Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_____________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" червня 2026 р.м. Одеса Справа № 916/5365/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.
секретар судового засідання Масловська Є.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Керівника Чорноморської окружної прокуратури (вул. В.Шума, 9/102Н, м.Чорноморськ, Одеська обл., 68000) в інтересах держави в особі Таїрівської селищної ради Одеського району Одеської області (65496, Одеська обл., Одеський р-н, селище Таїрове, вул.Перемоги, будинок 27)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй" (65039, Одеська обл., місто Одеса, проспект Гагаріна, будинок 25, офіс 223)
про визнання додаткової угоди недійсною та стягнення 208 204,80 грн
за участю представників сторін:
від прокуратури: Бойчук М.М.;
від позивача: не з`явився;
від відповідача: Бессараба П.А.- ордер, Мішакін С.В., - самопредставництво
ВСТАНОВИВ:
1. Зміст позовних вимог Керівника Чорноморської окружної прокуратури.
31.12.2025 Керівник Чорноморської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Таїрівської селищної ради Одеського району Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй", в якій просить суд:
- визнати недійсною додаткову угоду б/н від 29.05.2025 до договору № 05- 2702/25 від 27.02.2025, укладену між Таїровською селищною радою Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05582159) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй" (код ЄДРПОУ 35768704);
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй" (код ЄДРПОУ 35768704) на користь Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05582159, № UA668201720344250003000036305, ДКСУ, м. Київ) неустойку в сумі 208 204,80 грн, а також судові витрати.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що додаткова угода б/н від 29.05.2025 про продовження строку виконання робіт до 30.06.2025 укладена сторонами з порушенням вимог п. 4 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", пп.4 п.19 Особливостей, що є підставою для визнання її недійсною в судовому порядку в силу частини 1 статті 203 та статті 215 ЦК України, у зв`язку з чим прострочення виконання робіт, які відповідно до договору мали бути виконані до 31.05.2025, зумовлює нарахування неустойки (пені) у заявленому розмірі.
2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Разом з позовною заявою прокурором подано до суду заяву про забезпечення позову, у якій останній просить суд:
- накласти арешт на грошові кошти, що належать Товариству з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй" (код ЄДРПОУ 35768704, 65039, м. Одеса, проспект Гагаріна, буд. 25, офіс 223) як в національній валюті (гривня), так і в іноземній валюті, що містяться на відкритих рахунках у банківських або інших фінансово-кредитних установах, у тому числі інших держав, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення ухвали про забезпечення позову та належать ТОВ "Строительная компания "Градо-Строй" у межах суми позовних вимог на загальну суму 208 204,80 грн;
- накласти арешт на нерухоме майно, яке належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй" (код ЄДРПОУ 35768704, 65039, м. Одеса, проспект Гагаріна, буд. 25, офіс 223) у межах ціни позову 208 204,80 грн, лише в межах різниці між сумою ціни позову та арештованих грошових коштів у разі їх недостатності.
Ухвалою суду від 02.01.2025 відкрито провадження у справі №916/5365/25, прийнято справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на "02" лютого 2026 р. о 14:00.
Ухвалою від 02.01.2026 суд призначив заяву Керівника Чорноморської окружної прокуратури про забезпечення позову №2-2074/25 від 31.12.2025 по справі №916/5365/25 до розгляду у судовому засіданні на "07" січня 2026 р. о 12:00.
Ухвалою від 07.01.2026 відмовлено у задоволенні заяви Керівника Чорноморської окружної прокуратури про забезпечення позову №2-2074/25 від 31.12.2025 по справі №916/5365/25.
13.02.2026 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом із клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку.
23.02.2026 до суду від прокуратури надійшла відповідь на відзив.
11.03.2026 до суду від відповідача надійшло клопотання про витребування доказів.
Ухвалою суду від 11.03.2026 задоволено клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Строительная компания "Градо-Строй" про витребування доказів, витребувано у Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів інформацію про опади, атмосферні явища, вологість повітря за період з 27.02.2025 до 30.06.2025 по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїрівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, витребувано у Одеської обласної державної (військової) адміністрації інформацію про кількість, період та час повітряних тривог за період з 27.02.2025 до 30.06.2025 у с. Сухий Лиман Таїрівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
27.03.2026 від Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів на виконання ухвали суду надійшла відповідна інформація, витребувана судом.
01.04.2026 до суду від Одеської обласної державної (військової) адміністрації на виконання ухвали суду надійшла відповідна інформація, витребувана судом.
Ухвалою суду від 06.04.2026 закрито підготовче провадження у справі №916/5365/25 та призначено справу до розгляду по суті в засіданні суду на "27" квітня 2026 р. о 13:45.
В судове засідання з`явилась прокурор. Інші учасники справи не з`явились, водночас про розгляд справи повідомлені належним чином.
В судовому засіданні прокурор проголосила правову позицію по справі, а також суд розпочав стадію дослідження доказів, наявних у матеріалах справи.
Суд оголосив перерву в судовому засіданні до 11.05.2026 о 14:30 без складання окремого процесуального документа.
У судовому засіданні 11.05.2026, в яке з`явились прокурор та представник відповідача, суд дослідив докази, наявні в матеріалах справи та оголосив перерву в судовому засіданні перед стадією судових дебатів до 25.05.2026 о 13:45 без складання окремого процесуального документа.
В судове засідання 25.05.2026 з`явились прокурор та представники відповідача. Позивач в судове засідання не з`явився, водночас про розгляд справи повідомлений належним чином.
В судовому засіданні представник позивача просив суд відкласти розгляд справи.
Крім того, у м. Одеса було оголошено повітряну тривогу.
У зв`язку з вищевикладеними обставинами, суд оголосив перерву у судовому засіданні до 10.06.2026 о 12:45, без складання окремого процесуального документа.
У судове засідання з`явився прокурор та відповідач. Позивач до суду не з`явився.
У судовому засіданні 10.06.2026 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
3. Позиція учасників справи.
3.1. Доводи Керівника Чорноморської окружної прокуратури.
За результатами відкритих торгів з особливостями між Таїрівською селищною радою Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05582159) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Строительная компания «ГРАДО-СТРОЙ» (код ЄДРПОУ 35768704) 27.02.2025 укладено договір № 05-2702/25 за предметом: «Будівництво водопроводу по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. Коригування» (ДК 021:2015: 45231000-5 - Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач), загальною вартістю 15 231 452,40 грн з ПДВ (ідентифікаційний номер закупівлі UA-2025-01-24-008876-a).
Джерело фінансування робіт за цим Договором: кошти місцевого бюджету (п. 11.1 Договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору Генпідрядник зобов`язується закінчити виконання Робіт та повідомити Замовника про готовність до їх передання до 31.05.2025.
Згідно п. 18.2 Договору Договір набуває чинності з моменту його укладання, підписання Сторонами і скріплення печатками та діє до 31.12.2025 року, а в частині взаєморозрахунків та гарантійних зобов`язань - до їх повного виконання Сторонами.
Строки виконання робіт з будівництва Об`єкта встановлюються до 31.05.2025 (п. 18.3 Договору).
При цьому, пунктом 2.4 Договору встановлено, що строки виконання робіт (будівництва об`єкта) можуть змінюватися із внесенням відповідних змін у Договір у разі виникнення обставин, передбачених п. 19 Загальних умов.
Розділом 16 передбачено відповідальність сторін за порушення зобов`язань за Договором та порядок урегулювання спорів. Так, згідно з п. 16.2 Договору у разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов`язань за Договором, Генпідрядник сплачує Замовнику штрафні санкції (неустойку) у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент порушення зобов`язання, від вартості невиконаного зобов`язання за кожен день прострочення зобов`язання, а у разі здійснення попередньої оплати Генпідрядник, крім сплати зазначених штрафних санкцій, повертає Замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції. Кошти, отримані від сплати таких штрафних санкцій, зараховуються відповідно до доходів загального фонду державного чи місцевих бюджетів.
В подальшому, сторони 29.05.2025 керуючись підпунктом 4 пункту 19 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», що затверджено постановою КМУ №1178 від 12.10.2022 (далі - Особливості), та, враховуючи лист ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ» № 23 від 21.05.2025, уклали Додаткову угоду б/н до договору від 27.02.2025, якою дійшли взаємної згоди продовжити строк виконання робіт до 30.06.2025.
Як вбачається з листа ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ» №23 від 21.05.2025, останнім повідомлено замовника про неможливість виконання договірних зобов`язань у встановлені строки у зв`язку із виникненням певних обставин, які вплинули на хід та строки виконання робіт, а саме: несприятливі погодні умови впродовж березня - травня 2025 року (рясні опади), перешкоджання проведенню будівельних робіт місцевими жителями, воєнний стан та загальна мобілізація в країні. Разом з цим, відповідно до підпункту 4 пункту 19 Особливостей, істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин , що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
При цьому, як встановлено опрацюванням змісту листа ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ» №23 від 21.05.2025, будь-які посилання на обставини, які об`єктивно унеможливлюють своєчасне виконання договору відсутні, а наявність обставин та документально не підтверджено.
Так, на підтвердження зазначених обставин ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ» надано нібито документальне підтвердження, що спричинило пропозицію укладання додаткової угоди, а саме заяву про перешкоджання проведенню будівельних робіт, яка прийнята працівниками поліції та датована 21.05.2025 (тобто за 10 днів до закінчення строків виконання робіт за Договором). При цьому, вказана заява та обставина ніяким чином не підтверджує неможливість своєчасного виконання робіт за договором.
Крім того, згідно відкритої інформації, викладеної у мережі Інтернет, окружною прокуратурою встановлено, що протягом березня - травня 2025 року у с. Сухий Лиман Одеської області були відсутні часті рясні опади (зливи), на які посилалося ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ» у своєму листі, як на обставину, яка унеможливлює своєчасне виконання робіт за договором.
Також, на момент укладання Договору (27.02.2025), в Україні вже діяв воєнний стан та проведення загальної мобілізації на підставі Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», які були продовжені (на момент підписання договору) Указом № 26/2025 від 14.01.2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та Указом № 27/2025 від 14.01.2025 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» відповідно. Тобто, вказані події на момент укладання Договору вже існували і таким чином не можуть бути підтвердженням їх настання після укладання Договору.
Додатковою угодою б/н від 03.09.2025 сторони дійшли взаємної згоди зменшити суму Договору на 1 153 485,50 грн та викласти пункт 3.1 Розділу 3 «Договірна ціна» Договору в наступній редакції: «Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід`ємною частиною Договору (додаток № 1), і складає 14 077 966,90 грн (чотирнадцять мільйонів сімдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят шість гривень 90 копійок), у тому числі ПДВ 20 % - 2 346 327,82 грн (два мільйона триста сорок шість тисяч триста двадцять сім гривень 82 копійки)».
Відповідно до звіту про виконання договору про закупівлю UA-2025-01-24-008876-a та платіжних інструкцій №№ 27, 29, 32, 33, 35, 37 вбачається оплата за Договором № 05 2702/25 від 27.02.2025 на загальну суму 14 077 966,90 грн з ПДВ за проведені протягом 2025 року роботи.
При цьому, згідно останнього акту № 6 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2026 року, фактичною датою виконання робіт є саме 30.06.2025 (а не 31.05.2025). Таким чином, ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ», як юридична особа, яка здійснює свою господарську діяльність на власний ризик, підписуючи Договір № 05-2702/25 від 27.02.2025, усвідомлювала, що кінцевою датою виконання робіт є дата, визначена в договорі, з огляду на що повинна була розумно оцінити цю обставину, з урахуванням виду своєї діяльності та можливості виконання зобов`язання в погоджені сторонами строки. Тобто, ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ, підписавши Договір, погодило усі його істотні умови, зокрема, щодо кінцевої дати виконання робіт (31.05.2025).
Таким чином, як встановлено окружною прокуратурою, жодних документальних підтверджень виникнення об`єктивних обставин після укладання Договору ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ на адресу Таїрівської селищної ради не надано.
За таких обставин прокурор вважає, що укладання додаткової угоди б/н від 29.05.2025 до Договору є неправомірним, а вона підлягає визнанню недійсною в судовому порядку в силу частини 1 статті 203 та статті 215 ЦК України як така, що укладена сторонами з порушенням вимог п. 4 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», пп. 4 п. 19 Особливостей.
Крім того, заявляючи вимоги про стягнення неустойки в сумі 208 204,80 грн, прокурор посилається на те, що Сторони в п. 16.2. Договору № 05-2702/25 від 27.02.2025 зокрема погодили, що у разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов`язань за Договором, Генпідрядник сплачує Замовнику штрафні санкції (неустойку) у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент порушення зобов`язання, від вартості невиконаного зобов`язання за кожен день прострочення зобов`язання. Кошти, отримані від сплати таких штрафних санкцій, зараховуються відповідно до доходів загального фонду державного чи місцевих бюджетів.
Так, пунктом 18.3 Договору строки виконання робіт з будівництва Об`єкта встановлено до 31.05.2025. Виконання підрядних робіт в даному випадку є неподільним, цілісним до виконання зобов`язанням, тому штрафні санкції підлягають нарахуванню відповідно до положень п. 16.2 Договору від загальної вартості робіт, з яких допущено прострочення виконання.
Так, вартість робіт, з яких допущено прострочення складає 8 171 478,61 грн (14 077 966,90 грн (загальна сума договору) - 5 906 488,29 грн (вартість робіт, виконаних в установлений договором строк, що засвідчено актом № 1 від 16.04.2025 на суму 1 371 411,10 грн, актом № 2 від 28.04.2025 на суму 2 276 510,03 грн, актом № 3 від 22.05.2025 на суму 2 258 567,16 грн).
Строк виконання робіт за Договором - 31.05.2025, фактичне виконання робіт 30.06.2025 (згідно останнього акта № 6). Отже, в розрахунок береться період з 01.06.2025 по 30.06.2025 (30 днів).
Таким чином, пеня за несвоєчасне виконання ТОВ «СК «ГРАДО-СТРОЙ» зобов`язань за Договором 27.02.2025 згідно наданого прокурором розрахунку складає 208 204,80 грн.
3.2. Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю «Строительная компания «ГРАДО-СТРОЙ».
ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" категорично не погоджується із висунутими прокурором вимогами та зазначає, що між Таїрівською селищною радою Одеського району Одеської області як замовником та ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" дійсно укладено Договір №05-2702/25 від 27.02.2025 року на будівництво водопроводу по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїрівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Виконуючи належним чином умови Договору, ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" зіткнулось з рядом проблемних питань, які уповільнювали темпи виконання робіт. Зокрема, на території будівництва було розташовано рухоме майно, яке належало третім особам. Задля виконання робіт, таке майно мало бути прибране з території будівництва, але власники майна заперечували щодо цього, та чинили перешкоди у звільненні ділянки від майна. За фактом вказаних дій, з метою забезпечення можливості здійснення будівельних робіт, ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ", після серії конфліктних ситуацій із власниками такого майна, вимушено було звертатись до органів національної поліції для вжиття заходів реагування. Позаяк, такі дії третіх осіб перешкоджали виконанню робіт, що ставило під загрозу своєчасність їх виконання, а відтак, й належне виконання Договору. На підтвердження цього, до Таїровської селищної ради, разом з листом про продовження строку виконання робіт було надано копію відповідного звернення та пояснень.
Також, на протязі всього строку дії Договору, до внесення до нього змін, в Одеській області, за період з 27.02.2025 по 31.05.2025 року пролунало 2805 оголошень про повітряну тривогу.
Так, виконання робіт відбувалось на відкритій місцевості що збільшувало ризики для життя та здоров`я працівників у разі повітряних атак з боку ворога. Під час оголошення повітряних тривог робітники вимушені були зупиняти виконання робіт та прямувати в укриття, що поступово зміщувало графік проведення робіт, та відповідно відтермінувало кінцевий строк завершення робіт.
При цьому прорахувати та передбачити кількість повітряних атак ворога по Одеському району фізично неможливо, тому така обставина є непередбачуваною навіть в умовах воєнного стану, та жодним чином не залежить від Генерального підрядника, проте значним чином впливає на терміни виконання робіт.
Відповідач зазначає, що вищевказані обставини є загальновідомими обставинами, які в силу приписів ч. 3 ст. 75 ГПК України не потребують доказування, а тому документальне підтвердження загальновідомих обставин у цьому випадку є надмірним формалізмом у контексті сучасних реалій.
Крім того, на території Таїрівської селищної ради, зокрема й на площі місця будівництва, протягом березня-травня 2025 року відбувалось значне коливання погодних умов, з періодичними опадами у вигляді рясного дощу, що спричинювало підтоплення траншей та котлованів. Вказана обставина впливала на строк будівництва, адже його проведення за умов підтоплень, навіть й незначних, є неможливим.
З метою підтвердження цієї обставини ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" здійснило запит з метою отримання повних відомостей про погодні умови у вказаний період.
При цьому твердження прокурора про те, що: "згідно відкритої інформації, викладеної у мережі Інтернет, окружною прокуратурою встановлено, що протягом березня - травня 2025 року у с. Сухий Лиман Одеської області були відсутні часті рясні опади (зливи)", не знаходять жодного підтвердження, оскільки Прокурором не надано суду ані роздруківок з мережі інтернет, ані посилань на веб-сайти з такою інформацією.
Відтак, неможливість виконання будівництва в строк, обумовлений в первісній редакції Договору, була викликана об`єктивними причинами, які не залежали від Генерального підрядника. Втім, намагаючись, та маючи на меті як найшвидше завершити будівельні роботи, ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" вжила всіх залежних заходів, та завершила роботи з незначним (на місяць) продовженням такого строку, який абсолютно легітимно було погоджено всіма учасниками даних правовідносин, в порядку та в межах законодавчо встановленої процедури. Строк виконання робіт було продовжено на вкрай незначний термін - 30 календарних днів, що не є суттєвим, втім продовження було необхідним для повного та якісного виконання робіт за Договором.
Згідно з пунктом 2.7. Договору, строки виконання робіт можуть бути змінені з внесенням відповідних змін договір підряду в разі: - виникнення обставин непереборної сили; - в залежності від обсягів реального фінансування; - внесення змін до проєктної документації; - виникнення інших обставин, що можуть вплинути на строки виконання робіт; - дій третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання робіт, за винятком випадків, коли ці дії зумовлені залежними від Генпідрядника обставинами.
Отже, п. 2.7. Договору містить окремі, самостійні підстави для зміни строків виконання робіт. При цьому такі підстави не залежать від настання умов, які визначені у п. 19 Договору. Натомість, існування таких обставин як: несприятливі погодні умови, чинення перешкод третіми особами, технічні питання, які виявились в ході виконання робіт, проте були приховані під час укладання Договору тощо, і є тими самими "іншими обставинами та діями третіх осіб", що значним чином впливають на строки виконання робіт.
Зміна строку виконання робіт шляхом його збільшення на один місяць не призвела до будь-яких негативних наслідків для Таїрівської селищної ради, зокрема до збільшення суми робіт, яка була визначена у договорі. В свою чергу, прокурором не надано належних доказів того, яким чином продовження строку виконання робіт на незначний строк порушило законні інтереси держави та/або позивача.
Відповідач посилається на аналогічну позицію Верховного Суду, що міститься в Постанові КГС ВС у справі №910/3213/25 від 27.01.2026 року.
4. Фактичні обставини, встановлені судом.
Як вбачається з матеріалів справи, між Таїрівською селищною радою Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05582159) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Строительная компания «ГРАДО-СТРОЙ» (код ЄДРПОУ 35768704) 27.02.2025 укладено договір № 05-2702/25 за предметом: «Будівництво водопроводу по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. Коригування» (ДК 021:2015: 45231000-5 - Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач), загальною вартістю 15 231 452,40 грн з ПДВ (ідентифікаційний номер закупівлі UA-2025-01-24-008876-a) (а.с.35-43 т.1).
Джерело фінансування робіт за цим Договором: кошти місцевого бюджету (п. 11.1 Договору).
Відповідно до п. 2.1 Договору Генпідрядник зобов`язується закінчити виконання Робіт та повідомити Замовника про готовність до їх передання до 31.05.2025.
Відповідно до пункту 2.4. Договору, Строки виконання робіт (будівництва об`єкта) можуть змінюватися із внесенням відповідних змін у Договір у разі виникнення обставин, передбачених п. 19 Загальних умов. Згідно з пунктом 2.7. Договору, Строки виконання робіт можуть бути змінені з внесенням відповідних змін договір підряду в разі:
- виникнення обставин непереборної сили;
- в залежності від обсягів реального фінансування; - внесення змін до проектної документації;
- виникнення інших обставин, що можуть вплинути на строки виконання робіт;
- дій третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання робіт, за винятком випадків, коли ці дії зумовлені залежними від Генпідрядника обставинами.
Згідно п. 18.2 Договору Договір набуває чинності з моменту його укладання, підписання Сторонами і скріплення печатками та діє до 31.12.2025 року, а в частині взаєморозрахунків та гарантійних зобов`язань - до їх повного виконання Сторонами.
Строки виконання робіт з будівництва Об`єкта встановлюються до 31.05.2025 (п. 18.3 Договору).
Розділом 16 передбачено відповідальність сторін за порушення зобов`язань за Договором та порядок урегулювання спорів. Так, згідно з п. 16.2 Договору у разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов`язань за Договором, Генпідрядник сплачує Замовнику штрафні санкції (неустойку) у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на момент порушення зобов`язання, від вартості невиконаного зобов`язання за кожен день прострочення зобов`язання, а у разі здійснення попередньої оплати Генпідрядник, крім сплати зазначених штрафних санкцій, повертає Замовнику кошти з урахуванням індексу інфляції. Кошти, отримані від сплати таких штрафних санкцій, зараховуються відповідно до доходів загального фонду державного чи місцевих бюджетів.
23.05.2025 року ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" звернулось до Таїрівської селищної ради Одеського району Одеської області з листом за вх. №1621/02-07 (т.1 а.с.74), відповідно до якого просило внести зміни до Договору в частині продовження строків виконання робіт, та встановити новий кінцевий строк - 30.06.2025 року, а також провести коригування проєкту.
В обґрунтування необхідності в продовженні строку виконання робіт, ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" зазначило, що така необхідність викликана несприятливими погодними умовами впродовж березня-травня 2025 року, що призвело до підтоплення траншей та котлованів, існування на ділянці, де здійснюється будівництво особистого майна третіх осіб, власники якого чинять перешкоди у проведенні робіт, наявність активних мобілізаційних заходів, що ускладнює можливість залучення кваліфікованих робітників, а також певні технічні питання, усунення яких значним чином впливає на термін виконання робіт.
За наслідком розгляду вказаного листа, 26.05.2025 року Управлінням житлово- комунального господарства та інфраструктури Таїрівської селищної ради Одеського району Одеської області була складена Службова записка за №97 на ім`я начальника відділу закупівель та договірної роботи Таїрівської селищної ради, відповідно до якої Комісія, виїхавши на місце проведення робіт, перевірила всі обставини та питання, які були винесені на засіданні робочої наради, склала відповідний акт, у якому зазначено, що всі питання, які були винесені директором ТОВ "СК "ГРАДО СТРОЙ", відповідають дійсності у зв`язку з чим є необхідність подовжити термін виконання робіт по об`єкту: «Будівництво водопроводу по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїрівської селищної ради - Овідіопольського району Одеської області. Коригування» до 30 червня 2025 року.
29.05.2025 року між Таїрівською селищною радою Одеського району Одеської області як замовником та ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" як Генеральним підрядником (Виконавцем робіт), укладено Додаткову угоду, відповідно до п. 1 якої, сторони дійшли взаємної згоди продовжити строк виконання робіт до 30.06.2025 року та внести відповідні зміни до п. 2.1. Договору.
30.06.2025 року, між Таїровською селищною радою Одеського району Одеської області як замовником та ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" як Генеральним підрядником підписано останній Акт приймання виконаних будівельних робіт №6 за червень 2025 року.
Додатковою угодою б/н від 03.09.2025 (т.1 а.с.99-100) сторони дійшли взаємної згоди зменшити суму Договору на 1 153 485,50 грн та викласти пункт 3.1 Розділу 3 «Договірна ціна» Договору в наступній редакції: «Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід`ємною частиною Договору (додаток № 1), і складає 14 077 966,90 грн (чотирнадцять мільйонів сімдесят сім тисяч дев`ятсот шістдесят шість гривень 90 копійок), у тому числі ПДВ 20 % - 2 346 327,82 грн (два мільйона триста сорок шість тисяч триста двадцять сім гривень 82 копійки)».
Відповідно до платіжних інструкцій №№ 27, 29, 32, 33, 35, 37 проведено оплату за Договором № 05 2702/25 від 27.02.2025 на загальну суму 14 077 966,90 грн з ПДВ за виконані протягом 2025 року роботи, що також вбачається із звіту про виконання договору про закупівлю UA-2025-01-24-008876-a (т.1. а.с.102-103).
Доказів наявності недоліків виконаних робіт матеріали справи не містять.
Як встановлено з відповіді Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів (т.2 а.с.22-26), останнім надано інформацію щодо опадів, атмосферних явищ та вологості повітря за період з 27.02.2025 до 30.06.2025 по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїрівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
Крім того, Одеською обласною державною (військовою) адміністрацією надано інформацію про кількість, період та час повітряних тривог за період з 27.02.2025 до 30.06.2025 у с. Сухий Лиман Таїрівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області.
5. Позиція суду.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад викладені у Законі України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Частиною 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Як встановлено судом, між Таїрівською селищною радою Одеського району Одеської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Строительная компания «ГРАДО-СТРОЙ» 27.02.2025 укладено договір № 05-2702/25 за предметом: «Будівництво водопроводу по вул. Шевченка та Надії у с. Сухий Лиман Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області. Коригування» (ДК 021:2015: 45231000-5 - Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач), загальною вартістю 15 231 452,40 грн з ПДВ (ідентифікаційний номер закупівлі UA-2025-01-24-008876-a).
Відповідно до п. 2.1 Договору Генпідрядник зобов`язується закінчити виконання Робіт та повідомити Замовника про готовність до їх передання до 31.05.2025.
Відповідно до пункту 2.4. Договору, Строки виконання робіт (будівництва об`єкта) можуть змінюватися із внесенням відповідних змін у Договір у разі виникнення обставин, передбачених п. 19 Загальних умов.
Згідно з пунктом 2.7. Договору, Строки виконання робіт можуть бути змінені з внесенням відповідних змін договір підряду в разі:
- виникнення обставин непереборної сили;
- в залежності від обсягів реального фінансування; - внесення змін до проектної документації;
- виникнення інших обставин, що можуть вплинути на строки виконання робіт;
- дій третіх осіб, що унеможливлюють належне виконання робіт, за винятком випадків, коли ці дії зумовлені залежними від Генпідрядника обставинами.
Згідно з ч. 1 ст. 837 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Згідно зі ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.
Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Із вищенаведеного та системного тлумачення наведених норм Цивільного кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі» вбачається, що у даному випадку визначена сторонами у договорі така умова як строк виконання робіт є істотною умовою договору про закупівлю.
Згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами 3, 4 ст. 653 ЦК України у разі зміни договору зобов`язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов`язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Норми Закону України "Про публічні закупівлі", які визначають правові підстави внесення змін та доповнень до договорів, укладених за наслідком публічних закупівель, є спеціальними по відношенню до норм Цивільного кодексу України, які визначають загальну процедуру внесення змін до договору (така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.11.2023 у справі № 926/3421/22).
Так, особливості укладання договору про закупівлю та внесення змін до нього врегульовано у процитованій вище статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Вказана норма передбачає можливість внесення змін до договору про закупівлю (зміна істотних умов) щодо продовження строку виконання зобов`язань у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження (див. постанови Верховного Суду від 05.09.2018 у справі № 910/21806/17, від 06.06.2023 у справі № 910/21100/21).
Згідно з приписами ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов`язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
Зі змісту листа від 23.05.2025 року вбачається, що ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ" звернулось до Таїрівської селищної ради Одеського району Одеської області та просило, зокрема, внести зміни до Договору в частині продовження строків виконання робіт, та встановити новий кінцевий строк - 30.06.2025 року, посилаючись на несприятливі погодні умови впродовж березня-травня 2025 року, що призвело до підтоплення траншей та котлованів, існування на ділянці, де здійснюється будівництво особистого майна третіх осіб, власники якого чинять перешкоди у проведенні робіт, наявність активних мобілізаційних заходів, що ускладнює можливість залучення кваліфікованих робітників, а також певні технічні питання, усунення яких значним чином впливає на термін виконання робіт.
Суд враховує, що оскаржену додаткову угоду було укладено за наслідком перевірки питань, які були винесені директором ТОВ "СК "ГРАДО-СТРОЙ", в результаті якої колегіальним органом було прийнято відповідне рішення про продовження терміну виконання робіт.
Відомості щодо несприятливих погодних умов знайшли своє підтвердження під час розгляду справи. Наявність опадів, за думкою суду, є обставиною, що впливає на строк проведення робіт з урахуванням специфіки предмету договору.
Суд також вказує, що строк було продовжено на незначний термін - до 30 червня 2025 року, а укладений між Таїровською селищною радою та ТОВ "СК "ГАРАНД-БУД" Договір було виконано обома сторонами в повному обсязі.
За таких обставин, суд вважає, що правомірна зміна строку (продовження) виконання зобов`язання відповідає інтересам держави більше, ніж формальне розірвання договору чи нарахування штрафних санкцій Генеральному підряднику, який об`єктивно не мав змоги виконати умови через вищевикладені причини.
Зміна строку виконання робіт шляхом його збільшення на один місяць не призвела до будь-яких негативних наслідків для Таїрівської селищної ради, зокрема до збільшення суми робіт, яка була визначена у договорі, натомість сума договору була зменшена Додатковою угодою б/н від 03.09.2025.
В свою чергу, прокурором не надано належних доказів того, яким чином продовження строку виконання робіт на незначний строк порушило законні інтереси держави та/або позивача.
Доводи прокурора про необхідність надання інших документальних підтверджень (понад загальновідомі факти та повідомлення сторін у даній справі) створюють ситуацію, за якої будь-яка додаткова угода про продовження строків може бути апріорі кваліфікована як порушення, що робить норму ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» декларативною, оскільки встановлює недосяжний стандарт доказування для суб`єктів господарювання.
Подібна за змістом позиція міститься в Постанові КГС ВС у справі №910/3213/25 від 27.01.2026 року.
Судом встановлено, що як позивач, так і відповідач діяли добросовісно та з огляду на підтвердження об`єктивних обставин, що спричинили продовження строку виконання робіт, додаткова угода була укладена у відповідності до приписів чинного законодавства, тому відсутні правові підстави для визнання вказаної угоди недійсною.
З огляду на зазначене вище, ненадання підтверджень інших обставин, викладених у листі відповідача від 21.05.2025 (т. 1 а.с.74), не змінюють висновків суду щодо правомірності додаткової угоди. При цьому, оскільки обставини оголошення численних повітряних тривог не були підставою для продовження строків виконання робіт згідно з оскаржуваною додатковою угодою, суд не надає оцінки зазначеним фактам.
Враховуючи відсутність підстав для визнання недійсною додаткової угоди, задоволенню також не підлягає похідна вимога про стягнення з відповідача грн 208 204,80 грн пені.
Приймаючи до уваги відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для покладення на відповідача судових витрат у вигляді судового збору відсутні.
Керуючись ст.129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити.
2. Судові витрати покласти на прокуратуру.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.
Повне рішення складено 15 червня 2026 р.
Суддя Ю.М. Щавинська