Рішення № 137355654, 12.06.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
420/18944/25
Номер документу
137355654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/18944/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, третя особа: Київський відділ державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області (далі - відповідач), третя особа: Київський відділ державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДПС в Одеській області від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2003 р. по 2020 р. здійснював підприємницьку діяльність. У 2020 році ФОП ОСОБА_1 було припинено та з 30.07.2020 р. знято з обліку у Головного управлінні ДПС в Одеській області. Під час здійснення підприємницької діяльності позивач вчасно та справно сплачував усі обов`язкові платежі, у тому числі єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою з Пенсійного фонду України форми ОК-5. Державній службі статистики України. Тому вимога про сплату боргу 9недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У є неправомірною.

Ухвалою від 13.06.2025 р. задоволено заяву представника позивача, зупинено стягнення, яке здійснюється Київським відділом державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України 9м.Одеса), у виконавчому провадженні ВП № 78250211 на підставі вимоги Головного управління ДПС в Одеській області від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У про стягнення боргу 9недоїмки) в розмірі 121148,41 грн. до набрання законної сили рішенням суду в адміністративній справі № 420/18944/25.

Ухвалою від 13.06.2025 р. відкрито провадження у справі та надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

23.06.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач з 01.01.2018 р. по 30.07.2020 р. здійснював діяльність на загальній системі оподаткування та був платником, зокрема, єдиного соціального внеску. Оскаржувана вимога прийнята за результатами проведеної у період з 20.09.2024 р. по 26.09.2024 р. документальної позапланової перевірки діяльності фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 р. по 30.07.2020 р. та з метою правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 01.01.2011 р. по 30.07.2020 р. Зауважує, що якщо фізична особа-підприємець застосовує загальну систему оподаткування і не є пенсіонером за віком або інвалідом, то він не звільняється від обов`язку нараховувати, обчислювати та сплачувати ЄСВ на загальних підставах. Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності не припиняє зобов`язання, що виникли під час провадження особою підприємницької діяльності та не змінює строку, порядку виконання таких зобов`язань і застосування санкцій за їх невиконання. Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватися у контролюючим органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності. Згідно баз даних ІКС "Податковий блок" загальна сума заборгованості ОСОБА_1 зі сплати єдиного внеску становить 120883,93 грн. Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" позивач повинен був сплатити єдиний внесок у розмірі 68215,73 грн., нарахований за період з 01.01.2018 р. по 30.07.2020 р. У зв`язку з несплатою заборгованості, Головним управлінням ДПС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У, які направлено позивачу на його податкову адресу рекомендованим листом з повідомленням. З огляду на викладене, підстави для скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У відсутні.

10.07.2025 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає про безпідставність викладених у нього обставин, оскільки ОСОБА_1 не отримував ані запиту щодо надання документів, ані акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09. Позивач не був обізнаний про проведення позапланової перевірки у 2024 році та про необхідність надання документів. Проте, усі документи щодо походження витрат, які пов`язані з отриманням доходу за 2018-2020 роки, ненаданням яких обґрунтовано акт перевірки від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09, наявні у позивача.

Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 був зареєстрована фізичною особою-підприємцем 12.05.2003 р. з видами діяльності за КВЕД: 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування 9основний); 56.30 Обслуговування напоями; 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.07.2020 р. внесено запис № 2556006000500831 про припинення підприємницької діяльності.

У період з 20.09.2024 р. по 26.09.2024 р. посадовою особою Головного управління ДПС в Одеській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 р. по 30.07.2020 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 30.07.2020 р., за результатами якої складено акт від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09.

Під час перевірки контролюючим органом встановлено несвоєчасне подання звіту "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" (додаток 5) за 2014 та 2015 рік та несвоєчасне подання звіту "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (Додаток 4) за травень 2015 року та березень 2016 року.

Перевіркою достовірності відображення у звітності суми, на яку нараховується єдиний внесок, у межах максимальної суми страхового внеску, встановлено відхилення на 356438,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на 175209,68 грн., за 2019 рік на 170236,43 грн., за 2020 рік на 10992,18 грн.

Перевіркою правильності визначення вартості документально підтверджених витрат, пов`язаних із здійсненням діяльності, встановлено їх завищення на суму 378976,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 175209,68 грн., за 2019 рік на суму 170236,43 грн., за 2020 рік на суму 33530,18 грн., у зв`язку з ненаданням до перевірки первинних документів, внаслідок чого було занижено оподатковуваний дохід на суму 378976,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 175209,68 грн., за 2019 рік на суму 170236,43 грн., за 2020 рік на суму 33530,18 грн., що в свою чергу призвело до заниження суми єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу, на 78416,39 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 38546,14 грн., за 2018 рік на суму 37451,97 грн., за 2020 рік на суму 2418,28 грн.

Перевіркою повноти та своєчасності перерахування сум єдиного внеску встановлено, що станом на дату реєстрації акту в ІКП (код КБК 710400000 рахується борг у сумі 3094,40 грн.

У висновках акту перевірки зазначено, що встановлено порушення, зокрема (в частині, що є предметом оскарження у даній справі):

- ч.2, п.4 ст.6 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", а саме несвоєчасне подання звіту "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" (додаток 5) за 2014 та 2015 рік та несвоєчасне подання звіту "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (Додаток 4) за травень 2015 року та березень 2016 року;

- ч.2 ст.7 та ч.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та розділу IV ч.5 п.2 Інструкції "Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449, підприємцем занижена сума єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу у розмірі 78416,39 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 38546,14 грн., за 2019 рік на суму 37451,97 грн., за 2020 рік на суму 2418,28 грн.;

- абз.3 п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", несвоєчасна сплата ЄСВ за ІV квартал 2017 року. Станом на дату реєстрації акту рахується борг в ІКП (код КБК 71040000) у сумі 3094,40 грн.;

- абз.1 п.8 ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", несвоєчасна сплата ЄСВ за листопад 2013 року.

На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято:

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2024 р. № Ф-50029/15322405 на суму 78416,39 грн.;

- рішення від 12.11.2024 р. № 50024/15322405 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн. (період, за який встановлено порушення: за 2014 рік по строку 10.02.2015 р., за 2015 рік по строку 10.02.2016 р.);

- рішення від 12.11.2024 р. № 50023/15322405 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн. (період, за який встановлено порушення: за травень 2015 року, березень 2016 року);

- рішення від 12.11.2024 р. № 50020/15322405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 41,83 грн. (за період листопад 2013 року) та нараховано пеню у розмірі 45,18 грн.;

- рішення від 12.11.2024 р. № 50017/15322405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 65,46 грн. (за період з 19.04.2017 р. по 12.04.2018 р.) та нараховано пеню у розмірі 66,77 грн.

В подальшому, Головним управлінням ДПС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У, згідно якої станом на 19 лютого 2025 року заборгованість ОСОБА_1 становить 121148,41 грн.

Вважаючи дану вимогу про сплату боргу (недоїмки) протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною податковою службою України та її територіальними органами встановлює Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI в редакції, чинні на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п.п.2, 6 ч.1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

За приписами п.4 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Пунктами 1, 2 та 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону № 2464-VI для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Частиною 4 статті 8 Закону № 2464-VI визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно ч.5 ст.8 Закону № 2464-VI єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок (ч.2 ст.9 Закону № 2464-VI).

За змістом ч.3 ст.9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно ч.4 ст.9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску за минулі періоди, крім випадків сплати єдиного внеску згідно з частиною п`ятою статті 10 цього Закону, здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Частиною 8 статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону № 2464-VI рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

За змістом ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена за результатами документальної перевірки, надсилається (вручається) платнику в порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Вимога про сплату недоїмки з єдиного внеску, винесена з метою стягнення недоїмки з єдиного внеску у разі його несплати платником у визначені цим Законом строки, надсилається податковим органом платнику в паперовій та/або електронній формі у порядку, визначеному статтею 42 Податкового кодексу України.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону № 2464-VI).

Згідно п.2, 7 ч.11 ст.25 Закону № 2464-VI податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції:

за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;

за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) накладаються штрафи, передбачені за порушення порядку подання такої звітності, у порядку та розмірах, встановлених Податковим кодексом України.

Відповідно до ч.13 ст.25 Закону № 2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до податкового органу або позову до суду.

Частиною 14 ст.25 Закону № 2464-VI встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску або на єдиний рахунок. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.

Оскарження рішення податкового органу про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов`язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.

Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.

Згідно ч.15 ст.25 Закону № 2464-VI рішення податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти календарних днів, а також не повідомив у цей строк податковий орган про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.

Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов`язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Положеннями пункту 4 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 р. № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 р. за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що обчислення єдиного внеску податковими органами здійснюється на підставі актів документальної перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску, яка подається до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.

Відповідно до пункту 2 розділу VI Інструкції № 449 у разі виявлення податковим органом своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий податковий орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена податковими органами у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

За приписами пункту розділу VI Інструкції № 449 податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами;

платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним податковим органом протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Податковий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС (далі - ІКС) на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) крім загальних реквізитів має містити відомості про розмір боргу, в тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.

Згідно пункту 4 розділу VI Інструкції № 449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІТС за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: перша частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), друга частина - порядковий номер, третя частина - літера "У" (узгоджена вимога).

В третій частині літера "У" (інформація щодо узгодження вимоги) проставляється у разі надсилання:

платнику узгодженої вимоги внаслідок процедури оскарження;

вимоги до органів державної виконавчої служби або до органів Казначейства відповідно до цієї Інструкції.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.

Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику.

Сформована в ІТС вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається податковим органом платнику єдиного внеску в паперовій та/або електронній формі.

Сформована вимога про сплату боргу (недоїмки), що підлягає надсиланню у паперовій формі, у день її формування в ІТС друкується у двох примірниках, підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу, скріплюється печаткою податкового органу та один примірник надсилається (вручається) платнику єдиного внеску, другий долучається до справи платника.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) у паперовій формі вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

У разі якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв`язку з відсутністю його за місцезнаходженням (місцем проживання) (відсутністю службових (посадових) осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою платника єдиного внеску або службових (посадових) осіб платника прийняти вимогу, поверненням поштового відправлення у зв`язку із закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Пунктом 5 розділу VI Інструкції № 449 встановлено, що протягом 10 календарних днів із дня одержання вимоги про сплату боргу (недоїмки) платник зобов`язаний сплатити зазначені у пункті 1 вимоги суми недоїмки, штрафів та пені.

У разі незгоди з розрахунком податкового органу суми боргу (недоїмки) платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання вимоги, узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов`язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом 10 календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом 10 календарних днів з дня надходження (отримання) вимоги про сплату боргу (недоїмки) не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму боргу (недоїмки) (з дня отримання відповідного рішення податкового органу або суду), після спливу останнього дня відповідного строку така вимога вважається узгодженою (набирає чинності).

Податковий орган протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності), зокрема, пред`являє її до виконання органу державної виконавчої служби в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

До сум боргу (недоїмки) платника, що подаються до органів державної виконавчої служби, на вимогу про сплату боргу (недоїмки) за даними ІКС включаються також суми узгоджених з платником, але не сплачених у встановлений термін штрафів та пені.

З аналізу даних правових норм слідує, що вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІТС за формою згідно з додатком 7 до Інструкції № 449 на суму боргу, що перевищує 10 грн.

З матеріалів справи вбачається, що контролюючим органом було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 р. по 30.07.2020 р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 30.07.2020 р., за результатами якої складено акт від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09.

Перевіркою встановлено:

- несвоєчасне подання звіту "Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску" (додаток 5) за 2014 та 2015 рік та несвоєчасне подання звіту "Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (Додаток 4) за травень 2015 року та березень 2016 року;

- завищення витрат, пов`язаних із здійсненням діяльності, на суму 378976,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 175209,68 грн., за 2019 рік на суму 170236,43 грн., за 2020 рік на суму 33530,18 грн., у зв`язку з ненаданням до перевірки первинних документів, внаслідок чого було занижено оподатковуваний дохід на суму 378976,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 175209,68 грн., за 2019 рік на суму 170236,43 грн., за 2020 рік на суму 33530,18 грн., що в свою чергу призвело до заниження суми єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу, на 78416,39 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 38546,14 грн., за 2018 рік на суму 37451,97 грн., за 2020 рік на суму 2418,28 грн.;

- наявність в ІКП (код КБК 710400000 боргу в сумі 3094,40 грн.;

- несвоєчасну сплату ЄСВ за листопад 2013 року.

Вказані порушення стали підставою для прийняття Головним управлінням ДПС в Одеській області:

- вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2024 р. № Ф-50029/15322405 на суму 78416,39 грн.;

- рішення від 12.11.2024 р. № 50024/15322405 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн. (період, за який встановлено порушення: за 2014 рік по строку 10.02.2015 р., за 2015 рік по строку 10.02.2016 р.);

- рішення від 12.11.2024 р. № 50023/15322405 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн. (період, за який встановлено порушення: за травень 2015 року, березень 2016 року);

- рішення від 12.11.2024 р. № 50020/15322405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 41,83 грн. (за період листопад 2013 року) та нараховано пеню у розмірі 45,18 грн.;

- рішення від 12.11.2024 р. № 50017/15322405 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, відповідно до якого до ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 65,46 грн. (за період з 19.04.2017 р. по 12.04.2018 р.) та нараховано пеню у розмірі 66,77 грн.

Зазначені вимога про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені були направлені ОСОБА_1 на його податкову адресу ( АДРЕСА_1 ) рекомендованим листом 13.11.2024 р., який повернувся з відміткою "за закінченням терміну зберігання", у зв`язку з чим за приписами пункту 4 розділу VI Інструкції № 449 вважаються надісланими у встановленому законодавством порядку.

Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2024 р. № Ф-50029/15322405 не була оскаржена позивачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому відповідно до приписів пункту 5 розділу VI Інструкції № 449 є узгодженою.

Аналогічно і рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені не оскаржувалися ОСОБА_1 ні в адміністративному, ні в судовому порядку, у зв`язку з чим також набули статусу узгоджених.

В подальшому, Головним управлінням ДПС в Одеській області, на підставі даних ІКС, в автоматичному режимі сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У, згідно якої станом на 19 лютого 2025 року заборгованість ОСОБА_1 становить 121148,41 грн., яка складається:

- за кодом КБК 710400000: з недоїмки у сумі 81510,79 грн. (3094,40 грн. (заборгованість зі сплати ЄСВ встановлена на час проведення перевірки, оформленої актом від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09) + 78416,39 грн. (недоїмка згідно вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2024 р. № Ф-50029/15322405, прийнятої на підставі акту перевірки від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09), штрафних санкцій у сумі 39371,83 грн., нарахованої пенні у розмірі 1,31 грн.;

- за кодом КБК 710400000: з штрафних санкцій у розмірі 261,13 грн., нарахованої пені у розмірі 3,35 грн.

Отже, вимога про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У сформована у відповідності до вимог Закону № 2464-VI, Інструкції № 449 та містить відомості про узгоджені суми недоїмки, штрафних санкцій та пені, які визначені на підставі акту перевірки від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09.

При цьому, суд акцентує увагу на тому, що позивачем не оскаржуються вимога про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2024 р. № Ф-50029/15322405, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 12.11.2024 р. № 50024/15322405 № 50023/15322405, № 50020/15322405, № 50017/15322405, узгоджені суми недоїмки, штрафних санкцій та пені за якими слугували підставою формування оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У, в якій відображено відомості про загальну суму заборгованості ОСОБА_1 по сплаті ЄСВ.

Суд не бере до уваги надані позивачем до суду первинні документи, які на думку позивача, підтверджують правомірність формування витрат за 2018-2020 роки, оскільки висновки акту перевірки від 03.10.2024 р. № 43521/15-32-24-05-09 про завищення витрат на суму 378976,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 175209,68 грн., за 2019 рік на суму 170236,43 грн., за 2020 рік на суму 33530,18 грн., у зв`язку з ненаданням до перевірки первинних документів, внаслідок чого було занижено оподатковуваний дохід на суму 378976,29 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 175209,68 грн., за 2019 рік на суму 170236,43 грн., за 2020 рік на суму 33530,18 грн., що в свою чергу призвело до заниження суми єдиного внеску, нарахованого з чистого оподатковуваного доходу, на 78416,39 грн., у т.ч. за 2018 рік на суму 38546,14 грн., за 2018 рік на суму 37451,97 грн., за 2020 рік на суму 2418,28 грн., були підставою для прийняття вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 12.11.2024 р. № Ф-50029/15322405, яка не є предметом оскарження у даній справі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність формування Головним управлінням ДПС в Одеській області вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.01.2025 р. № Ф-10496-13У, а тому підстави ля її скасування відсутні.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 14, 72-78, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, суд -

вирішив:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, буд.5, код ЄДРПОУ 44069166), третя особа: Київський відділ державної виконавчої служби у місті Одеса Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (65065, м.Одеса, вул.Євгенія Танцюри, буд.1, код ЄДРПОУ 41407330) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко