Рішення № 137383080, 10.06.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2026
Номер справи
320/39508/23
Номер документу
137383080
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2026 року м. Київ №320/39508/23

Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Перепелиця А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» (далі позивач / ТОВ «Українська агропромислова група») до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України від 20.09.2023 № 2104/Ж10/31-00-04-01-05-31.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, посилаючись на знаходження значної кількості активів ТОВ «Українська агропромислова група» на тимчасово окупованій території в м. Херсон та зважаючи на відсутність порядку про неможливість виконання обов`язків платника. За посиланням позивача, 29.07.2022 ним через офіційну електронну пошту було подано до податкового органу лист-заяву від 15.07.2022 №1507/01 про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків платника щодо дотримання термінів реєстрації у ЄРПН податкових накладних та сплати податкових зобов`язань, долучивши документи, що підтверджують таку неможливість. Крім того, як стверджує позивач, ним своєчасно повідомлено відповідача листом від 30.07.2022 №3007/02 про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків платника щодо дотримання термінів реєстрації у ЄРПН всіх податкових накладних та неможливість своєчасної сплати податкових зобов`язань по податку на додану вартість та податку на прибуток до моменту відновлення такої можливості. На думку позивача, ним, як платником податків, здійснено всі належні дії щодо повідомлення податкового органу про неможливість своєчасного виконання податкового обов`язку стосовно дотримання термінів реєстрації у ЄРПН податкових накладних, а тому вважає, що підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податковий накладних за спірний період відсутні.

Відповідач проти позову заперечував, вказавши про порушення позивачем строків реєстрації податкових накладних.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2025 апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» залишено без задоволення. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 17.09.2025 касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» задоволено частково. Рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2025 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

Приймаючи зазначену постанову, Верховний Суд виходив із того, що судами попередніх інстанцій не було надано належної мотивованої оцінки важливим аргументам сторін, якими вони обґрунтовували свою позицію, у зв`язку з чим суд касаційної інстанції позбавлений можливості перевірити правильність висновків судів попередніх інстанцій та надати оцінку всім питанням, порушеним у касаційній скарзі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 прийнято до провадження адміністративну справу, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

У поданих до суду письмових поясненнях відповідач зазначив, що позивачем порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних. На думку відповідача, позивач не вжив усіх необхідних, можливих та залежних від нього заходів для недопущення порушень встановлених законодавством, щодо строків виконання податкових обов`язків. Окрім того, відповідач послався на рішення від 15.11.2022 № 912/Ж10/31-00-04-01-05, яким встановлено можливість ТОВ «Українська агропромислова група» своєчасно виконувати свої податкові обов`язки. При цьому, зауважено, що ТОВ «Українська агропромислова група» під час проведення камеральної перевірки та на дату прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не отримало індивідуального сертифікату ТПП про засвідчення форс-мажорних обставин стосовно неможливості своєчасно реєструвати податкові накладні/розрахунки коригування ТОВ «Українська агропромислова група» за період виписки з 03.05.2017 по 13.04.2023 у терміни визначені ПК України.

Разом з тим, відповідачем наголошено, що складення та реєстрація в подальшому розрахунку коригування, яким «анулюються» несвоєчасно зареєстровані податкові накладні не звільняє платника податків від відповідальності за вчинене правопорушення.

Позивачем у своїх поясненнях зазначено про те, що відсутність вини платника податку, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій. У межах спірних правовідносин неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно несвоєчасної позивачем свого податкового обов`язку відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діяння платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.

Від позивача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2025 у справі №320/25852/24, в якій встановлено обставини неможливості виконання ТОВ «Українська агропромислова група» свого податкового обов`язку стосовно своєчасності сплати податкових зобов`язань.

Відповідачем у поданих до суду додаткових письмових поясненнях вказано, що надані сертифікати Херсонської ТПП від 09.01.2023 №6500-23-0094 та від 20.02.2023 №6500-23-0086, від 08.02.2024 №6500-24-0271, від 09.05.2025 №6500-25-0750 не підтверджують форс-мажорних обставин стосовно неможливості своєчасно реєструвати податкові накладні/ розрахунки коригування ТОВ «Українська агропромислова група» за період виписки з 03.05.2017 по 13.04.2023 у терміни, визначені ПК України.

Протокольною ухвалою суду від 02.03.2026 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні 10.06.2026 судом заслухано пояснення сторін. Позивачем позов підтримано, наголошено на протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Представник відповідача проти позову заперечував та просив суд в задоволенні позову відмовити повністю з підстав правомірності висновків Акта перевірки, на підставі яких прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

У судовому засіданні 10.06.2026 на підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов таких висновків.

Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків була проведена камеральна перевірка з питання своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Українська агропромислова група».

За результатом перевірки складено Акт від 08.08.2023 №1818/Ж5/31-00-04-01-05/35429229.

Відповідно до висновків вказаного Акта перевірки, контролюючим органом встановлено порушення ТОВ «Українська агропромислова група» вимог пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

№ 543 від 03.05.2017, дата реєстрації 26.06.2017 - затримка 26 дні;

№ 761 від 09.10.2019, дата реєстрації 06.11.2019 затримка 6 дні;

№ 553 від 17.01.2022, дата реєстрації 27.06.2022 затримка 31 дні;

№ 66 від 14.06.2022, дата реєстрації 06.07.2022 затримка 6 дні;

№ 383 від 31.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 127 від 11.04.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 22 від 04.04.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 402 від 27.04.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 362 від 30.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 366 від 31.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 361 від 30.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 371 від 31.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 3778 від 31.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 453 від 29.04.2021, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 138 від 11.04.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 126 від 11.04.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 280 від 19.04.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 372 від 31.05.2022, дата реєстрації 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 385 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 389 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 363 від 30.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 360 від 30.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 346 від 21.04.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 377 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 374 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 380 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 365 від 30.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 днів;

№ 382 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 388 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 373 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 367 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 375 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 137 від 11.04.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 381 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 386 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 370 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 384 від 31.05.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 359 від 22.04.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 107 від 21.06.2022, дата реєстрації від 18.07.2022 затримка 3 дні;

№ 295 від 19.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 362 від 22.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 321 від 20.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 287 від 19.04.2022, дата реєстрації від 03.08.2022 затримка 19 днів;

№ 326 від 20.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 47 від 05.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 120 від 08.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 365 від 18.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 161 від 12.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 407 від 27.04.2022, дата реєстрації від 10.08.2022 затримка 26 днів;

№ 112 від 08.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 356 від 22.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 23 від 04.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 427 від 28.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 277 від 18.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 317 від 20.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 426 від 28.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 349 від 21.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 111 від 08.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 348 від 21.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 329 від 20.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 395 від 27.04.2022, дата реєстрації від 29.07.2022 затримка 14 днів;

№ 78 від 11.07.2022, дата реєстрації від 09.08.2022 затримка 9 днів;

№ 36 від 05.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 223 від 15.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 283 від 19.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 260 від 18.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 169 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 108 від 08.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 131 від 11.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 261 від 18.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 334 від 21.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 60 від 06.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 107 від 08.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 224 від 15.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 379 від 26.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 191 від 14.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 417 від 28.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 19 від 04.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 186 від 13.04.2022, дата реєстрації від 16.08.2022 затримка 32 дні;

№ 141 від 11.04.2022, дата реєстрації від 15.08.2022 затримка 31 день;

№ 62 від 06.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 278 від 15.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 443 від 29.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 84 від 07.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 367 від 25.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 421 від 28.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 61 від 06.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 368 від 25.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 79 від 08.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 285 від 19.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 281 від 19.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 170 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 85 від 07.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 130 від 11.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 394 від 27.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 442 від 29.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 255 від 18.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 149 від 12.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 148 від 12.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 129 від 11.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 163 від 12.04.2022, дата реєстрації від 16.08.2022 затримка 32 дні;

№ 390 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.08.2022 затримка 32 дні;

№ 119 від 08.04.2022, дата реєстрації від 15.08.2022 затримка 31 день;

№ 86 від 07.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 151 від 12.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 171 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 83 від 07.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 441 від 29.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 132 від 11.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 284 від 19.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 82 від 07.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 256 від 18.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 418 від 28.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 419 від 28.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 420 від 28.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 168 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 58 від 06.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 195 від 14.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 193 від 14.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 140 від 11.04.2022, дата реєстрації від 16.08.2022 затримка 32 дні;

№ 408 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.08.2022 затримка 32 дні;

№ 335 від 21.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 194 від 14.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 18 від 04.04.2022, дата реєстрації від 08.08.2022 затримка 24 дні;

№ 196 від 14.04.2022, дата реєстрації від 22.08.2022 затримка 38 днів;

№ 178 від 13.04.2022, дата реєстрації від 25.08.2022 затримка 41 день;

№ 115 від 08.04.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 48 днів;

№ 67 від 06.04.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 48 днів;

№ 202 від 14.04.2022, дата реєстрації від 25.08.2022 затримка 41 день;

№ 158 від 12.04.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 48 днів;

№ 66 від 06.04.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 48 днів;

№ 114 від 08.04.2022, дата реєстрації від 22.08.2022 затримка 38 днів;

№ 404 від 27.04.2022, дата реєстрації від 22.08.2022 затримка 38 днів;

№ 3 від 01.04.2022, дата реєстрації від 07.09.2022 затримка 54 дні;

№ 96 від 15.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 48 від 05.04.2022, дата реєстрації від 19.08.2022 затримка 35 дні;

№ 264 від 18.04.2022, дата реєстрації від 19.08.2022 затримка 35 дні;

№ 46 від 05.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 347 від 21.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 87 від 12.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 днів;

№ 95 від 07.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 15 від 02.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 180 від 13.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 345 від 21.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 265 від 18.04.2022, дата реєстрації від 19.08.2022 затримка 35 дні;

№ 159 від 12.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 450 від 29.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 325 від 20.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 231 від 15.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 240 від 15.04.2022, дата реєстрації від 19.08.2022 затримка 35 дні;

№ 373 від 25.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 406 від 27.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 233 від 15.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 268 від 18.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 97 від 15.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 73 від 12.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 324 від 20.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 93 від 15.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 88 від 15.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 45 від 05.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 68 від 06.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 92 від 15.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 449 від 29.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 91 від 15.08.2022, дата реєстрації від 01.09.2022 затримка 1 день;

№ 344 від 21.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 275 від 18.04.2022, дата реєстрації від 19.08.2022 затримка 35 днів;

№ 322 від 20.04.2022, дата реєстрації від 12.09.2022 затримка 59 днів;

№ 405 від 27.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 431 від 28.04.2022, дата реєстрації від 02.09.2022 затримка 49 днів;

№ 26 від 04.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 днів;

№ 236 від 154.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 днів;

№ 350 від 21.04.2022, дата реєстрації від 17.08.2022 затримка 33 дні;

№ 398 від 27.04.2022, дата реєстрації від 17.08.2022 затримка 33 дні;

№ 411 від 27.04.2022, дата реєстрації від 17.08.2022 затримка 33 днів;

№ 410 від 27.04.2022, дата реєстрації від 17.08.2022 затримка 33 дні;

№ 304 від 19.04.2022, дата реєстрації від 17.08.2022 затримка 33 дні;

№ 428 від 28.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 207 від 14.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 297 від 19.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 136 від 11.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 27 від 04.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 296 від 19.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 270 від 18.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 183 від 13.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 160 від 12.04.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 62 дні;

№ 255 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 240 від 30.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 38 від 05.04.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 77 день;

№ 262 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 250 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 222 від 27.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 65 від 06.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 265 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 270 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 264 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 209 від 25.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 259 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 215 від 26.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 87 від 07.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 39 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 184 від 13.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 216 від 26.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 229 від 29.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 200 від 25.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 219 від 26.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 197 від 24.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 43 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 70 від 06.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 71 від 06.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 248 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 72 від 06.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 116 від 08.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 69 від 06.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 96 від 07.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 78 від 07.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 34 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 271 від 18.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 263 від 31.08.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 1 день;

№ 241 від 30.08.2022, дата реєстрації від 15.09.2022 затримка 1 день;

№ 231 від 29.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 92 від 07.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 383 від 26.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 41 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 49 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 109 від 08.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 214 від 26.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 110 від 08.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 249 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 268 від 31.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 244 від 30.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 298 від 19.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 228 від 29.08.2022, дата реєстрації від 16.09.2022 затримка 1 день;

№ 33 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 89 від 07.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 50 від 05.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 93 від 07.04.2022, дата реєстрації від 30.09.2022 затримка 77 днів;

№ 179 від 13.04.2022, дата реєстрації від 19.09.2022 затримка 66 днів;

№ 125 від 09.04.2022, дата реєстрації від 04.10.2022 затримка 81 день;

№ 106 від 08.04.2022, дата реєстрації від 04.10.2022 затримка 81 день;

№ 392 від 24.05.2022, дата реєстрації від 16.08.2022 затримка 32 дні;

№ 301 від 19.04.2022, дата реєстрації від 29.09.2022 затримка 73 дні;

№ 105 від 08.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 372 від 25.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 142 від 11.04.2022, дата реєстрації від 29.09.2022 затримка 74 дні;

№ 44 від 25.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 28 від 04.04.2022, дата реєстрації від 29.09.2022 затримка 74 дні;

№ 374 від 24.04.2022, дата реєстрації від 26.09.2022 затримка 73 дні;

№ 404 від 27.04.2022, дата реєстрації від 26.09.2022 затримка 73 дні;

№ 35 від 05.04.2022, дата реєстрації від 26.09.2022 затримка 73 дні;

№ 241 від 15.04.2022, дата реєстрації від 26.09.2022 затримка 73 дні;

№ 162 від 12.04.2022, дата реєстрації від 26.09.2022 затримка 73 дні;

№ 81 від 07.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 128 від 11.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 323 від 20.04.2022, дата реєстрації від 26.09.2022 затримка 73 дні;

№ 370 від 25.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 25 від 04.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 288 від 26.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 354 від 22.04.2022, дата реєстрації від 27.09.2022 затримка 74 дні;

№ 242 від 29.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 262 від 30.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 247 від 30.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 253 від 30.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 248 від 30.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 238 від 29.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 261 від 30.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 226 від 28.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 255 від 29.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 241 від 29.09.2022, дата реєстрації від 19.10.2022 затримка 4 дні;

№ 246 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 260 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 229 від 28.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 243 від 29.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 287 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 266 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 263 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 234 від 29.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 228 від 28.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 269 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 259 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 250 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 239 від 29.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 265 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 268 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 236 від 29.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 240 від 29.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 270 від 29.09.2022, дата реєстрації від 20.10.2022 затримка 5 дні;

№ 254 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 251 від 30.09.2022, дата реєстрації від 18.10.2022 затримка 3 дні;

№ 341 від 21.04.2022, дата реєстрації від 09.12.2022 затримка 147 днів;

№ 319 від 20.04.2022, дата реєстрації від 09.12.2022 затримка 147 днів;

№ 109 від 14.10.2022, дата реєстрації від 05.12.2022 затримка 35 днів;

№ 107 від 14.10.2022, дата реєстрації від 05.10.2022 затримка 35 днів;

№ 197 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 212 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 206 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 201 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 199 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 205 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 203 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 198 від 14.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 150 днів;

№ 339 від 21.04.2022, дата реєстрації від 06.12.2022 затримка 144 днів;

№ 357 від 22.04.2022, дата реєстрації від 06.12.2022 затримка 144 днів;

№ 340 від 21.04.2022, дата реєстрації від 06.12.2022 затримка 144 днів;

№ 258 від 18.04.2022, дата реєстрації від 19.12.2022 затримка 157 днів;

№ 409 від 27.04.2022, дата реєстрації від 24.11.2022 затримка 132 днів;

№ 257 від 18.04.2022, дата реєстрації від 19.12.2022 затримка 157 днів;

№ 172 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 173 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 153 від 12.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 164 від 12.04.2022, дата реєстрації від 12.12.2022 затримка 146 днів;

№ 157 від 12.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 176 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 135 від 11.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 133 від 11.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 181 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 155 від 12.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 177 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 182 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 166 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 175 від 13.04.2022, дата реєстрації від 08.12.2022 затримка 146 днів;

№ 458 від 30.04.2022, дата реєстрації від 28.12.2022 затримка 166 днів;

№ 363 від 22.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 399 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 429 від 28.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 232 від 15.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 294 від 19.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 382 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 459 від 30.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 460 від 30.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 336 від 21.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 235 від 15.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 293 від 19.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 448 від 29.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 288 від 19.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 318 від 20.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 204 від 14.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 342 від 21.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 293 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 262 від 18.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 269 від 18.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 454 від 29.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 385 від 28.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 386 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 292 від 19.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 234 від 15.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 338 від 21.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 330 від 15.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 422 від 28.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 425 від 28.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 389 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 290 від 19.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 430 від 28.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 225 від 15.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 366 від 25.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 400 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 462 від 30.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 376 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 227 від 25.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 397 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 328 від 20.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 369 від 25.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 391 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 393 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 461 від 30.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 401 від 27.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 381 від 26.04.2022, дата реєстрації від 16.01.2023 затримка 185 днів;

№ 554 від 29.12.2022, дата реєстрації від 19.01.2023 затримка 4 дні;

№ 553 від 29.12.2022, дата реєстрації від 19.01.2023 затримка 4 дні;

№ 228 від 15.04.2022, дата реєстрації від 18.01.2023 затримка 187 днів;

№ 253 від 16.04.2022, дата реєстрації від 18.01.2023 затримка 187 днів;

№ 266 від 18.04.2022, дата реєстрації від 18.01.2023 затримка 187 днів;

№ 1165 від 31.03.2023, дата реєстрації від 19.04.2023 затримка 1 день

№ 1167 від 20.03.2023, дата реєстрації від 24.04.2023 затримка 4 дні;

№ 1169 від 06.03.2023, дата реєстрації від 12.05.2023 затримка 37 дні;

№ 1082 від 15.04.2023, дата реєстрації від 22.05.2023 затримка 17 днів;

№ 1081 від 13.04.2023, дата реєстрації від 18.05.2023 затримка 13 днів.

На підставі висновків Акта перевірки від 08.08.2023 №1818/Ж5/31-00-04-01-05/35429229 відповідачем було винесено податкове повідомлення - рішення від 20.09.2023 № 2104/Ж10/21-00-04-01-05-31 про застосування до позивача штрафу в розмірі 17 866 060,96 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Оцінюючи рішення суб`єкта владних повноважень з урахуванням вимог законодавства, якими регулюються спірні правовідносини та встановлених у справі обставин, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі ПК України, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 1 пункту 201.10 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Зважаючи на викладене, положення ПК України закріплюють обов`язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У той же час, пункт 120-1.1 статті 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

18 березня 2020 року набрав чинності Закон України від 17 березня 2020 року № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).

У зв`язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:

«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині:

- обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

- цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

- здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;

- порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».

Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:

«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».

На підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 №211 на всій території України було встановлено карантин з 12.03.2020.

Постановою від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30.06.2023 з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, зокрема за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.

Проте, до завершення карантину Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі відповідних указів Президента України продовжувався та триває досі.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпунктами 69.1, 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України було визначено, що в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

У подальшому, Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

Цими змінами в законодавство не була зупинена дія положень пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Наведене вище вказує на те, що з 7 березня 2022 року фактично діяли дві норми, які визначали критерії звільнення від відповідальності за порушення, вчинені на час воєнного стану.

Так, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачав безумовне звільнення від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за вчинення порушень протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім конкретно визначених порушень. До таких винятків належали порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу, обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального, спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку, порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Натомість підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України на той час звільняв від відповідальності за недотримання фактично всіх передбачених податковим законодавством обов`язків тих платників податків, які не мають можливості виконувати свої обов`язки у сфері оподаткування, але виконали їх до спливу шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Обидві зазначені норми фактично мали однаковий предмет регулювання, з урахуванням відмінностей у періодах вчиненого правопорушення. Втім, є відмінності у колі суб`єктів, на яких вони поширюються, та в умовах звільнення від відповідальності. Норми підпункту 69.1 передбачали, що звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних надається платникам лише за умови подальшої реєстрації таких накладних протягом шести місяців з дня завершення воєнного стану. В той час як положення пункту 52-1 передбачали безумовне звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних протягом періоду з 1 березня 2020 року до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину.

Враховуючи те, що обидва ці положення мають тотожні диспозиції, але відрізняються гіпотезами, пункт 52-1 застосовувався під час карантинного мораторію, тоді як підпункт 69.1 застосовувався після запровадження воєнного стану. Паралельне існування умов, за яких застосовуються обидва згадані положення, не виключає необхідності їхнього застосування за передбачених ними умов і обставин. Оскільки ці норми мають власні умови застосування, вони не конкурують між собою. Тому, пізніша дата прийняття підпункту 69.1 на той час не виключала необхідності застосування пункту 52-1, якщо існують відповідні умови («карантинний» мораторій).

Проте, правове регулювання спірних правовідносин у зв`язку із продовженням воєнного стану змінилося з 27 травня 2022 року.

Так, 27 травня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 лютого 2025 року у справі №200/4768/23 вказав, що початково встановлені особливості справляння податків та зборів забезпечували звільнення від відповідальності всіх без винятку платників податків (за умови належного виконання обов`язків у подальшому). Проте, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 звільнення від відповідальності було поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків відповідного обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Аналогічний правовий висновок наведено Верховним Судом у постанові від 18.04.2024 у справі № 240/27062/22.

Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку.

Згідно зі змінами, внесеними Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов`язків мало затвердити Міністерство фінансів України, тобто дати відповідь на питання: за якими підставами (критеріями) вважати платника податків таким, що не має можливості виконувати свої податкові обов`язки під час війни, а також, як такий стан підтвердити.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, затверджено Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (далі - Порядок № 225) та вступив в дію лише 06.09.2022.

Цим Порядком визначено, зокрема, підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) та правила надання заяви та документів, що доводять неможливість виконання податкових обов`язків тощо.

Разом з тим, незважаючи на те, що Закон № 2260-ІХ набув чинності з 27.05.2022, такого Порядку не було затверджено Міністерством фінансів України до 06.09.2022.

Однак, Верховний Суд у постановах від 02.04.2024 у справі № 520/18349/23, від 16.07.2024 у справі № 440/2936/23 висловив правову позицію, за змістом якої та обставина, що Порядок № 225 набрав чинності лише 06.09.2022, у будь-якому випадку не позбавляє платників податків права довести у визначений спосіб факт неможливості своєчасно виконати свій обов`язок і після указаної дати, вказавши у заяві про відповідний період, що прямо передбачено указаним Порядком.

Крім того, у постанові від 20.05.2025 у справі №380/28195/23 Верховний Суд виснував, що той платник податків, у якого відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов`язок, в тому числі й щодо своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, з 27.05.2022 повинен довести обставини неможливості виконання податкового обов`язку шляхом подання відповідної заяви та документів до контролюючого органу відповідно до вимог Порядку № 225. За умови отримання відповідного рішення контролюючого органу щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку відповідальність, передбачена статтею 120-1 ПК України, до цього платника податків не застосовується.

Як вбачається з матеріалів справи, враховуючи знаходження значної кількості активів позивача на тимчасово окупованій території в м. Херсон та зважаючи на відсутність порядку про неможливість виконання обов`язків платника ТОВ «Українська агропромислова група» 29.07.2022 через офіційну електронну пошту подано до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України лист-заяву № 1507/01 від 15.07.2022 про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків платника щодо дотримання термінів реєстрації у ЄРПН податкових накладних та сплати податкових зобов`язань та додано документи на підтвердження такої неможливості.

Вищенаведеним листом позивач довів до відома контролюючого органу, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, через наявність обставин непереборної сили (форс-мажор) - військову агресію, введення воєнного стану із 24.02.2022 року, частковою окупацією території України ворогом, ТОВ «Українська агропромислова група» тимчасово втратило можливість розпоряджатися значною кількістю належного йому товару (мінеральні добрива), що знаходиться на складі в тимчасово окупованій території - м. Херсон.

Товар - мінеральні добрива: діамофоска 10:26:26, добриво складне азотно-фосфорне NP 20:20, моноамонійфосфат 11:52, карбамід, що надходив до початку війни від іноземних постачальників на адресу ТОВ «Українська агропромислова група» морським шляхом приймався, розвантажувався з суден та зберігався на території Херсонського морського торговельного порту на підставі договору № 176Д від 26.12.20218, що укладений з ТОВ «Херсонський порт».

ТОВ «Херсонський порт» листом від 14.03.2022 № 001/001 повідомило всіх своїх контрагентів про тимчасову неможливість виконання своїх зобов`язань за договорами через наявність обставин непереборної сили (форс-мажор) - введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію російської федерації проти України.

Крім того, в Наказі від 28.04.2022 № 256 Міністерства інфраструктури України «Про закриття морських портів» зазначено, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та неможливістю здійснення обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних та інших пов`язаних з цим видів господарської діяльності, робіт, забезпечення належного рівня безпеки судноплавства, дотримання вимог міжнародних договорів України, забезпечення охорони навколишнього природного середовища, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», статті 5 Закону України «Про морські порти України», Порядку відкриття та закриття морських портів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 № 495, на підставі подання державного підприємства «Адміністрація морських портів України» від 28.04.2022 № 850/10-01-01/Вих, погодженого Державною службою морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України від 28.04.2022 № 357/404 /14-22, наказано :

1. закрити морські порти Бердянськ, Маріуполь, Скадовськ, Херсон з дня набрання чинності цим наказом до відновлення контролю над зазначеними морськими портами;

2. Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» забезпечити внесення відомостей до Реєстру морських портів України.

При цьому, ТОВ «Українська агропромислова група» повідомило Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків листом № 3007/02 від 30.07.2022 про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків платника щодо дотримання термінів реєстрації у ЄРПН всіх податкових накладних до моменту відновлення такої можливості.

Листом від 22.08.2022 № 5151/6/31-00-04-01-05-06 Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повідомило ТОВ «Українська агропромислова група» що на дату надання відповіді Порядок № 225 ще не затверджено, а тому в результаті розгляді заяви № 3007/02 від 30.07.2022 відповідач повідомив, що питання розгляду заяви буде розглянуто після затвердження вищенаведеного Порядку № 225.

При цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які докази розгляду відповідачем питання, порушеного у листі-заяві позивача від 30.07.2022 № 3007/02, в подальшому після прийняття Порядку № 225, що вказує на протиправність такої бездіяльності з боку контролюючого органу.

Відтак, на переконання суду, враховуючи ту обставину, що на момент подання листа до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України та отримання відповіді від нього Міністерством фінансів України ще не був затверджений порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, ТОВ «Українська агропромислова група», як платник податків, здійснило всі належні дії щодо повідомлення податкового органу про неможливість своєчасно виконувати свої податкові обов`язки, в тому числі щодо дотримання строків реєстрації у ЄРПН податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позивачем 29 та 30 липня 2022 року вживалися належні та достатні заходи (направлення листів до контролюючого органу) з метою своєчасного (до дати набрання чинності Порядку №225) повідомлення контролюючого органу про неможливість своєчасно виконувати свої податкові обов`язки, в тому числі щодо дотримання строків реєстрації спірних податкових накладних.

На думку суду, відсутність до 06.09.2022 Порядку № 225, та те, що перевірка проводилася у серпні 2023 року (Акт про результати камеральної перевірки №1818/Ж5/31-00-04-01-05/35429229 складено 08.08.2023), свідчать про те, що відповідач протиправно не прийняв до уваги заходи, які вживалися позивачем до дати набрання чинності Порядку № 225 з метою своєчасного інформування про неможливість своєчасно виконувати свої податкові обов`язки.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затверджено Порядком № 225 та вступив в дію лише 06.09.2022р.

Відсутність Порядку № 225 позбавило позивача права, у разі необхідності, довести неможливість виконання платником своїх податків обов`язків, визначених у пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, станом на час виникнення обставин, наявність яких спричинило неможливість своєчасно виконувати свої податкові обов`язки.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків/податковим агентів, які не можуть виконувати податкові обов`язки, передбачені Кодексом або інше, законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі орган застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов`язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:

- втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

- неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

- використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

- можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);

- відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами: посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за що відсутність співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи; юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи;

- перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження, знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;

- інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов`язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30.09.2022 заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 до контролюючого органу в порядку передбаченому п. 8 цього розділу.

Згідно з пунктом 7 Розділу III Порядку № 225 платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов`язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов`язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов`язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Порядком № 225 встановлено, що для підтвердження платником неможливості виконання обов`язків платника податків, він повинен подати до 30.09.2022 відповідну заяву та документи, що підтверджують викладені в заяві обставини.

Суд зазначає, що норми Порядку № 225 визначили процедуру підтвердження платниками податків можливості чи неможливості до припинення або скасування воєнного стану на території України своєчасного виконання податкового обов`язку. Контролюючий орган наділений певною компетенцією щодо прийняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви та документів, поданих платниками податків.

У той же час, судом встановлено, що 30.09.2022 ТОВ «Українська агропромислова група» повторно подано до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву про неможливість виконання платником податків податкових обов`язків від 29.09.2022 №2909/01, в тому числі щодо дотримання строків своєчасної сплати податкових зобов`язань по податку на прибуток.

У вказаній заяві зазначалось, що у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, через наявність обставин непереборної сили (форс-мажор) - військову агресію, введення воєнного стану із 24 лютого 2022 року, частковою окупацією території України ворогом, товариство тимчасово втратило можливість розпоряджатися значною кількістю належного їй товару (мінеральні добрива), що знаходиться на складі в тимчасово окупованій території м. Херсон.

Товар (добрива : діамофоска 10:26:26, добриво складне азотно-фосфорне NP 20:20, моноамонійфосфат 11:52, карбамід ), що надходив до початку війни від іноземних постачальників на адресу ТОВ «Українська агропромислова група» морським шляхом приймався, розвантажувався з суден та зберігається на території Херсонського морського торговельного порту на підставі договору № 176Д від 26.12.20218р., що укладений з ДП «Херсонський морський торговельний порт», правонаступником якого з 24.12.2021 року є «ТОВ Херсонський порт». До листа також позивачем надавалися документи на підтвердженні вищевикладених обставин.

На підставі вищевикладеного, суд вказує, що позивачем надано належні докази подання до контролюючого органу повідомлення про неможливість виконання свого податкового обов`язку внаслідок воєнних дій, що свідчить про дотримання позивачем вищезазначеного Порядку № 225.

Окрім того, суд приймає до уваги те, що на території Херсонського морського торговельного порту (м. Херсон), що до 11.11.2022р. був тимчасово окупованим, знаходились добрива, що належать ТОВ «Українська агропромислова група» загальною вартістю 332 522 385,57 грн. Акт звірки кількості товарно-матеріальних цінностей, що належать ТОВ «Українська агропромислова група» та знаходяться на території ТОВ «Херсонський порт» (Херсонський морський торговельний порт), ВМД на даний товар, інвойси на даний товар, бухгалтерська довідка та інші документи були надані при поданні до ДПС разом з заявою від 29.09.2022 № 2909/01.

Разом з тим, вищевказані підтверджуючі документи контролюючим органом належним чином не досліджувались, а письмові докази відповідача не містять жодних зауважень щодо їх достовірності та обґрунтованості.

Суд вказує, що відсутність вини у ТОВ «Українська агропромислова група», зокрема, але не виключно, підтверджується наступними фактами:

- знаходження матеріальних активів позивача на тимчасово окупованій території в м. Херсон на території Херсонського морського торговельного порту в період з 24.02.2022р. по 11.11.2022 р.;

- знищення внаслідок військової агресії російської федерації належного ТОВ «Українська агропромислова група» майна (товарно-матеріальних цінностей) на загальну суму 85 793 243,92 грн. , обладнання та документації на нього, що зберігались на території Херсонського морського торговельного порту на підставі договору на перевантаження імпортних вантажів №176Д від 26.12.2018р.

На підтвердження настання вказаних обставин позивачем надавалися наступні документи, а саме:

- акт інвентаризації № 0121/23 від 21.01.2023р., акт звірки з ТОВ «Херсонський порт» від 30.06.2022р., бухгалтерська довідка № 3006/1 від 30.06.2022р. про ТМЦ, що зберігались на території Херсонського морського торговельного порту;

- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальному провадженню №120242310040000046, порушеного Херсонським РУП ГУПН в Херсонський області за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України, тобто порушення законів і звичаїв війни, щодо майна позивача мінеральні добрива (кабамід) в кількості 2038 тон, моноамонію фосфат у кількості 486 тон, через їх втрату внаслідок окупації військами російської федерації м. Херсон та неможливості вивезення товару - карбамід у кількості 719 тон через постійні обстріли території Херсонського морського торговельного порту.

Відсутність вини платника податку, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій. В межах спірних правовідносин неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно несвоєчасної позивачем свого податкового обов`язку відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діяння платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.

Схожі правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06.03.2024 р. по справі №280/2280/21.

Судом також встановлено, що ТОВ «Українська агропромислова група» отримано сертифікат Херсонської Торгово-промислової палати від 09.01.2023 №27.01-01/12-03 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а саме військова агресія російської федерації проти України, тимчасова окупація, оточення (окупація) Херсонської міської територіальної громади Херсонської області щодо податкових обов`язків позивача перед центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України.

Суд вказує, що вищенаведені документи, зокрема, але не виключно, підтверджують наявність непередбачуваних для позивача обставин, які унеможливили виконання ним своїх податкових обов`язків, що наведені в заявах №2909/01 від 29.09.2022 р. та № 2111/03 від 22.11.2022. Жодних обґрунтованих зауважень з боку відповідача не вказано.

Поряд із цим усталеною є практика Верховного Суду, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку (зокрема, але не виключно постанови Верховного Суду від 16 липня 2019 року у справі №917/1053/18, від 25 січня 2022 року у справі №904/3886/21, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22).

Верховний Суд також неодноразово вказував (постанови від 05 грудня 2023 року у справі №917/1593/22, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22, від 19 серпня 2022 року у справі №908/2287/17 тощо), що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП. Водночас, сертифікат Торгово-промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об`єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов`язку.

У постановах від 05 жовтня 2023 року у справі №520/14773/21, від 19 серпня 2022 року у справі №818/2429/18, від 17 червня 2020 року у справі №812/677/17, від 03 вересня 2019 року у справі №805/1087/16 Верховний Суд зазначив, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов`язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами. Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв`язку.

З наведених вище підходів слідує, що саме по собі існування форс-мажорної обставини (обставини непереборної сили) ще не є свідченням того, що безпосередньо вона вплинула на неможливість виконання особою певного зобов`язання за договором чи обов`язку, передбаченого законодавчими та іншими нормативними актами. Такий зв`язок має доводитись як шляхом надання сертифіката (довідки) Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП, так і інших належних доказів, що можуть це підтвердити.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 12.12.2024 у справі № 380/839/24.

Судом також враховується, що на час судового розгляду справи м. Херсон звільнено від окупаційних військ рф, але доступ до складських територій Херсонського морського торговельного порту та складських приміщень за адресами м. Херсон, вул. Карантинний острів, буд. 1 та провулок Янтарний, 36 міста обмежений.

На час виникнення спірних правовідносин пропускалися лише гуманітарні вантажі за спеціальними пропусками, тривала робота по розмінуванню та усунення наслідків окупації міста Херсон, електроенергія на території Херсонського морського торговельного порту була відсутня, підтверджуючі документи щодо яких позивачем надавалися разом з заявами № 2909/01 від 29.09.2022р. та № 2111/03 від 22.11.2022р, при цьому необґрунтовано були не враховані з боку контролюючого органу.

Разом з тим, за результатами розгляду заяви від 29.09.2022 № 2909/10 комісією з питань розгляду можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов`язків по ТОВ «Українська агропромислова група» прийнято gопереднє рішення від 27.10.2022 №773/31-00-04-01-05 та запропоновано надати додаткові документи.

ТОВ «Українська агропромислова група» разом з додатковими підтверджуючими документами направило до Центрального МУ ДПС по роботі з великими платниками податків ТОВ «Українська агропромислова група» лист-заяву № 2111/03 від 21.11.2022р. (вх. ГУ ДПС від 09.12.2022 № 8609/6) про неможливість виконувати обов`язки платника податків, в тому числі своєчасно сплачувати податкові зобов`язання по сплаті податку на додану вартість за лютий жовтень 2022 року та податку на прибуток за 1 квартал 2022 року, півріччя 2022 року, 9 місяців 2022 року та подані підтверджуючі документи.

Водночас ЦМУ ДПС по роботі з ВПП за результатом розгляду заяви позивача від 29.09.2022 № 2909/10 (вх. від 19.10.2022 № 7165/6) та у зв`язку із ненаданням ТОВ «Українська агропромислова група» у встановлений законодавством термін (по 14.11.2022 р. включно) додаткових документів прийнято рішення 15.11.2022 № 912/Ж10/31-00-04-01-05 щодо можливості ТОВ «Українська агропромислова група» своєчасно виконувати свої податкові обов`язки.

Відповідно до абзацу 4 пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 225 платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов`язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Разом з тим, на підтвердження обставини порушення позивачем граничних строків, визначених Порядком № 225, контролюючим органом не надано належних доказів, у зв`язку з чим доводи відповідача в цій частині не приймаються судом до уваги як достатні для доведення факту можливості у позивача своєчасно виконувати свої податкові обов`язки.

Суд наголошує, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що передбачено частиною другою статті 77 КАС України.

Крім того, суд вказує, що, відповідно до абзацу 8 пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 225 обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Разом з тим, судом встановлено, що письмові докази відповідача не містять вмотивованих доводів та не свідчать про встановлення контролюючим органом причинно-наслідкового зв`язку між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії рф, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов`язку.

Жодних зауважень щодо достовірності, обґрунтованості та належності наданих позивачем документів з боку контролюючого органу не встановлено.

Єдиним зауваженням з боку контролюючого органу щодо наданих позивачем документів є те, що ТОВ «Українська агропромислова група» пропущено граничні строки їх надання, що, в свою чергу, як вже встановлювалось судом вище, не знайшло свого підтвердження на підставі матеріалів справи.

Вказане свідчить про те, що відповідач не заперечує щодо наявності у позивача та отримання контролюючим органом підтверджуючих документів щодо неможливості ТОВ «Українська агропромислова група» своєчасно виконувати свої податкові обов`язки, а тому відповідачем не доведено на підставі належних та допустимих доказів можливості позивача своєчасно виконувати свої обов`язки.

Cуд вказує, що відповідачем не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що на дату прийняття контролюючим органом спірного податкового повідомлення-рішення позивач мав можливість своєчасно виконувати свої податкові обов`язки, а тому посилання відповідача про порушення відповідачем вимог пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України є безпідставними.

Натомість у справі, що розглядається, позивачем при поданні заяв про відсутність можливості виконання платником податків податкового обов`язку було дотримано необхідні умови та надано належні докази в обґрунтування підстав для прийняття рішення щодо неможливості своєчасного виконання свого податкового обов`язку.

Разом з тим, суд враховує, що позивача було оштрафовано за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних № 1165 (від 31 березня 2023 року), № 1167 (від 20 березня 2023 року), № 1169 (від 06 березня 2023 року), № 1082 (від 15 квітня 2023 року), № 1081 (від 13 квітня 2023 року), які були зареєстровані внаслідок заміни вчасно зареєстрованих податкових накладних, виписаних на неплатників ПДВ, з одночасними розрахунками коригувань до таких накладних.

Причиною цього стало те, що внаслідок воєнного стану в Україні окремі контрагенти позивача не мали можливості вчасно надати свої індивідуальні податкові номери платників ПДВ, а інформація в електронному кабінеті платника була відсутня. Реєстрація податкових накладних за отриманими передоплатами від цих контрагентів була здійснена своєчасно як на неплатників ПДВ, з подальшою заміною після отримання ІПН від контрагентів. Означеними вище податковими накладними фактично виправлялися помилки в індивідуальних податкових номерах контрагентів, допущених у податкових накладних, які були вчасно зареєстровані в ЄРПН.

Відтак, суд наголошує на відсутності вини платника податку, як необхідної складової податкового правопорушення, яка обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій.

У межах спірних правовідносин, неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно несвоєчасної позивачем свого податкового обов`язку відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діяння платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.

Подібні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06.03.2024 р. по справі №280/2280/21.

Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 08.04.2026 у справі №320/10773/24 вказав, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, у тому числі за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».

Постановою від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30.06.2023 з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Враховуючи вищевикладене, cуд доходить висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 17 859 143,41 за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених з 17.01.2022 по 13.04.2023, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення в цій частині є протиправним та підлягає скасуванню.

Натомість, у межах спірних правовідносин позивачем не доведено належними та допустими доказами неможливості свого обов`язку своєчасно зареєструвати податкові накладні від 03.05.2017 №543 та від 09.10.2019 №761, оскільки станом на момент їх складання штрафні санкції за порушення строку реєстрації податкових накладних підлягали застосуванню, з огляду на що позовні вимоги в частині протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій на суму 6917,55 грн задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною першою статті 9, статтею 72, частинами першою, другою, п`ятою статті 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд доходить висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 26840,00 грн, що підтверджується квитанцією, наявною в матеріалах справи. Оскільки позов задоволено частково, судові витрати зі сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 20 130,00 грн (пропорційно задоволеним позовним вимогам).

Керуючись статтями 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.09.2023 № 2104/Ж10/31-00-04-01-05-31 в частині застосування штрафу на суму 17 859 143,41 (сімнадцять мільйонів вісімсот п`ятдесят дев`ять тисяч сто сорок три гривні сорок одна копійка).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Українська агропромислова група» (адреса: 01133, місто Київ, бульвар Лесі Українки, 19, код ЄДРПОУ 35429229) судовий збір у розмірі 20 130,00 грн. (двадцять тисяч сто тридцять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (адреса: 02068, місто Київ, вулиця Кошиця, 3, код ЄДРПОУ 44082145).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Перепелиця А.М.

Повний текст рішення виготовлено 15.06.2026.