Єдиний державний реєстр судових рішень
707/1568/25
2/707/54/26
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
12 червня 2026 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Тептюка Є.П.
за участю секретаря Заруби Н.М.
представника позивача адвоката Миненко О.В.
відповідача ОСОБА_1
представників відповідача ОСОБА_1 адвокатів Деревянка В.Т., Сучила А.О.
представника відповідача Мошнівської сільської ради Шкарбути Б.В., адвоката Горобця С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Мошнівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання договору оренди недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права оренди землі, -
Встановив:
Позиція сторін.
01.05.2025 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 , Мошнівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання договору оренди недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права оренди землі.
Позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення від 01.03.2024 року №45-33/VIIIМошнівської сільської ради;
-визнати недійсним договір оренди землі, від 01.03.2024 року , укладений між ОСОБА_1 та Мошнівською сільською радою,згідно якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ 03.07), на якій розміщені споруди громадського призначення, площею 0,1710 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, розташовану в адміністративних межах Мошнівської сільської ради у межах населеного пункту АДРЕСА_1 ;
-скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Мошнівської сільської ради Куліш А.В. про державну реєстрацію прав та обтяжень, щодо права оренди земельної ділянки площею 0,1710 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, розташовану в адміністративних межах Мошнівської сільської ради у межах населеного пункту АДРЕСА_1 , прийняте на підставі договору оренди землі, від 01.03.2024 року , укладений між ОСОБА_1 та Мошнівською сільською радою;
-стягнути з відповідача судовий збір.
Позовні вимоги мотивовані наступним.
29.08.2019 Виконавчий комітет Мошнівської сільської ради прийняв рішення №37, яким надав дозвіл Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на виготовлення проекту розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 , ринкова площа.
10.09.2023 Відділ містобудування та архітектури Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області видав ОСОБА_2 паспорт прив`язки ТС на Блок тимчасових споруд (два об`єми) для здійснення підприємницької діяльності (роздрібна торгівля промисловими товарами), розташований за адресою АДРЕСА_1 ; який дійсний до 10.09.2029;
11.09.2019 Виконавчий комітет Мошнівської сільської ради прийняв рішення №36, яким затвердив Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в с. Мошни, розроблену Комунальним проектно-виробничим архітектурно-планувальним підприємством "ОБЛАРХБЮРО" Черкаської обласної ради з метою оформлення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування в АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 ;
15.03.2021 ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу набув у власність нерухоме майно - будинки і споруди громадського призначення, що знаходяться в АДРЕСА_1 , що розташовані на земельній ділянці площею 0,3668 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:1068;
01.03.2024 Мошнівська сільська рада (орендодавець) та фізична особа ОСОБА_1 (орендар), уклали договір оренди землі, відповідно до пункту 1 якого орендодавець прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ - 03.07), на якій розміщені споруди громадського призначення, площею 0,1710 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, розташовану в адміністративних межах Мошнівської сільської ради у межах населеного пункту АДРЕСА_1 ;
14.11.2024 Виконавчий комітет Мошнівської сільської ради прийняв рішення №346, яким надав дозвіл ФОП ОСОБА_1 на виготовлення проекту розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 (ринкова площа).
Позивач звертаючись з даним позовом до суду, позивач стверджує, що наданням земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 було порушено її право на користування земельною ділянкою, на якій розміщена належна їй тимчасова споруда, так як це є одна і та сама ділянка, а станом на день прийняття рішення про надання ділянки в оренду ОСОБА_1 та укладення договру оренди і його реєстрації, рішення Виконавчого комітету Мошнівської сільської ради "Про надання дозволу на розробку проекту розміщення блоку тимчасових споруд (2 об`єкта торгівлі)" №37 від 29.08.2019 є чинним, а паспорт прив`язки ТС №16-13/18 від 10.09.2023 - не анульовано.
09.06.2025 року від Мошнівської сільської ради надійшов відзив на позовну заяву.
В якому відповідач проти позову заперечив. Позицію обгрунтовує тим, що спірна земельна ділянка належить на праві комунальної власності територіальній громаді Мошнівської сільської ради, а її орендарем ОСОБА_3 , дана земельна ділянку була йому надана, як власнику нерухомого майна, яке на ній розміщено. У позивача відсутні будь-які права на земельну ділянку, на якій розміщена її тимчасова споруда.
12.06.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив. Позивач вважає, що твердження відповідача є неспроможними. Так як 10.09.2023 Відділ містобудування та архітектури Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області видав позивачу паспорт прив`язки ТС на Блок тимчасових споруд (два об`єми) для здійснення підприємницької діяльності (роздрібна торгівля промисловими товарами), розташований за адресою АДРЕСА_1 ; який дійсний до 10.09.2029, а спірний договір оренди був укладений пізніше, 01.03.2024 року.
Пояснення сторін в судовому засіданні.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала. Просила задоволити з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 та його представник проти позову заперечили. ОСОБА_1 пояснив суду, що спірний договір оренди укладений в зв?язку з наявністю на вказаній земельній ділянці належного йому нерухомого майна, яке було ним придбано і зареєстровано у передбачений законом порядок. Адвокат Сучило А.О. суду пояснив, що спірним договором оренди будь-яке право ОСОБА_2 не порушено.
Представник відповідача Мошнівськоїсільської ради Шкарбута Б.В. проти позову заперечив, пояснив, що укладаючи договір оренди, рада діяла відповідно до вимог закону, так як ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, яке було ним придбано і зареєстровано у передбачений законом порядок та знаходиться на даній земельній ділянці.
Встановлені судом обставини.
29.08.2019 Виконавчий комітет Мошнівської сільської ради прийняв рішення №37, яким надав дозвіл Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 на виготовлення проекту розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 , ринкова площа.
10.09.2023 Відділ містобудування та архітектури Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області видав ОСОБА_2 паспорт прив`язки ТС на Блок тимчасових споруд (два об`єми) для здійснення підприємницької діяльності (роздрібна торгівля промисловими товарами), розташований за адресою АДРЕСА_1 ; який дійсний до 10.09.2029;
11.09.2019 Виконавчий комітет Мошнівської сільської ради прийняв рішення №36, яким затвердив Комплексну схему розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в с. Мошни, розроблену Комунальним проектно-виробничим архітектурно-планувальним підприємством "ОБЛАРХБЮРО" Черкаської обласної ради з метою оформлення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування в АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 ;
15.03.2021 ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу набув у власність нерухоме майно - будинки і споруди громадського призначення, що знаходяться в АДРЕСА_1 , що розташовані на земельній ділянці площею 0,3668 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:1068;
01.03.2024 Мошнівська сільська рада прийняла рішення№45-33/VIII про заключення договору оренди земельної ділянки площею 0,1710 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:0612,розташованої в адміністративних межах Мошнівської сільської ради у межах населеного пункту АДРЕСА_1 , з ОСОБА_1 ;
01.03.2024 Мошнівська сільська рада (орендодавець) та фізична особа ОСОБА_1 (орендар), уклали договір оренди землі, відповідно до пункту 1 якого орендодавець прийняв в строкове платне користування земельну ділянку, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ - 03.07), на якій розміщені споруди громадського призначення, площею 0,1710 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, розташовану в адміністративних межах Мошнівської сільської ради у межах населеного пункту АДРЕСА_1 ;
14.11.2024 Виконавчий комітет Мошнівської сільської ради прийняв рішення №346, яким надав дозвіл ФОП ОСОБА_1 на виготовлення проекту розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності по АДРЕСА_1 (ринкова площа).
Застосовані судом норми права та релевантні джерела.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 15, частина перша статті 16 ЦК України).
Порушення права пов`язане з позбавленням його суб`єкта можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про оренду землі" орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці будь-якими особами. Розмір відшкодування орендодавцем збитків, завданих орендарю, повинен бути зменшений, якщо орендар навмисно або через неналежного виконання умов договору орендодавцем або не вжив заходів щодо їх зменшення.
Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно із частиною 2 статті 95 Земельного кодексу України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Вчастині 5 статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Частина 11 статті 120 Земельного кодексу України визначає, що якщо об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об`єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об`єкта нерухомого майна зобов`язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об`єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.
Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.11.2011 №1330/20068.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
В розділі ІІ Порядку визначено порядок отримання паспорта прив`язки ТС:
п. 2.1 - підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1);
п. 2.2 - замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС;
п. 2.3 - до заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 кресленнями контурів ТС з прив`язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напрям підприємницької діяльності. Цей перелік документів є вичерпним;
п.2.4 - для визначення відповідності намірів щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам відповідний комплект документів направляється до органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації.
У разі відсутності у складі відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради органу з питань містобудування та архітектури відповідність намірів щодо місця розташування ТС на території сільської, селищної, міської ради визначає орган з питань містобудування та архітектури відповідної районної державної адміністрації за територіальною належністю;
п. 2.5 - про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС містобудівній документації, будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного комплекту документів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС;
п. 2.6 - для оформлення паспорта прив`язки ТС замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС (додаток 1); ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб`єкт господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1); технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж. Зазначені документи замовником отримуються самостійно.
п. 2.7 - паспорт прив`язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.
п. 2.8 - час, витрачений на підготовку та подачу до органу з питань містобудування та архітектури схеми розміщення ТС, ескізів фасадів ТС та отримання технічних умов щодо інженерного забезпечення (за наявності), не входить в строк підготовки паспорта прив`язки ТС;
п. 2.9 - для підготовки паспорта прив`язки ТС містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються;
п. 2.10. Паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1до цього Порядку;
п. 2.11 - паспорт прив`язки ТС включає: титульний аркуш із зазначенням реквізитів замовника (найменування/прізвище, ім`я та по батькові (за наявності)/місцезнаходження ТС/контактна інформація) та напряму підприємницької діяльності; схему розміщення ТС, виконану на топографо-геодезичній основі у масштабі 1 : 500; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1 : 50 (для стаціонарних ТС); технічні умови щодо інженерного забезпечення ТС, отримані замовником у балансоутримувача відповідних мереж. Цей перелік документів є вичерпним;
п. 2.12 - паспорт прив`язки ТС підписується керівником (заступником керівника) відповідного органу з питань містобудування та архітектури сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації;
п. 2.13 - при оформлені паспорта прив`язки ТС забороняється вимагати від замовника додаткові документи та отримання ним погоджень, непередбачених законом та цим Порядком.
п. 2.14 - паспорт прив`язки ТС не надається за умов: подання неповного пакета документів, визначених пунктом 2.6цього Порядку; подання недостовірних відомостей, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку. Ненадання паспорта прив`язки ТС з інших підстав не допускається.
п. 2.15 - паспорт прив`язки ТС видається на безоплатній основі.
Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки ТС (пункт 2.20. Порядку).
Згідно з пунктом 2.23 Порядку після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив`язки ТС.
Відповідно до пункту 2.26. Порядку дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив`язки ТС при її встановленні; не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки ТС; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.
У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив`язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу (пункт 2.29 Порядку).
Висновки суду.
Звертаючись з позовом ОСОБА_2 стверджує, що укладення спірного договору оренди, призвело до порушення її права на користування земельною ділянкою, на якій знаходиться належна їй тимчасова споруда.
Суд зауважує, що за змістом статті 15 Цивільного кодексу України об`єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Так суд вважає встановленим, що підставою для розміщення тимчасової споруди ОСОБА_2 є паспорт прив`язки тимчасової споруди, який оформлений відповідним органом відділом містобудування та архітектури Черкаської РДА.
Будь яких рішень, щодо надання ОСОБА_2 земельної ділянки, на якій розташована належна їй тимчасова споруда, сторона позивача суду не надала.
Суд не заперечує правомірність встановлення ОСОБА_2 тимчасової споруди, разом з тим, вважає, що дана споруда не надає позивачу речове право на земельну ділянку, на якій споруда встановлена, адже Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядок не містять юридичних приписів щодо обов`язкового попереднього або наступного набуття суб`єктами господарювання будь-яких прав на земельні ділянки, на які вони мають бажання встановити ТС для здійснення підприємницької діяльності.
Таким чином, для розміщення ТС за умови наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування земельна ділянка не відводиться, а обов`язок щодо зазначення площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування стосується лише тих суб`єктів господарювання, які є власниками земельної ділянки.
Вказані обставини дають суду можливість прийти до висновку, що станом на день прийняття спірного рішення Мошнівською сільською радою від 01.03.2024 року №45-33/VIII, у ОСОБА_2 були відсутні будь які першочергові права на отримання даної земельної ділянки в оренду.
Що стосується права ОСОБА_1 на отримання спірної земельної ділянки в оренду, суд звертає увагу на наступне. ОСОБА_1 15.03.2021 на підставі договору купівлі-продажу набув у власність нерухоме майно - будинки і споруди громадського призначення, що знаходяться в АДРЕСА_1 .
Спірний договір оренди земельної ділянки цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ - 03.07), на якій розміщені споруди громадського призначення, площею 0,1710 га, кадастровий номер 7124985000:03:004:0612, розташовану в адміністративних межах Мошнівської сільської ради у межах населеного пункту АДРЕСА_1 , був укладений Мошнівською сільською радою з ОСОБА_1 , як з власником нерухомого майна, яке розміщене на даній земельній ділянці, що повністю відповідає положенням ст. 120 Земельного кодексу України..
Всі вказані обставини, у своїй сукупності дають суду можливості прийти до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити, так як позивач не довів, що її права порушення, а спірне рішення Мошнівської сільської ради про укладення договору оренди з ОСОБА_1 прийняте з порушенням закону.
Судові витрати.
Враховуючи, те, що суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, понесені позивачем судові витрати суд залишає за ним.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 80, 81, 141, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
ухвалив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Мошнівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання договору оренди недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію права оренди землі відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття по станови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження відповідно та в порядку і строки, визначені ст. 354 ЦПК України.
Суддя: Є. П. Тептюк