Ухвала суду № 137382611, 15.06.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2026
Номер справи
300/3989/26
Номер документу
137382611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"15" червня 2026 р. справа №300/3989/26

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" (далі відповідач) в якому просить суд:

- визнати дії Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства «Національні інформаційні системи» протиправними щодо: відмови у задоволенні запиту від 03.12.2025 на отримання публічної інформації; ненадання запитуваної інформації, зазначеної у запиті від 03.12.2025;

- зобов`язати Івано-Франківську регіональну філію державного підприємства «Національні інформаційні системи» у п`ятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили розглянути повторно запит від 03.12.2025 та надати запитувану у ньому інформацію.

Позовна заява подана до суду через систему "Електронний суд".

До позову позивачем долучено клопотання про звільнення її від сплати судового збору у зв`язку із відсутністю доходів за період з січня 2025 року по квітень 2026 року.

Приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частина 3 статті 161 КАС України зобов`язує позивача долучити до позовної заяви документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону № 3674-VI, при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.

Наведені положення процесуального закону дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Доказами рівня майнового стану можуть бути документи, які підтверджують скрутний майновий стан особи, що, відповідно, унеможливлює сплату нею судових витрат.

За змістом норм статті 8 Закону № 3674-VI та статті 133 КАС України обов`язок доведення підстави для звільнення від сплати судового збору покладається на особу, яка звертається до суду з відповідним клопотанням.

Таким чином, саме позивач має надати суду докази на підтвердження свого майнового стану та обґрунтувати неможливість (з урахуванням майнового стану) сплатити судовий збір в установленому законом порядку.

На підтвердження факту відсутності доходів позивач надала суду відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 01.06.2026 за період із січня 2025 року по квітень 2026 року, листи Управління соціального захисту Львівської міської ради від 13.02.2026, Пенсійного фонду України від 16.02.2026, Державного центру зайнятості від 09.02.2026 про відсутність станом на 01.02.2026 будь-яких видів державних соціальних допомог, соціальних виплат, допомог чи компенсаційних виплат за період з 01.01.2022 по 06.02.2026, а також про те, що у період з 06.10.2022 по 06.02.2026 вона не була зареєстрована як безробітна і не отримувала виплати допомоги по безробіттю.

Суд зауважує, що розмір річного доходу за попередній календарний рік (відсутність доходу) фізичної особи, яка подає позовну заяву, є однією з умов за наявності якої суд оцінює рівень майнового стану особи.

В цьому випадку долучені позивачем до матеріалів позову документи не є достатніми для підтвердження того, що її майновий стан не дозволяє здійснити оплату судового збору за подання позову. Для звільнення від сплати судового збору позивач має довести існування фінансових труднощів та такого майнового стану, що надає підстави вважати за можливе звільнити її від сплати судового збору.

Суд бере до уваги, що предмет спору у цій справі не стосується захисту соціальних, трудових, сімейних або житлових прав. Крім того, позивач не належить до переліку осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір».

В постанові Верховного Суду від 24.01.2020 по справі №815/2320/18 касаційний суд зазначив, що в кожному конкретному випадку суд установлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням. Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди мають встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого, нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Княт проти Польщі, заява № 71731/01; п. 63-64 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Єдамський та Єдамська проти Польщі, заява № 73547/01).

Суд зазначає, що скрутне матеріальне становище - це умови існування фізичної особи, які проявляються перш за все при відсутності грошових коштів та інших майнових засобів, що необхідні для задоволення потреб фізичної особи та придбання речей першої необхідності: продуктів харчування, медичних ліків, одягу тощо.

Незадовільний матеріальний стан залежить і від відсутності у особи нерухомості, депозитів, акцій, активів у фінансових установах, документів про відсутність доходів членів сім`ї, довідки про склад сім`ї, відсутність чи наявність виплат соціальної допомоги, тощо.

Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду, наведених в ухвалах від 20.03.2026 у справі №990/282/25, від 10.09.2025 в справі №990/334/25, від 23.10.2025 у справі №754/12237/24.

Так, у постанові Верховного Суду від 23.11.2023 у справі №215/7312/20 зазначено, що вирішуючи питання про звільнення від сплати судового збору, суд ураховує майновий стан сторони, який є оціночним і залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.

Аналогічна позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 10.05.2019 у справі № 9901/166/19.

Разом з тим, додані до клопотання письмові докази не в повній мірі відображують скрутний майновий стан ОСОБА_1 , оскільки не надано інформації про відсутність у власності нерухомого та цінного рухомого майна, довідки податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, банківських документів про відсутність на рахунку (рахунках) коштів, довідки про склад сім`ї.

Таким чином, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для звільнення позивача від сплати судового збору за подання цієї позовної заяви.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із змістом прохальної частини адміністративного позову позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2026 рік", який вступив в дію з 01.01.2026, передбачено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2026 року складає 3328,00 грн.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України Про судовий збір при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленою позовною вимогою немайнового характеру складає 1064,96 грн (3328,00 грн х 0,4 х 0,8).

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Судовий збір за подання позовної заяви до Івано-Франківського окружного адміністративного суду сплачується шляхом внесення або перерахування коштів за реквізитами: отримувач коштів - ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Ів.-Фр./ /22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA698999980313111206084009612; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу - 101_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Івано-Франківський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Також суд доводить до відома позивача, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі «Судова влада» в розділі «Івано-Франківський окружний адміністративний суд».

Оскільки позивачем в порушення наведених вище вимог КАС України та Закону України "Про судовий збір" до позовної заяви не долучено документу про сплату судового збору та не надано усіх доказів наявності підстав звільнення від сплати судового збору, позовну заяву подано без додержання вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Окрім того, відповідно до частини 1, 2 статті 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

У разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Однак, позивач подаючи позовну заяву в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви не додала докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, - залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних недоліків шляхом надання суду:

- документа про сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн, або доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору;

- докази надсилання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.