Рішення № 137369569, 04.06.2026, Краснокутський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
04.06.2026
Номер справи
627/381/26
Номер документу
137369569
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 627/381/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2026 року с-ще Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області у складі

головуючої судді Вовк Л. В.,

з участю секретаря судового засідання Тішакіної Л.В.,

учасники справи :

позивач ГУ ПФУ в Харківській області,

відповідач ОСОБА_1 ,

представник відповідача, адвокат Кайдашов В.С.,

третя особа : КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи»,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Краснокутськ Харківської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої пенсії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальний заклад охорони здоров`я «Обласний центр медико-соціальної експертизи»,

у с т а н о в и в :

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача .

У квітні 2026 року до суду звернулося Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( далі - ГУ ПФУ в Харківській області ) з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої пенсії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору : Комунальний заклад охорони здоров`я «Обласний центр медико-соціальної експертизи», в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь ГУ ПФУ в Харківській області суму переплати пенсії у розмірі 238 667,28 грн.

Позов обгрунтовано тим , що ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності починаючи з 09.09.2019 , відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12АА № 989423 від 11.09.2019 , зі строком по лютий 2020 року. В червні 2023 року ОСОБА_1 пройдено повторний огляд медико-експертної комісії та встановлено другу групу інвалідності з 23.06.2023, відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12АА № 709019 від 23.06.2023. У зв`язку з надходженням листа управління СБУ в Харківській області від 28.02.2025 та довідки виданої КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» №119 про невизнання інвалідом , ОСОБА_1 з 23.06.2023 визнаний таким , що не є інвалідом , виплату пенсії припинено. Таким чином ОСОБА_1 безпідставно здійснювалась виплата пенсії в період з 23.06.2023 по 28.02.2025 у розмірі 238 667,28 грн . Добровільно зазначені кошти відповідач не повернув, що змусило позивача звертатись до суду з дійсним позовом. Шкода нанесена державі , в особі ГУ ПФУ в Харківській області , складає у розмірі 238 667,28 грн.

23.04.2024 відповідач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник , адвокат Кайдашов В.С. , подав відзив на позов , в якому просить закрити провадження у справі через відсутність предмета спору , оскільки рішення КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи», оформленого довідкою №119 про невизнання інвалідом ОСОБА_1 , скасовано.

Заяви , клопотання , інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 21.04.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження , судове засідання призначено на 20.05.2026.

У судове засідання представник позивача не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , позовні вимоги підтримав, просить задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився , подав заяву заслухати справу у його відсутність , позов не визнав .

Представник третьої особи у судове засідання не з`явився , про розгляд справи повідомлявся належним чином , про що свідчать довідки про доставку електронного листа.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, мотиви суду.

Судовим розглядом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримував пенсію по інвалідності ІІІ групи з 09.09.2019 з подальшим продовженням строку, на який встановлено інвалідність.

Згідно з Актом огляду МСЕК №1955 від 23.06.2023, ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності з 23.06.2023, безстроково.

З метою дослідження обґрунтованості та законності встановлення ОСОБА_1 . ІІ групи інвалідності , КЗОЗ "Обласний центр медико-соціальної експертизи" призначена медико-соціальна експертиза та 31.12.2024 проведений заочний розгляд справи за наявними медичними документами відповідача.

Згідно довідки КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» про невизнання інвалідом №119 від 31.12.2024 (форма первинної облікової документації №167/о), рішення міжрайонної Слобідської МСЕК від 06.03.2023 скасовано, ОСОБА_1 за результатом заочного огляду визнано таким, що не є інвалідом з 23.06.2023.

У зв`язку з надходженням листа управління СБУ в Харківській області від 28.02.2025 та довідки №119 виданої КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи »про невизнання особи з інвалідністю з 23.06.2023 , ОСОБА_1 виплату пенсії припинено.

Виплата пенсії ОСОБА_1 здійснювалась у період з 23.06.2023 по 28.02.2025 включно та в цей період йому було сплачено 238 667,28 грн.

Листами №2000-03111-8/38478 від 12.03.2025 та №2000-0308-8/51751 від 26.03.2026 відповідач ОСОБА_1 повідомлявся про те, що виплату пенсії йому призупинено у зв`язку зі скасуванням IІ групи інвалідності. Внаслідок проведеного перерахунку утворилася переплата пенсії за період з 23.06.2023 по 28.02.2025 у розмірі 238 667,28 грн та запропоновано внести зазначену суму на рахунок ГУ ПФУ в Харківській області.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначав на те, що оскільки відповідач у добровільному порядку не повернув переплату по пенсії, то вказана сума підлягає стягненню в судовому порядку.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні (ч. 1 ст. 4 Закону №1058).

Відповідно до ст. 9 Закону №1058, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров`я, внаслідок: а) трудового каліцтва або професійного захворювання; б)загального захворювання ( втому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства). Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи (ст. 23 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058 затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі за текстом Порядок № 22-1).

У розділі ІІ Порядку № 22-1 встановлено перелік документів, необхідних для призначення пенсії. Згідно із п. 2.2. до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу, тобто документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; документи про стаж; індивідуальні відомості про застраховану особу, додані органом, що призначає пенсію; відомості про місце проживання особи.

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК (абзац 2 п. 2.2. Порядку № 22-1).

Згідно ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тлумачення цієї норми свідчить, що законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727сво18).

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до списання визначений Порядком повернення сум пенсії, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсії, що є безнадійними до стягнення затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 6-4 від 21 березня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 15 травня 2003 року № 374/7695 (із змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду № 25-3 від 25.11.2014).

Зі змісту п. 3 цієї Постанови вбачається, що для відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе тільки за двох умов: зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних. Даний перелік є вичерпаний і розширеному тлумаченню не підлягає.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» територіальні органи Пенсійного фонду України наділені правом своїми рішеннями припинити виплату пенсії у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

Відповідно до вимог статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статі 76, 77 ЦПК України).

Згідно вимог статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.06.2023 ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував пенсію по інвалідності ІІ групи, призначену відповідно до Закону №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на підставі та виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААВ №709019 від 23.06.2023, виданого Міжрайонною слобідською медико - соціальною експертною комісією КЗОЗ « Обласний центр медико-соціальної експертизи» .

Матеріали справи не містять відомостей, а позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що прийняття рішення про призначення пенсії та виплату пенсії, здійснено внаслідок недобросовісної поведінки саме відповідача, а відтак виплачені пенсійні виплати не підлягають поверненню.

Також рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2025 р. у справі № 520/9336/25 за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу охорони здоров`я "Обласний центр медико-соціальної експертизи" , третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено , визнано протиправним та скасовано рішення Комунального закладу охорони здоров`я "Обласний центр медико-соціальної експертизи", оформлене довідкою №119 про невизнання інвалідом ОСОБА_1 . Рішення набрало законної сили 13.09.2025.

За таких підстав позовні вимоги ГУ ПФУ в Харківській області про стягнення надміру виплаченої пенсії задоволенню не підлягають.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст.141ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на результат вирішення спору та відмову в задоволенні позовних вимог, відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати слід залишити за позивачем.

Керуючись ст. 7, 10, 12, 13, 76, 81, 141, 263-265, 352 , 354 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Відмовити у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої пенсії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальний заклад охорони здоров`я «Обласний центр медико-соціальної експертизи».

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування ( ім`я ) сторін та інших учасників справи :

позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області , адреса : Майдан свободи , Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків ,61022, ЄДРПОУ 14099344;

відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Комунальний заклад охорони здоров`я «Обласний центр медико-соціальної експертизи», адреса місцезнаходження: вул. Літературна, буд.6, м. Харків, 61058, код ЄДРПОУ: 03327753.

Суддя Л.В. Вовк