Єдиний державний реєстр судових рішень
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/5806/26
ун. № 759/15897/26
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, у кримінальному провадженні №12024100090002383 від 15.08.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Жашків, Черкаської обл., українки, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
До Святошинського районного суду міста Києва звернувся слідчий слідчого відділу Святошинського УП ГУНП у м. Києві старший лейтенант поліції ОСОБА_6 , з клопотанням погодженим прокурором Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_7 , в якому просить обрати відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді тримання під вартою строком на 60 діб з альтернативою у виді можливості внесення застави в розмірі 130 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 432 640 (чотириста тридцять дві тисячі шістсот сорок) гривень. У разі внесення застави, покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов`язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду на їх першу вимогу, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб; не відлучатися із регіону, де остання фактично проживає, а саме Київської області, без дозволу слідчого, прокурора, суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; заборонити спілкуватись зі свідками та підозрюваними у даному кримінальному провадженні - ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Клопотання обґрунтовано тим що, Слідчим відділом Святошинського УП ГУНП у м. Києві здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100090002383 від 15.08.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.
Відповідно до Положення про уповноважену особу Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, затвердженого наказом Управління освіти Деснянської районної в м. Києві державної адміністрації від 14.11.2022 № 147, уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Замовник) і визначена відповідальною за організацію та проведення закупівель, спрощених закупівель, закупівель з використанням електронної системи закупівель, у тому числі електронного каталога, а також здійснення закупівель без використання електронної сетеми закупівель (далі - закупівлі) згідно із Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері публічних закупівель на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
У повноважена особа під час організації та проведення закупівлі повинна забезпечити об?єктивність і неупередженість процесу організації та проведення закупівель в інтересах замовника.
Визначення або призначення уповноваженої особи не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, наявність якого може вплинути на об`єктивність і неупередженість ухвалення рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель шляхом проходження безкоштовного тестування.
Уповноважена особа у своїй діяльності керується Законом, принципами здійснення публічних закупівель, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами та цим Положенням.
Організація діяльності уповноваженої особи
Уповноважена особа визначається або призначається замовником одним з таких способів:
1) шляхом покладення на працівника із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
2) шляхом уведення до штатного розпису окремої посади, на яку буде покладено обов?язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
Засади діяльності та вимоги до уповноваженої особи
Уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі укладеного із замовником трудового договору (контракту) або розпорядчого рішення замовника та відповідного положення.
У разі укладення трудового договору (контракту) такий договір (контракт) укладається за погодженням із замовником та уповноваженою особою на встановлений чи невизначений строк.
Уповноважена особа може мати право на підписання договорів про закупівлю в разі надання замовником таких повноважень, оформлених відповідно до законодавства.
Уповноважена особа не може здійснювати діяльність на підставі договору про надання послуг для проведення закупівель.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Уповноважена особа несе персональну відповідальність за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України, за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (надалі - Закону) уповноважена особа - це службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Відповідно до ст. 11 вказаного Закону, відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа. Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об`єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника. Уповноважена особа:
1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;
2) здійснює вибір процедури закупівлі;
3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;
3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону;
4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об`єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;
6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону;
7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Для підготовки тендерної документації та/або оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі за рішенням замовника уповноважена особа може залучити інших працівників замовника.
Відповідно до наказу виконувача обов`язків начальника Управління освіти Деснянської районної в місті Києві Державної адміністрації № 07 від 06.01.2023 року «Про внесення змін до наказу від 14.11.2022 № 147, в частині 1.2. пункт 3 Наказу викласти в наступній редакції:
3. Призначити керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії ОСОБА_10 уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення закупівель, визначених керівником групи з проведення публічних закупівель централізованой бухгалтерії, з правом підписання договорів, укладених відповідно до Закову України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VII (із змінами) та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі" , на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його, припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , будучи уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, на яку покладено функції уповноваженої особи з публічних закупівель/спрощених закупівель являється особою, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто, згідно ч. 3 ст. 18 КК України, є службовою особою.
Відповідно до функціональних обов`язків керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_11 ,
1. Організовує роботу групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Група), визначає завдання і розподіл обов`язків між працівниками Групи;
2. Розмежовує повноваження та обов`язки щодо здійснення закупівель між працівниками Групи;
3. Координує оприлюднення інформації про закупівлі, що вноситься до інформаційно-аналітичної системи інтернет-порталу «Київаудит» відповідно до вимог розпорядження Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.09.2009 р. N? 1036 «Про деякі питання функціонування Інформаційно-аналітичної системи інтернет-порталу "Київ аудит" у передбачених випадках;
4. Готує пропозиції керівництву щодо зміни структури, штатного розпису, призначення і звільнення з посад працівників Групи;
5. Спрямовує і координує здійснення іншими структурними підрозділами Управління освіти заходів з питань, віднесених до його відання;
6. За власною ініціативою чи за дорученням головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти готує пропозиції, що відносяться до його відання;
7. Бере участь в організації та забезпеченні заходів, спрямованих на підвищення кваліфікаційного рівня працівників Групи;
8. Представляє інтереси Управління освіти при розгляді скарг у органі оскарження (Антимонопольному комітеті України);
9. Інформує головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти та начальника Управління освіти про хід здійснення публічних закупівель;
10. Взаємодіє з органами державного фінансового контролю, правоохоронними органами та іншими органами під час виконання ними своїх функцій відповідно до-законодавства;
11. Координує виконання рішень та приписів органів державного фінансового контролю, органу оскарження, інших органів, зокрема правоохоронних;
12. Неухильно дотримується законодавства у сфері закупівельної діяльності;
13. Володіє чинною нормативно-правовою базою у сфері публічних закупівель та оперативно ознайомлюється зі змінами в законодавстві;
14. Складає, затверджує та зберігає передбачені чинним законодавством документи щодо здійснення публічних закупівель та документи щодо організації діяльності Групи впродовж встановленого законодавством терміну;
15. Зберігає нормативні акти і документи, які надходять до Групи на паперових носіях;
1б. Надає методичну та консультаційну допомогу розпорядникам бюджетних коштів з питань публічних закупівель;
17. Розглядає у межах своєї компетенції звернення громадян, підприємств, установ та організацій, з питань публічних закупівель та закупівельної діяльності
Управління освіти, готує проекти відповідей на звернення, здійснює прийом громадян, вживає відповідних заходів для вирішення порушених ними питань;
18. Повідомляє про виникнення конфлікту інтересів, у разі його виникнення (конфліктом інтересів вважається наявність приватного інтересу у працівника Управління освіти чи будь-якої особи або органу, які діють від імені Управління освіти і беруть участь у проведенні закупівлі або можуть вплинути на її результати, що може вплинути на об?єктивність чи неупередженість прийняття ним рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення закупівлі, та/або наявність суперечності між приватним інтересом працівника Управління освіти чи будь-якої особи або органу, які діють від імені Управління освіти і беруть участь у проведенні закупівлі та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об?єктивність або неупередженість прийняття рішень або на вчинення чи невчинення дій під час проведення закупівлі);
19. Виконує в межах своєї компетенції інші завдання та функції, передбачені чинним законодавством, згідно з покладеними на нього повноваженнями;
20. На час тимчасової відпустки Керівника Групи (відпустка, хвороба чи інші поважні причини) його обов`язки виконує Фахівець І категорії Групи.
Відповідно до посадової інструкції керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, 01.09.2022 затвердженої в.о. начальника управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_12 , з якою ОСОБА_5 , ознайомилась 27.10.2022 до основних посадових обов`язків керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації окрім іншого відноситься:
Загальні положення
Керівник групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Керівник Групи) організовує роботу працівників групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти
Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Група) під керівництвом головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (далі -Управління освіти).
Керівник Групи призначається на посаду та звільняється з посади начальником Управління освіти за погодженням головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Управління освіти у порядку, встановленому чинним законодавством.
Керівник Групи у своїй роботі керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, іншими законодавчими, нормативно-правовими актами України, наказами, рішеннями колегій Департаменту освіти і науки Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), розпорядженнями Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, наказами, рішеннями колегій Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, Положенням про Управління освіти, Положенням про централізовану бухгалтерію Управління освіти, Положенням про групу з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти, Положенням про уповноважену особу Управління освіти та цією інструкцією.
Завдання та обов`язки
- організовує роботу Групи, визначає завдання і розподіл обов?язків між працівниками Групи;
- неухильно дотримується законодавства у сфері закупівельної діяльності;
- виконує в межах своєї компетенції інші завдання та функції передбачені чинним законодавством, згідно з покладеними на нього повноваженнями.
Керівник Групи несе відповідальність за:
- неналежне виконання або невиконання своїх посадових, обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією в межах, визначених чинним законодавством України;
- правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності в межах, визначених чинним законодавством України;
- завдання матеріальної шкоди в межах, визначених чинним законодавством про працю України;
- недотримання Правил внутрішнього службового розпорядку Управління освіти.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тому відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою, тобто особою, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймає в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконує такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
В період травня-червня 2024 року, більш точного часу не встановлено, у невстановленому місці, в керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, ОСОБА_5 , виник умисел на вчинення корупційного кримінального правопорушення, пов`язаного з бюджетними коштами, виділеними на капітальний ремонт покрівлі (підготовка до опалювального сезону та енергозбереження) в дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 770 Деснянського району міста Києва, за адресою: вул. Будищанська, 7-Б.
Так, відповідно до п. 4.9 розділу IV «Визначення окремих складових вартості об`єкта будівництва на етапі складання інвесторської кошторисної документації» «Кошторисних норм України. Настанови з визначення вартості будівництва» (далі - Настанова) кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та комплектів у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проектною документацією, та відповідних поточних цін. Поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного замовником аналізу цін (при рівних якісних характеристиках) за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні.
В той же час, замовником, тобто Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації в особі ОСОБА_5 , в порушенням вимог п. 4.9 Настанови безпосередньо не проведено аналізу цін на матеріальні ресурси. Натомість, 16.05.2024 Управлінням освіти Деснянської РДА оголошено проведення відкритих торгів із капітальний ремонт покрівлі (підготовка до опалювального сезону та енергозбереження) в дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 770 Деснянського району міста Києва, за адресою: вул. Будищанська, 7-Б., шляхом висвітлення відповідного оголошення в системі «Прозорро» за № UA-2024-05-16-007614-a (ідентифікатор публічної закупівлі в даній системі), з визначенням очікуваної вартості в розмірі 2 934 667, 40 гривень.
03.06.2024 року ОСОБА_5 , як уповноважена особа, прийняла рішення про визнання переможцем по процедурі відкритих торгів «Капітальний ремонт покрівлі (підготовка до опалювального сезону та енергозбереження) в дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 770 Деснянського району міста Києва, вул. Будищанська, 7-Б, учасника ТОВ «МС-БІЛД» з ціною тендерної пропозиціх 2 916 379,08 грн.
Згідно з договором № 124 виконання робіт з капітального ремонту, підписаним 17.06.2024 ОСОБА_5 , від імені Управління освіти (Замовник) та ОСОБА_9 , від імені ТОВ «МС-БІЛД» (Підрядник), його предметом є виконання робіт «Капітальний ремонт покрівлі (підготовка до опалювального сезону та енергозбереження) в дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) № 770 Деснянського району міста Києва, вул. Будищанська, 7-Б «код ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація»
04.10.2024 року між ОСОБА_5 , яка діяла від імені Управління освіти та ОСОБА_9 , від імені ТОВ «МС-БІЛД» була підписана додаткова угода №2 до договору № 124 від 17.06.2024 якою внесені зміни з огляду на зменшення обсягу використання робіт зменшено обсяг робіт та ціна договора склала 2 402 918, 38 грн.
Указані документи, після їх підписання ОСОБА_5 , разом з іншою фінансово-бухгалтерською документацією скеровано Управлінням освіти до Управління Державної казначейської служби України у Деснянському районі міста Києва, розташованого в м. Києві по вул. Оноре Де Бальзака, 22 , яке маючи в наявності всі необхідні документи, підписані відповідальними службовими особами, 15.08.2024 здійснило перерахування бюджетних коштів в розмірі 2 169 328, 72 грн. та 25.09.2024 на суму 233 589,66 грн. на банківський рахунок ТОВ «МС-БІЛД» № НОМЕР_1 .
Разом з тим, в ході проведення товарознавчої експертизи було встановлено, завищення вартості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, що були використані в ході виконання будівельних (ремонтних) робіт відповідно до договору підряду № 124 від 17.06.2024, укладеного між замовником Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37501684) та підрядником ТОВ «МС-БІЛД» (код ЄДРПОУ 41795711), за одиницю товару (нового) на дату складання первинної звітної документації (акту приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в за липень 2024 року) становила: Грунтовка бітумна Праймер (Мастика каучукова клеюча Bitugum) - 56 457,10 грн (п?ятдесят шість тисяч чотириста п?ятдесят сім гривень 10 копійок) за 1 т., без урахування ПДВ, 67 748,52 грн (шістдесят сім тисяч сімсот сорок вісім гривень 52 копійки) за 1 т., з урахуванням ПДВ. Матеріали рулонні покрівельні для верхніх шарів ЕКП 4,0 - 121,34 грн (сто двадцять одна гривня 34 копійки) за 1 м2, без урахування ПДВ, 145,60 грн (сто сорок п?ять гривень 60 копійок) за 1 м2, з урахуванням ПДВ. Матеріали рулонні покрівельні для нижніх шарів ЕЛІП 3,0 - 109,20 грн (сто дев?ять гривень 20 копійок) за 1 м2, без урахування ПДВ, 131,04 грн (сто тридцять одна гривня 04 копійки) за 1 м2, з урахуванням ПДВ. Профнастил покрівельний - неможливо визначити вартість даної позиції у зв?язку з відсутністю повних необхідних технічних характеристик. Сітка зварна 100/100/4 - 65,25 (шістдесят п?ять гривень 25 копійок) за 1 м2, без урахування ПДВ, 78,30 грн (сімдесят вісім гривень 30 копійок) за 1 м2, 3 урахуванням ПДВ. Сталь листова оцинкована, товщина 0,55 мм - 167,61 (сто шістдесят сім гривень 62 копійка) за 1 м2, без урахування ПІДВ, 201,13 грн (двісті одна гнивня 13 копійок) за 1 м2, з урахуванням ПДВ. Суміш для стяжки Ферозіт 425/Полімін СЦ-5 - 1 899,57 (одна тисяча вісімсот дев?яносто дев?ять гривень 57 копійок) за 1 м3, без урахування ПДВ, 2 279,48 грн (дві тисячі двісті сімдесят дев?ять гривень 48 копійок) за 1 м3, з урахуванням ПДВ.Труби ПВХ Wavin для внутрішньої каналізації, діаметром 110 мм - 258,13 (двісті п?ятдесят вісім гривень 13 копійок) за 1 м., без урахування ПІДВ, 309,76 грн (триста дев?ять гривень 76 копійок) за 1 м., з урахуванням ПДВ. Штукатурка цементна (Polimin ШВ-1) - 5,34 грн (п`ять гривень 34 копійки) за 1 кг, без урахування ПДВ, 6,41 грн (шість гривень 41 копійка) за 1 кг, з урахуванням ПДВ.
Середньо ринкова вартість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій, що були використані в ході виконання будівельних (ремонтних) робіт відповідно до договору підряду № 124 від 17.06.2024, укладеного між замовником Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37501684) та підрядником ТОВ «МС-БІЛД» (код ЄДРПОУ 41795711), за одиницю товару (нового) на дату складання первинної звітної документації (акту приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в за вересень 2024 року) становила: Профнастил покрівельний - неможливо визначити вартість даної позиції у зв?язку з відсутністю повних необхідних технічних характеристик. Штукатурка цементна (Polimin ШВ-1) - 5,37 грн (п`ять гривень 37 копійок) за 1 кг, без урахування ПДВ, 6,44 грн (шість гривень 44 копійки) за 1 кг, з урахуванням ПДВ. Матеріали рулонні покрівельні для верхніх шарів ЕКП 4,0 - 121,97 грн (сто двадцять одна гривня 97 копійок) за 1 м2, 146,37 грн (сто сорок шість гривень 37 копійок) за 1 м2, з урахуванням ДВ. Матеріали рулонні покрівельні для нижніх шарів ЕПП 3,0 - 109,77 (сто дев?ять гривень 77 копійок) за 1 м2, 131,72 (сто тридцять одна гривня 72 копійки) за 1 м2, з урахуванням ПІДВ. Сітка зварна 100/100/4 - 65,59 грн (шістдесят п?ять гривень 59 копійок) за 1 м2, без урахування ПДВ, 78,71 грн (сімдесят вісім гривень 71 копійка) за 1м2, з урахуванням ПДВ. Грунтовка бітумна Праймер (Мастика каучукова клеюча Bitugum) - 56 752,69 (п?ятдесят шість тисяч сімсот п?ятдесят дві гривні 69 копійок) за 1 т., без урахування ПДВ, 68 103,23 (шістдесят вісім тисяч сто три гривні 23 копійки) за 1 т., з урахуванням ПДВ. Сталь листова оцинкована, товщина 0,55 мм - 168,48 (сто шістдесят вісім гривень 48 копійок) за 1 м2, без урахування ПДВ, 202,18 грн (двісті дві гривні 18 копійок) за 1 м2, з урахуванням ПДВ. Труби ПВХ Wavin для внутрішньої каналізації, діаметром 110 мм - 259,48 грн (двісті п?ятдесят дев?ять гривень 48 копійок) за 1 м., без урахування ПДВ, 311,38 грн (триста одинадцять гривень 38 копійок) за 1 м., з урахуванням ПДВ.
Відповідно до висновку експерта за результатами проведення судово-економічної експертизи з урахуванням висновків товарознавчої експертизи встановлено, що втрата активів (збитків) в результаті завищення вартості придбаних будівельних матеріалів, виробів, конструкцій, що були використані в ході виконання будівельних (ремонтних) робіт відповідно до договору підряду №124 від 17.06.2024, укладеного між управлінням Управлінням освіти Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 37501684) та підрядником ТОВ «МС-БІЛД» (код ЄДРПОУ - 41795711), станом на дату складання первинної звітної документації (актів приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в) документально підтверджується в розмірі 424 387, 28 гривень
В наслідок умисних дій ОСОБА_5 , було обернуто на користь підприємства ТОВ «МС-БІЛД» безпідставно перераховані бюджетні кошти у розмірі 424 387,24 грн., що відповідно до п. 4 примітки ст. 364 КК України, є тяжкими наслідками, спричиненими для інтересів держави.
10.06.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав викладений в ньому.
Захисник, думку якої підтримала підозрювана, просила відмовити у задоволенні клопотання в повному обсязі, оскільки підозра не обґрунтована, так як аналіз та моніторин цін не входить в обов`язки підозрюваної. Ризиків прокурором не доведено, та їх немає, оскільки підозрювана вже рік не працює в Управлінні освіти Деснянської РДА в м. Києві.
Заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши клопотання з додатками до нього, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України повністю підтверджується матеріалами кримінального провадження у їх сукупності, зокрема: висновками експертів за результатами проведення товарознавчої та судово-економічної експертиз; копіями документів, отриманими в установленому порядку в ТОВ «МС-БІЛД» та в Управлінні освіти Деснянської РДА в м. Києві; протоколами допитів свідків.
При цьому, на даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.
Європейський суд з прав людини у справі «Фокс, Кембел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:
- ризик, передбачений пунктом 1 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - переховуватися від органів досудового розслідування та суду, обґрунтовується тим, що ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину проти інтересів служби, пов`язаного із заволодінням бюджетними коштами та спричиненням тяжких наслідків державним інтересам і не може не усвідомлювати імовірність засудження за інкримінованим злочином, передбаченим ч. 2 ст. 364 КК України, та у разі доведення винуватості підозрюваній загрожує призначення реальної міри покарання у виді позбавлення волі на строк до шести років із застосуванням додаткових видів покарання, зокрема позбавлення права обіймати певні посади що саме по собі може спонукати її до ухилення від кримінальної відповідальності, а тому остання, з метою уникнення кримінальної відповідальності може переховуватись від суду, що в свою чергу унеможливить виконання завдання кримінального провадження.
- ризик, передбачений пунктом 2 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, обґрунтовується тим, що підозрювана ОСОБА_5 , тривалий час обіймала посаду керівника групи з проведення публічних закупівель централізованої бухгалтерії Управління освіти Деснянської РДА та може вчинити дії щодо приховування, знищення або спотворення оригіналів документів.
- ризик, передбачений пунктом 3 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - незаконно впливати на свідків, обґрунтовується тим, що підозрювана ОСОБА_5 , вчинила зазначене кримінальне правопорушення у взаємодії з представниками підрядної організації ТОВ «МС-БІЛД», їй відомі всі особи, які брали участь у проведенні закупівлі, підготовці тендерної документації, погодженні договору, прийманні виконаних робіт та оформленні платіжних документів, а тому підозрювана може шляхом переконання, умовлянь, службового впливу або інших способів схиляти зазначених осіб до зміни показань, відмови від надання правдивих показань чи узгодження позицій між учасниками кримінального провадження. Крім того, існує ризик узгодження показань зі ОСОБА_9 та іншими особами, причетність яких перевіряється органом досудового розслідування.
- ризик, передбачений пунктом 5 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України - вчинити інше кримінальне правопорушення, обґрунтовується тим, що інкриміноване ОСОБА_5 кримінальне правопорушення безпосередньо пов`язане з реалізацією її службових повноважень як уповноваженої особи з публічних закупівель та керівника групи проведення публічних закупівель, а тому підозрювана має можливість продовжувати впливати на прийняття рішень у сфері публічних закупівель та впливати на проведення нових закупівельних процедур. З огляду на характер дій підозрюваних, наявність встановленого механізму взаємодії між посадовими особами замовника та підрядною організацією, існує ризик продовження аналогічної протиправної діяльності або вчинення нових кримінальних правопорушень, пов`язаних із використанням бюджетних коштів.
Слідчий суддя відповідно до вимог ст.178 КПК України приймає до уваги інші дані про особу підозрюваної, зокрема тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою, міцність її соціальних зв`язків, яка має на утриманні матір похилого віку, її репутацію, яка позитивно характеризується, не судима.
Згідно з практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.
Вирішуючи питання про застосування, продовження, зміну або скасування запобіжного заходу при розгляді відповідних клопотань, слідчий суддя зобов`язаний: здійснювати повноваження із судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні під час досудового розслідування і судового розгляду та враховувати, що запобіжні заходи у кримінальному провадженні обмежують права особи на свободу та особисту недоторканність, гарантовані ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року (Конвенція), а тому можуть бути застосовані тільки за наявності законної мети та підстав, визначених КПК України, з урахуванням відповідної практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).
Слід відмітити, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків та одночасно такий запобіжний захід повинен бути обраний пропорційно до наявних ризиків та у світлі фактичних обставин справи, задля недопущення порушень прав особи підозрюваного та меті, яку переслідує кримінальне провадження.
Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується у разі якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтю 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 176 КПК України.
За таких обставин, заслухавши думку учасників судового засідання, дослідивши матеріали клопотання, враховуючи що підозрювана в даний час не працює в Управлінні освіти Деснянської РДА в м. Києві та будь -яким іншим чином впливати на об`єктивне розслідування даного злочину не може, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання слідчого задовольнити частково, та застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, який в повній мірі забезпечить запобіганню ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Разом з тим, слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрювану обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, а саме: прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду на їх першу вимогу, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання; заборонити спілкуватись зі свідками та підозрюваними у даному кримінальному провадженні - ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 32, 131, 176-179, 183, 194, 196, 197, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, у кримінальному провадженні №12024100090002383 від 15.08.2024, стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обов`язки, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, строком на два місяці, а саме до 15.08.2026:
-прибувати за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду на їх першу вимогу, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь повідомити про це зазначених осіб;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
-заборонити спілкуватись зі свідками та підозрюваними у даному кримінальному провадженні - ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;
-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Контроль за виконанням даного запобіжного заходу покласти на слідчого.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1