Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 632/645/26
провадження № 2/632/815/26
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"11" червня 2026 р. м. Златопіль
Златопільський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Библіва С.В., за участю секретаря Кузьменко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в приміщенні суду в м. Златополі Лозівського району Харківської області цивільну справу за позовом Комунального підприємства «Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання комунальних послуг,-
ВСТАНОВИВ:
03 квітня 2026 року Комунальне підприємство «Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області звернулося до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з останньої заборгованість за надання послуг з управління багатоквартирними будинками та поводження з ТПВ в сумі 25193,51 грн., а також судові витрати в розмірі 3328 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області № 28 від 31.01.2014 року Комунальне підприємство «Жилсервіс» Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області визначено виконавцем послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій з 01.02.2014 року, а також надано право здійснювати нарахування плати за послуги з утримання житлових будинків та прибудинкової території. Відповідно до рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області № 48 від 15.03.2019 року КП «Жилсервіс» визначено управителем багатоквартирних будинків у м. Златополі (тоді Первомайський) Лозівського району Харківської області, а також надано право здійснювати нарахування ціни за послуги з управління багатоквартирними будинками у відповідності до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (додаток 4 до договору №1 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2019 року). Для надання послуги з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , 18 березня 2019 року був укладений договір з співвласниками цього будинку в особі начальника відділу житлово-комунального господарства виконавчого комітету Златопольської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області «Про призначення управителя багатоповерхових будинків у місті Златополі (тоді Первомайський) Лозівського району Харківської області» від 15.03.2019 року № 48. Відповідачка ОСОБА_1 зареєстрована та є власником квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 45,9 м2. Житлово-комунальні послуги надаються ОСОБА_1 заявником з 01.02.2014 року на підставі зазначених рішень Первомайського виконавчого комітету. Відповідачці щомісяця направлялися рахунки на оплату наданих послуг. Оплата боржником наданих послуг тривалий час не здійснюється, внаслідок чого станом на 01.02.2026 року утворився борг у розмірі 25193,51 грн., яку просить суд стягнути. Також зазначено, що ухвалою Златопільського міськрайонного суду Харківської області від 12.01.2026 року у справі № 632/1935/25 судовий наказ від 29.10.2025 року про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості був скасований.
Відповідно до ч.1 ст.274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
Ухвалою суду від 14 квітня 2026 провадження у справі відкрито і справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено перше судове засідання на 11 червня 2026 року.
Представником відповідачки, за довіреністю ОСОБА_2 06.05.2026 року до суду подано відзив на позов, в якому він повністю заперечує проти задоволення вимог позивача до його довірительки. Зокрема, заперечує сам факт надання послуг з боку позивача та не згодний із дійсністю договору про надання комунальних послуг, внаслідок неналежного підписанта, а також, із встановленими тарифами на послуги позивача.
11.06.2026 року суддя своєю ухвалою відмовив стороні відповідачки у залученні Златопільської міської ради Харківської області до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
В судове засідання представник позивача не прибув, надавши заяву про здійснення розгляду справи за його відсутності, на задоволенні позову наполягає.
Відповідачка в судове засідання не прибула, повідомлялася належним чином про час, день та місце розгляду справи за зареєстрованим місцем проживання. Не прибув і її представник.
В силу положень ст. 223 ЦПК України перешкод у розгляді справи без участі сторін за наявними доказами - немає
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, вивчивши позовну заяву, відзив на позов, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив, дослідивши матеріали справи, встановивши відповідні обставини і визначивши відповідні до них правовідносини, дійшов до наступного.
За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 319 ЦК України власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном, власність зобов`язує.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована та є власницею квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 , відповідно до інформаційної довідки з Реєстру територіальної громади міста Златопіль від 13.04.2026, та є споживачкою послуг з управління багатоквартирними будинками та поводження з ТПВ, які надаються КП «Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області.
За вказаною адресою комунальним підприємством «Жилсервіс» на ім`я ОСОБА_1 відкрито обліковий рахунок № НОМЕР_1 .
Згідно рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області № 28 від 31.01.2014 року Комунальне підприємство «Жилсервіс» Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області визначено виконавцем послуг з утримання житлових будинків та прибудинкових територій з 01.02.2014 року, а також надано право здійснювати нарахування плати за послуги з утримання житлових будинків та прибудинкової території.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області № 48 від 15.03.2019 року КП «Жилсервіс» визначено управителем багатоквартирних будинків у м. Златополі (тоді Первомайському) Лозівського району Харківської області, а також надано право здійснювати нарахування ціни за послуги з управління багатоквартирними будинками у відповідності до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (додаток 4 до договору №1 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2019 року).
Для надання послуги з утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , 18 березня 2019 року був укладений договір з співвласниками цього будинку в особі начальника відділу житлово-комунального господарства виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області «Про призначення управителя багатоповерхових будинків у місті Первомайський Харківської області» від 15.03.2019 року № 48.
Договір №1 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 18.03.2019 року діє з 01.04.2019 року і до тепер відповідно до Додаткових угод до нього.
Відповідно до додатку 4 «Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території» до зазначеного договору з 01.04.2019 року по 01.10.2021 року тариф за 1м2 становив 5,54 грн. В березні 2019 року 4,01 грн.
Відповідно до додатку 4 «Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території» додаткової угоди № 3 від 27.09.2021 року до зазначеного договору з 01.10.2021 року тариф за 1м2 становив 7,302 грн.
Відповідно до додатку 4 «Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території» додаткової угоди №4 від 21.12.2023р. до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №1 від 18.03.20219р. з 01.01.2024р. тариф за 1м2 становив 9,537 грн.
Відповідно до додатку 4 «Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території» додаткової угоди №5 від 01.07.2024 р. тариф за 1м2 становив 10,213 грн.
Відповідно до додатку 4 «Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території» додаткової угоди №6 від 01.01.2026 р. тариф за 1м2 становив 13,313 грн.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області № 25 від 22.02.2018 року «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами» з 11.03.2018 року встановлено тариф в розмірі 6,77 грн. на одного мешканця на місяць.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Златопільської (тоді Первомайської) міської ради Харківської області № 208 від 23.10.2019 року «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами» з 01.12.2019 року встановлено тариф в розмірі 9,88 грн. на одного мешканця на місяць.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області №78 від 26 квітня 2023 року «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами» з 01.05.2023 року встановлено тариф в розмірі 21,97 грн. на одного мешканця на місяць.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області №19 від 28 січня 2026 року «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з твердими побутовими відходами» з 01.02.2026 року встановлено тариф в розмірі 30,59 грн. на одного мешканця на місяць.
Відповідно до наказу підприємства № 43 від 03 травня 2023 року «Про тариф за абонентське обслуговування» з 01.05.2023р. встановлено плату за абонентське обслуговування на послугу з поводження з твердими побутовими відходами у розмірі 0,42 грн. на 1 абонента в місяць.
Стороною відповідачки не надано доказів оскарження, а також зміни чи скасування тарифів з надання позивачем своїх послуг.
Відповідно до статті 382 Цивільного кодексу України власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або всередині квартири, яке обслуговується за межами або всередині квартири, яке обслуговується більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.
Статтею 369 цього Кодексу визначено, що співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними. Розпорядження майном, що є у спільній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників.
При цьому стаття 322 Кодексу передбачено, що власники зобов`язані утримувати майно, що їм належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Водночас Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» також передбачено, що власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання, а тому повинні брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утримання будинку і прибудинкової території, відповідно до частки у майні будинку. Крім того, статтею 66 Житлового кодексу УРСР в редакції зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін і доповнень до Житлового кодексу Української PCP» від 06.05.93 № 3187-ХІІ, також встановлено, що плата за користування житлом обчислюється виходячи із загальної площі квартири.
Відповідно до ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно ч. 1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
За змістом договору № 1 про надання послуг з управління багатоквартирними будинками споживач повинен щомісячно здійснювати оплату управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та на умовах цього договору.
Відповідно до вимог договору № 1 про надання послуг з управління багатоквартирними будинками у разі відмови оплачувати послуги управителю заборгованість стягується в судовому порядку.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами договору споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами, щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Обов`язок споживачів своєчасно сплачувати за житлово-комунальні послуги у строки встановлені договором або законом, передбачений ст. 68 ЖК України.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов`язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов`язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов`язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
З матеріалів справи вбачається, що КП «Жилсервіс» надавало відповідачці зазначені вище послуги. Доказів того, що відповідачка відмовилися від наданих позивачем послуг у встановленому законом порядку, матеріали справи не містять.
З довідки про розрахунок за комунальні послуги абонента № 3005143 ОСОБА_1 у період з 01.03.2019 по 01.02.2026 року за адресою: АДРЕСА_3 , вбачається, що у спірний період підприємством нараховувалася щомісячно плата за надані послуги, але відповідачкою оплата послуг здійснювалася не регулярно та не в повному обсязі, у зв`язку з чим утворилася заборгованість (а.с.5-7).
Відповідачкою розрахунок заборгованості не спростований, належних та допустимих доказів, які б спростовували посилання позивача про надання ним послуг, наявності заборгованості та її розміру чи доказів, які б свідчили про погашення заборгованості у добровільному порядку суду не надано.
Оскільки відповідачка в односторонньому порядку припинила виконувати взяті на себе зобов`язання, не погашає заборгованість добровільно, підприємство має право на стягнення вартості наданих відповідачці послуг.
Внаслідок неповної та несвоєчасної сплати рахунків за надані послуги, що надавалися абоненту № НОМЕР_1 ОСОБА_1 у період з 01.03.2019 по 01.02.2026 року за адресою: АДРЕСА_3 , станом на 01.02.2026 у відповідачки утворилась заборгованість в сумі 25193,51 грн.
Відповідно до п. 1, 5, 8 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов`язаний: забезпечувати своєчасність, безперервність та відповідну якість житлово-комунальних послуг, згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розмір плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості, вести облік вимог (претензій) споживачів у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням термінів проведення аварійно-відновлювальних робіт.
Факт ненадання послуги або зниження якості надання послуги (що є порушенням умов договору у розумінні статей 526,530 ЦК України) повинен бути зафіксований належним чином (висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 20 листопада 2019 року у справі № 640/18143/16-ц).
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача. Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її надання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості. У разі проведення перевірки якості наданих послуг з централізованого водопостачання, централізованого постачання гарячої води або постачання природного газу споживач має право здійснити забір проб. Інформація про забір проб включається до акту-претензії. У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або обґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менше як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях- якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази звернення ОСОБА_1 із претензіями до позивача та складання між сторонами акту-претензії, то доводи сторони відповідачки про те, що позивачем не надано доказів на підтвердження надання ним послуг в повному обсязі та належним чином відповідно до умов договору, не відповідають вимогам законодавства, не підтверджені відповідачкою належним чином.
Статтею 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено процедуру оформлення претензій споживачів до виконавців послуг, яка не була дотримана відповідачкою.
Таким чином, судом встановлена наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», № 63566/00, параграф 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
При зверненні до суду позивач поніс судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 302,80 грн. за видачу судового наказу та 3025,20 грн. за подачу позову.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до положень ст. 141 ЦПК України та стягує з відповідачки на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3328 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 247, 259, 264-265, 274-279 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання комунальних послуг задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області заборгованість за надання комунальних послуг в сумі 25193,51 грн. та витрати по сплаті судового збору в сумі 3328,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня виготовлення його повного тексту.
Позивач Комунальне підприємство «Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області, Код ЄДРПОУ 39045562, адреса: Харківська область, Лозівський район, місто Златопіль, вулиця Світанкова,1.
Відповідачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .
Повний текст рішення виготовлено 15.06.2026 року.
Суддя: С. В. Библів