Ухвала суду № 137365444, 12.06.2026, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
334/5794/22
Номер документу
137365444
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 12.06.2026

Справа № 334/5794/22

Провадження № 6/334/496/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2026 року суддя Дніпровського районного суду міста Запоріжжя Баруліна Т.Є., розглянувши заяву Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про заміну сторони стягувача на правонаступника і видачу дублікату виконавчого документу по справі № 334/5794/22 за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги одиноким матерям,

ВСТАНОВИВ:

08 червня 2026 року Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до Дніпровського районного суду міста Запоріжжя з заявою про про заміну сторони стягувача на правонаступника і видачу дублікату виконавчого документу по справі № 334/5794/22 за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги одиноким матерям

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі Департамент, заявник) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

Рахунки Управління в Державній казначейській службі було закрито та вилучено з мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, що вимагається для завершення ліквідаційної процедури, а справи одержувачів всіх видів допомоги, які перебували на обліку в Управлінні, передано до Департаменту, як до правонаступника Управління.

За запитом Департаменту, у листі від 14.05.2026 № 43990/29.22-38 Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України повідомив, що 21.04.2025 державним виконавцем винесена постанова про повернення виконавчого документу стягувачу. Копія постанови разом з оригіналом виконавчого листа направлена на поштову адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району. Станом на теперішній час вищезазначений виконавчий лист стягувачем повторно не пред`являвся. Оскільки станом на момент подання цієї заяви виконавчий документ Департаментом так і не отримано, є об`єктивні підстави вважати що його було втрачено при пересилці.

З огляду на вищевикладене, просить замінити Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796), як сторону (стягувача) у виконавчому провадженні за виконавчим документом виданим по справі №334/9427/21 на правонаступника Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438) та видати дублікат виконавчого документа по справі № 334/5794/22. Сторони в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Суд, вивчивши матеріали надані до заяви, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на виконанні у Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України перебувало виконавче провадження № 72191083 по примусовому виконанню виконавчого листа, виданого Ленінським районним судом м. Запоріжжя по справі № 334/5794/22, відкрите 10.07.2023 року, про: Стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) надміру отриманої державної допомоги одиноким матерям в сумі 4 320,00 грн. (чотири тисячі триста двадцять гривень 00 коп.) Стягнення з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) судовий збір у розмірі 2 481,00 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 коп.).

Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі Департамент, заявник) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.

Відповідно до пункту 47 Положення про Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, яке затверджено Рішенням міської ради №71 від 07.12.2022 року, Департамент є правонаступником управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району.

Обов`язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства в Україні (п. 9 ч. 3ст. 129 Конституції України).

Після набрання законної сили відповідним судовим рішенням воно підлягає обов`язковому виконанню сторонами по справі, які, виходячи із суті такого рішення, зазвичай набувають процесуального статусу стягувача та боржника, а у разі відсутності добровільного виконання судового рішення боржником - вчиняються дії щодо його примусового виконання у спосіб та в порядку, що визначені, законом. При цьому, виконання судового рішення - це заключний етап юрисдикційної діяльності. Без належної реалізації цієї стадії юрисдикційної діяльності втрачається сенс попередньої діяльності суду та інших органів, які уповноважені на здійснення захисту прав, свобод та законних інтересів фізичних, юридичних осіб, територіальних громад та держави.

Згідно п. 1 ч. 2ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав і обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини .

Згідно ч.1 ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи, яка була в процесі стороною або третьою особою, до іншої особи у зв`язку з переходом до неї суб`єктивних матеріальних прав.

Підставою процесуального правонаступництва є наступництво у матеріальних правовідносинах, внаслідок якого відбувається вибуття сторони із спірних або встановлених судом правовідносин майнового, але не особистого характеру. Заміна суб`єктів матеріальних правовідносин можлива внаслідок смерті громадянина, який був суб`єктом таких правовідносин; ліквідації юридичної особи; уступки права чи взяття на себе обов`язку іншої особи.

За загальним визначенням правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво може бути універсальним або частковим (сингулярним). За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов`язки того суб`єкта, якому вони належали раніше. За часткового (сингулярного) правонаступництва від одного до іншого суб`єкта переходять лише окремі права і обов`язки.

Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов`язанні. Правонаступництво слід розглядати як певний юридичний механізм похідного право набуття, за яким до правонаступника переходять суб`єктивні права та обов`язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наступати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, виділу тощо. Доказами правонаступництва щодо окремого зобов`язання може бути: відповідний договір, на підставі якого воно виникло, передавальний акт чи розподільчий баланс, статут правонаступника.

Відповідно до ч.1ст.55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до ч.2ст.52 ЦПК України, усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.

Заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії судового процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Зважаючи, що Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для заміни сторони у виконавчому провадженні за виконавчим документом виданим по справі №334/5794/22.

10.07.2023 державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №72191083.

За запитом Департаменту, у листі від 14.05.2026 № 43990/29.22-38 Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України повідомив, що 21.04.2025 державним виконавцем винесена постанова про повернення виконавчого документу стягувачу. Копія постанови разом з оригіналом виконавчого листа направлена на поштову адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району. Станом на теперішній час вищезазначений виконавчий лист стягувачем повторно не пред`являвся. Оскільки станом на момент подання цієї заяви виконавчий документ Департаментом так і не отримано, є об`єктивні підстави вважати що його було втрачено при пересилці.

Відповідно до п.17.4 розділу ХІІІ Перехідних положень до Цивільного процесуального кодексу України, у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Суд зазначає, що єдиною підставою для видачі судом дубліката виконавчого листа є його втрата.

Дублікат - це документ що видається замість втраченого оригіналу та має силу первісного документа. Оригінал виконавчого листа вважається загубленим, коли його загублено , украдено, знищено або істотно пошкоджено, що унеможливлює його виконання.

Дублікат виконавчого листа видається на підставі матеріалів справи та судового рішення, за яким був виданий втрачений виконавчий лист.

При розгляді питання про видачу дубліката перевіряється чи не виконано рішення, чи не втратило воно законної сили. У випадку часткового виконання змінювати у дублікаті загальну суму не можна. Це враховується в ході подальшого виконавчого провадження.

Заяву про видачу дубліката виконавчого листа може бути подано до суду виключно до закінчення строку пред`явлення виконавчого листа до виконання, встановленого пунктом 1 частини першої статті 21 Закону України «Про виконавче провадження», у редакції, чинній на момент видачі виконавчих листів.

Відповідно до частин першої, другої, п`ятої статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 19листопада 2022 року виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

За умови встановлення факту невиконання судового рішення видача дубліката виконавчого листа не порушує прав боржника та не покладає на нього додаткових зобов`язань, оскільки дублікат має повністю відтворювати втрачений виконавчого листа, у тому числі містити дату його видачі.

Натомість відсутність виконавчого документу у стягувача унеможливлює виконання рішення суду та порушує його права.

Така ж позиція суду висловлена в правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах Верховного Суду у справі № 18/113-53/81 від 24 січня 2022 року.

Таким чином, заявником доведено, що на час звернення з вказаною заявою рішення суду не виконано, а виконавчі документи втрачені.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», п. 4 ч. 17 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України ст.52, 55,260 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради про заміну сторони стягувача на правонаступника і видачу дублікату виконавчого документу по справі № 334/5794/22 за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру отриманої державної допомоги одиноким матерям задовольнити.

Замінити Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796), як сторону (стягувача) у виконавчому провадженні за виконавчим документом виданим по справі № 334/5794/22 на правонаступника Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438).

Видати Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради дублікат виконавчого документа по справі № 334/5794/22.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом 15 днів з дня його (її) проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя: Баруліна Т. Є.