Рішення № 137355719, 12.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
420/1752/26
Номер документу
137355719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ОДЕСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/1752/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29 січня 2026 року (головуючий суддя Іванов Е.А.) адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії залишено без руху.

Ухвалою суду від 24.02.2026 року позивачу продовжено строк на усунення недоліків.

03.03.2026 року від позивача надійшли документи на виконання ухвали суду, зокрема уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що полягала у неналежному оформленні результатів військово лікарської комісії Позивача, зокрема у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про його непридатність до військової служби на підставі Свідоцтва про хворобу № 2025-0820-0928-1678-7 від 20.08.2025 року та протоколу штатної військово-лікарської комісії (ШВЛК) №2025-1029-1017-0802-7 від 29.10.2025 року (інформація про який зазначена у листі-відповіді ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 майора ОСОБА_2 від 19.12.2025 № 1/2917);

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (в особі Першого відділу м. Чорноморськ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів повні та достовірні відомості про його непридатність до військової служби на підставі зазначених рішень військово-лікарської комісії;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) виключити ОСОБА_1 , з військового обліку за станом здоров`я відповідно до статті 75а, графи II Розкладу хвороб, затвердженого наказом 4. Міністерства оборони України № 402 від 14 серпня 2008 року;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 припинити будь-який розшук щодо ОСОБА_1 як військовозобов`язаного та привести у відповідність усі облікові дані щодо нього в інформаційно-аналітичних системах Міністерства оборони України;

- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (в особі Першого відділу м. Чорноморськ) оформити та видати ОСОБА_1 належний військово-обліковий документ (військовий квиток або інший передбачений законом документ), що підтверджує виключення з військового обліку за станом здоров`я.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 березня 2026 року (головуючий суддя Іванов Е.А.) відкрито позовне провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Щодо залучення в якості третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі структурного підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_8 , то суд в ухвалі від 09.03.2026 року зазначив, що на даній стадії суд не вбачає підстав для їх залучення.

Рішенням Вищої ради правосуддя 23 квітня 2026 року № 742/0/15-26 ОСОБА_3 звільнено з посади судді Одеського окружного адміністративного суду у зв`язку з поданням заяви про відставку.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу матеріалів судової справи від 06 травня 2026 року, адміністративну справу за № 420/1752/26 передано на розгляд судді Одеського окружного адміністративного суду Стефанову С.О.

Позиція позивача обґрунтовується наступним

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач за результатами проходження військово-лікарської комісії був визнаний непридатним до військової служби за станом здоров`я, що підтверджується Свідоцтвом про хворобу № 2025-0820-0928-1678-7 від 20.08.2025 року та відповідними рішеннями військово-лікарської комісії. Незважаючи на наявність зазначених документів, відповідач, на думку позивача, не вніс відомості про його непридатність до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, не виключив його з військового обліку, не припинив розшук як військовозобов`язаного та не видав належний військово-обліковий документ.

Позивач зазначає, що внаслідок такої бездіяльності він продовжував обліковуватися як військовозобов`язаний, що призвело до його повторного залучення до заходів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також до порушення його прав та законних інтересів. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач просить суд визнати її незаконною та зобов`язати відповідача вчинити дії щодо належного оформлення результатів військово-лікарської комісії, внесення відповідних відомостей до реєстру, виключення його з військового обліку, припинення розшуку та видачі військово-облікового документа.

Процесуальні дії та клопотання учасників справи

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 травня 2026 року (головуючий суддя Стефанов С.О.) прийнято справу №420/1752/26 до розгляду.

Справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

Відповідач відзив на позов до суду не подав.

Станом на 12 червня 2026 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалася позиція позивача, суд встановив наступні факти та обставини.

Обставини справи встановлені судом

Судом встановлено, що у липні 2025 року позивач був доставлений з м. Чорноморськ та проходив медичний огляд, організований у системі територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_9 « ІНФОРМАЦІЯ_10 » за адресою: АДРЕСА_2 .

За результатами зазначеного медичного огляду ВЛК 2 ООТЦК та СП « 04» було оформлено довідку № 40/5897 від 04.07.2025 року, якою позивача направлено на стаціонарне обстеження до ДУ «Інститут очних хворобі тканинної терапії ім. В.П. Філатова НАМН України».

Зазначеним направленням, виданим керівником першого відділу (м. Чорноморськ) ІНФОРМАЦІЯ_8 - ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , було направлено для визначення придатності до військової служби. У направленні зазначено, що військово-лікарський огляд проводиться на базі закладу охорони здоров`я КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, за адресою: 68004, Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Віталія Шума, 4. Датою початку проходження медичного огляду визначено 04 липня 2025 року.

За результатами проходження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (РНОКПП НОМЕР_1 ) повної військово-лікарської комісії, проведеної у закладі охорони здоров`я КНП «Чорноморська лікарня» Чорноморської міської ради Одеської області видано Свідоцтво про хворобу № 2025-0820-0928-1678-7 від 20 серпня 2025 року.

У Свідоцтві про хворобу викладено медичні дані, анамнез та результати обстежень, зокрема зазначено наслідки перенесеної травми правого ока, стійке порушення зору та інші діагнози, пов`язані з ураженням органів зору.

У пункті 13 Свідоцтва про хворобу зазначено посилання на Постанову ВЛК про непридатність до військової служби, служби за військово-спеціальністю, тощо на підставі статті 75а, графи II Розкладу хвороб.

Свідоцтво про хворобу затверджене штатною військово лікарською комісією та підписане головою ВЛК - ОСОБА_5 , а також засвідчене відбитком печатки закладу охорони здоров`я КНП «Чорноморська лікарня». У документі зазначено склад військово-лікарської комісії, а також містяться відомості про електронне підписання членами ВЛК та дату оформлення - 20.08.2025 року.

Як зазначає позивач, під час завершального етапу проходження ним військово-лікарської комісії, 22 липня 2025 року, незважаючи на те, що він перебував у процесі проходження ВЛК та мав при собі всі необхідні медичні документи, ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо нього було оформлено та вручено повістку № 2008-13 від 22.07.2025 року, що фактично призвело до примусового залучення його до заходів ТЦК та перешкоджання завершенню медичного огляду у встановленому порядку.

Після отримання рішення військово-лікарської комісії про визнання його не непридатним до військової служби, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із письмовою заявою, яку було направлено рекомендованим листом з описом вкладення.

У зазначеній заяві позивач вимагав: внести рішення ВЛК до його військово-облікових документів та електронної облікової картки; припинити його розшук як військовозобов`язаного; зняти його з військового обліку; оформити та видати документ, що підтверджує встановлену категорію придатності «Д» (військовий квиток або офіційну довідку).

Факт направлення вказаної заяви та доданих до неї документів підтверджується описом вкладення та поштовими документами АТ «Укрпошта».

Станом на момент подання позову відповіді на зазначену заяву або повідомлення про вчинення будь-яких дій за її результатами позивачем отримано не було.

Також позивач посилається на те, що повістка № 3592 від 31 жовтня 2025 року підтверджує факт його перебування у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_8 у листопаді 2025 року. Як вказує позивач повістка № 3592 була вручена йому після фактичних подій, а саме після його примусового перебування у приміщенні ТЦК протягом доби, під час якого він був позбавлений можливості вільно залишити приміщення.

01.12.2025 року позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) було подано заяву, у якій позивач звернувся з вимогою надати письмову інформацію про поточний стан розгляду його справи. Зокрема, позивач просив повідомити: чи було направлено висновок ВЛК до НОМЕР_2 військового госпіталю для затвердження та який статус справи. На документі міститься відмітка про отримання посадовою особою ТЦК від 01.12.2025 року.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) від 19.12.2025 року № 1/2917 на вищезазначену заяву ОСОБА_1 надано письмову відповідь, відповідно до змісту якої позивачу повідомлено наступне: « ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами розгляду Вашого звернення щодо затвердження висновку ВЛК про непридатність до військової служби, повідомляє наступне.

Згідно із п.2 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ №154 від 23.02.2022р., визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Так, під час опрацювання Вашого запиту встановлено, що свідоцтво про хворобу №2025-0820-0928-1678-7 від 20.08.2025 року, яким Вас було визнано непридатним до військової служби, затверджене протоколом засідання ШВЛК №2025-1029-1017-0802-7 від 29.10.2025 року.

Разом з цим, повідомляємо, що відповідно до даних AITC «Оберіг» Ви перебуваєте на військовому обліку військовозобов`язаних ІНФОРМАЦІЯ_13 . Відтак ІНФОРМАЦІЯ_14 не є відповідним суб`єктом ведення Реєстру щодо Вас, у зв`язку із чим відсутні правові підстави щодо внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.».

Згідно з даними військово-облікового документу сформованого в електронній формі станом на 17.01.2026 року (витяг із застосунку «Резерв+»), наявного в матеріалах справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , є військовозобов`язаним, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_15 . Звання Рядовий, Перевезення автомобільним транспортом, Водій. Номер в реєстрі Оберіг 091220200640689600049. ВОС 790037. Постанова ВЛК Непридатний (згідно редакції Наказу № 402 від 14.04.2024). Дата ВЛК 14.10.2025. Дата уточнення даних 07.07.2025.

Позивач вважає, що документ підтверджує, що постановою військово-лікарської комісії від 14.10.2025 року його було визнано непридатним до військової служби. Зазначену ВЛК він проходив за направленням ІНФОРМАЦІЯ_16 . Доказ затримки внесення даних: Незважаючи на наявність рішення ВЛК ще у жовтні 2025 року, відповідні відомості були внесені до реєстру «Оберіг», а його розшук припинено лише після подій листопада 2025 року, що мали місце у ІНФОРМАЦІЯ_17 . Зміна місця обліку: документ підтверджує, що на теперішній час він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_17 , який фактично виконав дії, обов`язок щодо яких раніше був покладений на ІНФОРМАЦІЯ_18 .

Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач просить суд визнати її незаконною та зобов`язати відповідача вчинити дії щодо належного оформлення результатів військово-лікарської комісії, внесення відповідних відомостей до реєстру, виключення його з військового обліку, припинення розшуку та видачі військово-облікового документа.

Джерела права та висновки суду

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов`язок включає у тому числі проходження військової служби.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, які, зокрема, приписані до призовних дільниць зобов`язані: прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки) для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов`язані: з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповідно до п. п. 3 ч. 6 ст. 37 «Про військовий обов`язок і військову службу» (в редакції станом на 28.11.2022 року) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до ст. 1, ч. 1, 5, 6, 8, 9 ст. 5, ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов`язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Органи адміністрування Реєстру: 1) здійснюють аналітичну обробку даних; 2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру; 3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Органами ведення Реєстру є районні (об`єднані районні), міські (районні у місті, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

До Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» призовник, військовозобов`язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів» ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов`язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов`язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов`язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Крім того, відповідно до п. 78, 79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, обласні, ІНФОРМАЦІЯ_19 в межах своїх повноважень, зокрема, здійснюють в межах своїх повноважень аналітичну обробку даних. Як орган адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів забезпечують його ведення, контролюють актуальність, повноту та відповідність інформації, виконання рішень розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів; тощо.

З аналіз зазначених положень законодавства вбачається, що саме на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладений обов`язок щодо ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, актуалізацію даних цього Реєстру, тощо, а обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами адміністрування Реєстру та в їх повноваження не входить ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, внесення в нього даних та його актуалізацію.

Позивач в своєму позові просить: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ), що полягала у неналежному оформленні результатів військово лікарської комісії Позивача, зокрема у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів відомостей про його непридатність до військової служби на підставі Свідоцтва про хворобу № 2025-0820-0928-1678-7 від 20.08.2025 року та протоколу штатної військово-лікарської комісії (ШВЛК) №2025-1029-1017-0802-7 від 29.10.2025 року (інформація про який зазначена у листі-відповіді ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 майора ОСОБА_2 від 19.12.2025 № 1/2917); зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів повні та достовірні відомості про його непридатність до військової служби на підставі зазначених рішень військово-лікарської комісії; зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) виключити ОСОБА_1 , з військового обліку за станом здоров`я відповідно до статті 75а, графи II Розкладу хвороб, затвердженого наказом 4. Міністерства оборони України № 402 від 14 серпня 2008 року; зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 припинити будь-який розшук щодо ОСОБА_1 як військовозобов`язаного та привести у відповідність усі облікові дані щодо нього в інформаційно-аналітичних системах Міністерства оборони України; зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 ) оформити та видати ОСОБА_1 належний військово-обліковий документ (військовий квиток або інший передбачений законом документ), що підтверджує виключення з військового обліку за станом здоров`я.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з того, що Свідоцтвом про хворобу № 2025-0820-0928-1678-7 від 20.08.2025 року та протоколом штатної ВЛК № 2025-1029-1017-0802-7 від 29.10.2025 року позивача визнано непридатним до військової служби за станом здоров`я.

Разом з тим, із листа ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) від 19.12.2025 року №1/2917 вбачається, що станом на дату розгляду звернення позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_15 , який є належним суб`єктом ведення відомостей щодо позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Крім того, з наданого позивачем військово-облікового документа, сформованого в електронній формі через застосунок «Резерв+» станом на 17.01.2026 року, вбачається, що в Реєстрі вже містяться відомості про постанову ВЛК щодо непридатності позивача до військової служби із зазначенням відповідного статусу «Непридатний». Отже, на момент звернення до суду та розгляду справи відповідні відомості були внесені до Реєстру.

Суд зазначає, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав особи. Водночас обраний позивачем спосіб захисту повинен відповідати характеру порушення та бути здатним відновити порушене право. Оскільки матеріалами справи підтверджується наявність у Реєстрі відомостей про непридатність позивача до військової служби, а також те, що ведення відповідних облікових даних здійснюється іншим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, суд не вбачає підстав для покладення на відповідача обов`язку щодо повторного внесення таких відомостей.

Також, суд вважає необхідним наголосити на наступному.

Відповідно до положень п. 1, 2, 3 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №559, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов`язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідно до п. 3, 4 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів і форми такого документа».

Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов`язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).

Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов`язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

При цьому, графи 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа, у відповідності до Додатку №1 до «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів» стосуються, зокрема, Графа 1 - належності до військового обов`язку (призовник, військовозобов`язаний, резервіст); Графа 13 - дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»; Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у разі, зокрема, виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі.

При цьому, відповідно до п. 4 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів» у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов`язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п`яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Згідно з положенням п. 5, 6, 7, 8 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів» військово-обліковим документом призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов`язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (за наявності), зокрема, п. 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).

Враховуючи наведені положення законодавства, суд зазначає, що військово-обліковий документ в електронній формі формується автоматично на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов`язаних та резервістів. При цьому внесення змін до таких відомостей здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування особи на військовому обліку.

Як встановлено судом, згідно з листом ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 ) від 19.12.2025 №1/2917 та даними військово-облікового документа, сформованого через застосунок «Резерв+» станом на 17.01.2026 року, позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_17 . Одночасно у зазначеному документі вже містяться відомості про постанову ВЛК щодо непридатності позивача до військової служби.

Таким чином, на момент звернення до суду та під час розгляду справи відомості про результати проходження позивачем військово-лікарської комісії були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та відображені у його електронному військово-обліковому документі.

Крім того, суд враховує, що відповідач повідомив позивача про відсутність у нього повноважень щодо внесення змін до Реєстру стосовно позивача у зв`язку з перебуванням останнього на військовому обліку в іншому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Доказів того, що саме відповідач був уповноважений здійснювати відповідні реєстраційні дії або безпідставно ухилився від їх вчинення, матеріали справи не містять.

Також позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що на час розгляду справи щодо нього здійснюється розшук як військовозобов`язаного, або що відповідачем не виконано обов`язок щодо оформлення чи видачі військово-облікового документа після прийняття відповідних рішень уповноваженими органами.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявності триваючої протиправної бездіяльності відповідача, а також не підтверджено порушення його прав, свобод чи інтересів саме діями або бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_20 ( АДРЕСА_1 ), у зв`язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб`єктивних прав та обов`язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. (Постанова ВП ВС від 30.05.2024 р. справа №990/143/23).

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено порушення його прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів ІНФОРМАЦІЯ_7 в особі ІНФОРМАЦІЯ_20 ( АДРЕСА_1 ).

Судом встановлено, що відомості про непридатність позивача до військової служби були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів та відображені у його військово-обліковому документі в електронній формі. Крім того, матеріалами справи підтверджується, що на момент виникнення спірних правовідносин та звернення до суду позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_17 , а тому саме цей орган був належним суб`єктом ведення щодо нього військового обліку та внесення відповідних відомостей до Реєстру.

При цьому належних, допустимих та достатніх доказів того, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка спричинила реальне порушення прав чи законних інтересів позивача, матеріали справи не містять. Так само позивачем не доведено наявності на час розгляду справи негативних правових наслідків у вигляді перебування в розшуку як військовозобов`язаного, невиключення з військового обліку або відмови у видачі військово-облікового документа з боку відповідача.

Отже, оскільки обов`язковою умовою надання судового захисту є наявність реального та доведеного порушення прав, свобод чи інтересів особи, а такого порушення у спірних правовідносинах судом не встановлено, підстави для задоволення заявлених позовних вимог відсутні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, норми діючого законодавства, правові позиції Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що позовна заява ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат у даній справі судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 8, 9, 12, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) ( АДРЕСА_5 ).

Суддя С.О. Cтефанов

.