Рішення № 137354415, 12.06.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2026
Номер справи
160/2556/26
Номер документу
137354415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2026 рокуСправа №160/2556/26

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства у справах ветеранів України (вул. Хрещатик, 34, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 42657144) в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства у справах ветеранів України №1073 від 31 грудня 2025 року «Про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги» щодо ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Міністерство у справах ветеранів України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з установленням інвалідності ІІ групи, пов`язаної із захистом Батьківщини, з урахуванням того, що ОСОБА_1 після ампутації продовжує проходити військову службу у Збройних Силах України, відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови Кабінету Міністрів України № 336 від 29.04.2016 (у чинній редакції), у повному обсязі та з дати встановлення інвалідності - 26.08.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку зі встановленням інвалідності.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2026 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

04.03.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог. Відповідач обґрунтував відзив тим, що позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, у зв`язку з отриманням інформації стосовно призначення йому такої допомоги відповідно до Закону України Про міліцію.

Справа розглядається судом в порядку спрощеного провадження за приписами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю ІІ групи, інвалідність встановлена безстроково, з причини поранення (контузії, травми, каліцтва), одержаних під час захисту Батьківщини, що безпосередньо пов`язано з виконанням обов`язків із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Ключовим наслідком поранення є ампутація нижньої кінцівки, яка стала підставою встановлення інвалідності ІІ групи у 2025 році.

03.10.2025 позивач звернувся до Міністерства у справах ветеранів України із заявою про призначення одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у зв`язку з установленням інвалідності ІІ групи, пов`язаної із захистом Батьківщини. Вказана заява була зареєстрована Відповідачем 07.10.2025.

Мінветеранів розглянуло відповідну заяву та листом від 28.10.2025 № 23587/1.3/3.2-25 повідомило позивача, що відповідно до пункту 17 Порядку № 336 Мінветеранів розглядає подані документи, запитує інформацію в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, стосовно виплати або невиплати такої допомоги одержувачам, щодо яких здійснено запит, а також разі потреби уточнює інформацію про одержувачів, стосовно яких подані документи, заслуховує пояснення одержувачів, свідків, представників державних органів і в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або рішення про відмову в її призначенні з обґрунтуванням причини.

Мінветеранів зазначило, що після надходження відповідей на запити про надання уточненої інформації документи ОСОБА_1 будуть розглянуті та прийнято відповідне рішення, про що Позивача буде повідомлено додатково.

З метою уникнення бюджетних втрат у зв`язку із подвійною виплатою одноразової грошової допомоги, Мінветеранів листом від 28.10.2025 № 23573/3/3.2-25 звернулося до уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу органів з клопотанням надати інформацію чи не отримував позивач одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням інвалідності відповідно до інших законів України.

У відповідь Відділ координації пенсійних питань Міністерства внутрішніх справ України листом від 03.11.2025 № 45531-2025 повідомило, що на підставі статті 23 Закону України Про міліцію та відповідно до підпункту 2 пункту 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 707 (далі Порядок № 707), у МВС України 09.09.2010 затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги майору міліції (ГУМВС в Дніпропетровській області) ОСОБА_1 у зв`язку з установленням ІІІ групи інвалідності у розмірі 16 321 грн 50 коп.

Мінветеранів винесло подані позивачем матеріали на засідання комісії з питань розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб, відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (далі комісія) консультативно-дорадчого органу при Мінветеранів.

Комісія на своєму засіданні 10.12.2025 розглянула заяву позивача від 03.10.2025 про призначення та прийняла рішення у формі протоколу від 10.02.2025 № 19 рекомендувати відмовити ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у зв`язку з отриманням інформації стосовно призначення такої допомоги відповідно до Закону України Про міліцію.

Надалі Мінветеранів прийняло наказ від 31.12.2025 № 1073 Про відмову Позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги, в якому ОСОБА_1 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, у зв`язку з отриманням інформації стосовно призначення йому такої допомоги відповідно до Закону України Про міліцію.

Мінветеранів листом від 05.01.2026 № 76/1.3/3.2-26 повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду його заяви від 03.10.2025 щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності.

Не погоджуючись з відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Так, відповідно до ч. 1, п.п. 4 п. 2, ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Згідно із п.п. «б» п. 1 ст. 16-2, п. 4 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи.

Якщо військовослужбовцю, військовозобов`язаному, резервісту або особі, звільненій з військової служби, після первинного встановлення інвалідності під час наступного огляду (переогляду) буде встановлено вищу групу інвалідності або змінено її причинний зв`язок, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум (у тому числі внаслідок різних, не пов`язаних між собою, захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв).

У разі встановлення більшого ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності у відсотках чи зміни його причинного зв`язку, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата допомоги здійснюється з урахуванням раніше виплачених сум (крім випадків поранення, травми, контузії, каліцтва, отриманих у різний період часу, за якими виплата допомоги здійснюється окремо, без урахування раніше виплачених сум).

Відповідно до п. 2 ст. 16-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у підпунктах 5 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3, 8 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25 грудня 2013 року днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

У разі повторного встановлення (зміни) групи інвалідності, причин її виникнення або ступеня втрати працездатності понад дворічний строк після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.

Отже, наведеними нормами законодавства передбачено, що зміна групи інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, якщо така зміна буде встановлена протягом двох років. Дворічний строк обчислюється з часу первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності.

Пунктом 13 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25 грудня 2013 року, встановлено що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Верховний Суд в постанові від 17 лютого 2021 року по справі № 240/1623/20 зазначив, що визначена у частині четвертій статті 16-3 Закону № 2011-XII заборона щодо виплати одної грошової допомоги, може мати місце лише у разі спливу дворічного строку саме після первинного встановлення інвалідності чи втрати працездатності через одне й те ж ушкодження здоров`я, а не внаслідок різних.

Так, згідно до матеріалів справи 09.09.2010 позивачу біло встановлено ІІІ групу інвалідності по захворюванню, що виникло під час проходження служби в органах внутрішніх справ.

26.08.2025 встановлена інвалідність ІІ групи безстроково, з причини поранення (контузії, травми, каліцтва), одержаних під час захисту Батьківщини, що безпосередньо пов`язано з виконанням обов`язків із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Тобто, встановлення позивачу 3-ї групи інвалідності, по захворюванню, та 2-ї групи інвалідності травма та поранення, так, пов`язані із захистом Батьківщини, відбулося з різних підстав та внаслідок різних захворювань.

Таким чином за відсутності причино-наслідкового зв`язку між отриманим захворюванням, пов`язаним з виконанням службових обов`язків у 2010 році та встановлення йому ІІ групи інвалідності в 2025 році дає підстави зробити висновок, що вища група інвалідності не пов`язана із первісним захворюванням, оскільки матеріалами справи підтверджено, що встановлення ІІ групи інвалідності викликано отриманим позивачем поранення у 2025 році. Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про наявність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що настала внаслідок травми та поранення, пов`язаних із захистом Батьківщини, у розмірі передбаченому ч.1 ст.16-2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Міністерством внутрішніх справ України призначено та виплачено позивачу грошову допомогу, виходячи з дати, коли позивачу було встановлено інвалідність 3-ї групи вперше, а саме у 2010 році, у зв`язку із отриманням захворювання у зв`язку із виконанням службових обов`язків, а не із захистом Батьківщини.

При цьому, інвалідність 2-ї групи була встановлена позивачу внаслідок травми та поранення, пов`язаних із захистом Батьківщини.

Так, пунктом 3 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» № 975 від 25 грудня 2013 року визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності.

Таким чином, оскільки вперше інвалідність ІІ групи внаслідок травми та поранення, пов`язані із захистом Батьківщини позивачу встановлено довідкою від 26.08.2025 року, а тому для обрахунку підлягає застосуванню прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2025 року.

Таким чином наказ Міністерства у справах ветеранів України №1073 від 31 грудня 2025 року «Про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги» щодо ОСОБА_1 є протиправними та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства у справах ветеранів України №1073 від 31 грудня 2025 року «Про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги» щодо ОСОБА_1 .

Зобов`язати Міністерство у справах ветеранів України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з установленням інвалідності ІІ групи, пов`язаної із захистом Батьківщини, відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та постанови Кабінету Міністрів України № 336 від 29.04.2016, у повному обсязі та з дати встановлення інвалідності - 26.08.2025.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Луніна