171/2026
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.06.2026 м.Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Турка матеріали справи, які надійшли з відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , громадянин України,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.130 КУпАП, -
в с т а н о в и в:
20.04.2026 о 20:53 год по вул. Центральна, с. Нижня Яблунька, Самбірський район, Львівська область водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
20.04.2026 о 21:58 год по вул. Заребро, 1, с. Нижня Яблунька, Самбірський район, Львівська область водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на нагрудні відеокамери поліцейських MOTOROLA 905801, 906347. Від керування транспортним засобом відсторонений.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постановою суду від 15.06.2026 об`єднано в одне провадження справи № 458/410/26 (провадження 3/458/171/2026) та № 458/411/26 (провадження № 3/458/172/2025), про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Об`єднаному провадженню присвоєно номер справи № 458/410/26 (провадження № 3/458/171/2026).
У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 повторно не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом скерування судових повісток на адресу, що вказана в протоколі про адміністративне правопорушення (на судові засідання, призначені на 25.05.2026 та 15.06.2026). Конверти з повістками про виклик до суду на 25.05.2026, 15.06.2026 повернулися до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Причини неявки не повідомив. Клопотання про відкладення розгляду справи не подавав.
Враховуючи те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 достовірно знав, про складення щодо нього протоколів про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП, а тому зобов`язаний з розумним інтервалом часу сам цікавитися провадженням у справі, при цьому, він не позбавлений можливості отримати інформацію про рух справи на офіційному вебпорталі судової влади України.
З огляду на те, що чинний КУпАП не передбачає обов`язкової участі під час розгляду справи особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, тому суд вважає за можливе розглянути справу без його участі.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень та його вина у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, підтверджуються матеріалами справи:
- даними протоколів про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 645971 від 20.04.2026 та серії ЕПР1 № 646018 від 20.04.2026, згідно яких ОСОБА_1 щоразу порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 20.04.2026, який складений інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області лейтенантом поліції Копитчак А.І., згідно якого огляд проведений у зв`язку з виявленими ознаками: різкий запах алкоголю із порожнини рота, поведінка не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння особа стосовно якої проводився такий огляд ОСОБА_1 відмовився, про що зазначено в акті огляду;
- актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 20.04.2026, який складений інспектором сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області лейтенантом поліції Мишковським Р.В., згідно якого огляд проведений у зв`язку з виявленими ознаками: запах алкоголю із порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння особа, стосовно якої проводився такий огляд ОСОБА_1 відмовився, про що зазначено в акті огляду;
- направленням на огляд водія транспортного засобу в заклад охорони здоров`я КНП Турківська ЦМЛ з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 20.04.2026 о 21:10 год, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився проходити такий огляд, причини відмови не пояснив;
- направленням на огляд водія транспортного засобу в заклад охорони здоров`я КНП Турківська ЦМЛ з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 20.04.2026 21:52 год, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився проходити такий огляд, причини відмови не пояснив;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 645978 від 20.04.2026, згідно якого ОСОБА_1 20.04.2026 о 21:36 год вчинив порушення п. 2.1 а) Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 646015 від 20.04.2026, згідно якого ОСОБА_1 20.04.2026 о 22:30 год вчинив порушення п. 2.1 а) Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП;
- копією інформації з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР» про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
- інформацією з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР» про наявність/відсутність у ОСОБА_1 посвідчення водія. За відомостями ГСЦ МВС документ відсутній;
- відеозаписами з нагрудних камер поліцейських № 905372 та № 907720, з яких вбачається, що дійсно подія мала місце 20.04.2026 о 20:53 год по вул. Центральна, с. Нижня Яблунька, Самбірський район, Львівська область, за участю ОСОБА_1 , що міститься на DVD-R диску та зберігається у матеріалах справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП (справа № 458/410/26 провадження №3/458/171/2026);
- відеозаписами з нагрудних камер поліцейських № 905801 та № 906347, з яких вбачається, що дійсно подія мала місце 20.04.2026 о 21:58 год по вул. Заребро, с. Нижня Яблунька, Самбірський район, Львівська область, за участю ОСОБА_1 , що міститься на DVD-R диску та зберігається у матеріалах справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.130 КУпАП (справа № 458/411/26 провадження №3/458/172/2026).
Разом з тим, до матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП долучено рапорти: інспектора Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області лейтенанта поліції А. Копитчак від 21.04.2026, інспектора Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області лейтенанта поліції Р. Мишковського від 21.04.2026 та заступника начальника Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області капітана поліції І. Місько від 20.04.2026, якими поліцейські доповідають своєму керівництву про те, коли, де і при яких обставинах було зупинено транспортний засіб ВАЗ д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 та за яких умов складено протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Суд вважає, що вказані рапорти за своїм правовим змістом не є доказом, проте є документами, яким працівники поліції інформують керівництво про законність та обґрунтованість їхніх дій. Разом з тим, вказані документи містять дані, які повністю узгоджуються з іншими доказами по справі та доповнюють їх.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, у протоколі зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з ч. 2 ст. 266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп`яніння визначена Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затв. наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 /далі-Інструкція/ та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затв. постановою КМ України від 17.12.2008 №1103 зі змінами затвердженими постановою КМ України від 20.01.2023 № 57 /далі Порядок/.
Згідно з п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Пунктом 6 Розділу І Інструкції визначено, що огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров`я) (п. 7 Розділу І Інструкції).
Відповідно до п. 6 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Таким чином, підстав вважати, що ці протоколи складено з порушенням ст.256 КУпАП, відповідних Інструкцій, Порядку не здобуто.
Відповідно до статті 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення.
Разом з тим, з оглянутої під час судового розгляду відеофіксації адміністративного правопорушення від 20.04.2026, яка міститься на електронному носії (компакт-диск) та є долученою до матеріалів справи № 458/410/26 (провадження №3/458/171/2026) зафіксовано те, що подія відбувалася 20.04.2026 о 20:53 год по вул. Центральна, с. Нижня Яблунька, Самбірський район, Львівська область, за участю ОСОБА_1 , який перебував за кермом транспортного засобу марки ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 , що на момент зупинки стояв на дорозі з увімкнутим двигуном увімкненим світлом фар. Працівник поліції запитав у ОСОБА_1 ,чи все добре чи потрібна допомога бо він зупинився на дорозі, на що ОСОБА_1 повідомив, що все добре, що він їде до лікарні. Будь-яких заперечень проти того, що він керував транспортним засобом водій ОСОБА_1 не висловлював. Також, в ході спілкування поліцейського з водієм ОСОБА_1 , в останнього було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння як на місці транспортного засобу так і в медичному закладі, на що останній не погодився та відмовився проходити такий огляд, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
Також, з оглянутої під час судового розгляду відеофіксації адміністративного правопорушення від 20.04.2026, яка міститься на електронному носіїі (компакт-диск) та є долученою до матеріалів справи № 458/411/26 (провадження №3/458/172/2026) зафіксовано подію, що мала місце 20.04.2026 о 21:58 год по вул. Заребро, 1, с. Нижня Яблунька, Самбірський район, Львівська область, за участю ОСОБА_1 , який перебував за кермом транспортного засобу марки ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 . В ході спілкування поліцейського з водієм ОСОБА_1 , в останнього було виявлено ознаки алкогольного сп`яніння, та йому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння як на місці транспортного засобу так і в медичному закладі, на що останній не погодився та відмовився проходити такий огляд, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
При цьому, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 645971, раніше того ж дня (о 20:53 год) ОСОБА_1 перебував за кермом вказаного автомобіля за іншою адресою: по вул. Центральній у с. Нижня Яблунька Самбірського району Львівської області, що свідчить про те, що після зупинення ОСОБА_1 працівниками поліції такий продовжив рух та знову здійснював керування транспортним засобом.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Згідно пунктів 1.3, 1.9 Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Отже, обов?язковою ознакою правопорушення, передбаченого вказаною частиною даної статті КУпАП, є керування саме транспортним засобом в стані сп?яніння або відмова від проходження відповідно до встановленого законом порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів.
Згідно з п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, доказів, які б спростували наведені вище обставини суду не надано.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом`якшують відповідальність чи обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення не встановлено.
Всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши обставини справ в їх сукупності, дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З урахуванням наведеного, місця, способу вчинення правопорушення, ставлення правопорушника до вчиненого ним правопорушення, ступінь вини та інших обставин, передбачених ст. 33 КУпАП, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
При призначенні адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами правопорушника слід зазначити, що суд може призначити покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.09.2023 року у справі №702/301/20.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з останніми змінами та доповненнями, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2026 прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2026 рік» становить 3 328 грн 00 коп., а тому з правопорушника в користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп. (3328 х 0,2).
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, 251, 283, 284 КУпАП, суд, -
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень та застосувати на нього адміністративне стягнення:
за ч.1ст.130 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №645971 від 20.04.2026) у виді адміністративного штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік;
за ч.1 ст.130 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №646018 від 20.04.2026) у виді адміністративного штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.
Роз`яснити, що згідно з ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст. 307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Турківського районного суду Львівської області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Стягнути ОСОБА_1 судовий збір за ухвалення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення на користь держави в особі Державної судової адміністрації України за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок № UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу судовий збір (про адміністративне правопорушення) у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 копійок.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ