Єдиний державний реєстр судових рішень
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/24772/24
пр. № 1-кп/759/482/26
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2026 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,при секретарі судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спеціального судового провадження (in absentia) за відсутності обвинуваченої, кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 22023011000000099 від 24.03.2023 щодо
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Феодосія АР Крим, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , не судимої,
обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-2 КК України, сторони кримінального провадження: прокурори - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , захисник - ОСОБА_6
В С Т А Н О В И В:
Громадянка України ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим - ум.Феодосія, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, спрямованим на підтримку збройної агресії РФ проти України, з метою завдання шкоди Україні, добровільно розмістила на особистому телеграм-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та на власній сторінці у соціальній мережі «ВКонтакте» (ІНФОРМАЦІЯ_4) інформацію про номери карток НОМЕР_1 та НОМЕР_2 Сбербанку Росії для збору коштів на придбання транспортних засобів, генераторів, FPV-дронів, тепловізорів, касок, антидронових рушниць, медикаментів та інших матеріальних ресурсів, які в подальшому систематично підготовляла та особисто передавала збройним формуванням держави-агресора.
Так, ОСОБА_3 у серпні 2022 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, але не пізніше 14.08.2022, добровільно організувала збір коштів на придбання двох автомобілів, FPV-дронів та антидронової рушниці, які в подальшому підготувала та особисто передала невстановленим збройним формуванням держави-агресора у м. Армянськ, ТОТ АР Крим.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_3 у період з 15.01.2023 по 17.01.2023 добровільно організувала збір коштів та у невстановленому досудовим розслідуванням місці підготувала та особисто передала придбані на зібрані кошти два автомобілі військовослужбовцям НОМЕР_3 окремої гвардійської десантно-штурмової ордену Вітчизняної війни Донського козачого полку РФ.
Також, ОСОБА_3 у період з 10.02.2023 по 11.02.2023 добровільно організувала збір коштів та у невстановленому досудовим розслідуванням місці підготувала та особисто передала придбані на зібрані кошти два автомобілі військовослужбовцям НОМЕР_3 окремої гвардійської десантно-штурмової ордену Вітчизняної війни Донської козачої бригади РФ.
Далі, ОСОБА_3 у період з 03.04.2023 по 09.04.2023 добровільно організувала збір коштів та у невстановленому місці підготувала та особисто передала придбаний на зібрані кошти автомобіль військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім цього, ОСОБА_3 у квітні 2023 року, точна дата досудовим розслідуванням не встановлена, але не пізніше 26.04.2023, добровільно організувала збір коштів та у невстановленому досудовим розслідуванням місці підготувала та особисто передала придбані на зібрані кошти запчастини для автомобіля невстановленим збройним формуванням держави-агресора.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_3 19.12.2023 добровільно організувала збір коштів, які в подальшому 20.12.2023 у м. Феодосія (точна адреса не встановлена досудовим розслідуванням) підготувала та особисто передала невстановленій особі кошти за ремонт автомобіля, який використовується військовослужбовцями НОМЕР_4 окремої гвардійської бригади берегової оборони РФ.
Далі, у період з 21.06.2024 по 13.07.2024 ОСОБА_3 добровільно організувала збір коштів на придбання тепловізорів, касок, засобів індивідуального бойового захисту та інших матеріальних ресурсів, які підготувала для передачі збройним формування рф. У подальшому, вказані матеріальні ресурси у невстановлений досудовим розслідуванням спосіб та невстановленому місці були передані збройним формуванням РФ, які беруть участь у т.зв. «Спеціальній військовій операції» на Харківському напрямку.
Судовий розгляд кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 з наступних підстав.
На підставі ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 07.11.2024 у межах даного провадження проводилось спеціальне досудове розслідування. Встановлено, що повідомлення про підозру, а також повістки про виклик до слідчого неодноразово у встановлений законом спосіб шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери були направлені ОСОБА_3 . Постановою слідчого ІНФОРМАЦІЯ_6 від 08.08.2024 підозрювану ОСОБА_3 оголошено у розшук ( том 2 а.с.1-44, 54-55).
Обвинувачена ОСОБА_3 в судові засідання не прибула, будучи належним чином, в спосіб, передбачений вимогами КПК України, в тому числі і шляхом публікацій в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження повідомленою про розгляд справи, жодних клопотань, заяв, скарг не подавала, у зв`язку з чим на підставі ухвали Святошинського районного суду м. Києва від 12.03.2026 судовий розгляд даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 в порядку спеціального судового провадження (in absentia), з обов`язковою участю захисника.
Суд вважає, що стороною обвинувачення, а також судом здійснені всі можливі, передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, а ОСОБА_3 мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, отримала оголошено підозру, відповідні виклики до слідчого, прокурора та суду.
Захисник в судовому засіданні вказав, що не мав можливості узгодити правову позицію щодо пред`явленого обвинувачення з ОСОБА_3 , однак вважає її вину недоведеною поза розумним сумнівом, у зв`язку з чим просив постановити виправдувальний вирок.
Розглянувши справу межах пред`явленого обвинувачення, суд вважає загальновідомими наступні обставини.
Верховною Радою України 15.04.2014 року прийнято Закон України №1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», за яким перебування підрозділів ЗС РФ на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави Україна, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку РФ.
Крім того, Верховною Радою України 21.04.2015 року прийнято Постанову № 337-VIІI «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», згідно з якою констатовано початок такої агресії з боку РФ на території АР Крим 20 лютого 2014 року, яка завершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.
24 лютого 2022 року, у зв`язку з відкритим військовим вторгненням РФ в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затверджений Законом України «Про введення військового стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022, яким в Україні введено воєнний стан з 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб. Відповідними Указами Президента, затвердженими законами України, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діє до теперішнього часу.
Досліджені в судовому засіданні витяг з ЄРДР щодо кримінального провадження № 22023011000000099, клопотання та постанови слідчих та прокурорів, доручення та матеріали на їх виконання, запити та відповіді, суд бере до уваги на підтвердження допустимості доказів, зібраних у межах даного кримінального провадження.
Крім того, безпосередньо дослідивши надані стороною обвинувачення докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до даних Державної міграційної служби України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_5 документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_6 , виданий Феодосійським МВ ГУДМС України в АР Крим, а також паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_7 ( том 2 а.с. 82- 83, 102-103, том 3 а.с. 45 - особова картка).
Згідно повідомлення Офісу Президента України, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_3 , згідно з поданою нею заявою або внаслідок втрати громадянства України на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства у встановленому порядку не надходили ( том 2 а.с. 58).
Таким чином, ОСОБА_3 на час вчинення кримінального правопорушення та на даний час залишається громадянкою України.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 , будучи проросійським блогером на ТОТУ АР Крим, добровільно розмістила на особистому телеграм-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та на власній сторінці у соціальній мережі «ВКонтакте» ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) інформацію про номери карток НОМЕР_1 та НОМЕР_2 Сбербанку Росії для збору коштів на придбання транспортних засобів, генераторів, FPV-дронів, тепловізорів, касок, антидронових рушниць, медикаментів та інших матеріальних ресурсів, які в подальшому систематично підготовляла та особисто передавала збройним формуванням держави-агресора.
Ці дані встановлені оглядом від 20.04.2023, 30.05.2023 телеграм-канала під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) з 5145 підписниками, в якому ОСОБА_3 публікує новинний контент, спрямований на виправдання військових дій рф, поширення антиукраїнських настроїв, підтримки т.зв. «специальной военной операции», дискредитації ЗС України серед населення окупованого півострову, а також висвітлює свою волонтерську діяльність на користь зс рф ( том 3 а.с. 37-44, 62-71).
Відповідно до акту огляду від 30.05.2023 встановлено Інтернет сторінки, на яких знаходяться відео, розміщені ОСОБА_3 , що посягають на територіальну цілісність та недоторканість України ( том 3 а.с. 51-56).
Згідно протоколу огляду від 02.05.2023, проведеного за участі спеціаліста, оглянуто телеграм-канал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), а також відповідні публікації щодо придбання на зібрані нею кошти автомобілів, їх передачу зс рф та отримання подяк за волонтерську діяльність ( том 3 а.с. 79-114, а.с. 115 - диск).
Згідно протоколів огляду від 09.08.2023 та 15.06.2023, проведеного за участі спеціаліста, оглянуто відео, розміщене на відеохостінгу «You Tube» 04.08.2022 під назвою: «ІНФОРМАЦІЯ_7», де зафіксоване інтерв`ю з ОСОБА_3 , а також її окремі тезиси, які можуть мати висловлювання щодо: умисних дій, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) збройним формуванням держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації чи підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань; добровільного збору, підготовки та/або передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням, а також розміщено інформацію про номери карток НОМЕР_1 та НОМЕР_2 Сбербанку Росії для збору коштів ( том 3 а.с. 116-123, а.с. 124 - диск, а.с. 125-129, а.с. 130 - диск).
Протоколом огляду від 24.07.2024, проведеного за участі спеціаліста, оглянуто телеграм-канал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), додатково оглянуто публікації, серед яких встановлено, що ОСОБА_3 : організувала збір коштів на придбання двох автомобілів, FPV-дронів та антидронової рушниці, які 14.08.2022 особисто передала невстановленим збройним формуванням держави-агресора у ТОТ АР Крим; у період з 15.01.2023 по 17.01.2023 організувала збір коштів, підготувала та особисто передала придбані на зібрані кошти два автомобілі військовослужбовцям рф; у період з 03.04.2023 організувала збір коштів, підготувала та особисто передала придбаний на зібрані кошти автомобіль військовослужбовцям 56 гвардійського полку вдв; 19.12.2023 організувала збір коштів на ремонт автомобіля для військовослужбовців НОМЕР_8 бригади рф, які 20.12.2023 передала на ремонт; 21.06.2024 організувала збір коштів на придбання тепловізорів, касок, засобів індивідуального бойового захисту та інших матеріальних ресурсів, які підготувала та 13.07.2024 передала збройним формування рф (том 3 а.с. 167- 190, а.с. 191 диск).
Протоколом огляду від 26.07.2024, проведеного за участі спеціаліста, оглянуто сайт «Миротворець» та особиста сторінка користувача «ВКонтакте» під іменем « ОСОБА_8 », де виявлено публікації, аналогічні тим, що розміщені на її телеграм-каналі ( том 3 а.с. 192-206, а.с. 207 - диск)
Всі вищезазначені джерела інформації суд оцінює за правилами документа та визнає встановлені у них відомості належними та допустимими та такими, що підтверджують дії громадянки України ОСОБА_3 як пособника державі-агресору та її збройним формуванням.
Характер дій ОСОБА_3 , які носили системний та тривалий характер свідчать, на думку суду, на добровільність таких дій та наявність у неї прямого умислу у пособництві державі-агресору з метою завдання шкоди Україні шляхом добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів збройним формуванням держави-агресора.
Відповідно до висновку судової портретної експертизи від 13.10.2023 №548/1, у наданому на дослідженні відеозаписі «ІНФОРМАЦІЯ_7», при показниках індикатора відліку часу з 00.00.28 по 00.01.18; з 00.02.43 по 00.05.33; з 00.15.56 по 00.16.42; з 00.23.00 по 00.23.30 ( особа жіночої статі одягнена у кофту білого кольору) та на особовій картці з Державної міграційної служби України на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зображена одна й та сама особа. У наданих на дослідження електронних файлах ( додаток до протоколу огляду від 02.05.2023) та на особовій картці з Державної міграційної служби України на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зображена одна й та сама особа ( а.с. 138-139, 140-142, 144- 160).
Оцінюючи зібрані у справі докази з точки зору їх належності та допустимості, а сукупність зібраних доказів - із точки зору достатності та взаємозв`язку, дії ОСОБА_3 суд кваліфікує за ч.1 ст. 111-2 КК України, як пособництво державі-агресору, тобто умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: добровільного збору, підготовки та передачі матеріальних ресурсів збройним формуванням держави-агресора.
При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке відноситься до особливо тяжких злочинів, особу обвинуваченої, яка раніше не судима, наслідки вчиненого. Обставин, що пом`якшують чи обтяжують покарання ОСОБА_3 , судом не встановлено.
На підставі наведеного, суд вважає необхідним призначити ОСОБА_3 покарання у виді позбавленні волі в межах санкції ч.1 ст.111-2 КК України, оскільки саме таке покарання, на думку суду є необхідним та достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Керуючись ч. 3 ст. 323, ст.ст. 368-371, 373- 376, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд,
У Х В А Л И В:
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.111-2 КК України та призначити їй покарання у виді 11 (одинадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно- господарських функцій в органах державної влади, місцевого самоврядування, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності або займатися господарською діяльністю строком на 12 (дванадцять) років, з конфіскацією майна.
Строк відбуття покарання ОСОБА_3 рахувати з моменту приведення вироку до виконання.
Заходи забезпечення кримінального провадження - залишити без змін.
Речові докази - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Стягнути з ОСОБА_3 судові витрати за проведення експертизи у розмірі 9 559 ( дев`ять тисяч п`ятсот п`ятдесят дев`ять) грн. 20 коп. на користь держави.
Вирок може бути оскаржений до Київського апеляційного суду через районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Суддя ОСОБА_1