Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 138/1352/26
Провадження №:3/138/336/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2026 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого: судді Ясінського Ю.А.,
з участю: секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А.,
прокурора Корсун А.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням прокурором власних технічних засобів матеріали, які надійшли з Луганського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Троїцьке Троїцького району Луганської області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , українця, громадянина України, працюючого продавцем-консультантом в компанії «Комфі», колишнього поліцейського взводу №2 роти №3 (швидкого реагування) батальйону патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ГУНП у Луганській області, телефон НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , паспорт № НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , являючись особою, яка припинила виконання обов`язків поліцейського взводу №2 роти №3 (швидкого реагування) батальйону патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ГУНП в Луганській області, тобто діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, та відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон № 1700-VІІ), примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за порушення ст. 45 Закону №1700-VІІ, Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», 04.02.2026 несвоєчасно без поважних причин подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за 2022 рік (з 01.01.2022 по 30.06.2022) чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав частково, пояснивши, що дійсно працював на посаді поліцейського взводу №2 роти №3 (швидкого реагування) батальйону патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ГУНП у Луганській області до 13.06.2022. Його ознайомлювали зістроками подання декларацій та заборонами, визначеними Законом України «Про запобігання корупції» під розписку, однак після звільнення про це не нагадували. До червня 2022 року перебував в умовах бойових дій, допомагав родині, а після звільнення з лав поліції перебував як переселенець в Могилів-Подільському, однак не мав відповідного гаджета, не знав законодавства, а тому не мав змоги подати вчасно декларації при звільненні і за 2021 та 2022 роки. Не вважає себе корупціонером, оскільки не приховував своїх статків.
Захисник Грабар С.А. в судове засідання не з`явився, в телефонному режимі просив провести судове засідання у його відсутність, з чим ОСОБА_1 .
Прокурор в судовому засіданні просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні вказаних правопорушень та накласти на нього стягнення у виді штрафу.
Вина останнього у вказаних правопорушеннях доведена дослідженими матеріалами справи, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 04, 05, 06 від 10.04.2026, в яких зазначено обставини правопорушень; рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС ВМЗК Луганського управління ДВБ НП України Владислава Воробйова від 05.02.2026; листом керівника Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК від 17.02.2026 №47-05/9343-26 щодо послідовності дій ОСОБА_1 як користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 11.10.2023 по 05.02.2026; копією наказу начальника ГУНП у Луганській області від 27.06.2022 №253 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції; копією паспорта на ім`я ОСОБА_1 ; копією попередження поліцейських та поліцейських осіб ГУНП, уповноважених на виконання функцій держави, про строки подання декларацій та заборони, визначені Законом України «Про запобігання корупції», підписаного 07.07.2021 ОСОБА_1 ; копією пам`ятки-ознайомлення поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов`язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства, а саме з вимогами Законів України «Про національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу про адміністративні правопорушення, підписаної 07.07.2021 ОСОБА_1 ; копією послужного списку (спеціальний жетон №0162580) ОСОБА_1 ; копією наказу начальника ГУНП в Луганській області від 13.06.2022 №1150 про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності; копією листа командира батальйону патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ГУНП в Луганській області від 30.06.2022 №400/111/20-2022 про порядок дії після звільнення, адресований ОСОБА_2 ; копією квитанції №38087915 від 04.07.2022 з призначенням платежу «відшкодування вартості предметів однострою особистого користування згідно довідки №525, ОСОБА_1 »; копією довідки №525 про отримані поліцейським предмети однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився №4226, капрала ОСОБА_1 (0162580), (ЛГР №011842) поліцейського взводу №2 роти №3 (швидкого реагування) БПСПОП «Луганськ-1 імені Героя України Сергія Губанова» ГУНП в Луганській області; скріншотом місцезнаходження ай-пі адреси, з якої ОСОБА_1 було подано декларацію; письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 12.03.2026; рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС ВМЗК Луганського управління ДВБ НП України Владислава Воробйова від 17.03.2026; копією автобіографії та анкети ОСОБА_1 ; копією наказу голови НПУ від 05.04.2024 №363 «Про деякі питання складання уповноваженими особами Національної поліції України протоколів про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією»; листом керівника апарату НАЗК від 14.03.2025 №70-09/22333-25 про роботу ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; копією листа заступника керівника департаменту керівника відділу захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації НАЗК від 27.01.2026 №70-09/4748-26 про роботу ІТС «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; копією рапорту т.в.о. заступника начальника управління начальника відділу МЗК Луганського управління ДВБ НП України від 30.03.2026 № 12438-2026; копією декларації щорічної декларації за 2022 рік поданої ОСОБА_1 04.02.2026; копією декларації щорічної декларації за 2021 рік поданої ОСОБА_1 04.02.2026; копією декларації при звільненні за період з 01.01.2022 по 30.06.2022 поданої ОСОБА_1 04.02.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.04.2026; висновком щодо наявності у діяннях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно наказу ГУНП в Луганській області від 07.07.2021 №259о/с ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу №2 роти №3 (швидкого реагування) батальйону патрульної служби поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ГУНП в Луганській області.
Відповідно до наказу начальника ГУНП в Луганській області від 27.06.2022 №253 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби), з 30.06.2022.
Під час проходження служби в ГУНП в Луганській області 07.07.2021 ОСОБА_1 було попереджено під підпис про строки подання декларації та заборони, визначені Законом України «Про запобігання корупції» та ознайомлено під підпис про подання електронних декларацій, зокрема зі ст.ст. 45, 52 Закону України «Про запобігання корупції».
Підпунктом «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та, відповідно, до суб`єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено поліцейських.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 є також суб`єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
Згідно із ст. 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
У відповідності ст. 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у підпункті «з» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в п. 1, п.п. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до Закону України від 20.09.2023 №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», суб`єкти декларування не пізніше 31 січня 2024 року зобов`язані подати декларації за відповідні звітні періоди 2021, 2022 років. Даний Закон набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Згідно п. 27 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, в період часу з 12 жовтня 2023 року по 31 січня 2024 року включно у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки, а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за 2022 рік (з 01.01.2022 по 30.06.2022).
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що щорічні декларації за 2021, 2022 роки, а також декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні 2022 рік (з 01.01.2022 по 30.06.2022) ОСОБА_1 подав 04.02.2026 року.
Вказане підтверджується також послідовністю дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та виконання п. 3 розділу ІІ Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 № 4.
НАЗК дає роз`яснення щодо типів існування декларацій, коли слід їх подавати та який звітний період вони охоплюють. Крім того, пунктом 1-1 даного Роз`яснення за загальним правилом потрібно до 00 год. 00 хв. 01 квітня подати щорічні декларації за звітний рік, що передує року, в якому подається декларація та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларацію при звільненні подається протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності; декларацію кандидата на посаду, яка охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади.
Згідно п. 1-2 Роз`яснення декларація при звільненні подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1. п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
З огляду на викладене у ОСОБА_1 виник обов`язок подати щорічну декларацію за 2021 рік до 23 год. 59 хв. 31.01.2024, за 2022 рік - 23 год. 59 хв. 31.03.2024, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за 2022 рік до 23 год. 59 хв. 31.03.2024. Проте, щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подав 04.02.2026 о 20 год. 45 хв., а щорічну декларацію за 2022 рік 04.02.2026 о 20 год. 41 хв., декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за 2022 рік 04.02.2026 о 20 год. 04 хв., що підтверджено витягами з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Відповідно до роз`яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 не надав суду докази неможливості подати вчасно декларації з поважних причин, матеріали справи не містять належних, достатніх та допустимих доказів цього. Крім того, останній в судовому засіданні вину у несвоєчасному поданні декларацій хоч і визнав частково, проте не навів поважних причин їх несвоєчасного подання.
Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватим за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують чи пом`якшують його відповідальність, і вважає, що для виправлення та перевиховання останнього достатнім та необхідним буде стягнення у виді штрафу мінімального розміру, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 27, 36, ст. 40-1, ст. 172-6 ч. 1, ст. 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень (стягувач Луганське управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, що знаходиться по вул. Філософська, 39а, м. Дніпро, 49006).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу «судовий збір»).
Роз`яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Ю.А. Ясінський