Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/42821/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» (код ЄДРПОУ 43680368, місце знаходження: 54009, м. Миколаїв, пр.-т Центральний, 122/11) до Одеської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 00022585, місце знаходження: 65032, м. Одеса, пр.-т Шевченка, 4) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 26 грудня 2025 року надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» (код ЄДРПОУ 43680368, місце знаходження: 54009, м. Миколаїв, пр.-т Центральний, 122/11) до Одеської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 00022585, місце знаходження: 65032, м. Одеса, пр.-т Шевченка, 4), в якій позивач просив:
Визнати протиправним та скасувати пункт 3 розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду» в частині встановлення річної орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Зобов`язати Одеську обласну державну (військову) адміністрацію (ідентифікаційний код ідентифікаційний код 00022585) внести зміни до пункту 3 розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду», встановивши річну орендну плату за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 у розмірі З % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Визначити Одеській обласній державній (військовій) адміністрації строк у 10 календарних днів з дня набрання судовим рішенням законної сили для його виконання.
Ухвалою від 13 січня 2026 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що розпорядженням Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «А ЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду» було вирішено, зокрема: передати TOB «АЛЬФА БІОНІК» в оренду на 49 років земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11, площею 1.1826 га, з кадастровим номером 51 і0137300:61:003:0098 (п. 2 розпорядження); 2) доручити начальнику відділу правового представництва та захисту юридичного управління апарату Одеської обласної державної (військової) адміністрації Кравцову Р.В. від імені Одеської обласної державної (військової) адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки з ТОВ «АЛЬФА БІОНІК», встановивши річну оренду плату за земельну ділянку у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 3 розпорядження).
Листом за вих. № 62/01 від 24.11.2025р. ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» надало Одеській обласній державній (військовій) адміністрації пропозицію про укладання договору оренди зазначеної земельної ділянки зі встановленням річної орендної плати за ставкою 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також пропозицію про внесення відповідних змін до п. 3 розпорядження № 548/А-2025 від 13.06.2025р.
Станом на день складання цієї позовної заяви, відповіді від Одеської обласної державної (військової) адміністрації на вказані пропозиції не надходило.
Представник позивача не погоджується з пунктом 3 вказаного розпорядження, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню з таких підстав.
Представник позивача зазначає, що в силу приписів п. 288.5.1, п. 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
1) не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку: яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області,, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
2) не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
За даними Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9970424252025 від 10.07.2025р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 проведена та становить 25 607 913,12 грн.
Тобто, приписами ст. 288 ПК України встановлені граничні межі розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (мінімальні та максимальні), які для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено (як земельна ділянка, про яку йде мова), становлять:
не менше розміру земельного податку (розмір якого у свою чергу не більше 3 % від нормативної грошової оцінки);
не більше 12 % від нормативної грошової оцінки.
Представник позивача звертає увагу, що згідно з п. 10.2-1. ст. 10 ПК України місцеві ради обов`язково установлюють, зокрема, податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).
Відповідно до п. 12.3. ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень.
Водночас, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій визначає ЗУ «Про місцеві державні адміністрації», а повноваження обласних військових адміністрації - ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», та цими нормативно-правовими актами не надано обласним державним (військовим) адміністраціям повноважень на встановлення персоніфікованих ставок орендної плати за земельні ділянки державної власності, які розташовані в межах населеного пункту, всупереч загальним ставкам, встановленим чинним рішенням міської ради.
Таким чином, ставки орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюються рішенням відповідної міської ради (з дотриманням граничних меж, встановлених ПК України) та є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Представник позивача зазначає, що рішенням Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011р. «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі» (зі змінами, внесеними рішенням № 1742-УІІ від 08.02.2017р.) встановлено розміри відсотків для визначення ставок орендної плати за землю у вигляді фіксованих відсотків від нормативної грошової оцінки землі залежно від виду цільового призначення (додаток до рішення «Перелік фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі»).
Як вказано вище, земельна ділянка за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11, кадастровий номер 5110137300:61:001:0098, належить до категорії земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Згідно з додатком до рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011р. (зі змінами, внесеними рішенням № 1742-УІІ від 08.02.2017р.) фіксований відсоток при визначенні орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням «промисловість» становить 3 % від нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 12.3.3. ст. 12 ПК України якщо в рішенні органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також податкових пільг з їх сплати не визначено термін його дії, таке рішення є чинним до прийняття нового рішення.
При цьому, представник позивача звертає увагу, що рішенням Одеської міської ради № 3461-УІІ від 18.07.2018р. визначено, зокрема, що розміри та ставки місцевих податків, які встановлені рішеннями Одеської міської ради, прийнятими без встановлення періоду (терміну) їх дії застосовуються на постійній основі у кожному бюджетному (податковому) періоді до моменту скасування або втрати чинності такими рішеннями в порядку, визначеному законодавством України.
Тобто, на думку представника позивача, рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011р., яким встановлено фіксований розмір відсотка при визначенні орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням «промисловість» на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки землі, має застосовуватись у 2025 році, та ставка річної орендної плати за договором оренди вказаної вище земельної ділянки має становити 3 % від нормативної грошової оцінки землі, а не 12 %, як встановлено у п. 3 розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р.
При цьому представник позивача звертає увагу на те, що текст розпорядження № 548/А-2025 від 13.06.2025р. не містить вказівки на нормативно-правовий акт/ розпорядження/ рішення, яким керувалась Одеська обласна державна (військової) адміністрації при визначенні ставки річної орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098, за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 на рівні 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.
До суду 02 лютого 2026 року від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити у їх задоволенні, посилаючись на те, що згідно зі статтями 15, 21 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є:
об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
дата укладення та строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Статтею 10 цього ж Кодексу встановлено, що до місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок.
Місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).
Представник відповідача зазначає, що статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Цією ж статтею передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;
не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже розмір орендної плати обмежено мінімальним розміром, який не може бути менше 3 відсотків та максимальним, який не може бути більшим 12 відсотків.
Своєю чергою, представник відповідача зазначає, що не заперечуючи обов`язковість рішень місцевих рад на відповідній території, звертає увагу на коло суб`єктів та об`єкти, на які поширюється дія Рішення міської ради та чинність податкового законодавства станом на дату прийняття рішення міською радою.
Представник відповідача звертає увагу, що жодних повноважень у 2011 році встановлювати фіксовані розміри орендної плати за земельні ділянки на комунальної власності, органами місцевого самоврядування Кодекс не передбачав.
Представник відповідача зазначає, що цим Рішенням фактично регламентовано процедуру його реалізації/втілення.
Рішенням доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради (сьогодні Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради) при підготовці договорів оренди земельних ділянок застосовувати затверджені пунктом 1 цього Рішення фіксовані відсотки орендної плати за землі міста Одеси. Також доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок.
Очевидним є те, що Рішення стосується земельних ділянок орендодавцем яких є Одеська міська рада, тобто земель комунальної власності.
Тобто, в такий спосіб Одеська міська рада зафіксувала свою позицію, як сторона договору, щодо укладання договорів оренди землі на майбутнє та перегляду вже укладених договорів оренди землі.
Зазначене рішення не поширювалося та не могло поширюватися на землі державної власності.
На думку представника відповідача, враховуючи, що орендній платі присвячена окрема стаття, де встановлено умови (мінімальний та максимальний розмір) визначення розміру орендної плати, то цілком логічним є те, що пункт 10.2-1 ст. 10 ПКУ не поширюється та не стосується визначення розміру орендної плати, де такий розмір визначається виключно як консенсус.
Таким чином, положення розпорядження, яким надано доручення щодо укладання договору оренди землі зі ставкою 12 % в контексті позиції/вимоги сторони договору оренди взагалі не може розглядатися як протиправне та таке що підлягає скасуванню, оскільки це є лише бажанням та волевиявленням сторони договору, на яке ще не погодилась інша сторона договору.
Своєю чергою, до суду 05 лютого 2026 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягав на задоволенні позовних вимог, зокрема посилаючись на те, що матеріали справи, взагалі не містять жодних доказів методики розрахунку, яким керувався Відповідач при визначенні ставки орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 саме на найвищому рівні у 12 %, тобто жодного взаємозв`язку ані з цільовим призначенням земельної ділянки, ані з особою Позивача, ані з іншими чинниками, матеріали справи не містять.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 24 лютого 2026 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
До суду 23 березня 2026 року від представника позивача надійшли додаткові письмові пояснення про повторне звернення до відповідача із пропозицією узгодження істотних умов договору оренди.
Також до суду 08 травня 2026 року від представника позивача надійшли додаткові письмові пояснення з питання юрисдикції спору з посиланням на положення Закону України «Про адміністративну процедуру».
На судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
На судовому засіданні представник відповідача заперечував проти заявлених позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши вступне слово представників сторін, дослідивши матеріали справи, ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 12 травня 2026 року продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» є юридичною особою, дата державної реєстрації: 25.06.2020; основний вид економічної діяльності: 32.50 виробництво медичних і стоматологічних інструментів і матеріалів.
Суд встановив, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» (Покупець) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях (Продавець) було укладено нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу об`єкта малої приватизації - об`єкта соціально-культурного призначення - Єдиного майнового комплексу Державного комерційного підприємства «Одеське експериментальне протезно-ортопедичне підприємство» (Об`єкт приватизації) від 06.12.2024р., зареєстровано в реєстрі за № 1603 та підписано відповідний акт приймання-передачі № 723 від 06.12.2024р.
Згідно з п. 1.3. вказаного договору до складу Об`єкта приватизації увійшло нерухоме майно, а саме: комплекс будівель та споруд виробничого призначення, загальною площею 5 528,6 кв.м., що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, буд. 11 та складається з 14 будівель, право власності, на які належало державі та було зареєстровано за Фондом державного майна України, а саме:
будівля (склад, літ. «М»), загальною площею 4,3 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992334551100);
будівля (склад, літ. «Н»), загальною площею 13,3 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992332951100);
будівля (склад, літ. «О»), загальною площею 20,0 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992331351100);
будівля (вольєр, літ. «З»), загальною площею 15,4 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992329651100);
будівля (магазин, літ. «К»), загальною площею 6,0 кв.м.
(реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992327751100);
будівля (магазин, літ. «И»), загальною площею 8,4 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992324851100);
будівля (склад, літ. «Ж»), загальною площею 58,5 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992320951100);
будівля (склад, літ. «Е»), загальною площею 32,6 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992312051100);
будівля (склад, літ. «Д»), загальною площею 18,4 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992306451100);
будівля (ТП, літ. «Г»), загальною площею 27,0 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992300451100);
будівля (майстерня, літ. «Л»), загальною площею 49,7 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992271651100);
будівля (гараж, літ. «В», у т.ч. механічна майстерня, літ. «ві» та столярна майстерня, літ. «в2»), загальною площею 532,8 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992249151100);
будівля (виробничий корпус, літ. «Б»), загальною площею 2038,8 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992206751100);
будівля (адміністративний корпус, літ. «А»), загальною площею 2703,4 кв.м. (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2992130951100).
Відповідно до п. 1.8. зазначеного договору купівлі-продажу від 06.12.2024р. земельна ділянка, на якій розташований Об`єкт приватизації, не є предметом купівлі-продажу за цим договором, тому питання землекористування покупець вирішує самостійно в установленому чинним законодавством порядку, після переходу до покупця права власності на Об`єкт приватизації.
На підставі зазначеного договору купівлі-продажу від 06.12.2024р. та акту приймання-пєредачі № 723 від 06.12.2024р. право власності на вказані об`єкти нерухомого майна зареєстровано за ТОВ «АЛЬФА БІОНІК», що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 419472060 від 25.03.2025р.
Вказані будівлі розташовані на земельній ділянці за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11, площею 1.1826 га, кадастровий номер 5110137300:61:001:0098, (категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості).
Земельна ділянка за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11, кадастровий номер 5110137300:61:001:0098, (реєстраційний номер об`єкта нерухового майна в ДРГТП: 1648489951101) перебуває у державній власності в особі Одеської обласної державної адміністрації (номер відомостей про речове право в ДРГТП: 28007211), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 419330626 від 24.03.2025р.
Суд встановив, що ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» через Центр надання адміністративних послуг звернулось до Одеської обласної державної адміністрації із заявою від 19.05.2025р. (вх. № Т1-114815-ю/о) про передачу йому вказаної земельної ділянки в оренду на 49 років.
Розпорядженням Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду» було вирішено:
передати TOB «АЛЬФА БІОНІК» в оренду на 49 років земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11, площею 1.1826 га, з кадастровим номером 51 і0137300:61:003:0098 (п. 2 розпорядження);
доручити начальнику відділу правового представництва та захисту юридичного управління апарату Одеської обласної державної (військової) адміністрації Кравцову Р.В. від імені Одеської обласної державної (військової) адміністрації укласти договір оренди земельної ділянки з ТОВ «АЛЬФА БІОНІК», встановивши річну оренду плату за земельну ділянку у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п. 3 розпорядження).
Матеріалами справи підтверджено, що листом за вих. № 7/01-29/14870/2-25 від 13.11.2025р. Одеською обласною державною (військовою) адміністрацією було надано ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» для підписання проєкт договору оренди зазначеної земельної ділянки, умовами якого (п. 4.1.) передбачено сплату річної орендної плати за ставкою 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Листом за вих. № 62/01 від 24.11.2025р. ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» надало Одеській обласній державній (військовій) адміністрації пропозицію про укладання договору оренди зазначеної земельної ділянки зі встановленням річної орендної плати за ставкою 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також пропозицію про внесення відповідних змін до п. 3 розпорядження № 548/А-2025 від 13.06.2025р.
Також ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» повторно звернулось до Одеської обласної державної (військової) адміністрації із відповідною пропозицією за вих. № 44/01 від 04.03.2026р. (вх. N° 3728/01-29/1/1-26 від 04.03.2026р.).
Але відповіді від Одеської обласної державної (військової) адміністрації на вказані пропозиції не надходили.
Судом досліджено рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі».
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); пропорційно.
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із застосування таких норм матеріального права.
В силу приписів статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом (частина дев`ята статті 93 Земельного кодексу України).
У статті 1 Закону України "Про оренду землі" зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» вчинення процедурних дій, прийняття процедурних рішень у сфері оренди землі здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про адміністративну процедуру", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та статтею 17-2 Земельного кодексу України.
Згідно з статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.(стаття 16 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Змістом спірних правовідносин є пункт 3 розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду» в частині встановлення річної орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, суд виходить із застосування таких норм права.
Так, за загальним правилом відповідно до вищенаведених положень Закону України «Про оренду землі», визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням такого розміру орендної плати в договорі оренди.
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
При визначенні розміру орендної плати, у випадку передачі в оренду земель комунальної та державної власності, має враховуватися нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, а річна сума платежу не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території, однак і не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.
При цьому мінімальна ставка орендної плати для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, визначена в розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки відповідно до приписів Податкового кодексу України.
Таким чином, можна дійти висновку, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.
Відповідно до п. 10.2-1. ст. 10 Податкового кодексу України місцеві ради обов`язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю, крім земельного податку за лісові землі).
Таким чином, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Суд встановив, що рішенням Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі», керуючись статтями 12,201 Земельного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України, відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», затверджено фіксовані відсотки при визначенні орендної плати за землі міста Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 № 41-УІ.
Вказаним рішенням Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року за цільовим використанням земельної ділянки «Промисловість» встановлено фіксований відсоток визначення орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 %.
Посилання відповідача на незастосовність рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року до спірних правовідносин відхиляються судом, оскільки відповідно до положень Податкового кодексу України саме на місцеві ради покладається обов`язок щодо установлення податку на майно, до якого відноситься плата за землю (податок на землю).
Земельна ділянка за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11, площею 1.1826 га, кадастровий номер 5110137300:61:001:0098, відноситься до категорії земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення - 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.
Отже, відповідно до рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року за цільовим використанням якого земельної ділянки «Промисловість» встановлено фіксований відсоток визначення орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 %, до спірної земельної ділянки, яка розташована на території міста Одеси має бути застосована фіксований відсоток визначення орендної плати 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем не доведено правомірність встановлення річної орендної плати в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки для спірної земельної ділянки за умови чинності рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року.
При цьому суд враховує, що умовами договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації - об`єкта соціально-культурного призначення - Єдиного майнового комплексу Державного комерційного підприємства «Одеське експериментальне протезно-ортопедичне підприємство» (Об`єкт приватизації) від 06.12.2024р., зареєстровано в реєстрі за № 1603 передбачена відповідальність покупця у разі недотримання покупцем зобов`язань щодо збереження протягом визначеного періоду основних видів діяльності Єдиного майнового комплексу приватизованого об`єкта (пункт 8.2. договору).
Також суд враховує, що позивач двічі звертався до відповідача із пропозицією про укладання договору оренди зазначеної земельної ділянки зі встановленням річної орендної плати за ставкою 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також пропозицією про внесення відповідних змін до п. 3 розпорядження № 548/А-2025 від 13.06.2025р. (лист за вих. № 62/01 від 24.11.2025р. та лист за вих. № 44/01 від 04.03.2026р. (вх. № 3728/01-29/1/1-26 від 04.03.2026р.), в яких позивач звертав увагу, що ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» спеціалізується на виробництві протезно-ортопедичних виробів, у тому числі для військовослужбовців. Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.01.2025 року № 33-Н ТОВ «АЛЬФА БІОНІК» визначено критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Реалізація протезно-ортопедичної продукції здійснюється виключно за встановленими державою цінами з рентабельністю не вище 9 % від фактичної собівартості.
Але відповіді від Одеської обласної державної (військової) адміністрації на вказані пропозиції не надходили.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України «Про адміністративну процедуру» адміністративний акт повинен прийматися з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками для права, свободи чи законного інтересу особи і цілями, на досягнення яких спрямований адміністративний акт. Негативні наслідки для особи та публічних інтересів повинні бути найменшими.
Своєю чергою, враховуючи вищевикладені обставини щодо діяльності ТОВ «АЛЬФА БІОНІК», суд доходить висновку, що відповідач, приймаючи спірне розпорядження в частині встановлення річної орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, діяв без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для права, свободи чи законного інтересу особи і цілями, на досягнення яких був спрямований цей адміністративний акт.
Своєю чергою, позивачем доведено правомірність та пропорційність встановлення річної орендної плати за вказану земельну ділянку в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать задоволенню.
У зв`язку з тим, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.
Також представник позивача просить визначити Одеській обласній державній (військовій) адміністрації строк у 10 календарних днів з дня набрання судовим рішенням законної сили для його виконання.
Розглянувши вказане клопотання, суд вважає, що воно не належить задоволенню, з таких підстав.
Частиною 2 ст. 14 КАС України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи те, що зазначена норма не є імперативною та позивачем не надано доказів того, що рішення не буде виконане відповідачем добровільно, суд вважає, що клопотання не належить задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» (код ЄДРПОУ 43680368, місце знаходження: 54009, м. Миколаїв, пр.-т Центральний, 122/11) до Одеської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 00022585, місце знаходження: 65032, м. Одеса, пр.-т Шевченка, 4) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 3 розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду» в частині встановлення річної орендної плати за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Зобов`язати Одеську обласну державну (військову) адміністрацію (код ЄДРПОУ 00022585, місце знаходження: 65032, м. Одеса, пр.-т Шевченка, 4) внести зміни до пункту 3 розпорядження Одеської обласної державної (військової) адміністрації № 548/А-2025 від 13.06.2025р. «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» земельної ділянки в оренду», встановивши річну орендну плату за земельну ділянку за адресою: м. Одеса, вул. Героїв Крут, 11 з кадастровим номером 5110137300:61:001:0098 у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Одеської міської ради № 1267-УІ від 20.09.2011 року «Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі».
Стягнути з Одеської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 00022585, місце знаходження: 65032, м. Одеса, пр.-т Шевченка, 4) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬФА БІОНІК» (код ЄДРПОУ 43680368, місце знаходження: 54009, м. Миколаїв, пр.-т Центральний, 122/11) судовий збір в розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко