Постанова № 137363747, 08.06.2026, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
08.06.2026
Номер справи
712/2516/26
Номер документу
137363747
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №712/2516/26

Провадження № 3/712/1011/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2026 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., за участю захисника Плакущого С.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсіонера, особи з інвалідністю ІІІ групи, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

19.02.2026 о 02 год. 10 хв., в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає разом з ним, домашнє насильство фізичного та психологічного характеру, а саме: хапав за горло, умисно погрожував нанесенням тілесних ушкоджень та фізичною розправою, чим завдав шкоди психічному та фізичному здоров`ю потерпілої.

ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, в судове засідання не з`явився.

У попередньому судовому засіданні 12.05.2026 ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, не визнав та пояснив, що вночі 19.02.2026 після вечері, вони вживали алкогольні напої, та між подружжям виникла сварка, на ґрунті ревнощів, тому що йому на телефон надходили повідомлення, дзвінки. Під час сварки його дружина почала його ображати, провокувала конфлікт. ОСОБА_1 стверджує, що він не вчиняв фізичного та психологічного насильства відносно дружини.

Захисник Плакущий С.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , зазначив, що матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та достатніх доказів вчинення ОСОБА_1 умисних дій фізичного та психологічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода фізичному та психічному здоров`ю потерпілої ОСОБА_3 . Захисник пояснив, що 19.02.2026 між подружжям відбулась сімейна сварка після вживання спиртних напоїв за вечерею. Так, на телефон ОСОБА_1 почали надходити повідомлення та телефонні дзвінки. ОСОБА_2 не сподобалось, що її чоловікові телефонують в пізній час. Вона намагалась вчинити штовханину під час сварки, а ОСОБА_1 , з метою її запобігання, відштовхнув від себе ОСОБА_2 . Жодних дій насильницького характеру ОСОБА_1 не вчиняв. Вищевикладені обставини підтверджуються і відеозаписом з нагрудних камер (бодікамер) поліцейських, згідно з якими під час приїзду працівників поліції ОСОБА_1 вже відпочивав, протиправних насильницьких дій відносно дружини не вчиняв, поводив себе спокійно. Крім того, під час спілкування з поліцейськими ОСОБА_1 заявляв зустрічну заяву про вчинення домашнього насильства його дружиною ОСОБА_2 . Проте, йому було відмовлено у прийнятті такої заяви. Також, захисник просив врахувати, що ОСОБА_1 раніше не притягувався до адміністративної та кримінальної відповідальності. Натомість, згідно з постановою Соснівського районного суду м.Черкаси від 06.02.2026 у справі №712/129/26, що набрала законної сили, ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, танакладено грошове стягнення у виді штрафу в сумі 340 гривень. Нині подружжя ОСОБА_4 продовжують спільно проживати у шлюбі, будь-які заяви про розірвання шлюбу не подавались. Враховуючи вищевикладене, захисник просив закрити провадження у справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Допитана в судовому засіданні 12.05.2026 потерпіла ОСОБА_2 пояснила, що вона проживає разом з чоловіком ОСОБА_1 , та двома дітьми (16-ти років та 21-го року). Після звільнення з військової служби, чоловік періодично вживає алкогольні напої, і їй здається, що страждає на посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Вночі 19.02.2026, її чоловік вживав алкогольні напої, безпричинно між подружжям виник словесний конфлікт, в ході якого чоловік поводив себе агресивно, погрожував, душив. На прохання потерпілої, старша донька викликала поліцію. При цьому, потерпіла вказала, що вона не вживала алкогольні напої в той вечір, була твереза. ОСОБА_2 зазначила, що в стані алкогольного сп`яніння її чоловік поводить себе агресивно, в такому стані вона його боїться. Потерпіла зазначила, що це не перший випадок вчинення насильства щодо неї, раніше вона пробачала, але з часом нічого не змінилось. Потерпіла просила притягнути до адміністративної відповідальності чоловіка ОСОБА_1 .

Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідності до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення насильства в сім`ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання захисного припису особою, стосовно якої він винесений, не проходження корекційної програми особою, яка вчинила насильство в сім`ї.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України №2229-VIII від 07.12.2017 "Про запобігання та протидію домашньому насильству" (далі Закон) домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Згідно з п.п.14, 17 ч.1 ст.1 Закону психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Таким чином, домашнє насильство, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, підпадають лише такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється шкода фізичному або психологічному здоров`ю потерпілого.

Системний аналіз існуючого національного та міжнародного законодавства свідчить про те, що домашнє насильство істотно відрізняється від звичайних конфліктних відносин, оскільки має певні ознаки та характеризується тим, що особа, яка застосовує домашнє насильство, маючи значну перевагу в своїх можливостях, діє умисно з наміром досягти бажаного результату, який полягає у заподіянні шкоди потерпілому шляхом порушення його прав і свобод.

У той час, як під конфліктом необхідно розуміти такий стан взаємовідносин, який характеризується наявністю зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що може призвести до активних дій, ускладнень, боротьби, що супроводжуються складними колізіями; ситуація, в якій кожна зі сторін намагається зайняти позицію несумісну з інтересами іншої сторони. Ескалація конфлікту може призвести до насильства, але не завжди призводить. Отже, різниця у тому, що насильство є результатом свідомих дій кривдника, підкріплене агресією і бажанням завдати шкоди.

Водночас, домашнє насильство характеризується такими ознаками: умисність; спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, тощо) того, хто чинить насильство.

Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №286670 від 19.02.2026 за ч.1 ст.173-2 КУпАП;

- письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 19.02.2026, згідно з якими 19.02.2026 близько 02 год. 10 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , її чоловік ОСОБА_1 вчинив стосовно неї домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, а саме погрожував фізичною розправою та хапав за горло; він вчиняє насильство систематично щодо неї;

- формою оцінкою ризиків вчинення домашнього насильства від 19.02.2026 відносно ОСОБА_1 , згідно з яким поліцейським визначено рівень небезпеки «високий»;

- копією термінового заборонного припису Серія ЕТ №104129 від 19.02.2026, згідно з яким ОСОБА_1 зобов`язано залишити місце проживання постраждалої особи строком на 9 діб з 05 год. 00 хв. 19.02.2026 по 05 год. 00 хв. 28.02.2026;

- рапортом поліцейського взводу №2 роти №2 БУПП в Черкаській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Хуторянського О. від 19.02.2026, згідно з яким в нічну зміну під час патрулювання отримано виклик на планшет «Домашнє насильство», за адресою: АДРЕСА_1 . Прибувши на місце виклику, було виявлено заявницю ОСОБА_2 , яка повідомила, що її чоловік ОСОБА_1 , що мешкає з нею за однією адресою, вчиняє психологічне та фізичне насильство до заявниці ОСОБА_2 . Далі, було відібрано оцінку ризиків відносно кривдника, рівень "високий". В подальшому, складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №286670, виписано терміновий заборонний припис серії ЕТ №104129, відібрано заяву і пояснення у ОСОБА_2

- протоколом прийняття заяви ОСОБА_2 про кримінальне правопорушення та іншу подію від 19.02.2026;

- електронним рапортом, згідно з яким 19.02.2026 о 02:14 надійшло повідомлення зі служби «102» про те, що 19.02.2026 о 02:14 за адресою: АДРЕСА_2 , вчиняється домашнє насильство: чоловік - колишній військовий душив, розбив стакан, поламав стілець, рука в крові, допомоги ШМД не потребує, кровотечу зупинила, наразі чоловік погрожує заявниці ( ОСОБА_2 );

- відеозаписами з нагрудних камер (бодікамер) працівників поліції.

Відповідно до відеозаписів з нагрудних камер (бодікамер) поліцейських, досліджених в судовому засіданні, вночі 19.02.2026 на виклик «Домашнє насильство» до квартири приїздять працівники поліції. Їх зустрічає доросла донька та потерпіла ОСОБА_2 . Остання плаче та повідомляє, що вона лежала зі стаканом, чоловік на неї напав, від чого стакан розбився. Під час спілкування відбираються пояснення у дружини ОСОБА_2 , та заповнюється форма оцінки ризиків. Зокрема, було встановлено, що рівень оцінки ризиків «високий». Надаючи відповіді на питання поліцейського, ОСОБА_2 вказує, що чоловік має алкогольну та наркотичну залежність; раніше застосовував відносно неї фізичне насильство, що спричинило тілесні ушкодження; раніше душив її; утримував проти волі, тощо. Потерпіла просить поліцейських, щоб вони виписали терміновий заборонний припис відносно чоловіка ОСОБА_1 , щоб він покинув квартиру; та веде розмови про розлучення. В цей час ОСОБА_1 , перебуваючи в п`яному вигляді, розмовляє з працівниками поліції, з`ясовує що вони роблять у нього вдома, і повідомляє, що він уже був в армії. ОСОБА_1 вимагає, щоб працівники поліції вийшли з квартири, вказуючи, що він не розуміє навіщо вони сюди прийшли, і знімає на телефон все, що відбувається. В подальшому, працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, та виписано терміновий заборонний припис відносно кривдника терміном на 9 діб.

Враховуючи викладене, відповідно до ст.252 КУпАП, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суддя вважає, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч.1 ст.173-2 КУпАП, а вина особи повністю встановлена під час судового розгляду.

Під час судового розгляду встановлено, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного та психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному та психічному здоров`ю потерпілої.

Обставин, що пом`якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не вбачаю.

З огляду на викладене, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, суддя вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Згідно зі ст.39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи Законом України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".

Відповідно до п.5 ч.1 ст.1 Закону, запобігання домашньому насильству - система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються.

При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП одночасно із вирішенням питання про накладення стягнення за вказане правопорушення вирішується питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження Типової програми для кривдників, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 01.10.2018 №1434.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.1 Закону, програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов`язки жінок і чоловіків.

Метою корекційної програми є допомога особі, яка вчинила насильство, в осмисленні власної насильницької поведінки, усвідомленні її витоків, проявів, наслідків для особистого життя та життя оточуючих, налагодженні гармонійного життя з родиною та в суспільстві, а також в усвідомленні того, що домашнє насильство - це порушення прав людини, яке карається відповідно до чинного законодавства.

Згідно з п.8 розділу 1 Типової програми для кривдників, кривдника може бути направлено на проходження цієї Типової програми на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.

Порядок направлення на проходження програми для кривдника визначено пунктом 3.3. Інструкції щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім`ї, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім`ї, затвердженої Наказом Міністерства України у справах сім`ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України 07.09.2009 №3131/386, згідно з якою, у разі вчинення особою насильства в сім`ї, служба дільничних інспекторів поліції або кримінальна поліція у справах дітей видає цій особі під розписку направлення на проходження корекційної програми та в триденний строк надсилає до відповідного кризового центру повідомлення про направлення особи на проходження корекційної програми.

На виконання приписів ч.6 ст.283 КУпАП, суд дійшов висновку щодо відсутності необхідності направлення правопорушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 КУпАП, з урахуванням обставин вчинення адміністративного правопорушення, та особи порушника ОСОБА_1 .

Згідно зі ст.40-1 КУпАП з особи на яку накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір»

Керуючись ст.ст.40-1, 173-2, 251, 252, 256, 280, 284, 285, 294 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 20 (двадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 340 (триста сорок) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.Ю. Гоменюк