Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 536/1332/26
Провадження № 2-о/536/44/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2026 року Кременчуцький районний суд Полтавської області у складі: головуючої судді Баранської Ж.О., присяжних Романюк М.І., Бут-Павлюк А.Г., за участю секретаря судового засідання Таран І.О., за участю представника заявника ОСОБА_1 , розглянувши в режимі відеоконференції в залі судових засідань у м. Кременчук в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Ради опіки та піклування виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області як органу опіки та піклування в інтересах недієздатної особи: ОСОБА_2 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про звільнення опікуна від повноважень опікуна недієздатної особи,
УСТАНОВИВ:
30 квітня 2026 року до суду звернулася представник Ради опіки та піклування виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області як органу опіки та піклування Плетінь О.Г. в інтересах недієздатної особи: ОСОБА_2 , заінтересована особа: ОСОБА_3 , з заявою про звільнення опікуна від повноважень опікуна недієздатної особи.
В обґрунтування вимог зазначено, що на обліку в раді опіки та піклування виконкому Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області перебуває недієздатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 02 квітня 2015 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнано недієздатною.
Ухвалою Комсомольського міського суду Полтавської області від 13 травня 2024 року опікуном недієздатної призначено ОСОБА_3 .
У січні 2026 року до ради опіки надійшла інформація від ВП № 2 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області про скоєння насильства ОСОБА_3 у відношенні ОСОБА_2 .
На запит голови ради опіки та піклування Угнічевої Н.Д. від Кременчуцького районного суду надійшла постанова суду від 09.07.2025 року, про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за вчинене правопорушення за ч.1 ст. 173-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_2 .
Окрім того, ОСОБА_3 особисто звернувся до ради опіки та піклування з заявою про звільнення його від обов`язків опікуна.
Комісією було здійснено обстеження матеріально побутових умов проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Недієздатна проживає за вказаною адресою сама. Квартира належить батькові недієздатної. Зі слів сусідів опікун періодично відвідує недієздатну, поводить себе агресивно.
Недієздатна також скаржиться на поведінку опікуна, просить звільнити його від виконання обов`язків опікуна.
Оскільки поведінка опікуна загрожує здоров`ю та життю недієздатної особи рада опіки прийшла до висновку, що ОСОБА_3 не може більше виконувати обов`язки опікуна.
Рішенням виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 19.03.2026 року затверджено висновок органу опіки та піклування про неможливість виконувати обов`язки опікуна громадянином ОСОБА_3 щодо недієздатної ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 мешкає в квартирі сама, кандидат на здійснення опіки до ради опіки не звертався. Батьки недієздатної мешкають за кордоном. Діти також проживають за кордоном. Тому на даний момент відсутня фізична особа, яка б могла здійснювати функції опікуна. У зв`язку з цим, опіку над ОСОБА_2 буде здійснювати орган опіки та піклування виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради.
Ухвалою Кременчуцького районного суду Полтавської області від 05 травня 2026 року прийнято до розгляду заяву та відкрито провадження у справі № 536/1332/26. Призначено справу до розгляду за правилами окремого провадження. Також залучено до участі у справі №536/1332/26, як заінтересовану особу: ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 підтримала заяву, просила суд її задовольнити, з підстав викладених в заяві.
Заінтересована особа: ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення судової повістки за зареєстрованим місцем проживання, що підтверджується рекомендованим повідомленням. Надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказав, що вимоги органу опіки та піклування підтримує та просить звільнити його від обов`язків опікуна над недієздатною ОСОБА_2 .
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_3 в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки суду невідомі.
Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Вислухавши представника заявника, дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення заяви виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно зі ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Відповідно до ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Положенням ч. 1 ст. 60 ЦК України визначено, що суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України).
Аналіз змісту ч. 1 ст. 60 ЦК України та ч. 1 ст. 300 ЦПК України дає підстави для висновку, що обов`язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Положеннями ст. 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26.05.99р. № 34/166/131/88 (далі-Правила), опіка (піклування) встановлюється також для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.
Органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Безпосереднє ведення справ щодо опіки і піклування покладається у межах їх компетенції на відповідні відділи й управління місцевої державної адміністрації районів, районів міст Києва і Севастополя, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад. У селищах і селах справами опіки і піклування безпосередньо відають виконавчі комітети сільських і селищних рад.
Відповідно до п. 1.7 Правил, органи опіки та піклування вирішують в тому числі питання про встановлення і припинення опіки та піклування; ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування); здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; забезпечують тимчасове влаштування неповнолітніх та непрацездатних осіб, які потребують опіки (піклування); розглядають скарги на дії опікунів (піклувальників); вживають заходи щодо захисту особистих та майнових прав неповнолітніх дітей і осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); беруть участь у розгляді судами спорів, пов`язаних із захистом прав неповнолітніх дітей та осіб, які перебувають під опікою (піклуванням); установлюють опіку над майном у передбачених законом випадках; оформлюють належні документи щодо особи підопічного та щодо майна, над яким установлюється опіка; провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування.
Пунктом 3.1 Правил передбачено, що для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.
Тлумачення зазначених норм права дає підстави для висновку, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.
Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Згідно з підпунктами 3.2, 3.3 Правил опіки та піклування, опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину. Документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян); копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров`я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов`язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов`язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.
Судом встановлено, що рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 02.04.2015 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано недієздатною.
Ухвалою Комсомольського міського суду Полтавської області від 13 травня 2024 року опікуном недієздатної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Згідно повідомлення ВП № 2 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області № 35 від 06.02.2025 року ОСОБА_3 скоєно насильство у відношенні недієздатної ОСОБА_2 .
Відповідно до постанови Кременчуцького районного суду Полтавської області від 09.07.2025 року ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП у відношенні недієздатної ОСОБА_2 .
Також, згідно заяви ОСОБА_3 він особисто звернувся до ради опіки та піклування з заявою про звільнення його від обов`язків опікуна над недієздатною ОСОБА_2 , оскільки він уклав контракт на військову службу з ЗСУ, і не зможе виконувати обов`язки опікуна.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 19.03.2026 року затверджено висновок органу опіки та піклування про неможливість виконувати обов`язки опікуна громадянином ОСОБА_3 щодо недієздатної ОСОБА_2 .
Залучена до участі у справі заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 будь-яких пояснень щодо заяви не надала.
Наведені представником заявника ОСОБА_1 , причини неможливості виконувати обов`язки опікуна, є поважними (вчинення домашнього насильства, а також перебування в ЗСУ), тому суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви в частині звільнення ОСОБА_3 від повноважень опікуна над недієздатною ОСОБА_2 на підставі приписів ч. 2 ст. 300 ЦПК України.
Отже, оскільки рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 02.04.2015 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , визнано недієздатною і встановлено над нею опіку, тому суд, враховуючи думку представника заявника, яка просила звільнити ОСОБА_3 від повноважень опікуна над недієздатною ОСОБА_2 , з метою захисту особистих немайнових прав та майнових прав ОСОБА_2 , яка за станом здоров`я не може самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки, а також для піклування і створення їй необхідних побутових умов, здійснення за нею належного догляду, забезпечення її безперебійного лікування на підставі вимог ч. 1 ст. 60 ЦК України, ч. ч. 1, 2 ст. 300 ЦПК України, доходить до висновку про звільнення від повноважень опікуна ОСОБА_3 , над недієздатною ОСОБА_2 , що відповідатиме інтересам останньої.
Керуючись статтями 13, 81, 263-265, 295-300, 354 Цивільного процесуального кодексу України,-
УХВАЛИВ:
Заяву Ради опіки та піклування виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області як органу опіки та піклування в інтересах недієздатної особи: ОСОБА_2 , заінтересована особа: ОСОБА_3 , про звільнення опікуна від повноважень опікуна недієздатної особи - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , від обов`язків опікуна відносно недієздатної ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
До моменту призначення опікуна недієздатній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , опікуном визначити орган опіки та піклування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Інформація про учасників справи:
Заявник ? Рада опіки та піклування виконавчого комітету Горішньоплавніфвської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, код ЄДРПОУ 04057646, місцезнаходження: 39800, Полтавська область, Кременчуцький район, місто Горішні Плавні, вулиця Миру, будинок 24.
Заінтересована особа ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа ? ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 .
Повне рішення складено 08.06.2026 року.
СуддяЖ. О. Баранська
Присяжні М.І. Романюк
А.Г. Бут-Павлюк