Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 523/1218/26
Провадження №2/523/2880/26
У Х В А Л А
"15" червня 2026 р. м. Одеса
Пересипський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого судді Кисельова В.К.,
за участю секретаря Дзюби Г.І.
за участю представника позивача Славинського А.Ю.
за участю представника відповідача адвоката Скіндера В.Б.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання правочину недійсним, скасування рішень державних реєстраторів, скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно, приведення будівлі у попередній стан, знесення самочинної збудованої будівлі, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Пересипського районного суду м. Одеси перебуває цивільна справа за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 ОСОБА_2 про визнання правочину недійсним, скасування рішень державних реєстраторів, скасування запису в реєстрі прав власності на нерухоме майно, приведення будівлі у попередній стан, знесення самочинної збудованої будівлі.
В позовних вимогах позивач просить:
1.Визнати недійсним договір дарування дачної будівлі за адресою: АДРЕСА_1 , укладений 08.08.2006 року між ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 (РНОК11І1: НОМЕР_2 ), посвідчений 08.08.2006 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Горецькою В.М. та зареєстрований в реєстрі за№ 6107.
2.Скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 31.03.2019 року №46231006 щодо об`єкту за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 121,4 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1799202351101) із закриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
3.Скасувати реєстрацію права власності та запис в реєстрі прав власності на нерухоме майно щодо реєстрації за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) права власності на дачну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер: 15602983, номер запису: 882 в книзі № 14с-93), яка проведена 22.08.2006 року Комунальним підприємством «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об' єктів нерухомості».
4.Зобов`язати ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) за власний рахунок привести дачну будівлю за адресою: АДРЕСА_1 , до попереднього стану, а саме до матеріалів технічної інвентаризації станом на 21.08.1999 року, а також знести самочинно збудований об`єкт за адресою: АДРЕСА_2 .
5.Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) та ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користь Одеської міської ради (код ЄДРПОУ: 26597691) витрати зі сплати судового збору за подання позову у розмірі 13312,00 грн. та витрати зі сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову у розмірі 1664,00. грн. на рахунок Юридичного департаменту Одеської міської ради, код 26302537, p/ji tJAl98201720344290213000034995, ДКСУ м. Київ, МФО 820172.
Представник відповідача адвокат Скіндер В.Б. подав клопотання про залишення позовних вимоги без розгляду, посилаючись на те, з огляду на предмет та підстави позову вбачається, що спір належить до сфери земельних відносин.
Однак подання представником Одеської міської ради до суду позову в інтересах останньої не може бути власним рішенням представника та має бути наслідком відповідного волевиявлення міської ради, оскільки спірні правовідносини належать до сфери земельних відносин.
Доля спірного нерухомого майна, яке знаходиться на земельній ділянці загальною площею 27604 кв.м., яка є комунальною власністю, має вирішуватись у порядку ст. 376 ЦК України через судову процедуру. При цьому, цією нормою передбачено два варіанти звернення до суду із позовом про знесення цього нерухомого майна (ч. 4 ст. 376 ЦК України) або звернення до суду із позовом про визнання за територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради права власності на це нерухоме майно (ч. 5 ст. 376 ЦК України).
Однак, волевиявлення Одеської міської ради з цього питання відсутнє, оскільки відсутнє відповідне рішення, яке в силу положень п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України мало бути прийняте виключно на пленарному засіданні.
Юридичний департамент Одеської міської ради не наділений власними повноваженнями щодо вирішення питань у сфері земельних відносин через судову процедуру за відсутністю відповідних волевиявлень Одеської міської ради у формі рішень, оскільки має виключно повноваження з реалізації її рішень шляхом звернення до судових органів із відповідними позовами. Тобто, зверненню до суду в інтересах Одеської міської ради неможливе за відсутністю відповідного її волевиявлення у формі рішення, прийнятого на пленарному засіданні.
Таким чином, позов в інтересах Одеської міської ради поданий особою з перевищенням встановлених законом повноважень, що має наслідком залишення його без розгляду на підставі п. 2 ч. 1 ст. 257 ЦПК України.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 4 ст. 58 ЦПК України встановлено, що держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» одним із основних принципів місцевого самоврядування в Україні є «удовий захист прав місцевого самоврядування. Статтею 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що орган Місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Частиною 1 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджується відповідною радою.
Положення про Юридичний департамент Одеської міської ради (нова редакція) затверджене рішенням Одеської міської ради від 12.12.2025 року № 3857-VIII (далі - Положення).
Відповідно до п.п. 2.1.2. п. 2 Положення одними з основних завдань Юридичного департаменту Одеської міської ради є захист прав та представництво інтересів територіальної громади міста Одеси в особі Міської ради, Міського голови та Виконкому в судах.
Розпорядженням міського голови від 24.10.2025 року № 708 «Про забезпечення самопредставництва у судах», а саме п. 1 даного розпорядження встановлено, що самопредставництво Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради та виконуючого обов`язки Одеського міського голови, секретаря Одеської міської ради в судах усіх інстанцій та спеціалізацій без окремого доручення з усіма правами, наданими Цивільним процесуальним кодексом України, Господарським процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Кодексом України з процедур банкрутства позивачеві, відповідачеві, третій особі, іншому учаснику судового процесу, кредитору, в тому числі з правом вчинення таких процесуальних дій: підписання та подання позовної заяви, заяв про збільшення або зменшення розміру позовних вимог, заяв про зміну предмету позову, заяви про видачу судового наказу, заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, заяви про перегляд заочного рішення, апеляційної скарги, касаційної скарги, заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, засвідчення копій документів, що підтверджують повноваження, а також інших документів, що подаються до суду, одержання рішень, ухвал, постанов судів та виконавчих документів за посадою здійснюється такими уповноваженими особами - працівниками Юридичного департаменту Одеської міської ради: директором Юридичного департаменту Одеської міської ради; заступником директора Юридичного департаменту Одеської міської ради; начальником управління з питань представництва у судах Юридичного департаменту Одеської міської ради.
За наведених обставин самопредставництво інтересів Одеської міської ради, Виконавчого комітету Одеської міської ради та виконуючого обов`язки Одеського міського голови, секретаря Одеської міської ради в суді працівниками Юридичного департаменту Одеської міської ради є єдиним реальним та законним способом захисту прав органів місцевого самоврядування, що на сьогодні врегульовано на законодавчому рівні.
Розпорядженням міського голови від 24.02.2020 року № 293К Вінюкова Володимира Миколайовича переведено на посаду начальника управління з питань представництва у судах Юридичного департаменту Одеської міської ради.
Відтак, начальник управління з питань представництва у судах Юридичного департаменту Одеської міської ради Вінюков Володимир Миколайович є уповноваженою особою на самопредставництво інтересів Одеської міської ради в судах.
Суд вважає, що посилання представника відповідача не те, що Одеської міської ради з цього питання необхідно було прийняте рішення виключно на пленарному засіданні є безпідставним, оскільки реалізація функцій органу місцевого самоврядування здійснюється через спеціально створений орган - Юридичний департамент Одеської міської ради.
Керуючись ст. 257,258-260 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника відповдіача ОСОБА_1 - адвоката Скіндера В.Б. про залишення позову Одеської міської ради без розгляду залишити без задоволення.
Ухвала окремому оскарженню від рішення суду не підлягає.
Суддя В.К. Кисельов
Складено та підписано 15.06.2026